پیشنهاد ویمگزمجله اینترنتی

از کار افتادن گوشی های شیائومی در ایران

از کار افتادن گوشی های شیامی در ایران و چند کشور دیگر از جمله کره شمالی، سوریه، سودان و کریمه !

ایا گوشی های شیائومی در ایران مسدود میشود ؟

حتما شما هم خبر مسدود شدن گوشی های شیائومی در ایران را شنیده اید . اما برای اطلاع دقیق تر از این خبر باید بدانید که انجمن واردکنندگان موبایل در پی انتشار اخبار مربوط به غیرفعال شدن گوشی‌های شیائومی در ایران،  با تاکید بر غیررسمی بودن این خبر اعلام کرد غیرفعال شدن گوشی‌های شیائومی در کشور‌های تحریم شده، فقط برای گوشی‌هایی که از مبدا اروپا وارد این کشور‌ها شده‌اند، اتفاق می‌افتد.

شب گذشته خبر غیرفعال شدن گوشی‌های شیائومی در ایران توسط چند وب‌سایت داخلی مطرح شد. در این خبر عنوان شده بود، اگر گوشی‌های شیائومی وارد کشور‌های حاضر در لیست تحریم‌های ایالت متحده شده و تحریم شیائومی در ایران و کشور‌ها فعال شوند، شیائومی با انتشار پیامی به کاربر، این گوشی‌ها را از دسترس خارج می‌کند.

از کار افتادن گوشی های شیامی در ایران
از کار افتادن گوشی های شیامی در ایران
تصویری از گوشی شیائومی غیرفعال شده کاربری از کوبا که در وب‌سایت ردیت منتشر شد.

روز گذشته وب‌سایت XDA Developers خبری را با این مضمون منتشر کرد و خود این وب‌سایت به پستی از کاربران Reddit استناد کرده بود که در آن کاربری از کوبا مدعی شده بود گوشی شیائومی که تازه خریداری کرده از شبکه خارج شده در حالی که گوشی قبلی او یعنی شیائومی ردمی نوت ۸ بیش از یک سال در این کشور روشن است و مشکلی برای آن پیش نیامده است.

در نهایت انجمن واردکنندگان موبایل در واکنش به انتشار آن اعلام کرد این خبر رسمی نیست و تنها برای گوشی‌های شیائومی از مبدا اروپا ممکن است اتفاق بیافتد.

انجمن واردکنندگان موبایل همچنین اعلام کرده دلیل اضافه کردن نام ایران، کره شمالی، سوریه، سودان و کریمه به این لیست، بند ۱۴.۲ از شرایط و ضوابط فروش شیائومی در اروپا است که در وب‌سایت شیائومی و همچنین هنگام روشن کردن و فعال‌سازی اولیه گوشی‌های شیائومی ذکر شده است.

براساس این بند، صادرات کلیه محصولات شیائومی از مبدا اروپا، تابع قوانین صادراتی آمریکا بوده و هرگونه فروش این محصولات به کشورهای حاضر در لیست تحریم‌ها، ممنوع است.

این درحالی است که این شرایط و ضوابط فقط برای صادرات گوشی‌ها از مبدا اروپا به کشورهای حاضر در لیست تحریم وجود دارد چرا که این محصولات فقط برای استفاده در اروپا تولید شده‌اند و نمی‌توان آنها را بنا به قوانین تحریمی ایالات متحده به این کشورها صادر کرد.

طبق اعلام انجمن واردکنندگان موبایل، این محدودیت‌ها حتی در لیست شرایط و ضوابط منتشر شده در وب‌سایت شیائومی چین، هند یا مناطق دیگر ذکر نشده است و احتمالا گوشی‌های محدودی که در کوبا غیرفعال شده‌اند توسط مسافران یا یک شرکت از مبدا اروپا وارد کوبا شده است.

انجمن واردکنندگان موبایل ضمن اعلام این که هیچ خبر رسمی مبنی بر مسدود شدن شیائومیدر ایران منتشر نشده اعلام کرد که از طریق منابع خود در حال پیگیری این موضوع است.

انجمن به این نکته اشاره کرده که طی روزهای گذشته، برای یکی دو مدل‌ از گوشی‌های شیائومی، که در لیست ممنوعه رگولاتوری بوده، آپدیت رسمی رفع مشکل شماره‌گیری تماس‌های اضطراری منتشر شده و با کنار هم قرار دادن این موارد می‌توان نتیجه گرفت که این اتفاق حداقل برای موبایل‌های شیائومی در ایران نمی‌افتد.

( رای: 1 امتیاز: 5 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.