بارداریمجله بانوان

آمادگی برای زایمان طبیعی

آنچه در مورد آمادگی برای زایمان طبیعی باید بدانید

زایمان می‌تواند نقطۀ عطفی در زندگی شما باشد که هیچ‌وقت آن را فراموش نکنید پس باید اطلاعاتی در مورد آمادگی برای زایمان طبیعی داشته باشید. شما نه ماه باردار هستید تا بتوانید فرزندتان را به دنیا بیاورید و نعمت مادر و پدر شدن را به خود و همسرتان هدیه کنید. پس برای این موضوع مهم، لازم است از هر جهت آماده باشید. شما در طول بارداری، فرصت کافی دارید که خود را از جنبه‌های مختلف برای زایمان آماده کنید. آمادگی زایمان، نیازمند آماده شدن زن باردار از هر دو جنبۀ جسمی و روانی است و همچنین لازم است که او، خانواده را نیز به نوعی آماده کند. در این مطلب با نکاتی برای به دست آوردن آمادگی لازم برای زایمان در طول بارداری آشنا خواهید شد.

آمادگی برای زایمان طبیعی
آمادگی برای زایمان طبیعی

آمادگی جسمی قبل از زایمان

با توجه به این که دوران بارداری مدت زمانی در حدود 40 هفته به طول می انجامد بسیار مهم و ضرورری است آمادگی های لازم جهت به دنیا آوردن فرزندتان ، و مراقبت های بعد از آن را داشته باشید. دراین مقاله نکات لازم برای کسب آمادگی روحی و جسمی که نیاز است در دوران بارداری به آن توجه شود نگارش شده است تا این مرحله از زندگیتان را بدون هیچ دغدغه  و آرامشی طی کنید. همانطور که قبلا اشاره کرده بودیم زایمان طبیعی هم برای مادر و هم برای فرزند فواید بسیاری دارید .زایمان طبیعی چند هفته قبل از آغاز اولین علایم زایمان آغاز می‌شود و مانند هر فعالیت دیگر همچون کوهنوردی و… نیاز به کسب آمادگی جسمی و روحی دارد.بنابراین کسب این آمدگی بهترین کاری است شما می توانید برای خودتان انجام دهید با آماده شدن شما برای این دوران میتوانید یکی از بهترین لحظه ها رو تجربه کنید  به شرطی که به درستی برای آن آماده شده باشید.

1. ورزش قبل زایمان

قبل از انجام هرگونه فعالیت ورزشی لازم است با متخصص خود مشاوره لازم را داشته باشید. در دوران بارداری می توانید ورزش هایی را که برای این دوران توسط متخصصین ورزشی در نظر گرفته می شود انجام دهید چرا که در این نوع فعالیت با آمادسازی پرینه و کف لگن به خروج آسانتر نوزادتان به هنگام زایمان کمک به سزایی بکنید.همچنین با انجام ورزش کگل و ماساژ پرینه و سایر ورزش‌های تقویت‌کننده‌ی عضلات و رباط‌های لگن می‌توانید خطر پاره شدن و آسیب عضلات کف لگن را کاهش داده و از عوارض جانبی ناخواسته  جلوگیری کنید. یوگا، ورزشی است که میتواند در بهبود تمرکز موثر باشد و می توانید با بدنتان بیشتر ارتباط برقرار کنید. هم‌چنین تنفس صحیح و مناسب را به شما آموزش می‌دهد و از فواید این ورزش میتوان به کشش بیشتر بدن و انرژی زا بودن و ایجاد آرامش اشاره داشت. همانطور که از قبل می دانیم فعالیت ورزشی منجر به آزاد شدن هورمون سرخوشی به نام اندروفین می شود که میتواند در کاهش حس درد موثر باشد به همین دلیل در اتاق زایمان هم این ورزش‌های مخصوص مفید هستند.

ورزش قبل زایمان
ورزش قبل زایمان

همچنین بخوانید: ورزش یوگا در بارداری

2.تغذیه‌ی قبل زایمان

تغذیه سالم و مقوی همچون سوخت خوب می تواند بهترین عملکرد را برای بدن ایجاد کند همچنین تغذیه با مواد غذایی با ارزش غذایی بالا  و ذخیره سازی آن می توانید  به غدد بدن در تولید به موقع و صحیح هورمون‌های مورد نیاز زایمان کمک کنید. از جمله مواردی که در دوران بارداری لازم است توجه شود رنگ ادرار است چراکه  به کنترل میزان آب موجود در بدن کمک می‌کند به طوری که می توان رنگ زرد را به عنوان کم آبی بدن در نظر گرفت. اثرات کم‌آبی در بدن به می تواند به صورت خستگی، گرفتگی عضلانی و عدم هماهنگی بین آن‌ها بروز می‌کند. آب آشامیدنی بهترین گزینه برای تأمین آب بدن است.

تغذیه‌ی قبل زایمان
تغذیه‌ی قبل زایمان

3.خواب و استراحت قبل زایمان

موردی که بیش از همه در دوران بارداری لازم است توجه شود استراحت کافی و خواب هست و نباید به هیچ وجه به بدن خود فشار آورید . در هر زمانی که  به خواب یا استراحت نیاز داشتید، به بدن خود احترام گذاشته و با کمی استراحت، خستگی را از بدن خود بیرون کنید و دوباره انرژی بگیرید.

خواب و استراحت قبل زایمان
خواب و استراحت قبل زایمان

4.آمادگی‌ معنوی قبل از زایمان

در دوران بارداری با دعا خواندن برای کمک و راهنمایی، خواندن متون معنوی و یا مکالمات معنوی می‌توانید خود را برای زایمان آماده کنید چراکه خواندن دعا و متون الهی به آرامش قلبی شما کمک می‌کند.

آمادگی روحی و روانی قبل از زایمان

با نزدیک شدن زمان زایمان می‌توانید با آمادگی روحی و روانی قبلی پذیرای ورود فرد جدید در زندگی مشترک‌تان باشید.

1.مطالعه‌ی فرآیند زایمان و علایم آن

افراد می توانند با مطالعه و یا دیدن فیلم های آموزشی در مورد زایمان، دوران بارداری،انواع زایمان و مزایا و معایبی که ممکن است به همراه داشته باشند آگاهی لازم را کسب می کنند چراکه عدم آگاهی ممکن است در افزایش اضطراب موثر باشد

2.غلبه بر ترس زایمان

مهم ترین مورد در جهت کسب آمادگی روحی اهمیت ندادن به افکار و حرف هایی است که پس زمینه منفی گرایانه دارند چرا که با طرز فکر مثبت می توانید زایمانی با خیال آسوده و بدون اضطراب را تجربه کنید.برای دور شدن از افکار منفی می توانید  افکار خود  را بر روی انتخاب نامی برای فرزندتان و تهیه سیموتی متمرکز کنید و از این طریق محیط شاد و آرامی را برای فرزندتان مهیا کنید. چگونگی درک و احساس شما  در مورد زایمان موثر از طرز فکر شما است.توصیه می شود  با صحبت در مورد ترس‌های شخصی خود اجازه دهید ترس‌تان آشکار شود و آن را در دوران بارداری از بین ببرید چراکه علت اصلی این ترس و دلهره عدم آگاهی از فرآیند تولد و زایمان است، از راه های دیگری که می توان  افکار منفی را دور کرد شرکت در کلاس‌های آمادگی برای زایمان و یا تماشای فیلم‌های زایمان طبیعی است. شرکت در کلاس‌های آمادگی برای زایمان به موفقیت بیشتر در داشتن زایمان طبیعی کمک می‌کند چراکه میتوانید تمام اطلاعات لازم در مورد بارداری، زایمان و تولد را یاد بگیرید (نکته بسیار مهم : خواندن یک کتاب یا تماشای فیلم به اندازه‌ی شرکت در یک کلاس زایمان مفید نخواهد بود)

غلبه بر ترس زایمان
غلبه بر ترس زایمان

3.آماده کردن برادر یا خواهر بزرگ‌تر پیش از زایمان

تولد فرزند جدید ممکن است در فرزندان قبلی این احساس را به وجود آورد که  جایگاه خودشان را پیش والدین از دست بدهد ومنجر به نگرانی آنها شود و شما در چنین شرایطی 9 ماه وقت دارید تا سایر فرزندان خود رو برای روبه رو شدن با این شرایط آماده کنید در چنین شرایطی برخی از مراکز و بیمارستان ها  کلاس هایی را برای فرزندان بزرگتر برگزار کنند تا با شرایطی با آن قرار است رو به رو شوند را درک کرده و علت توجه به نوزاد تازه متولد شده به آنها آموزش داده می شود

4. تقسیم وظایف بعد از تولد با شریک زندگی خود

در رابطه با زایمان و کارهای تولد بعد از تولد که نیاز به کمک دارید با شریک زندگیتان تقسیم وظایف انجام دهید چرا که ناخداگاه انتظارات متفاوت می‌تواند باعث درگیری‌های بزرگ شود. همه‌چیز را به صورت آشکار به همسرتان آموزش دهید، مانند اینکه چگونه او می‌تواند شما را در تغذیه‌ی فرزندتان با شیر مادر پشتیبانی کند.

تقسیم وظایف بعد از تولد با همسرتان
تقسیم وظایف بعد از تولد با همسرتان

5.آمادگی پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها قبل زایمان

چنانچه خانواده شما در انتظار اولین نوه است لازم است با پدر  و مادر خود در این رابطه به طور محتاطلنه برخورد نمایید چراکه ممکن است این خبر همیشه  برای آنها خوشحال کننده نباشد نه به این خاطر که شما صاحب فرزند خواهید شد بلکه در رابطه با اینکه آنها با شنیدین این خبر احساس  پیری کنند بنابراین برخورد شما در این رابطه بسیار مهم است و برای اینکه این احساس کمتر در آنها احساس شود از آنها درخواست استفاده از تجربیاتشان در سپری شدن دوران بارداری و اقدامات لازم بعد از زایمان بپرسید

6.فردی را برای کمک گرفتن در انجام کارها هنگام و بعد از زایمان انتخاب کنید

در هفته‌ی اول نخست بعد از زایمان کمک گرفتن از فردی غیر از همسرتان ضروری است چراکه مادرانی که این کمک را دریافت می‌کنند بهتر می‌توانند به فرزند خود رسیدگی کنند. زیرا در صورتی که همه کارها را به تنهایی انجام دهید وقت کافی برای استراحت و خواب خود نخواهید داشت و کم‌خوابی می‌تواند زمینه‌ساز افسردگی بعد از زایمان باشد.

7.مقابله با درد زایمان

زایمان طبیعی بدون کمک گرفتن از مواد آرام‌بخش قوی برای تسکین درد آسان نیست، اما بدون آن‌ها هم ممکن است.

  • می‌توانید تکنیک‌های ریلکسیشن،
  • انواع حالت‌های زایمان
  •  مهارت‌های تولد و حتی نحوه‌ی استفاده از آب و توپ
  • برای کاهش درد را یاد بگیرید.

8.تلاش برای رسیدن آرامش ذهنی قبل از تولد

تمرین رسیدن به آرامش یک راه بسیار عالی جهت آماده شدن برای زایمان طبیعی است. به میزان قدرت خود در اطاق زایمان فکر کنید و در ذهن خود مشکلات و سختی آن را تحمل و پشت سر بگذارید. آمادگی ذهن به شما کمک می‌کند تا حس کنید آماده‌تر از قبل هستید و با آرامش و بدون اضطراب در صحنه حاضر شوید.

9.انتخاب نامی مناسب برای فرزندتان

فرصت نه ماه بارداری را برای انتخاب اسم فرزندتان از دست ندهید. با مشورت همسر و سایر اعضای خانواده، در بهترین فرصت نامی مناسب انتخاب کنید. با این کار می‌توانید از برخی اختلافات خانوادگی در مورد انتخاب اسم هنگام و بعد از تولد که جز ایجاد اضطراب و تشویش در شما و همسرتان پیامد دیگری ندارد، جلوگیری کنید.

10.پیدا کردن یک پزشک خوب برای فرزندتان

بهترین زمان برای جستجوی پزشک متخصص اطفال برای فرزندتان از نیمه‌ی‌ بارداری به بعد است. با در نظر داشتن یک پزشک خوب می‌توانید دیگر نگران بیماری یا مشکلات احتمالی بعد از تولد فرزندتان نباشید.

انتخاب پزشک برای فرزندتان
انتخاب پزشک برای فرزندتان

هدف کلاس‌های آمادگی برای زایمان

مهم‌ترین و بزرگ‌ترین هدف کلاس‌های آمادگی برای زایمان، دادن اطلاعات و آگاهی به مادران باردار است. ترس‌های مادر با کسب آگاهی به مرور از بین می‌رود و تفکرات نادرست او اصلاح می‌شود. این کلاس‌ها به زنان کمک می‌کند تا با مشکلات احتمالی بارداری کنار بیایند یا آنها را حل کنند. اعتماد به نفس مادر باردار در این کلاس‌ها افزوده می‌شود و او یاد می‌گیرد بسیاری از دردهای دوران بارداری را بدون نیاز به دارو برطرف کند. ترس از اتفاقاتی که بعداً خواهد افتاد نیز باعث اضطراب مادران می‌شود. استرس و اضطراب، هورمون‌هایی را در بدن ترشح می‌کند که می‌تواند احتمال زایمان زودرس، پیشرفت نکردن زایمان یا به دنیا آمدن نوزاد کم‌وزن را افزایش دهد. کلاس‌های آموزشی می‌تواند با کاهش استرس‌های بارداری از برخی خطرات احتمالی نیز جلوگیری کند. آموزش نگهداری صحیح از نوزاد یکی دیگر از هدف‌های این کلاس‌هاست. شما در این کلاس‌ها نحوۀ شیردهی و مراقبت از نوزاد را یاد می‌گیرید و می‌توانید علائم هشداردهنده در نوزاد را شناسایی کنید.

موارد آموزشی در کلاس‌های آمادگی برای زایمان

از حدود هفتۀ ۲۰ بارداری می‌توانید کلاس‌های آمادگی برای زایمان را شروع کنید. این کلاس‌ها در ﻣﺮاکز مشاوره و ﺧﺪﻣﺎﺕ ﻣﺎﻣﺎﯾﯽ یا در بیمارستان‌های دوستدار مادر تشکیل می‌شود. هرچند کلاس آمادگی برای زایمان، حداقل در هشت جلسه برگزار می‌شود، اما ممکن است مرکزی که شما انتخاب می‌کنید، ‌تعداد جلسات بیشتری را به شما پیشنهاد دهد. در هر یک از جلسات این کلاس‌ها، معمولاً موارد زیر آموزش داده می‌شود:

جلسۀ اول: در جلسۀ اول، با مامایی آشنا می‌شوید که قرار است آموزش‌های لازم را به شما بدهد. این شخص مربی کلاس است و به شما در مورد اهداف کلاس و نحوۀ برگزاری آن توضیحاتی می‌دهد. سپس دربارۀ تغییرات آناتومیک و فیزیولوژیکی که در طول بارداری اتفاق می‌افتد، اطلاعاتی را به شما ارائه می‌کند. ماما در این جلسه سعی می‌کند که شما را با تمرینات ورزشی مخصوص بارداری آشنا کند. همچنین به شما نحوۀ صحیح نفس کشیدن و روش‌های ریلکسیشن را آموزش می‌دهد و ممکن است یک تور بیمارستانی برای آشنایی با محیط بیمارستان و کارکنان آن برگزار کند.

جلسۀ دوم: مربی کلاس در این جلسه، تغذیه در دوران بارداری را به شما آموزش می‌دهد. او به شما در خصوص باید‌ها و نباید‌های بارداری نکته‌هایی را مثل دوری از مصرف برخی داروها، پرهیز از پرخوری، استراحت کافی و دریافت مکمل‌ها یادآوری می‌کند. همچنین در این جلسه، ماما به شما می‌گوید که نسبت به بدن خود هشیار باشید و علائم خطر در بارداری را بشناسید. در ادامه نیز مربی به شما تمرین‌های کششی، تنفسی و تن‌آرامی را آموزش می‌دهد.

جلسۀ سوم: جلسۀ سوم با آموزش همسر شما همراه است. در این جلسه، مربی به شما و همسرتان نکاتی را در مورد بهداشت روانی توضیح می‌دهد و مواردی را نیز دربارۀ وضعیت شما به همسرتان یادآوری می‌کند. همچنین در این جلسه دربارۀ رشد و تکامل جنین در بدن مادر نیز آموزش‌هایی ارائه می‌دهند که می‌تواند با تصویرهای همراه باشد.

جلسۀ چهارم: در این جلسه شما با انواع دردهای زایمان و راه‌های کاهش آن آشنا می‌شوید. مربی طی جلسۀ چهارم در مورد تغذیۀ صحیح در این دوران آموزش‌هایی به شما می‌دهد و طبق هر جلسه، شما حرکات ورزشی انجام خواهید داد.

جلسۀ پنجم: در طول این جلسه، ماما شما را با مراحل مختلف زایمان، از شروع درد تا خروج نوزاد و سپس جفت آشنا می‌کند. در جلسۀ پنجم شما در خصوص انواع مداخلات ضروری هنگام زایمان اطلاعاتی را کسب می‌کنید که هنگام زایمان می‌تواند نگرانی‌های شما را برطرف سازد.

جلسۀ ششم: برخی از خانم‌ها نسبت به زایمان سزارین خوش‌بین‌تر هستند و این روش را انتخاب می‌کنند. در جلسۀ ششم، ماما به اهمیت زایمان طبیعی می‌پردازد و انواع روش‌های کاهش درد رایج در کشور مانند زایمان در آب، بی‌حسی اسپاینال یا بی‌حسی اپیدورال را به شما معرفی می‌کند. همچنین در این جلسه، مربی نقش همراه در بیمارستان را برای شما توضیح می‌دهد و علاوه بر آن به شما یاد می‌دهد که برای زایمانتان برنامه‌ریزی کنید.

جلسۀ هفتم: در طول بارداری ممکن است شما نگرانی‌هایی در خصوص بارداری خود داشته باشید. در جلسۀ هفتم، ماما به شما توضیح می‌دهد که علائم خطر در بارداری چه چیزهایی است و شما باید چه واکنشی در مواجهه با آنها نشان دهید. همچنین در این جلسه، ماما علائم خطر پس از زایمان و مراقبت‌های لازم پس از زایمان را برایتان شرح می‌دهد. علاوه بر این در جلسۀ هفتم معمولاً با نمایش یک فیلم، نحوۀ صحیح شیردهی به نوزاد به خانم‌های باردار آموزش داده می‌شود.

جلسۀ هشتم: مربی در جلسات پایانی کلاس، نکات گفته‌شده در خصوص برنامه‌ریزی را مرور می‌کند و به شما آموزش می‌دهد تا به مرور، سایر اعضای خانواده را برای ورود عضو جدید آماده کنید. همچنین در این جلسه، نحوۀ مراقبت از نوزاد و مواردی که ممکن است نشانۀ خطر باشد، به شما آموزش داده می‌شود. در صورت امکان توصیه می‌شود از یک همراه بخواهید که در کنار شما طی جلسات برگزاری این کلاس‌ها حضور داشته باشد. اگر نگرانی یا سوالی دارید، حتماً با ماما یا مربی کلاس مطرح کنید و از او کمک بخواهید. اگر روش خاصی برای تغذیه یا کاهش درد از کسی یاد گرفته‌اید، بهتر است در مورد صحیح بودن آن روش نیز سؤال کنید.

کلاس های آمادگی برای زایمان
کلاس های آمادگی برای زایمان

انتخاب بیمارستان قبل زایمان

به بیمارستان‌های سطح شهر سر بزنید و با محیط آن‌ها آشنا شوید. بیمارستانی را انتخاب کنید که از نظر تجهیزات در سطح بالاتر و دارای پرسنل و متخصصان مجرب‌تر باشد و با توجه به هزینه‌های زایمان، طرف قرارداد بیمه‌ی شما باشد. در مورد انواع روش‌های زایمان در آن بیمارستان اطلاع پیدا کنید تا روش مورد نظر شما را داشته باشند و در صورت عوارض احتمالی دارای بخش مراقبت ویژه‌ی نوزاد بوده یا امکان انتقال به مرکز دیگر را داشته باشند. سیاست‌های هر بیمارستانی با بیمارستان دیگر متفاوت است. مثلاً ممکن است یک بیمارستان اجازه‌ی داشتن ملاقات با همسر در اطاق زایمان را بدهد و بیمارستان دیگر پذیرای هیچ همراهی نباشد. حتماً سیاست بیمارستان‌ها را بپرسید و بعد با شرایط خود بسنجید و بعد انتخاب کنید. ترجیحاً بیمارستان نزدیک‌تر به منزل خود را انتخاب کنید تا در صورت مشاهده‌ی علایم زایمان بتوانید خود را سریع به آن‌جا برسانید. حتماً حداقل یک بار مسیر منزل تا بیمارستان را با وسیله‌ی شخصی یا آژانس طی کنید تا مدت‌زمان مورد نیاز برای رسیدن به آن‌جا را تخمین بزنید. یک مسیر جایگزین برای مواقع ترافیک یا مسدودی راه پیدا کنید. در صورت نیاز به پرونده‌سازی قبلی، هماهنگی‌های لازم را انجام دهید یا لیست مدارک و وسایل مورد نیاز را از بیمارستان بگیرید.

بستن ساک وسایل زایمان

ساک زایمان خود را ببندید. می‌توانید از یک ساک جادار یا دو ساک برای چیدن وسایل مورد نیاز استفاده کنید. لیستی از وسایل مورد نیاز را بنویسید تا چیزی از قلم نیفتد. این وسایل شامل وسایل مورد نیاز قبل و بعد از تولد است که بخشی از آن مربوط به خودتان و بخشی مربوط به فرزندتان است.

ساک وسایل زایمان
ساک وسایل زایمان

همچنین بخوانید: لیست وسایل ساک زایمان

( رای: 0 امتیاز: 0 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.