مجله بانوانبارداری

زمان مناسب برای زایمان طبیعی و سزارین

آنچه باید در مورد زمان مناسب برای زایمان طبیعی و سزارین بدانید

زمان مناسب برای زایمان طبیعی و سزارین با توجه به عوامل مختلفی متفاوت خواهد بود. یکی از این عوامل بارداری پرخطر است. بارداری‌های پرخطر مانند بارداری‌های چندقلویی ممکن است زودتر از موعد به پایان برسد و جنین یا جنین‌ها زودتر به دنیا بیایند. اگر شما بارداری معمولی و سالمی هم داشته باشید، ممکن است زمان زایمانتان با تاریخ احتمالی زایمان یا تاریخ تعیین‌شده در سونوگرافی‌های قبلی در سه ماهۀ اول یکسان نباشد. با دانستن مدت زمان یک بارداری طبیعی، می‌توانید متوجه شوید که از چه زمانی باید برای زایمان احتمالی خود آماده شوید. در این مطلب با طول مدت بارداری و زمان مناسب برای رفتن به بیمارستان آشنا خواهید شد.

چنانچه نوزادی پیش از هفته 37 بارداری و بین هفته 29 تا 33 بارداری به دنیا بیاید به آن نوزاد نارس یا زودرس ميگويند. و چنانچه نوزاد از هفته 23 تا 28 بارداری به دنیا بیاید نوزاد بسیار زودرس گفته ميشود خانم هایی که بارداری اولشان است و می خواهند بصورت طبيعي زایمان کنند. در هفته 41 و روز نخست معمولاً درد زایمان آن ها آغاز میشوند . ولی خانم هایی که بارداری اولشان نیست، معمولاً در حدود هفته 40 و روز سوم زایمان ميکنند. و مشاهده شده است که حدود 10% ازخانم ها بیش از 42 هفته بارداریشان زمان میبرد. تحقيقات نشان ميدهد که 15 تا 16 درصد از نوزادان اول دیرتر به دنیا می آیند. تنها 5% از نوزادان در وقت تعيين شده به دنیا می آیند و معمولاً نوزادان سه هفته پیش از تاریخ تعيين شده یا دو هفته پس از آن به دنیا می آیند. نوزاد نارس یا زودرس پیش از هفته 37 بارداری به دنیا مي‌ايد . نوزادان بسیار زودرس از هفته 23 تا 28 بارداری به دنیا می آیند. نوزادان زودرس بین هفته 29 تا 33 بارداری به دنیا می آیند.

زمان مناسب برای زایمان طبیعی و سزارین
زمان مناسب برای زایمان طبیعی و سزارین

مدت زمان بارداری

طول یک بارداری طبیعی بین ۳۷ تا ۴۲ هفته است. این پنج هفته، زمانی است که شما نیاز به مراقبت بیشتری دارید و باید نسبت به دردها و انقباضات رحم خود آگاه باشید. البته زمان تقریبی ختم بارداری بر اساس تاریخ اولین روز قاعدگی یا سونوگرافی سه ماهۀ اول معین می‌شود، اما تعداد بسیار کمی از جنین‌ها دقیقاً در همان روز به دنیا می‌آیند. معمولاً یک هفته بین تاریخ دقیق زایمان و تاریخ تقریبی آن، اختلاف وجود دارد. بیشتر نوزادان بین هفته‌های ۳۷ تا ۴۱ به دنیا می‌آیند، اما اگر بارداری شما دوقلو یا بیشتر از آن است، باید امکان زایمان زودرس را نیز در نظر بگیرید. اگر زایمان قبل از هفتۀ ۳۷ انجام شود، زایمان زودرس است. نوزادانی که در هفته‌های قبل از هفتۀ ۳۷ بارداری به دنیا می‌آیند، به احتمال زیاد نیازمند مراقبت ویژه هستند. این نوزادان معمولاً تا زمانی که توانایی تنفس در هوای معمولی را داشته باشند، باید در بخش مراقبت‌های ویژۀ نوزادان یا nicu بمانند. بعد از هفتۀ ۴۲ نیز وقت مناسبی برای زایمان نیست، زیرا پس از هفتۀ ۴۱، جفت به مرور کارایی خود را از دست می‌دهد و ممکن است جنین نتواند به راحتی اکسیژن و مواد مغذی را دریافت کند و وضعیت زجر جنین اتفاق بیفتد.

زمان رفتن به بیمارستان برای زایمان

برای تعیین زمان رفتن به بیمارستان باید توجه کرد که شما و پزشکتان چه روشی را برای زایمان در نظر گرفته‌اید. اگرچه سزارین انتخابی، برای شما و جنین عوارض زیادی خواهد داشت، اما اگر می‌خواهید به صورت سزارین برنامه‌ریزی‌شده زایمان کنید، با پزشک خود در مورد زمان زایمان صحبت کنید و ختم بارداری را به هفتۀ ۳۹ و بعد از آن موکول کنید، زیرا رشد جنین در هفته‌های آخر بارداری کامل می‌‌شود. نوزادانی که در هفتۀ ۴۰ به دنیا می‌آیند، توانایی بیشتری برای مکیدن سینۀ مادر و کنترل دمای بدن خود دارند. همچنین به دلیل رشد کامل کبد این نوزادان، عارضهٔ زردی به سرعت بهبود می‌یابد. جنین در ۴۰ هفتگی، جنین کاملی است که تمام ارگان‌های بدنش به اندازۀ کافی رشد کرده است و به احتمال زیاد می‌تواند به راحتی نفس بکشد و تغذیه کند.

در مورد زایمان طبیعی نیز باید از هفتۀ ۳۷ به بعد هشیار باشید. دردها و انقباضات را اندازه بگیرید. منظم شدن دردها و انقباضات، نشانۀ زایمان است. سعی کنید دردهای زایمان را بشناسید و تنها زمانی که مطمئن شوید زمان زایمان فرا رسیده است به بیمارستان بروید. اگر زودتر از موعد به بیمارستان رفتید و هنوز دهانۀ رحم به اندازۀ کافی باز نشده بود، درخواست القای زایمان یا جراحی سزارین ندهید. اگر پزشک تشخیص داد که شما می‌توانید به صورت فیزیولوژیک زایمان کنید، تا فرا رسیدن زمان زایمان صبر کنید. طی این مدت می‌توانید در محوطۀ بیمارستان قدم بزنید تا زمان زایمانتان برسد. اگر کیسۀ آب شما در خانه پاره شد، بدون تعلل به بیمارستان بروید. توجه داشته باشید که بعد از پاره شدن کیسۀ آب در خانه نمانید، زیرا این اتفاق، احتمال عفونت را در مادر و جنین افزایش می‌دهد. همچنین اگر خونریزی نیز داشتید، در هر هفته‌ای از بارداری که بودید، سریع خود را به بیمارستان برسانید. در مورد زمان رفتن به بیمارستان تنها با ماما یا پزشک خود مشورت کنید. توجه داشته باشید که توصیه‌های افراد غیرمتخصص هرگز قابل اعتماد نیست.

زمان رفتن به بیمارستان برای زایمان
زمان رفتن به بیمارستان برای زایمان

درد زایمان طبیعی از هفته چندم شروع می شود

گرچه به احتمال زیاد تاکنون دردهای کاذب را تجربه کرده اید اما درد های زایمانی واقعی ویژگی های متفاوتی دارند. طول طبیعی بارداری بین 38 تا 42 هفته است. یعنی در بهترین حالت هر زمانی بعد از هفته 38 بارداری ممکن است دردهای شما آغاز شود. اما اگر از هفته 42 بارداری عبور کردید و دردهایتان شروع نشد. پزشک شما را در بیمارستان بستری کرده و با تزریق سنتوسینون که شما آن را تحت عنوان آمپول فشار می شناسید، زایمان شما را القا خواهد کرد. بنابراین خوب است که با کمک تقویم بارداری، سن حاملگیتان را زیر نظر داشته باشی و اگر از 42 هفته عبور کردید در اسرع وقت به متخصص اطلاع دهید.

معمولاً پزشکان در جلسات معاینه اواخر بارداری به مادر توصیه می کنند که هنگام مواجهه با انقباضات مکرر و منظم چه باید انجام دهد، بطور مثال برخی از پزشکان به مادر گوشزد می کنند که اگر انقباضات به مدت یک ساعت با فاصله پنج دقیقه از یکدیگر ادامه داشتند، حتماً با او تماس بگیرد. انقباضات زایمانی با فاصله زیاد از یکدیگر بروز نمی کنند، اگر احساس کردید بطور مکرر با درد انقباض رحم مواجه می شوید، زمان آن است که به پزشک خود اطلاع دهید. اگر حدس می زنید که زمان زایمان تان رسیده اما مطمئن نیستید، می توانید با پزشک خود تماس تلفنی داشته باشید تا اطمینان حاصل کنید. از تماس گرفتن با پزشک در ساعات نامناسب روز یا شب خجالت نکشید، زیرا او تمامی این شرایط را درک می کند و این شغل را با همه مسئولیت هایش به عهده گرفته است.

چه زمانی حتماً باید با پزشک تماس گرفت:

 • هنگامی که ترشح خونی یا قرمز روشن مشاهده کردید (نه ترشح قهوه ای یا صورتی کمرنگ)
 • اگر کیسه آب پاره شود، بخصوص اگر آب سبز یا قهوه ای از واژن خارج شود، این مورد نشانه­ ی دفع مدفوع جنین در رحم است که می تواند بسیار خطرناک باشد، زیرا ممکن است هنگام زایمان جنین مدفوع خود را ببلعد یا قورت دهد. این مدفوع مکونیوم نام دارد.
 • اگر بینایی شما دچار اختلال شود یا دچار سردرد یا ورم شدید و ناگهانی شوید، این علائم نشان دهنده پره اکلامپسی یا افزایش فشارخون بارداری هستند.
درد زایمان طبیعی از هفته چندم شروع می شود
درد زایمان طبیعی از هفته چندم شروع می شود

یک تا چهار هفته پیش از زایمان احتمالا علائم زیر را در خود می بینید:

 • سر جنین پایین می آید

اگر اولین بارداری خود را تجربه می کنید، جنین تان چند هفته قبل از زایمان بتدریج به سمت لگن شما پایین می رود، معمولاً در بارداری های بعدی دقیقاً هنگام درد زایمان این امر رخ می دهد. جنین به منظور آماده شدن برای خروج از رحم این کار را انجام می دهد، بطوریکه سر او پایین می آید و درون لگن شما فرو می رود. با پایین آمدن جنین به مثانه شما فشار وارد می شود. خوشبختانه با این عمل فضای تنفس شما باز می شود، زیرا او دیگر به ریه ها فشاری وارد نمی کند.

 •  دهانه رحم باز می شود

دهانه رحم نیز خود را برای زایمان آماده می کند، بطوریکه در هفته ها و روزهای پیش از زایمان خود را باز و نازک می کند. به همین دلیل پزشک در معاینات هفتگی اتساع و نازک شدن دهانه رحم را بررسی می کند. روند باز و نازک شدن دهانه رحم در هر مادر متفاوت است، به همین دلیل اگر سرعت اتساع دهانه رحم شما کند است و یا هنوز باز نشده، نگران نباشید.

 •  انقباضات و کمر درد بیشتر می شود

میزان انقباضات و درد در کشاله ران و پایین کمر با نزدیک شدن به روز زایمان افزایش می یابند، به ویژه اگر اولین بارداری خود را سپری می کنید. تمام عضلات رحم و مفاصل نیز با ایجاد کشیدگی خود را برای زایمان آماده می کنند، به همین دلیل درد بیشتری را احساس می کنید.

 •  مفاصل سست می شوند

هورمون ریلکسین در طی بارداری وظیفه سست و شل کردن رباط های بدن مادر را به عهده دارد، در سه ماه پایانی این هورمون موجب دست ­و­پا­چلفتی شدن مادر نیز می شود. پیش از نزدیک شدن به زایمان ممکن است با افزایش سستی و شل شدن مفاصل تمام بدن خود روبرو شوید، بهتر است آرامش خود را حفظ کنید، زیرا بدن مادر بطور طبیعی این کار را می کند تا بتواند لگن را براحتی باز کند تا آماده خروج مسافر کوچک شما شود.

 •  دچار اسهال می شوید

عضلات شکم و مقعد مادر نیز در این زمان برای آماده شدن جهت زایمان در آرامش و استراحت بسر می برند و کاملا شل هستند. به همین دلیل ممکن است با اسهال مواجه شوید، این روند کاملاً طبیعی است، بخاطر داشته باشید که در این روزهای باقیمانده بهتر است آب کافی بنوشید و این نشانه را به فال نیک بگیرید!

 •  توقف افزایش وزن یا لاغر شدن

در انتهای بارداری روند افزایش وزن مادر متوقف می شود، برخی از مادران از چهار هفته قبل از زایمان چند کیلوگرم لاغر می شوند، این روند هیچ گونه تاثیر مخربی بر وزن زمان تولد نوزاد ندارد و کاملاً طبیعی بشمار می رود. او همچنان در حال رشد و کسب وزن است، اما شما بدلیل کاهش میزان مایع آمنیوتیک، افزایش تکرر ادرار و حتی افزایش فعالیت کمی وزن تان کاهش می یابد.

 •  بیش از حد خسته یا بیش از حد پرانرژی می شوید

سه ماهه سوم بارداری مانند سه ماهه اول در برخی موارد عوارض یکسانی دارد، افزایش فعالیت مثانه و خستگی مفرط از این مواردند. در هفته ها و روزهای پایانی بارداری، برآمدگی بزرگ شکم، زحمت استفاده از توالت را دو چندان می کند و گاهی خواب شب را غیر ممکن می سازد، برای بهبود این شرایط بهتر است به تعداد بالشت ها اضافه کنید و در صورت امکان در طول روز نیز کمی بخوابید. برخی از مادران با نزدیک شدن به روز زایمان، انرژی بیشتری پیدا می کنند و نمی توانند بیکار بنشینند، اشتیاق فراوانی دارند تا همه جا را تمیز و همه چیز را مرتب کنند تا خانه برای ورود نوزادشان آماده باشد. این کار تا زمانی که فشاری به شما وارد نکند، بی خطر است.

 چگونه می توانم زایمان را تحریک کنم

حال که می دانید درد زایمان طبیعی از هفته چندم شروع می شود، اگر 40 هفته بارداری خود را با سلامتی و موفقیت پشت سر گذاشته اید اما هنوز هیچ علائمی از نزدیک شدن زایمان ندارید، می توانید خودتان در خانه از چند روش طبیعی برای القا و تحریک زایمان استفاده کنید. پیاده روی، رابطه جنسی، غذای تند و طب سوزنی می توانند مفید باشند، اما فراموش نکنید که مطمئن ترین راه برای این کار مشورت با پزشک و تصمیم اوست.

 جنین در هفته چندم کامل است

 3 هفته به پایان زمان زایمان مانده، جنین رشدش کامل ميشود. ولی بخاطر وزن گیری تا آخرین لحظه مجاز زایمان را انجام نمی دهند. براي این سزارین یک الی دو هفته سریعتر انجام ميشود تا از عوارض غیرقابل پيش بيني جلوگيري شود. براي همین افرادی که سزارین میشوند یا قبلا سزارین شده اند و در زایمان دوم هم سزارین میشوند زایمان زودتر انجام ميشود . پس از پایان 38 هفتگی و در ابتدای 39 هفتگی جنین رسیده است.

 جنین در هفته چندم کامل است
جنین در هفته چندم کامل است

سوالات رایج درباره زایمان طبیعی

 • به طور متوسط زایمان چقدر طول می کشد
  پس از باز شدن کامل دهانه رحم، وقت آن رسیده است که به نوزاد کمک کنیم به طرف کانال تولد وارد شود. در کل زایمان معمولاً ۳۰ دقیقه تا یک ساعت طول میکشد ( نوزادان دوم و پس از آن معمولاً سریعتر از نوزاد اول به دنیا می آیند)، ولی امکان دارد چند دقیقه یا چند ساعت بیش تر طول بکشد.
 • زایمان چقدر دردناک است
  هر چند درد زایمان زیاد است ولی عشق به فرزند تجمل این درد را براي مادر، اسان ميکند. ادعایی وجود دارد که ” بدن یک انسان میتواند تا ۴۵ دل( واحد) درد تحمل کند. ولی در هنگام زایمان، مادر تا ۵۷ دل( واحد درد) درد را تحمل ميکند.
 • چه مدت طول می کشد تا نوزاد به دنیا بیاید
  براي زایمان اول، میانگین ۱۴ ساعت است، اما میتواند خيلي طولانی‌تر یا خيلي کوتاه تر باشد. براي زایمان های بعدی، متوسط زایمان حدود ۸ ساعت است. چنانچه زایمان اول باشد، درد زایمان ممکن است حدود هشت ساعت طول بکشد. این عدد میانگین است، ولی میتواند زایمان بیش تر یا کم تر طول بکشد. بعید است زایمان از ۱۸ ساعت بیش تر طول بکشد. زمانی که دهانه رحم شما تا ۱۰ سانتیمتر گشاد ميشود ، ممکن است پیش از این که نوزاد متولد شود، یک یا دو ساعت تلاش کنید. نتایج تحقيقات پزشکان نشان ميدهد احتمال ۱۵ تا ۱۶ درصد وجود دارد که نوزاد اول دیر به دنیا بیاید. در مقایسه با این مسأله احتمال ۹ یا ۱۰ درصد براي نوزادان ديگر وجود دارد. اغلب نوزادان در هفته ۳۹ بارداری به دنیا می آیند.
 • چه مدت طول می کشد تا مادر پس از زایمان بهبود یابد
  آیا می دانستید! فورا بعد از زایمان، رحم به سطح ناف پائین میرود و طی ۶ تا ۱۰ هفته آينده به میزان اصلی خود باز می گردد. با این وجود، بیش تر طول میکشد تا پوست به وضعیت پیش از حاملگی بازگردد. همچنين واژن شما حتی پس از این که بهبود یابید، نسبت به پیش از بارداری گشادتر است. پروینوم هم در طول زایمان کشیده ميشود و در موقع زایمان زخمی ميشود بدین ترتیب حداقل ۲ هفته متورم است و حداقل ۶ هفته طول خواهد کشید تا کاملاً بهبود یابد.
 • نوزادان اول زود به دنیا می آیند یا دیر
  نتایج نشان داد احتمال 15 تا 16 درصد وجود دارد که نوزاد اول دیر به دنیا بیاید. در مقایسه با این مسأله احتمال 9 یا 10 درصد براي نوزادان ديگر وجود دارد. اغلب نوزادان در هفته 39 حاملگی به دنیا می آیند. این مطالعه نشان داد نخستین فرزند به احتمال زیاد زود، در هفته 37 بارداری یا پیش از آن به دنیا مي‌ايد.
 • آیا مادران در زایمان اول زود دچار درد زایمان می شوند
  مادران در زایمان اول، اگر بصورت طبيعي زایمان کنند در هفته 41 و روز اول دچار درد زایمان میشوند. زناني كه قبلا زایمان داشته اند، در حدود هفته 40 و روز سوم زایمان ميکنند. تنها حدود 10٪ از زنان بیش از 42 هفته بارداریشان طول میکشد.
 • چه مدت طول می کشد تا نوزاد از بدن مادر خارج شود
  پس از باز شدن کامل دهانه رحم، وقت آن رسیده است که به نوزاد کمک کنیم به طرف کانال تولد وارد شود. در کل زایمان معمولاً 30 دقیقه تا یک ساعت طول میکشد ( نوزادان دوم و پس از آن معمولاً سریعتر از نوزاد اول به دنیا می آیند)، ولی ممکن است چند دقیقه یا چند ساعت بیش تر طول بکشد.
 • در چه مواردی مرگ مادر در هنگام زایمان رخ می دهد
  اما امروزه با پیشرفت علم و تجهيزات مرگ مادر در موقع زایمان بسیار کم شده است و مثل زمان های قدیم ديگر به ندرت شاهد این موضوع هستیم. همچنين به جز مادرانی که در موقع زایمان فوت ميکنند ، گاهی خانم‌ها ممکن است دچار اسیب، عفونت و یا بیماري بشوند. در اغلب موارد مرگ مادران به دلیل خون ريزي، عفونت، سقط جنین، فشار خون بالا که منجر به تشنج مادر ميشود و یا بهداشت نامناسب مادر در زمان بارداری میباشد . که با پيش‌گيري های لازم این خطرات رفع ميشود.
 • چند واحد درد در هنگام زایمان طبیعی تجربه می شود
  ادعایی وجود دارد که ” بدن یک انسان میتواند تا 45 دل( واحد) درد تحمل کند. ولی در موقع زایمان، مادر تا 57 دل (واحد درد) درد را تحمل ميکند. درد زایمان طبیعی شبیه درد شکستن 20 استخوان بصورت هم زمان است.
 • دهانه رحم چند سانتیمتر باید باز شود تا در بیمارستان بستری شوید
  فاز زودرس زایمان- زمان آغاز زایمان هنگامی است که دهانه رحم تا 3 سانتیمتر گشاد شود. فاز فعال زایمان- 3 سانتیمتر ادامه دارد تا زمانیکه دهانه رحم تا 7 سانتیمتر گشاد شود. مرحله انتقال- ادامه 7 سانتیمتر تا زمانیکه دهانه رحم به 10 سانتیمتر برسد.
 • چقدر طول می کشد تا پس از تحریک زایمان رخ دهد
  القاء درد میتواند چند ساعت یا 2 یا 3 روز طول بکشد. این بستگی به این مسأله دارد که بدن شما به درمان چطور جواب ميدهد. اگر زایمان اول باشد یا بچه شما کم تر از 37 هفته داشته باشد، امکان دارد القاء درد بیش تر طول بکشد.
 • چه مدت طول می کشد تا بعد از زایمان شکم شما پایین برود
  بلافاصله بعد از زایمان، رحم به سطح ناف پائین میرود و طی 6 تا 10 هفته آينده به میزان اصلی خود باز می گردد. با این وجود، بیش تر طول میکشد تا پوست تا به وضعیت پیش از بارداری بازگردد.
 • آیا نوزادان در رحم گریه می کنند
  کودک ها ممکن است در رحم گریه کردن را آغاز کنند. نخستین گریه نوزاد ممکن است در رحم رخ دهد. تحقيقات جدید نشان ميدهد که جنین ممکن است نارضایتی خود را از طريق گریه در سکوت در رحم در ابتدای هفته بیست و هشتم بارداری نشان دهد.
 • چه تعداد از نوزادان در زمان مشخص شده متولد می شوند
  تنها تعداد اندکی از زنان- 5 درصد، بر اساس تاریخ تعيين شده زایمان ميکنند. بطور سنتی، نوزادان سه هفته پیش از تاریخ تعيين شده یا دو هفته بعد از آن متولد میشوند.
 • چرا برای داشتن رابطه جنسی  6 هفته پس از زایمان باید صبر کرد
  شما باید منتظر بمانید تا خون ريزي بعد از تولد( لوچیا) متوقف شود، که حدود سه هفته بعد از تولد نوزاد طول میکشد . این به این دلیل است که زخم در رحم شما بخاطر خارج شدن جفت هنوز بهبود نیافته است. اگر پیش از این که خون ريزي متوقف شود، روابط جنسی داشته باشید، ممکن است عفونت ایجاد شود.
 • چرا حرکات کودکم دردناک است
  بسياري از زنان درد و ناراحتی ناشی از حرکات کودک خود را تجربه ميکنند. گرچه لگدهای مستمر میتواند ناراحت کننده باشد، ولی علامت وجود مشکل نیست. در واقع، جنبش بچه شما علامت خوب بودن وی است.

سزارین در هفته چندم بارداری انجام می شود

حتما این موضوع را می دانید که در زایمان طبیعی، برشی روی شکم مادر ایجاد نمی شود اما در سزارین شکم مادر دستکم 10-11 سانت شکافته می شود و در لایه های مختلف بخیه می خورد. سزارین یک جراحی بزرگ است. اینطور نیست که سزارین، بی خطر باشد. سزارین یک جراحی است که مانند هر جراحی دیگر خطراتی را به همراه دارد. عفونت و چسبندگی احشاء داخل لگن هم برخی از عوارض آن است. تولد نوزاد به صورت طبیعی بین هفته های ۳۷ تا ۴۲ بارداری است.اگر سزارین قبل از هفته ۳۹ و بعد از هفته ۴۰ بارداری انجام شود، احتمال به دنیا آمدن نوزاد با مشکلات تنفسی افزایش می یابد.نوزاد معمولا بین هفته های ۳۷ تا ۴۲ بارداری به دنیا می آید. در اکثر موارد، زایمان در هفته ۴۰ بارداری اتفاق می افتد. این ۴۰ هفته از آخرین تاریخ عادت ماهیانه محاسبه می شود.پزشک برای زنانی که می خواهند سزارین شوند، هفته ۴۰ بارداری را برای انجام عمل سزارین تعیین می کند. به این زنان توصیه می شود که کمتر از هفته ۳۹ بارداری، سزارین نشوند، زیرا ممکن است جنین به خوبی رشد نکرده باشد و پس از انجام عمل سزارین، به مراقبت های ویژه در بخش NICUبیمارستان نیاز پیدا کند.
نکته مهمی که والدین باید به آن توجه کنند این است که جنین طی ۴۰ هفته بارداری، به بلوغ کامل میرسد و میتواند بدون دستگاه و مراقبت خاصی، در خارج از رحم مادر زندگی کند. بنابراین بی دلیل قبل از هفته ۴۰ بارداری، اقدام به انجام عمل سزارین نکنید و بگذارید جنین تا ۴۰ هفتگی در رحم مادر به رشد خود ادامه دهد تا بتواند بدون مشکل خاصی، زندگی خود را شروع کند. هم چنین به این دسته از مادران توصیه می شود که بعد از گذشت هفته ۴۰ بارداری نیز سزارین نکنند، زیرا باز هم ممکن است خطرات و مشکلاتی را برای جنین به همراه داشته باشد.خطرات احتمالی انجام عمل سزارین بعد از هفته ۴۰ بارداری شامل موارد زیر می باشد یکی از مشکلات مهم مادرانی که به دیابت بارداری مبتلا می شوند، این است که دوره بهبودی شان طولانی می شود و ترمیم زخم هایشان به کندی صورت می گیرد.
سزارین در هفته چندم بارداری انجام می شود
سزارین در هفته چندم بارداری انجام می شود

زمان مناسب برای زایمان سزارین

فرزندانی که از طریق سزارین پیش از هفته 39 بارداری متولد می شوند، بیشتر در خطر مشکلات تنفسی هستند نسبت به فرزندانی که از طریق زایمان طبیعی واژن به دنیا می آیند. نوزادی که از طریق سزارین متولد می شود 5 برابر بیشتر از نوزادان طبیعی در معرض خطر مشکلات تنفسی هستند و نیاز به کمک های مکانیکی برای تنفس دارند. مادرهایی که سزارین در هفته 37 بارداری را انتخای می کنند باید در نظر بگیرند که فرزند چهار برابر در معرض خطر مشکلات تنفسی است. احتمال خطر در سزارین در هفته 37 بارداری، 10% و در زایمان طبیعی 8/2 % می باشد. به همین دلیل توصیه می کنیم در هفته 37 سزارین انجام نشود. مطالعات بر روی 34458 نوزاد از سال 1998 تا 2006 انجام شد. حدود 2700 نوزاد از طریق سزارین به دنیا آمده بودند؛ در حالی که نیازی به سزارین نبود. محققین این نوزادان را با نوزادانی که مادر زایمان طبیعی را ترجیح می داد اما نهایتا به زایمان سزارین منجر شد، مقایسه کردند.
بعد از تنظیم فاکتورهایی که بر تنفس نوزاد تاثیر می گذارد، محققان دریافتند نوزادی که در هفته 37 بارداری از طریق سزارین متولد می شوند حدود 7/3 برابر در خطر هستند، در حالی که نوزادانی که در هفته 38 بارداری به دنیا آمدند 3 برابر در خطر بوند. در این شرایط نوزاد باید به مدت دو روز در دستگاه مراقبت های ویژه نوزادان قرار بگیرد.  بیشتر نوزادان به طور کامل مشکل تنفسیشان بهبود می یابد اما تاثیرات طولانی مدت آن وجود خواهد داشت. دانشمندان هنوز تاثیر دوری دو سه روزه نوزاد از مادر، شیر نخوردن از سینه مادر و در معرض باکتری های بودن را بر روی نوزاد نمی دانند. نوزادانی که در هفته 37 از طریق سزارین به دنیا می آیند، 5 برابر در معرض خطر مشکلات تنفسی هستند و به اکسیژن درمانی، استفاده از دستگاه فشار هوا و تهویه نیاز دارند. اما برای هفته 38 این خطر به 2/4 برابر کاهش یافته است.

سزارین چه تاثیری بر توانایی تنفسی نوزاد دارد

در کل بارداری هفته به هفته جنین پس از خروج از فضای مایع شکم، وارد هوای آزاد می شود که باید تنفس کند. ریه های پر از مایع باید خالی شوند.  دلایل زیادی وجود دارد که نوزادی که از طریق سزارین به دنیا می آید بیشتر در معرض خطر تاخیر در تنفس هوا است. اولین عامل کوتاه تر بودن زمان بارداری است. در سه ماهه آخر بارداری هر هفته مهم است. فرزند هفته 37 خیلی بیشتر در معرض خطر تنفسی است تا فرزند هفته 39 بارداری.
در هنگام زایمان مادر هورمون های استرس قدرتمندی ترشح می کند. این هورمون ها بر جنین تاثیر می گذارد. هورمون ها دو تاثیر بر ریه جنین دارد. آن ها سرعت جذب آب را افزایش میدهند و موادی که به پاک کردن مایعات در ریه کمک می کنند را سریع تر دفع می کنند. در هنگام زایمان طبیعی، هنگامی که درد شروع می شود و زمان مناسب زایمان فرا می رسد، جنین کاملا بالغ و کامل شده است. اما در هنگام سزارین، به زمان آخرین قاعدگی مادر و نشانه های سونوگرافی توجه می شود و گاهی این نشانه ها دقیق و درست نیستند.

حدود یک سوم زایمان ها در امریکا به روش سزارین انجام می شود. در دهه اخیر هفته سزارین از هفته 40 بارداری به هفته 39 بارداری رسیده است.
از طرفی سزارین در هفته 39 بارداری احتمال زایمان بچه مرده را کاهش می دهد اما از طرف دیگر خطرات دیگری نیز برای مادر و فرزند دارد.
مطالعات نشان میدهد هیچ گاه ثابت نشده است که سزارین برای مادر امن تر است.
پزشکان توصیه می کنند خانم هایی که مایل به سزارین هستند تا هفته 39 بارداری منتظر بمانند.

سزارین هفته 39 بارداری مناسب است اما برای هفته 38 بارداری باید خیلی ملاحظه کرد. هنگامی که زایمان طبیعی در هفته 38 بارداری اتفاق می افتد خیلی متفاوت است با سزارین در هفته 38 بارداری. بنابراین برای مادری که با زایمان طبیعی مشکلی ندارد، بهتر است پیش از تصمیم گیری مطالعات لازم را درباره هر دو روش انجام دهد. بسیاری از متخصصین پزشکی سیاست‌گذار بر این باورند که زایمان سزارین انتخابی می‌تواند برای چنین آسیب‌رسان و برای مادر بی‌فایده باشد. و سزارین انتخابی پیش از هفته 39 بارداری می‌تواند آسیب‌های بیشتری به همراه داشته باشد. زیرا این کار می‌تواند برای مادر بدون فایده و برای بچه خطرات زیادی به همراه داشته باشد. در نتیجه زایمان سزارین بدون تشخیص پزشکی خصوصاً پیش از هفته 39 بارداری توصیه نمی‌شود. برای بهبود نتایج زایمان، گروه تخصصی زنان/زایمان در تعریف جدیدی برای ”دوران بارداری” دوره‌ها را به چهار دسته مشخص تقسیم کرده‌اند:

 • دوره زودهنگام بین 37 هفتگی و 0 روز و 38 هفتگی و 6 روز.
 • دوره کامل بین 39 هفتگی 0 روز و 40 هفتگی و 6 روز.
 • دوره دیرهنگام بین 41 هفتگی و 0 روز و 41 هفتگی و 6 روز.
 • دوره از موعد گذشته بین 42 هفتگی و 0 روز و پس از آن.
تاثیر سزارین بر توانایی تنفسی نوزاد
تاثیر سزارین بر توانایی تنفسی نوزاد

بین سزارین در هفته 38 و جراحی در هفته 39 تفاوت زیادی وجود دارد

پژوهش‌ها نشان می‌دهد این که نوزاد در چه زمانی از این محدوده زمانی (37 تا 42 هفتگی) به دنیا بیاید، به شکل چشمگیری در رشد فیزیکی و ذهنی او تفاوت ایجاد می‌کند. چرا که آن پنج هفته انتهایی برای رشد کامل فرزندتان بسیار مهم است و بچه‌هایی که زودهنگام متولد شده باشند با خطر بیشتری برای بروز مشکلات روبرو خواهند بود. بنابراین زایمان سزارین انتخابی نباید پیش از هفته 39 بارداری برنامه‌ریزی شود، مگر علتی پزشکی برای انجام آن وجود داشته باشد. برخی از مشخصه‌های پزشکی برای این کار عبارتنداز:

 • زجر تنفسی جنین.
 • گره بند ناف.
 • پارگی رحمی.
 • افزایش فشار خون مادر.
 • افزایش تپش قلب مادر.
 • مشکلات جفتی.
 • وضعیت بریچ.
 • زایمان القائی به خطا رفته.
 • بچه‌ای درشت اندام که وزنش بیش از 4 کیلوگرم باشد.
 • اختلالات در بندناف.

همچنین بخوانید: فرق زایمان فیزیولوژیک با زایمان طبیعی

عوارض سزارین چیست

در این روش، حفره شکمی مادر دستکاری می‌شود. دستکاری باعث چسبندگی در برخی لایه‌ها می‌شود و چسبندگی ممکن است موجب چسبندگی لوله‌های رحمی (نازایی) و حتی چسبندگی روده‌ها شود. البته گاه آسیب‌هایی به روده‌ها، احشا و حتی مثانه وارد می‌شود. در زایمان طبیعی برشی روی شکم مادر ایجاد نمی شود اما در سزارین شکم مادر دستکم 10-11 سانت شکافته می شود و در لایه های مختلف بخیه می خورد. سزارین یک جراحی بزرگ است و امکان دارد عوارضی مانند خونریزی، عفونت و چسبندگی احشاء داخل لگن ایجاد کند. خطر چسبندگی جفت هم در زایمان بعدی خانم هایی که سزارین می کنند، زیاد است. ما به این پدیده می گوییم آکرتا که در آن جفت به دیواره رحم می چسبد و در مواردی پزشک ناچار می شود هنگام تولد بچه ، رحم را خارج کند. البته این اتفاق ممکن است در زایمان طبیعی هم بیفتد اما در سزارین امکان آن بیشتر می شود. میران خونریزی هم در زایمان طبیعی و سزارین متفاوت است به طوری که در زایمان طبیعی ، بدن به طور متوسط 500 سی سی خون ازدست می دهد و در سزارین 1000 سی سی. همچنین با وجود پیشرفت های علمی، هنوز هم نمی شود از عوارض بیهوشی در سزارین غافل بود.
معمولاً بعد از سزارین مادر دچار سردرد یا میگرن می شود. اپیدورالی که غالباً برای جلوگیری از احساس درد در مادر استفاده می شود، خطرات خاص خود را دارد. از آنجا که قبل از عمل باید یک سوزن بزرگ در ناحیه ستون فقرات قرار گیرد، ممکن است به پوشش نخاع برخورد کند و باعث ایجاد سوراخ شود که بعداً منجر به سردرد خواهد شد. در کشورهای توسعه‌یافته با محاسبات آماری انجام شده به این نتیجه رسیدند عوارض ناشی از زایمان سزارین سه برابر زایمان طبیعی است و اگر بتوان زایمان طبیعی را به روش بدون درد کنترل کرد، عوارض به حداقل خواهد رسید. خطرات بالقوه سزارین عبارتند از:
 • افزایش خونریزی (که به ندرت موجبِ نیاز به انتقال خون می‌شود)
 • عفونت (البته آنتی‌بیوتیک‌هایی برای جلوگیری از عفونت تجویز می‌شوند)
 • صدمه به مثانه یا روده
 • واکنش نشان دادن نسبت به دارو‌ها
 • لخته شدن خون
 • مرگ (فوق العاده نادر)
 • آسیب احتمالی به نوزاد
عوارض سزارین
عوارض سزارین
( رای: 1 امتیاز: 1 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.