روانشناسیسبک زندگی

نظم چیست؟

نظم

نظم چیست؟

نظم

ابتدا باید نظم را تعریف کرد:

نظم معنای روشنی دارد و در مقابل هرج و مرج قرار می گیرد و در لغت به معناى گردآوردن، پیوست نمودن و مقارنت دادن بین اشیاى گوناگون است.

نظم یا آرایش را می‌توان با عنوان وضعیتی تعریف کرد که چگونگی رخ دادن یا حاصل شدن یک رویداد یا نتیجه را در هماهنگی عناصر مرتبط شرح می‌دهد.

و اگر نظم را یک مجموعه در نظر بگیرم می توانیم بگوئیم :

پدیده منظم، مجموعه ای است که اجزای آن به نحوی در کنار هم و در ارتباط با یکدیگر قرار گرفته باشند که در مجموع هدف مشخصی را تعقیب کند .

یا این که نظم، گرد آمدن اجزای متفاوت با کیفیت و کمیت ویژه ای در یک مجموعه است; به طوری که همکاری و هماهنگی آن ها، هدف معینی را تامین کند .

باید بدانید که : .

۱. بی نظمی شدید و نظم شدید هردو گاهی می توانند حاصل اضطراب باشد که صرفا مدل بروز آن متفاوت است.
.

۲.گاهی وسواس و سخت گیری با نظم اشتباه گرفته می شود.

ملاک تفکیکی آن آسایش و راحتی است، در سخت گیری، خود فرد و گاهی حتی اطرافیان وی آزار می بینند، اما در نظم، فرد و اطرافیانش خشنود و راضی هستند.

همچنین با نظم کارکرد ها بهتر می شود و زمان بهینه تر استفاده می شود، یک شاخص تفکیک نظم از سخت گیری حتی رفتار وسواسی انعطاف پذیری است

به این معنی که در برنامهِ فردِ منظم انعطاف وجود دارد اما در سخت گیری و وسواس ها، کارهای دیگر به تعویق می افتد .و کارکرد فرد کاهش می یابد، در حقیقت انعطافی وجود ندارد، می توان گفت در نظم” بهتر است ” وجود دارد اما در سخت گیری با ظاهر نظم “باید است” وجود دارد

(وسواس نوع شدید آن است که اگر فرد کار را انجام ندهد مضطرب تر خواهد شد).
.

.۳. گاهی ما از ترس سختی کشیدن و فرار از مسئولیت پذیری به بی نظمی پناه می بریم، حال این که بی نظمی و تنبلی کار بسیار سخت تری است،

زیرا در بلند مدت منجر به سرزنش از طرف خود و دیگران، شکست، تجربه مداوم ناکامی، تشویش کارهای انجام نداده و شلوغی فکر و ذهن، کاهش کارکرد و اثرات بسیار مخرب دیگری خواهد شد که مواجه شدن با آن ها بسیار راحت تر است. .

باید بدانید که؛
.

۴. اگر بی نظمیِ فردی تعداد زیادی از اطرافیانش را اذیت می کند اما خود فرد تلاشی برای تغییر نمی کند، می تواند حاصل خشم او باشد که نسبت به خود و یا دیگران است و به شکل لجبازی یا افسردگی بروز پیدا کرده است.

( توجه فرمائید گاهی ما متوجه این نوع خشم نیستیم )
.
۵.اگر فرزند شما یا اطرافیانتان بی نظم هستند اگر با تکرار و دعوای شما قرار بود این موضوع حل شود تا الان حل شده بود پس علت را پیدا کنید به جای بررسی معلول، سرزنش، پرخاش و… .
.
۶. گاهی عدم نظم ما به علت فرزند پروری غلط ما است، رها کردن و سخت گیری والدین هر دو ما را از نظم فراری خواهد کرد

اما این دلیل نمی شود که ما تا آخر عمر به این چرخه ادامه دهیم و فکر کنیم نمی توانیم تغییر کنیم و محکوم به شکست هستیم باید انتخاب کنیم بین مظلوم بودن و توجه گرفتن برای ناتوانی هایمان و یا موفق بودن و رضایت از زندگی .
.

توجه کنید:

۱. اگر منظم و منعطف هستید احسنت به شما ادامه دهید.
.
۲. اگر منظم هستید اما آرامش ندارید احتمالا این نظم نیست در رفتارتان تجدید نظر کنید و با انعطاف بیشتری رفتار کنید اگر حل نشد از یک درمانگر کمک بگیرید.
.
۳. اگر منظم نیستید و خودتان هم راضی نیستید، این خودش نیمی از مسیر تغییر است.

حتما مانعی وجود دارد که هنوز آن را پیدا نکرده اید، خسته نشوید و رهایش نکنید، آنقدر پی گیری کنید تا این رفتار تغییر کند از همین امروز شروع کنید.
.

۴. اگر منظم نیستید و فقط دیگران از شما گله و شکایت دارند ولی خودتان راضی هستید با چند نفر از گروه های مختلف چک کنید، اگر آن ها با اطرافیانتان مخالف بودند

و بی نظمی شما را بیش از حد و یا آسیب زننده نمی دانستند که احتمالا اطرافیانتان افراد سخت گیری هستند اما اگر نظر آن ها هم مشابه اطرافیانتان بود احتمالا باید تجدید نظر کنید.

شاید آنقدر مضطرب هستید که توان اجرای نظم را ندارید یا در حال مقاومت و بروز خشم منفعلانه هستید

که شاید در مواردی کاربردی باشد اما حتما آسیبش برای شما بیشتر فایده اش است و شاید … به هر علت شما انتخاب و موقعیت های زیادی را ممکن است با این رفتار از دست بدهید، خودتان را محرم نکنید. .

چند توصیه برای منظم تر شدن : .

● از همین امروز و از یک کار کوچک شروع کنید مانند مرتب کردن میز کارتان و یا یک کشو و یا نوشتن برنامه فردا.

. ● حتما برای برنامه ریزی از نوشتن ، یاداشت و چک لیست استفاده کنید.(سررسید و یا تقویم داشته باشید چه کاغذی چه اپلیکیشن یا …) صرفاً ذهنی انجام ندهید. .
.
● برنامه های روزانه، هفتگی و ماهانه بنویسید. هدفهایتان را هم به سه بخش کوتاه،میانی و بلند مدت تقسیم کنید.

.
● کار هایتان را به بخش های کوچک بشکنید و بعد شروع به انجام کنید. .

● اوایل برای فعالیت های انجام شده کوچکتان خود تشویقی ( جایزه و پاداش) داشته باشید و به مرور برای فعالیت های بزرگ تر آن را انجام دهید. ( خود تشویق می تواند شامل هدیه به خود، تفریح، مهمانی ، فعالیت خوش آیندتان و … باشد).

.
● استمرار داشته باشید تا تغییر اتفاق بیافتد.
.

چند توصیه برای منظم تر شدن :

● از سرزنش و یا توجیه خود و دیگران دست بردارید.( به والدین و اطرافیانتان احترام بگذارید اما از پس والدین مهربان و مقتدری برای خودتان باشید).
.
● در ابتدا تلاش کنید اطرافتان را خلوت کنید وسایل زیاد، کارهای زیاد هم زمان و … بی نظمی بیشتری ایجاد می کنند. خریدهایتان و پذیرش کارها و … را اتمام قبلی کاهش دهید. .

● مقایسه خود با دیگران ممنوع، “الگو گیری با مقایسه فرق دارد” . .

● از تجربه افراد منظم استفاده کنید و با آنها مشورت کنید. ( کمک گرفتن و مشورت اگر همیشگی و وابستگی نباشد حتما نشانه رشدیافتگی است نه ضعف).

.
●انتظارات از خودتان را کاهش دهید توقع ایده آل نداشته باشید که کامل خواستن محکوم به شکست است.

.
● برای پیدا کردن عوامل، علل، و راه کار برای تغییر اگر اتفاق نمی افتد از متخصص کمک بگیرید.

به این مطلب امتیاز دهید :
( رای: 0 امتیاز: 0 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.