آموزش کاربردی
موضوعات داغ

سبزه مرکبات

( رای: 3 امتیاز: 3.3 )

کاشت سبزه مرکبات

برای کاشت این نوع سبزه مرکبات اجباری به تهیه هسته پرتقال ندارید. هسته نارنج، لیمو یا هر میوه دیگری از خانواده مرکبات را می‌توانید برای عید سبز کنید. برای تهیه این هسته ها در حجم بالا می‌توانید به فروشگاه هایی که دستگاه آبگیری مرکبات دارند مراجعه کنید، در غیر این صورت، مرکباتی که طی چند روز مصرف می‌کنید برای کاشت سبزه کافی خواهند بود. به طور کلی برای درست کردن این مدل سبزه، شما از روش های مختلفی می توانید استفاده کنید که در این مقاله به سه روش اشاره می کنیم:

روش اول: کاشت مستقیم سبزه مرکبات در گلدان

مواد لازم برای کاشت سبزه عید با هسته مرکبات

 • مقداری هسته مرکبات متناسب با حجم ظرفی که در نظر دارید
 • بستر کاشت (پرلیت و خاک گلدان)
 • سنگریزه
 • گلدان
 • افشانه آب
 • کیسه نایلونی

نکات لازم در مورد کاشت هسته:

 • کندن پوست هسته مرکبات باعث می‌شود دانه ها زودتر جوانه بزنند.
 • خاک گلدان باید همیشه مرطوب باشد. (تا زمانی که دانه ها جوانه نزدن خاک را مرطوب نگهداری کنید البته از باتلاقی کردن خاک جدا خودداری کنید چون باعث پوسیدگی بذر و جوانه میشه)
 • مدت زمان رشد و جوانه زدن متفاوت است. پس صبر داشته‌ باشید.
 • برای خاک می‌توانید از مخلوط خاک گلدان، ۶۰درصد کوکوپیت یا پیت ماس، ۳۰درصد پرلیت و ۱۰درصد پوکه صنعتی سبک برای کف گلدانتان استفاده‌ کنید.
کاشت سبزه مرکبات
کاشت سبزه مرکبات

همچنین بخوانید: بهترین زمان کاشت سبزه عید

نحوه کاشت سبزه عید با هسته مرکبات

 • آماده سازی هسته ها: هسته هایی که تهیه کرده اید را خوب بشویید و در یک آبکش بگذارید. هسته های زخمی و برش خورده را دور بیندازید. توجه کنید اگر میوه ای که از آن هسته را خارج کردید دچار بیماری باشد امکان انتقال بیماری به بذرها و سپس جوانه‌زنی ناموفق وجود دارد. توصیه می‌شود هسته هایی که به بزاق دهان آغشته شده‌اند را برای کاشت سبزه به کار نبرید، زیرا احتمال جوانه‌زنی در این حالت کمی کاهش می‌یابد. هسته های سالم را در یک ظرف آب به مدت 48-24 ساعت قرار دهید.  پس از این مدت آن‌ها را در یک آبکش بریزید.
 • آماده سازی گلدان: حفره های زهکش گلدان را کاملا باز کنید. کف گلدان یک ردیف سنگریزه بریزید. بستر کشتی که آماده کرده‌اید را در گلدان بریزید. کمی از پرلیت را برای انتهای کاشت نگه دارید. گلدان را با بستر کشت تقریبا پر کنید و کاملا آبیاری کنید. هسته ها را روی خاک ریخته و روی آن را با کمی پرلیت بپوشانید. در این مرحله با افشانه کمی آبیاری انجام دهید.
 • مراقبت پس از کاشت: روی گلدان را با یک کیسه نایلونی بپوشانید تا رطوبت هسته ها تا زمان جوانه‌زنی حفظ شود. گلدان را در نقطه ای نورگیر قرار دهید که دمای بالایی نداشته باشد. روزی یک مرتبه روی هسته ها را غبار پاشی کنید. پس از حدود 1 هفته اولین نشانه های جوانه‌زنی را مشاهده خواهید کرد. با مشاهده ریشه اولیه، کیسه نایلون را از روی گلدان بردارید و فواصل آبیاری را بیش‌تر کنید. از تامین نور کافی برای ادامه رشد اطمینان حاصل کنید. با پیشرفت رشد سبزه، به تدریج مراتب آبیاری را کم‌تر کنید تا از پوسیدگی ریشه ها جلوگیری شود.

زمان کاشت سبزه عید با هسته مرکبات

کاشت سبزه هسته مرکبات نسبت به دانه های دیگر زمان بیش‌تری نیاز دارد. حداقل 40 روز پیش از بهار باید اقدام به کاشت سبزه کنید تا برای تحویل سال نو سبزه ای سرحال و آماده داشته باشید اما اگر دیر دست به کار شده‌اید می‌توانید پس از اینکه هسته ها 48-24 ساعت در آب باقی ماندند، پیش از کاشت در خاک، پوست آن‌ها را به آرامی با یک چاقوی تیز و ضدعفونی شده جدا کنید. این عمل، جوانه‌زنی را تسریع می‌کند.

کاشت سبزه مرکبات در گلدان
کاشت سبزه مرکبات در گلدان

روش دوم: کاشت سبزه مرکبات در کیسه پلاستیکی

وسایل لازم برای کاشت سبزه مرکبات در کیسه پلاستیکی

 • هسته مرکبات (نارنج، پرتقال، نارنگی،گریپ فروت، لیموشیرین و لیمو ترش)
 • ظرف مناسب برای کاشت سبزه
 • حوله
 • کیسه پلاستیکی

مراحل کاشت سبزه مرکبات در کیسه پلاستیکی

تعدادی هسته تازه را از میوه خارج کنید و کاملاً زیر آب بشویید (توجه داشته باشید که هیچ پالپی در میان هسته ها باقی نماند). هسته ها را به مدت ۲۴ ساعت در آب ولرم خیس کنید. سپس آنها را درون حوله ای مرطوب قرار دهید و مرتب سطح حوله را خیس نگه دارید تا هسته ها قدرت جوانه زنی شان را از دست ندهند. حوله را درون کیسه پلاستیکی قرار دهید و در دمای ۲۱ تا ۲۴ درجه سانتی گراد و در محلی آفتابگیر مانند پشت پنجره قرار دهید و مدام با اسپری سطح حوله را مرطوب کنید. پس از دو هفته، هسته ها جوانه می زنند. پس از این که هسته ها جوانه زد آنها را به گلدان مورد نظر  که باید ارتفاعش حداقل ۱۰ سانتیمتر باشد انتقال دهید. برای انتقال هسته های جوانه زده ابتدا گلدان را با خاک مناسب پر کنید و سپس با انگشت حفره ای به عمق ۱ الی ۲ سانتیمتر برای هر هسته بوجود بیاورید و بعد از قرار دادن هسته داخل آن، حفره را با خاک پر کنید. روزی یک مرتبه گلدانتان را آبیاری کنید.

کاشت سبزه مرکبات در کیسه پلاستیکی

روش سوم: کاشت سبزه مرکبات شناور در تنگ ماهی

کاشت هسته مرکبات در آب که از آن با نام سبزه شناور یاد می‌شود ایده‌ی خوبی برای تلفیق تنگ ماهی و سبزه است. علاوه بر نارنج، کاشت سبزه لیمو یا پرتقال نیز به همین روش ممکن است.

وسایل لازم برای کاشت سبزه شناور مرکبات

 • ته گلدانی
 • درفش
 • تنگ ماهی
 • پرلایت
 • هسته مرکبات
 • کیسه نایلونی

روش تهیه سبزه شناور مرکبات

یک ته گلدانی انتخاب کنید که به اندازه دهانه تنگ ماهی تان باشد و آن را با درفش داغ به شکل آبکش در بیاورید. هسته های مورد نظر را به مدت یک شبانه روز در آب قرار دهید. اگر از هسته های خشک استفاده می کنید آن را به مدت دو شبانه روز در آب قرار دهید تا خواب بذر بشکند. هسته های خیس خورده را در آبکش بریزید و در زیر شیر اب بگیرید تا پوشش ژله ای آن شسته شود. هسته ها را به نسبت ۵۰:۵۰ با پرلایت مخلوط کنید. ته گلدانی آماده شده را به ارتفاع حدود ۲ سانتیمتر (حدود دو ردیف) با پرلایت و هسته مرکبات پر می کنیم. سطح کاشته شده را با اسپری آب می پاشیم و روی آن را با کیسه نایلون می پوشانیم. این نایلون تا زمانی که هسته ها جوانه بزند باید بر روی سطح کاشته شده قرار داشته باشد. ته گلدانی را روی تنگ قرار می دهیم و داخل تنگ را به قدری آب می ریزیم که این آب به کف ته گلدانی نرسد. این آب به مرور زمان بخار می شود و رطوبت آن به کف سطح کاشته شده می رسد. البته آب پاشی به صورت اسپری باید همچنان روزی یک بار انجام شود تا سطح کاشته شده خشک نشود.

کاشت سبزه مرکبات در آب
کاشت سبزه مرکبات در آب

مزایای کاشت سبزه عید با هسته مرکبات

سبزه عید به طور سنتی دانه های سبز شده‌ی گندم یا عدس هستند، تا سال های اخیر این رسم حفظ شده و هر ساله حجم زیادی از دانه های خوراکی که برای تحویل سال نو سبز شده بودند، در روز طبیعت در گوشه کنار جوی و خیابان ها رها می‌شدند. در گذشته سبزه سفره هفت سین پس از اتمام مراسم مربوطه به طبیعت بازگشته و اغلب، خوراک دام و طیور می‌شدند اما امروزه با زندگی شهری و ضرورت حفظ محیط زیست بهتر است دانه های سبز شده علاوه بر زیبایی سفره هفت سین کارکرد بلند مدت داشته باشند.

در سال های اخیر کاشت سبزه پرتقال یا نارنج بسیار باب شده است. مهم ترین دلیل کاشت سبزه هسته مرکبات دوام بالاتر این سبزه است؛ پس از اتمام مراسم نوروز می‌توانید هر گیاهچه را در یک گلدان جداگانه بکارید و در پاییز همان سال یا سال آینده در باغچه بکارید. هر هسته نارنج قابلیت تبدیل شدن به یک درخت را دارد بنابراین سرمایه با ارزشی محسوب می‌شود. علاوه بر این:

 • زیبایی سبزه مرکبات با وجود برگ های چرمی براق
 • عطر خوش برگ نارنج یا پرتقال درمقابل بوی ناخوشایند سبزه گندم یا شاهی
 • مقاومت نارنج به کم آبی و در نتیجه نیاز کم‌تر به مراقبت
 • احتمال پوسیدگی کم‌تر ریشه در مقابل سبزه ماش یا عدس که به سرعت فضای ریشه فاسد می‌شود

از دلایلی هستند که افراد را ترغیب به کاشت این سبزه کرده‌اند.

 

( رای: 3 امتیاز: 3.3 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *