مجله بانوانبارداریزناشویی

رابطه جنسی در دوران بارداری و شیردهی

بایدها و نباید های رابطه جنسی در بارداری و شیردهی

حاملگی و بارداری شرایطی رو بوجود میاره که معمولا نیازمند مراقبت های خاص و جدی تری هست. شاید خیلی از کسانی که باردار هستن داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری و شیردهی را پر خطر فرض میکنن و از نزدیک شدن به همسرشون خود داری کنند

حاملگی و بارداری شرایطی رو بوجود میاره که معمولا نیازمند مراقبت های خاص و جدی تری هست. شاید خیلی از کسانی که باردار هستن داشتن رابطه جنسی رو حین حاملگی پر خطر فرض میکنن و از نزدیک شدن به همسرشون ترس دارند. اما بهتره فراموش نکنیم ارتباط جنسی لازمه استحکام رابطه ی عاشقانه و آرام زندگیه و در داشتن آمیزش جنسی با همسر در صورتی که مادر منع پزشکی نداشته باشه و در ماه های آخر با احتیاط بیشتری انجام شه، هیچ مشکلی برای مادر و جنین بوجود نمیاره. بلکه به مادر آرامش بیشتری برای تحمل این دوران میده. در این مطلب از باید ها و نباید های رابطه جنسی در دوران بارداری بیشتر صحبت میکنم.

همچنین خوانید : چگونگی داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری

آیا رابطه جنسی در بارداری مطمئنه و آسیبی به مادر و جنین نمیزنه؟

برای کسانی که دارای حاملگی نرمال و بدون خون ریزی و لکه بینی هستن و پزشک و مامای متخصص برای اونها منعی برای داشتن رابطه جنسی تعیین نکرده رابطه جنسی بیخطر خواهد بود. همچنین کیسه آب و ماهیچه های قوی رحم از آسیب رسیدن به کودک جلوگیری میکنه. در طی نزدیکی و آمیزش جنسی محتاطانه به جنین آسیبی نمیرسه. بنابراین نگران سقط جنین نباشید چون ارگاسم و سفت و شل شدن ماهیچه ها بطور کلی موقت و زودگذر هستن.

برقراری رابطه جنسی در سه ماهه اول و دوم نسبت به سه ماه آخر کم خطر تر و راحت تر انجام میشه اما برای حفظ سلامت مادر و جنین بهتره تا در سه ماهه آخر بارداری با احتیاط بیشتری آمیزش داشته باشید.

رابطه جنسی در دوران بارداری و شیردهی

میل جنسی در زمان حاملگی چه تغیراتی میکنه؟

طبق بررسیهای انجام شده برخی از زنان باردار با کاهش میل جنسی و حتی در بعضی موارد در طی سه ماهه اول بارداری هیچ علاقه ای به ارتباط با همسر نداشتند. این اتفاق با سپری کردن دوره های ابتدایی کم کم برطرف میشه. در بعضی موارد بعلت احساس درد و ورم ناشی از حاملگی ممکنه تمایلات کمتر هم بشه.

به همسرتون این اطمینان رو بدین که هنوز دوسش دارین و اجازه بدید احساستون رو درک کنه و تغییرات روحی و جسمیتون رو براش توضیح بدید.

رابطه جنسی حساس و محتاطانه در سه ماهه آخر بارداری

با توجه به تغییرات بدن، شکل گرفتن تقریبی جنین و برآمدگی شکم رابطه جنسی در این دوره از بارداری حساس تر هست. ارتباط جنسی در سه ماهه آخر برای کسانی که از حاملگی نرمال و طبیعی برخوردارن و منع پزشکی ندارن حساسیت کمتری داره اما این افراد هم باید محتاطانه عمل کنند. اما در صورتی که مادر یکی از شرایط زیر رو داشته باشه رابطه جنسی برای مادر و فرزند پرخطر محسوب میشه.

همچنین خوانید : فواید رابطه جنسی در بارداری

آمیزش جنسی در این شرایط ممنوع

  • جفت تمام یا بخشی از دهانه رحم رو پوشش داده و در صورت آمیزش باعث خونریزی و جراحت جفت بشه.
  • خونریزی واژینال
  • پارگی کیسه آب که در این صورت هیچ پوششی برای محافظت از جنین درمقابل عفونت وجود نداره.
  • احتمال زایمان زودرس
  •  نارساییهای گردنی

برای داشتن هر نوع رابطه ای بهتره نظر پزشکتون رو بپرسید شما در دوران بارداری شرایط روحی و جسمی خاصی رو تجربه میکنین که شاید نتونید روال معمول روابطتون رو داشته باشید. در صورت هر گونه درد و واکنش بدن در هنگام روابط جنسی و آمیزشی حتما با پزشک مشورت کنید. شما یا پزشک معالجتون بهترین کسانی هستید که میتونید همسرتون رو وادار به احتیاط بیشتری در این دوران کنید.

همچنین خوانید : آیا داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری بی‌خطر است؟

( رای: 1 امتیاز: 5 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.