مجله آموزشی

آموزش بافت اشارپ مدل صدفی (بخش1)

( رای: 7 امتیاز: 2.6 )

آموزش بافت اشارپ مدل صدفی با قلاب

اگر از آن دسته افرادی هستید که هنوز بلد نیستید بافتنی ببافید ، پیشنهاد می‌کنیم هرچه زودتر این هنر دستی را یاد بگیرد . اگر فکر می‌کنید بافتنی بافتن فقط مختص مادرها و مادربزرگ‌هاست ، سخت در اشتباهید. این هنرِ دستیِ ارزشمند چنان بر روح و جسم اثر می‌کند که حیف است دختر خانم‌های جوان از فواید شگفت‌انگیز آن بی‌نصیب بمانند.

شروع کار

آموزش بافت اشارپ مدل صدفی
آموزش بافت اشارپ مدل صدفی

برای شروع بافت این مدل شنل به جای اینکه از گوشه ی سمت پایین شروع کنیم به بافتن از گوشه ی سمت راست یا چپش شروع میکنیم.نخ مناسب این کار نخ قلاب بافی است که خیلی ضخیم نباشد.

با 5 زنجیره کار رزو شروع میکنیم.یک عدد پایه کوتاه داخل اولین زنجیره ها میزنیم و ک بافت مثلثی شکل داریم و سپس کار رو برمیکردونیم و 5 عدد زنجیره و در اولین زنجیره ی همون رج یک عدد پایه بلند میزنیم و بعد دو عدد زنجیره و در خونه ی ردیف پایین یک عدد پایه بلند دیگه میزنیم یعنی اینجا یک دونه به کار اضافه کردیم یعنی اون مثلث اول به دوتا دونه تبدیل شد.لازم هست این کار از یک سمت اضافه بشه و تا 10 تا خونه بالا بره.یعنی اینجا که ردیف سوم هست ما کار رو با 5 تا زنجیره ادامه میدیم. کار رو در گوشه نمیزنیم در ردیف قبل میزنیم دوتا زنجیره تو فاصلمون هست مجددا بافت در خونه ی بعدی حالا اینجا برای اضافه شدن لازمه دوتا زنجیره بزنیم و در خونه ی کناری رو سر سومین زنجیره ردیف قبل کار رو اضافه کنیم . تا ده تا اضافه خواهد شد.زمانی که کار به 10 تا خونه رسید میریم سراغ گل کار.

گل کار

آموزش بافت اشارپ مدل صدفی
آموزش بافت اشارپ مدل صدفی

با 5 عدد زنجیره آغاز میکنیم و در اولین خونه یک مثلث درست میکنیم و بعد 14 عدد زنجیره میزنیم و یک خونه رو رها میکنیم و در خونه ی بعدی یک عدد پایه کوتاه میزنیم و کار رو برمیگردیم و بعد داخل حلقه ها 12 عدد پایه کوتاه میزنیم.(سه عدد زنجیره همیشه به عنوان قد یک پایه بلند محسوب میشود) اینجا 12 تارو که میزنیم به اندازه ی یک پایه بلند هست ما اینجا دونه داریم پس دوتا زنجیره میزنیم که همون فاصله مربع های ردیف پایینمون بود میزنیم در قسمت پایین کنار پایه یکدونه پایه بلند مجددا دوتا زنجیره و در خونه ی کناری یک عدد پایه بلند.ما دونه ی ردیف اول رو ساحتیم دورو زدیم برگشتیم اضافه کردن در گوشه رو داریم و لازم هست ردیف های ما سه تا بشه.

همچنین بخوانید : آموزش بافت سرهمی نوزادی

سپس 11 تا زنجیره میزنیم و اون 12 تا پایه کوتاهی که ردیف قبل زدیم یک پایه کوتاه در ششمین زنجیره قبلی میزنیم و بعد 12 رنجیره میزنیم و اولین خونه رو رها میکنیم و روی دومین خونه یک پایه کوتاه میزنیم.ادامه ی بافت رو نمیریم و برمیگردونیم و مجددا توی حلقه های قبلی پایه کوتاه میزنیم به تعداد پایه کوتاه و با این حرکت اولین خونمون رو پر میکنیم.حالا به حلقه ی بعدی میریم و با همون پایه کوتاه پرش میکنیم.حالا کار رو برمیگردونیم و لازم هست برای این گل قسمت صدفی رو کامل کنیم.

صدف کار

آموزش بافت اشارپ مدل صدفی
آموزش بافت اشارپ مدل صدفی

برای بافت صدف از کارت استفاده میکنیم.به ابعاد 3 * 6 هست که سلیقه ایی هم هست.برای زدن کارت لازم هست دونه رو بالا بکشیم و روی کارت نصبش کنیم یعنی به اندازه ی کارت دونه رو بالا بکشیم.نخ رو بالا میاریم یک پایه کوتاه میزنیم و نخ رو دوباره میکشیم و دونمون رو تنظیم میکنیم.این کار لازم هست بیست تا دونه بزنیم.بعد از اون 20تا میریم سراغ حلقمون که 6تا پایه کوتاهشو زدیم حالا 6تای دیگرو بعد از کارت میزنیم.حالا لازم هست دونه های زینه هم افزایش پیدا کند.

گل بعدی

5تا زنجیره در خونه اول شروع یکنیم و بافت دوتا زنجیره و یک پایه بلند رو انجام میدیم.حالا ما به قسمت کارت کاری نداریم و اون دونه هارو لازم هست با رفت و برگشت به 7تا برسونیم.یعنی اون قبلیا که به ده تا رسونده بودیم و گل رو زدیم حالا همون بافت رو داریم فقط 7تا اضافه میکنیم .

برای دیدن پارت دوم این آموزش اینجا کلیک کنید.

( رای: 7 امتیاز: 2.6 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.