مجله بانوانزناشویی

اولین رابطه جنسی

( رای: 5 امتیاز: 2.8 )

آنچه باید در مورد اولین رابطه جنسی بدانید

اولین رابطه جنسی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها و چالش‌های زوجین جوان است. برای بیشتر افراد، اولین رابطه جنسی تجربه راحتی نیست و ممکن است با احساس ترس، اضطراب، گناه و .. همراه باشد. توجه داشته باشید که اولین رابطه جنسی مسیر زندگی زناشویی شما را مشخص می‌کند و بر روابط آینده شما و حتی رابطه عاطفی‌تان تاثیر می‌گذارد به همین دلیل باید آن را جدی بگیرید. البته داشتن اطلاعات کامل در این زمینه می‌تواند به شما کمک کند که چگونه بر احساس ترس و استرس ناشی از اولین رابطه جنسی غلبه کنید و تجربه بی‌نظیری از اولین رابطه با همسر خود داشته باشید. در ادامه مقاله به بررسی کامل اولین رابطه جنسی می‌پردازیم.

همچنین بخوانید: آموزش نحوه استفاده از کاندوم

اولین رابطه جنسی

دیدگاه‌های متفاوتی از اولین رابطه جنسی وجود دارد. بعضی افراد آن را تجربه‌ای هیجان‌انگیز و بعضی ترسناک می‌پندارند. درباره اولین سکس، دختران ترس از پارگی پرده بکارت و بارداری دارند و پسران نیز دچار استرس می‌شوند که داشتن حس ترس و استرس مسئله کاملا طبیعی می‌باشد. هر شخصی با توجه به فرهنگ خانواده و جامعه، باور و اعتقادات شخصی، تاثیر دوستان و…. اقدام به برقراری اولین رابطه خود می‌کند. برخی پیش از ازدواج تصمیم به برقراری رابطه می‌کنند که به دلیل بروز ناهنجاری‌های مختلف بهتر است از انجام آن پرهیز کرد.

در واقع گاهی اوقات دختران به خاطر ترس از دست دادن طرف مقابل، تن به رابطه جنسی می‌دهند که این حالت به شدت آسیب زننده است و باید از آن اجتناب کرد چرا که طرف شما تعهدی ندارد و به راحتی می‌تواند ترکتان کند. از طرفی حسی که از برقراری اولین رابطه تجربه می‌کنید، می‌تواند نظر شما را در ارتباط با روابط بعدی تغییر دهد. انتخاب اولین شریک جنسی و وقت مناسب برای اولین رابطه و همچنین آمادگی روحی و جسمی دو طرف بسیار حائز اهمیت است.

از طرف دیگر زمانی که زوجین کم تجربه هستند، ممکن است در زمان نزدیکی اتفاقات غیر منتظره‌ای پیش بیاید، بنابراین مقاربت جنسی در سنی باید انجام شود که دو طرف کاملا بالغ باشند. بیشتر مردم دفعه اول، رابطه جنسی خوبی را تجربه نمی‌کنند و این موضوع به معنای آن نیست که رابطه‌های بعدی برای همیشه خوب نخواهند بود. هر بار که این عمل را انجام می‌دهید به تجربه‌های شما افزوده می ‌شود و و در نتیجه به مرور زمان رابطه‌ای لذت بخشی خواهید داشت. هر چقدر برای شروع رابطه آماده‌تر باشید، احساس بهتری در هر بار خواهدی داشت. برای پیدا کردن آمادگی برای رابطه زناشویی کلیک کنید.

اولین رابطه جنسی
اولین رابطه جنسی

دانستنی های اولین رابطه جنسی

 • افزایش اطلاعات درباره رابطه جنسی سبب می‌شود در شب زفاف یک رابطه با درد کمتر و لذت بخش‌تر را تجربه کنید. برای داشتن رابطه‌ای بدون درد و استرس، بهتر است مقاربت جنسی را زمانی انجام دهید که بدن آرام و بدون اضطراب و خستگی است. بعد از یک مراسم طولانی در اولین شب ازدواج، نزدیکی پیشنهاد نمی‌شود.
 • حتما پیش از شروع رابطه، همسرتان را از نظر روحی آماده کنید. شب زفاف حتما با نوازش و معاشقه طولانی شروع شود و مرد طوری رفتار کند که زن مایل به برقراری رابطه شود نه با زور و عجله فقط برای اینکه شهوت مرد فروکش شود. شما با حالت زور فقط جسم همسرتان را تصرف می‌کنید در حالی که در یک رابطه سالم باید جسم و روح را با هم به دست آورید.
 • کوچک‌ترین خطایی در این شب می‌تواند همسرتان را خسته و محزون کند و تا آخر زندگی مشترکتان تاثیرگذار و غیر قابل جبران خواهد بود. توجه داشته باشید دخول را یک باره انجام ندهید و به آهستگی عمل کنید. همچنین در صورت درد زیاد و سوزش رابطه را پایان دهید. سکوت را حین رابطه رعایت کنید و با صحبت‌های حاشیه‌ای، تمرکز خود و همسرتان را برهم نزنید.
 • در شب زفاف خوش بگذرانید و چیزهایی که باعث لذت‌تان می‌شود را به همسرتان بگویید تا به ارضاء شدن یکدیگر کمک کنید. ممکن است مرد در مدت زمان کم ارضاء شود که جای نگرانی نیست و با کمی معاشقه و خوابیدن، مجدد شروع به رابطه کنید.
دانستنی های اولین رابطه جنسی
دانستنی های اولین رابطه جنسی

چه اقداماتی را پیش از اولین رابطه جنسی باید جدی گرفت؟

 1. در برقراری رابطه جنسی، مسئله بهداشت و نظافت شخصی را جدی بگیرید تا از بیماری‌های مقاربتی نظیر ایدز و زگیل های تناسلی و… پیشگیری نمایید.
 2. برای اینکه دچار استرس و نگرانی از بیماری و بارداری نشوید پیش از برقراری رابطه از وسایل ایمنی استفاده نمایید که برای جلوگیری از بارداری و عفونت می‌توانید از کاندوم استفاده کنید.
 3. انتخاب مکان امن و زمان مناسب به شما کمک می‌کند که بدون اضطراب رابطه جنسی را برقرار کرده و از آن لذت ببرید.
 4. از مصرف غذاهای سنگین و مشروب پرهیز نمایید چرا که غذای سنگین موجب خواب آلودگی شده و مشروب هم سبب مشکل در نعوظ می‌شود.

پوزیشن های مناسب برای اولین رابطه جنسی

همانطور که ذکر شد پوزیشن هایی هستند که برای رابطه جنسی اول در اوایل ازدواج مناسب بوده و درد کمتری را به همراه دارند و برای فردی که در این مسیر بی تجربه است مناسب می باشد ، در اینجا 5 پوزیشن برای رابطه جنسی اول ارائه شده است .

1. پوزیشن میسیونری

پوزیشن میسیونری که به آن سنتی نیز می گویند ، رایج ترین پوزیشن در رابطه جنسی است ، به این صورت که زن به پشت روی تخت دراز کشیده پاهای خود را کمی فاصله داده و می تواند برای راحتی زانو ها را کمی خم کند ، سپس مرد بر روی او به صورت چهره به چهره قرار گرفته و پاهای زن در دو طرف بدن مرد قرار دارد ، سپس مرد می تواند خیلی آرام دخول را انجام دهد ، این پوزیشن به دلیل فشار کم ، تحریک کلیتوریس و راحتی در انجام آن درد کمتری را در رابطه جنسی اوایل ازدواج به همراه دارد .

2. پوزیشن دختر گاوچران

این پوزیشن در بین زنان محبوب است ، زیرا تحریک بسیار بالای نقطه جی را به همراه داشته و برای زنان لذت بخش است ، انجام مدل دختر گاوچران در رابطه جنسی به این صورت است که مرد به پشت دراز کشیده و پاهای خود را دراز می کند ، سپس زن چهره به چهره روی ناحیه لگن مرد نشسته و عمل دخول انجام می شود . این پوزیشن نیز به دلیل تحریک بالای زنان به خصوص اگر مرد گاهی بالا تنه خود را بالا بیاورد برای اولین رابطه جنسی مناسب است .

3. پوزیشن لوتوس

در این پوزیشن مرد به صورت چهار زانو می نشیند و یا حتی می تواند پاهایش را دراز کند و زن نیز به صورت چهره به چهره روی مرد نشسته و در حالی که یکدیگر را در آغوش کشیده اند رابطه جنسی بر قرار می شود ، در پوزیشن لوتوس تحریک نقطه جی بالا بوده و به علت صمیمیت زیاد برای بار اول مناسب است و حس صمیمیت را منتقل می کند .

4. پوزیشن قاشقی

در این پوزیشن که به آن اسپونینگ نیز می گویند زن و مرد هر دو به پهلو طوری که زن جلو قرار گیرد دراز کشیده و مرد از پشت لگن خود را به لگن زن نزدیک کرده و رابطه جنسی انجام می گیرد ، این پوزیشن جزو صمیمی ترنی پوزیشن ها بوده و به دلیل راحتی تحریک کلیتوریس بسیار لذت بخش است بنابراین پیشنهاد خوبی برای داشتن رابطه جنسی برای بار اول می باشد .

5. پوزیشن اژدها

این پوزیشن که به نوعی شبیه پوزیشن داگ استایل است ، به این صورت بوده که زن روی شکم خود دراز کشیده اما دست های خود را به زمین تکیه می دهد و کمی از آن فاصله می گیرد سپس مرد از پشت شکم خود را به زن چسبانده و از پشت دخول را انجام می دهد ، برای راحتی زن ، می توان دو بالش را زیر بدن خود قرار داده تا برای رابطه جنسی اول در اوایل ازدواج فشار زیادی به او وارد نشود.

پوزیشن های مناسب اولین رابطه جنسی
پوزیشن های مناسب اولین رابطه جنسی

توصیه هایی برای اولین رابطه جنسی

 • آناتومی بدن خود را بشناسید: این به شما کمک می کند که بدانید چطور تحریک شوید، نقاط حساس بدنتان کجاست، از چه پوزیشنی ممکن است بیشتر لذت ببرید و خجالتتان کمتر شود. خودارضایی، لمس بدن، کمک گرفتن از آیینه و مطالعه از روش های آشنایی با آناتومی بدن است.
 • با همسرتان در مورد نگرانی هایتان حرف بزنید: برقراری رابطه جنسی برای اولین بار برای اکثر افراد استرس زاست. هر چقدر هم از رابطه خود مطمئن باشید، تجربه رابطه جنسی سخت و همراه با نگرانی است. اگر چیزی شما را نگران کرده است، می ترسید یا نیاز به زمان دارید، در این مورد با همسرتان حرف بزنید. اولین رابطه جنسی بعد از عروسی برای بسیاری از زوجین سخت است. استرس و نگرانی حاصل از برگزاری مراسم و خستگی ناشی از آن باعث می شود که این تجربه خسته کننده تر باشد. اگر از این نظر مشکل دارید، با همسرتان حرف بزنید تا آن را به زمان دیگری موکول کنید.
 • انتظارات معقولی از عملکرد خود و ارگاسم داشته باشید: نباید انتظار داشته باشید که ساعت ها بتوانید رابطه جنسی برقرار کنید و سوپرمن باشید. بسیار طبیعی است که اولین رابطه جنسی زیاد طول نکشد یا از طرف دیگر اصلا ارگاسمی در آن رخ ندهد. برای رسیدن به اوج لذت جنسی به خود و همسرتان فشار وارد نکنید. رابطه جنسی شما می تواند با گذشت زمان بهتر شود و تکنیک های بهتری را یاد بگیرید. این درست مثل رانندگی یا آشپزی است. همه در روزهای اول شاهکار نیستند. در بسیاری از موارد، داشتن انتظار معقول نسبت به عملکرد خود در رابطه جنسی باعث می شود شرایط حتی فراتر از انتظارتان باشد و همه چیز بهتر پیش برود.
 • آرام عمل کنید: اولین رابطه جنسی خیلی هیجان انگیز است، اما اگر می خواهید خاطره انگیز هم باشد عجله نکنید. رابطه جنسی مسابقه نیست که برای رسیدن به خط پایان عجله داشته باشید. در ابتدا با حرکات آرام و ملایم شروع کنید و بعد اگر هر دو مایل بودید سرعتتان را بیشتر کنید. آرام بودن حرکات باعث تمرکز بیشتر و لذت بردن از تمام حس و تجربه می شود.
 • برای معاشقه زمان صرف کنید: معاشقه و پیش نوازی روش خوبی برای آرام کردن ذهن، افزایش آگاهی بدن و لذت جنسی است. همچنین، باعث خیس شدن آلت جنسی زن و نعوذ بهتر در مرد می شود. پیش نوازی می تواند:
 • بوسه و آغوش
 • حرف زدن در مورد مسائل جنسی
 • لمس بدن
 • لمس آلت جنسی
 • ماساژ دادن

و روش های دیگر باشد.

 • از لوبریکانت استفاده کنید: وقتی برای اولین رابطه جنسی آماده می شوید، نگرانی و اضطراب می تواند باعث خشک شدن آلت تناسلی زن شود که دخول را دردناک تر می کند. اگر رابطه جنسی شما قرار است به دخول ختم شود، استفاده از لوبریکانت مفید است و کار را ساده تر و بدون درد می کند.
 • پوزیشن های مختلف را امتحان کنید: اگر یک پوزیشن برای شما دردناک است، یکی دیگر را امتحان کنید. پوزیشن های ساده تر را برای اولین رابطه جنسی انتخاب کنید که شامل مرد روی زن یا زن روی مرد می شود. شاید دوست دارید برای خاطره ساز بودن، پوزیشن های آکروباتیک و حرفه ای را امتحان کنید، اما این کار احتمال درد و ناراحتی را بیشتر می کند. سعی کنید همه چیز را ساده و عاشقانه نگه دارید.
 • حرف بزنید: شما بازیگر فیلم های صامت نیستید که هرگز حرف نزنید. از همسرتان بپرسید که آیا لذت می برد؟ کدام وضعیت برای او راحت تر است گاهی دست نگه دارید، استراحت کنید یا پوزیشن خود را عوض کنید.
 • جلوی دخالت دیگران را بگیرید: خوشبختانه رسم دستمال خونی در بسیاری از نقاط کشور از بین رفته است، اما هنوز هم به صورت موردی در برخی جاها و بین برخی از خانواده ها رایج است. در این رسم، عده ای از اقوام پشت در اتاق زوج منتظر می مانند تا با رویت دستمالی خونی باکره بودن زن و قدرت جنسی مرد را تایید کنند. به یاد داشته باشید که رابطه جنسی حریم خصوصی شماست و ورود به این مسئله می تواند پایه گذار دیگر دخالت ها در زندگی شما باشد. قبل از عروسی برای همه روشن کنید که نمی خواهید کسی در این مورد دخالت کند و پشت در اتاق شما بماند. تنها بودن فشار روانی را از روی شما و همسرتان برمی دارد و تجربه بهتری برایتان رقم می زند.
 • برای رفع ترس از سکس تراپ کمک بگیرید: اگر از رابطه جنسی می ترسید، دچار واژینیسموس یا اختلال نعوذ هستید یا مهارت های برقراری یک ارتباط جنسی خود را نمی دانید از یک مشاور جنسی کمک بگیرید. در جلسات سکس تراپی، هیچ خبری از تماس جنسی، لخت شدن و لمس نامناسب نیست. جلسات می تواند به صورت فردی یا زوج تشکیل شود.
اولین رابطه جنسی
اولین رابطه جنسی

تغییرات فیزیولوژیکی و هورمونی بعد از اولین رابطه جنسی

در زمان نزدیکی تغییراتی در بدن ایجاد می‌شود نظیر افزایش حساسیت در نوک سینه‌ها، فشار خون، نفس کشیدن عمیق، عرق کردن، لرز و لغزندگی واژن و حتی امکان دارد دهانه واژن به دلیل جریان خون متورم و بزرگ شود. این تغییرات کاملا طبیعی هستند و پاسخ فیزیولوژیک بدن نسبت به رابطه جنسی می‌باشد که بعد از رابطه به حالت قبل برمی‌گردد. تحریک در بعضی خانم‌ها منجر به افزایش جریان خون در سینه شده و تورم و افزایش حجم به وجود می‌آورد. همچنین در زمان نزدیکی، مغز مواد شیمیایی آزاد می‌کند که این مواد، هورمون اندروفین، دوپامین و اکسی توسین هستند که با نام هورمون عشق شناخته می‌شود. این هورمون‌ها باعث ایجاد حس اعتماد قوی در شریک جنسی و سبب حس رضایت و شادمانی می‌گردند.

احساس درد زنان در اولین رابطه جنسی

پرده بکارت نوعی بافت یا غشای نازک است که در ورودی واژن که عضله‌ای ماهیچه‌ای است و نسبت به عضلات دیگر دارای رشته‌های عصبی حساس‌تری است، قرار دارد. در واقع به علت کشش و باز شدن دیواره واژن و گاه ایجاد زخمی سطحی در داخل آن درد را احساس می‌کنید. در اولین رابطه اگر آرامش روحی و جسمی داشته باشید، پاره شدن پرده بکارت با درد مختصر و خونریزی کمی همراه خواهد بود. خونریزی پس از پارگی پرده بکارت معمولا کم است که البته در هر خانمی با توجه به جثه و سن متفاوت می‌باشد.

برخی زنان هم متوجه درد نمی‌شوند مگر در صورتی که ترشحات واژن کم باشد. استرس زیاد و عدم ترشحات کافی در واژن، سبب خشکی آن می‌شود از علل درد بیشتر در زمان اولین رابطه جنسی است. هر چقدر معاشقه بیشتری داشته باشید لغزندگی واژن بیشتر و در نتیجه رابطه بهتر خواهد بود. اگر هم در حین روابط جنسی بعدی خود احساس درد داشتید بهتر است به متخصص مراجعه نمایید و علت آن را بیابید. اگر خانمی در حین نزدیکی، درد زیادی در قسمت لگن و شکم داشت باید به متخصص رجوع کند و اگر مردی در زمان رابطه جنسی دچار درد مقاربتی شد به دلایلی نظیر اختلال در بافت روی آلت مردانه، بیمارهای مقاربتی و… مروبط است که باید به متخصص اورولوژیست مراجعه نماید. همچنین زنان و مردانی که در زمان نزدیکی به علل هیجانی یا عاطفی دچار درد می‌شوند باید با مراجعه به روانشناس، مشاور یا سکس تراپیست این مشکل را درمان کنند.

احساس درد زنان در اولین رابطه جنسی
احساس درد زنان در اولین رابطه جنسی

علت عدم خونریزی برخی زنان در اولین رابطه جنسی چیست؟

در ابتدای واژن، پرده بکارت وجود دارد و این پرده انواع گوناگونی داشته و معمولا در اولین یا دومین نزدیکی پاره می‌شود. یکی از انواع پرده، حلقوی است و خانم‌هایی که این نوع پرده را دارند در اولین نزدیکی خود خونریزی نخواهند داشت و همینطور به دلیل بافت ضخیم پرده ممکن است تا مدت‌ها درد مقاربت داشته باشند. بهتر است پیش از اولین رابطه زناشویی، نه به خاطر اخذ گواهی سلامت بلکه به دلیل اطلاع از نوع پرده بکارت خود، به متخصص زنان مراجعه نمایید و درخواست توضیح در مورد آن را بدهید چرا که در مواردی کمیاب دیده شده که به دلیل ضخیم بودن پرده بکارت نیاز به عمل جراحی بوده است.

چگونه استرس خود از اولین رابطه جنسی را کاهش دهیم؟

انتخاب یک مکان امن و مناسب که در آن راحت هستید، کمک می‌کند تا استرس‌تان کمتر شود. اگر در شرایط و مکان ناراحت باشید، نمی‌توانید تمرکز کنید و در نتیجه به استرس‌تان افزوده می‌شود و از رابطه خود لذت نمی‌برید. در واقع استرس قبل از آمیزش جنسی امری طبیعی می‌باشد که با انجام معاشقه طولانی مدت برطرف می‌شود. در آغوش گرفتن، بوسیدن و لمس بدن طرف مقابلتان، منجر به احساس راحتی بین شما می‌شود و بهتر می‌توانید ارتباط برقرار نمایید. سعی کنید آرامش خودتان را حفظ نموده و عجله نکنید. اگر در حین نزدیکی مدام فکر کنید الان چه کاری انجام دهید و بعدش چه کاری دچار استرس می‌شوید و نمی‌توانید از رابطه خود لذت ببرید. بگذارید همه چیز خود به خود و طبیعی پیش رود.

راهکارهایی برای کمتر شدن درد زنان در اولین آمیزش جنسی

 1. برخی زنان از پاره شدن پرده بکارت خود ترس و استرس دارند تا جایی که رابطه زناشویی‌شان را مدام به تاخیر می‌اندازند. باید بدانید که اندکی حس درد امری طبیعی است و اگر وقت کافی صرف پیش نوازی کنید و ترشحات واژن کافی باشد و همچنین عمل دخول به آهستگی و با صبر و حوصله توسط مردان انجام شود، در حین دخول درد کمتری احساس می‌کنید.
 2. آرامش خود را حفظ نمایید و بر استرس‌تان غلبه کنید. حس ترس باعث منقبض شدن ماهیچه‌ها و کافی نبودن میزان ترشح روان کننده در واژن شده و در نتیجه حس درد بیشتری در زمان نزدیکی خواهید داشت و عمل دخول برایتان دردناک می‌شود.
 3. برخی اوقات با 1 یا 2 مرتبه سکس ممکن است پرده بکارت پاره نشود و با هر بار نزدیکی بخشی از آن پاره می‌شود و کمی هم خونریزی دارد که جای نگرانی نیست. توجه کنید که خونریزی و درد نداشتن در برخی از خانم‌ها غیرطبیعی نیست و این موضوع به معنای باکره نبودن آن‌ها نمی‌باشد.
 4. بهتر است برای کاهش درد، ژل لوبریکانت را تهیه نمایید. برخی زنان به علت ترس و استرس، ترشحات واژنی کمی دارند که این موضوع سبب احساس درد زیادی در نزدیکی می‌شود. بنابراین استفاده از این ژل می‌تواند به عمل دخول و نزدیکی شما کمک بسیاری کند. ضمن اینکه مانع پاره شدن کاندوم هم می‌شود.
درد زنان در اولین آمیزش جنسی
درد زنان در اولین آمیزش جنسی

همچنین بخوانید: آموزش صحیح رابطه جنسی اصولی، مقاربت و دخول

راه‌های پیشگیری از بارداری در نخستین رابطه جنسی

در اولین رابطه جنسی، با داشتن پرده بکارت و بدون دخول هم ممکن است بارداری شکل بگیرد. در واقع اگر مایع منی بر روی واژن یا داخل آن ریخته شود ممکن است سبب بارداری شود. بنابراین اگر مایع اسپرم بر روی پرده بکارت ریخته شود، می‌تواند با گذشت از سوراخ پرده و با حرکت به طرف تخمک‌ها موجب بارداری شود که این بارداری جز موارد نادر محسوب می‌شود. به همین منظور برای پیشگیری از بارداری و همچنین عفونت‌های مختلف، از قرص‌های هورمونی یا کاندوم استفاده نمایید. با کمک گرفتن از مشاوره جنسی می‌توانید بهترین راه‌های پیشگیری از بارداری را انتخاب نمایید.

سوالات متداول

علت حس گناه بعد از برقراری اولین رابطه جنسی چیست؟

عده‌ای به دلیل از دست دادن بکارت خود احساس گناه می‌کنند در صورتی که این جریان کاملا طبیعی است و به جای این حس، باید از ورود به مرحله بالغ شدن خود خوشحال باشید و هرگز از داشتن رابطه جنسی به همسر خود خجالت نکشید.

در چه صورتی بعد از اولین رابطه جنسی باید به متخصص رجوع کرد؟

اگر بعد از رابطه درد شدیدی داشتید حتما به متخصص مراجعه نمایید. داشتن خونریزی کم تا 3 روز طبیعی است و جای نگرانی نیست اما در صورت بیشتر شدن باید به متخصص مراجعه نمایید.
( رای: 5 امتیاز: 2.8 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *