مذهبی

نماز غفیله

فضیلت ها و آثار نماز غفیله

نماز غفیله نمازی است بین نماز مغرب و عشا که فضیلت زیادی دارد وچون از آن ساعت مردم غفلت دارند،لذا نماز غفیله نامیدند و آن دو رکعت است.
در ساعت غفلت اگر دو ركعت نماز- هر چند خفیف و مختصر خوانده شود خداوند آن شخص را اهل دار كرامت(بهشت)قرار میدهد.
یکی از دلایل توصیه به اقامه نماز غفیله و ثواب آن:حضرت یونس یک لحظه غفلت کردواز قوم خودجداشد وسرنوشت او بادریا و ماهی پیوند خوردودر شکم ماهی پس از انابه به درگاه خدا نجات پیدا کردوشاید تأکید پیامبر ص بر این نماز،به لحاظ غفلت های کوچک و بزرگی باشد که ما هر روز مرتکب می شویم.تا ما هم از ظلمت های ظاهری و باطنی نجات پیدا کنیم.

فضیلت ها و آثار نماز غفیله
فضیلت ها و آثار نماز غفیله

بزرگان گفته اند: بالاترین ذکر در بین اذکار،ذکریونسیه«لااله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین» است.

آیاتى كه در این نمازخوانده میشوداثر وخواصى دارد كه اهل بیت از آن مطلع بودند;ازاین رو به ما چنین دستورى داده اندمثلا در مورد ذكر«لااله الاّانت» كه در اول نماز غفیله خوانده مى شود،از پیامبرفرمودند:اسم اعظم خداست و موجب استجابت دعا میباشد.

قسمتى از ذكر این نمازكه درركعت اوّل خوانده میشوددر سوره انبیا،آمده و به ذكر «یونسیه» نیز معروف است و همان دعایى است كه حضرت یونس موقعى كه در شكم ماهى بزرگ بود خواند و براى نجات خود از خدا كمك خواست.ذكر دیگر نماز غفیله كه در ركعت دوم و بعد از سوره حمد مى آید ـ در سوره انعام،آمده است كه در این آیه، از اسرار غیب و علم و قدرت خدا و وسعت دایره حكم و فرمان او سخن به میان آمده است.

امام صادق:هر کس این دو رکعت را در بین نماز مغرب وعشا بخواند وبه این دعا تبرّک جوید وحاجت خود راازحضرت حق طلب نماید خداوند حاجت او را بر آورده نمایدو آن چه راخواهد به او کرامت کند.

این نماز بسیارفضیلت دارد و آن نماز توبه ‏کنندگان است و ثواب این نماز نزد خدا از گرفتن روزه بیشتر است.
امام صادق:در ساعت غفلت نماز نافله گزاریدهر چند که دو رکعت نماز ساده باشد؛زیراآن دو رکعت سراى ارجمندى و بهشت را به دنبال آورد.
هر كس بین نماز مغرب و عشا این دو ركعت نماز را بخواند، خداوند آنچه سوال كند به او عطا مینماید.

دوستای گلم شما تاحالا نمازغفیله خوندید؟

( رای: 0 امتیاز: 0 )

از طريق
فضیلت های دعاهای دیگر
منبع
دعاهای دیگر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.