مجله بانوانبارداری

اقدام به بارداری با آگاهی از چرخه قاعدگی یا پریود

چگونه با آگاهی از چرخه قاعدگی یا پریود اقدام به بارداری کنیم؟

عادت ماهانه‌ ی نامنظم، نداشتن دوره‌ی ماهانه یا خونریزی غیرطبیعی اغلب نشان دهنده‌ی این است که تخمک گذاری شما درست انجام نمی شود. بعد از چند دوره ثبت کردن تاریخ شروع پریود، به خوبی می توانید تاریخ شروع پریود بعدی و طول دوره پریود خودتان را داشته باشید و برای بارداری اقدام کنید. در این ویدیو خانم روشنی کارشناس مامایی در این باره صحبت می‌کنند.

عوامل متعددی در باروری تأثیرگذار است که توجه به آنها باعث می‌شود احتمال باردار شدن افزایش یابد.

چه موقع باید اقدام به بارداری کنیم؟

اگر از دارو استفاده می کنید این تغییر در سیکل قاعدگی و نامنظم شدن آن ممکن است واکنشی به مصرف داروهایتان باشد. در غیر این صورت تغییر زمان پریود و به هم ریختن و جلو افتادن زمان پریود آن می تواند دلایل زیادی داشته باشد. اگر استرس داشته باشید یا طی چند وقت اخیر دچار بی خوابی بوده باشید این برهم خوردن نظم قاعدگی به صورت طبیعی در واکنش به اضطراب و بی خوابی اتفاق می افتد.

همچنین بخوانید : چه زمانی احتمال بارداری بیشتر است؟

اضافه وزن شدید یا لاغر شدن ناگهانی و یکباره و در مدت زمان کوتاه هم بر نامنظم شدن سیکل قاعدگی تاثیر دارد. فشارهای عصبی و… هم همین تاثیر را دارند. البته خانم هایی که قبل از سن 30 سال هستند حدود یک سال فرصت دارند تا بعد از اقدام برای بچه دار شدن، باردار شوند و اگر سنتان بالای 35 سال است این زمان حدود شش ماه است.

با این حال با توجه به اینکه دچار نامنظمی سیکل قاعدگی هم شده اید و نگران هستید توصیه می کنم با یک پزشک متخصص مشورت کنید و زیر نظر ایشان برای بارداری اقدام کنید.

قبل از بارداری چه کارهایی بکنیم؟

 به پزشک ویا مامای معالجتان مراجعه و ایشان را در جریان بگذارید تا آزمایشات پیش از بارداری را برایتان در خواست کند.

 • با نظر پزشک اسید فولیک مصرف کنید
 •  وزن خود را کنترل کنید اگر در محدوده اضافه وزن و یا چاق هستید به کارشناس تغذیه مراجعه کنید و وزن خود را پایین بیاورید
 •  اگر سیگاری هستید ترک کنید
 •  ورزش کنید
 • به دندان پزشک جهت چکاپ مراجعه کنید و وضعیت دندان هایتان را بررسی کنید
 • مصرف کافئین را کاهش دهید
 • وضعیت بیمه درمانی خود وبیمارستان طرف قرداد را مشخص کنید
 • روز تخمک گذاریتان را پیدا کنید از چند روز قبل و بعد از این تاریخ رابطه داشته باشید ( البته بعد از رعایت موارد فوق )
 •  مطالعه کنید واطلاعات خود را در مورد بارداری و کودک بالا ببرید.

رایج ترین علل عدم بارداری چیست؟

 1. رابطه جنسی بیش از حد یا خیلی کم:
  رابطه جنسی بیش از حد: بعضی افراد معتقدند داشتن رابطه جنسی  و رابطه جنسی بیشتر می تواند منجر به بارداری شود. اما این مسئله ممکن است همیشه درست نباشد. اگرچه رابطه جنسی مکرر سبب افزایش قدرت اسپرم نمی شود، اما می تواند باعث مشکلات بالقوه بهداشتی مانند خستگی، سرگیجه، ضعیف شدن زانو و تکرر ادرار شود.
  داشتن رابطه جنسی کم: ممکن است فقط در هنگام تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشید. اما عدم رابطه جنسی به مدت طولانی بر بارداری تاثیر می گذارد.
  همچنین بخوانید : آموزش صحیح رابطه جنسی اصولی، مقاربت و دخول
 2. استرس بیش از حد
  استرس سلامتی شما را از لحاظ جسمی و ذهنی تحت تاثیر قرار می دهد و بر توانایی شما برای بارداری تاثیر می گذارد. سایر اختلالات هیجانی مانند افسردگی و اضطراب می تواند سطح باروری را کاهش دهد.
 3. مشکل مرد:
  یکی از علل اولیه ناباروری، تعداد کم اسپرم و تحرک کم اسپرم (به علت ناهنجاری های ساختاری) است. این عامل 30 تا 40 درصد مشکلات ناباروری در زوج ها را تشکیل می دهد.
 4. رفتن به دستشویی بلافاصله بعد از رابطه جنسی:
  بسیاری از زنان بعد از رابطه جنسی بلافاصله دستشویی می روند و خود را شستشو می دهند. لازم است مدتی بعد از رابطه جنسی در رختخواب بمانید تا اطمینان حاصل شود که اسپرم امکان دستیابی به تخمک و بارور شدن را فراهم می کند.

  چرا باردار نمی شوم؟
  چرا باردار نمی شوم؟
 5. لباس زیر بیش از حد تنگ:
  لباس های تنگ عملکرد توده های تناسلی را مختل می کند. در مردان، تولید اسپرم کاهش می یابد، و در زنان، گردش هوا کاهش می یابد و منجر به ناراحتی می شود.
 6. خواب کمتر:
  محروم شدن از خواب می تواند بدن را خسته کند و بر عملکرد سیستم ایمنی تاثیر می گذارد.
 7. اضافه وزن یا کمبود وزن :
  لاغری بیش از حد و یا چاقی بیش از حد نیز بر روی احتمال بارداری تاثیر می گذارد. اگر سوء تغذیه داشته باشید، به خوبی تخمک گذاری نمی کنید.
  استفاده بیش از حد از روان کننده ها:

مطالعات نشان می دهد که روان کننده های واژینال بر تحرک اسپرم تاثیر منفی می گذارند و با لقاح تداخل دارند.  علت این امر این است که PH مخاط دهانه رحم قبل از تخمک گذاری برای زنده ماندن اسپرم و حرکت آن ایده آل است. اما روان کننده ها PH اسیدی دارند که باعث کشتن اسپرم ها می شود.

چگونه بارداری راحت و سالمی داشته باشم؟

رعایت کردن بهداشت باروری یکی از اقداماتی است که مادر باردار باید توجهات کافی را در این زمینه داشته باشد:

 • شما خانم باردار بايد لباس گشاد وراحت بپوشيد واز کفش پاشنه بلند هم نبايد استفاده کنيد.
 • هفته ای دو الی سه بار حمام برويد وسعی کنيد کمتر در حمام بنشينيد .در سه ماهه آخر بارداری بعلت احتمال سقوط نبايد از وان استفاده کنيد .

بهداشت دوران بارداری

 • اگر شغل اداری وکم تحرکی داريد ميتوانيدتا انتهای بارداری کارکنيد ولی شغلهای با تحرک فيزيکی زياد بايد محدود شوندوحتما بايد چند بار در روز مدتی استراحت کنيد .
 • مسافرت کوتاه مدت اشکالی ندارد ولی بهتر است از مسافرتهای طولانی خصوصا در اواخر حاملگی پرهيز کنيد.وهر يکی دو ساعت يکبار قدم بزنيد.
 • در ماه آخر بارداری(چهار هفته آخر )نزديکی نکنيد .
 • ورزشهای سبک يا متوسط را ميتوانيد انجام دهيد ولی ورزشهای سنگين وشديد ممنوع است .
 • در طی حاملگی در صورت وجود ترشح زياد واژينال ميتوانيد از دوش واژينال استفاده کنيد ولی اينکار را نبايد با سرنگ انجام دهيد چون خطر آمبولی هوا ومرگ وجود دارد.
 • خانمهای محترم سيگاری لطفا در طی حاملگی به جنين خود رحم نموده وحتی الامکان سيگار نکشيد !!چون سيگار با کم کردن جريان خون جفت باعث تولد نوزاد کم وزن وناهنجار ميشود .
 • اگر شما سابقه واکسيناسيون کزاز نداريد بايد دو دوز واکسن توام بزرگسالان (ديفتری-کزاز)را به فاصله يکماه بزنيد ويکسال بعد هم ياد آور دريافت کنيد
( رای: 1 امتیاز: 5 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.