زناشویی

آیا داشتن رابطه جنسی باعث افزایش وزن می شود؟

ارتباطچاقیو روابط جنسی

آیا داشتن رابطه جنسی منظم باعث افزایش وزن زنان می شود؟

 

اینکه فرد در زندگی مشترک اش از نظر جنسی فعال باشد و رابطه جنسی منظم داشته باشد، بدون شک فواید بسیار زیادی برای او به همراه خواهد داشت. دانشمندان دریافتند که با پیروی از الگو و برنامه منظم در زندگی زناشویی می توانید سلامتی قلب، بهبود کیفیت خواب و کاهش استرس تان را تضمین نموده و از همه مهمتر گردش خون داخل بدنتان را به شکل قابل توجهی سرعت ببخشید.

حال اگر بخواهیم از بحث سلامتی و فواید رابطه جنسی خارج شویم. بسیاری از خانم ها و آقایان این سؤال برایشان پیش می آید که چرا با وجود این همه مزیتی که گفتیم، بعد از شروع زندگی مشترک و وارد رابطه شدن، وزنشان اضافه شده و به اصطلاح شکم پهلو آورده اند؟! یا بسیاری از خانم ها این سؤال ذهنشان را درگیر کرده که آیا رابطه جنسی باعث چاق شدن و اضافه وزن زنان می شود؟ زیرا تنها چند سال از زندگی مشترک شان گذشته و حسابی سایز اضافه کرده اند. آیا علت این اضافه وزن بعد از ازدواج با رابطه جنسی منظم شان می تواند ارتباطی داشته باشد؟ در این مقاله همه این موارد را باهم بررسی می کنیم تا ببینیم آیا ارتباطی بین چاقی و رابطه جنسی وجود دارد؟

 

رابطه جنسی و اضافه وزن

گزارشات زیادی در مورد افزایش وزن در زنان و بزرگ تر شدن باسن و سینه آنها بعد از آغاز زندگی مشترکشان وجود دارد. علت این اضافه وزن می تواند به هورمون «پرولاکتین» بازگردد. این هورمون باعث می شود تا رابطه هایتان گرم تر شده و شیر داخل سینه زنان ترشح شود. اما این مسئله نیاز به بررسی بیشتر دارد، در انتهای مقاله ارتباط هورمون و چاقی را به طور جامع بررسی خواهیم نمود.

جالب اینجاست که سطح این هورمون داخل خون بعد از رابطه جنسی و ارگاسم به بیشترین حد خود می رسد. البته این افزایش وزن تنها مختص زنان نیست و مردان نیز بعضاً بعد از ازدواج درگیر بحث افزایش وزن می شوند. اما دانشمندان معتقدند که افزایش وزن بعد از ازدواج نمی تواند ارتباط مستقیمی با رابطه جنسی داشته باشد.

رابطه جنسی و میزان کالری سوزی

تحقیق علمی ۱

مطالعه ای که در سال  ۲۰۱۳ در دانشگاه مونترال آمریکا صورت گرفت. به منظور درک بهتر میزان کالری سوزی در طول رابطه جنسی، ۲۱ زوج جوان را مورد مطالعه قرار دادند. در تمام طول آزمایش برای دریافت داده ها، زوجین در طول رابطه جنسی لباس سنسوردار پوشیده بودند تا داده ها مستقیماً کنترل و ذخیره سازی شوند.

نتایج این مطالعه که در مجله معتبر PLOS ONE نیز منتشر شد، بسیار جالب توجه بود. مردان در طول رابطه جنسی شان به صورت تقریبی ۱۰۰ کالری سوزانده بودند و میزان کالری سوزی زنان ۶۹ کالری بود. یعنی مردان به صورت میانگین در هر دقیقه ۴٫۲ کالری و زنان ۳٫۱ کالری در دقیقه سوزانده بودند.

با توجه به میزان کالری به دست آمده می توانیم بگوییم که حتی رابطه جنسی با رعایت بعضی فاکتورهای خاص مانند زمان، سرعت و شتاب! می تواند به عنوان یک ورزش هوازی و کالری سوز به حساب بیاید. البته در مطالعه ای که در بالا به آن اشاره کردیم، ۱۰۰ و ۶۹ کالری سوزانده شده مربوط به ۲۵ دقیقه رابطه بوده، حال تصور کنید که با افزایش زمان می توانید چه میزان کالری سوزی داشته باشید.

محاسبه: برای اینکه میزان کالری سوزی خودتان در طول رابطه جنسی را برحسب دقیقه حساب کنید. کافی است دقیقه را ضربدر عدد ۴٫۲ به دست آمده کنید تا مجموع کالری سوزانده شده تان در طول رابطه جنسی به دست بیاید. البته چندان از عدد به دست آمده خوشحال نباشید، تحقیق علمی بعدی همه چیز را رد خواهد کرد.

 

تحقیق علمی ۲

در مطالعه دیگری که در مجله پزشکی New England در سال ۲۰۱۳ به چاپ رسید همه این افسانه های مربوط به کاهش وزن و سایز با رابطه جنسی رد شد! طبق این مطالعه سوزاندن ۱۰۰ تا ۳۰۰ کالری با رابطه جنسی چیزی شبیه تخیل و فرضیه بود.

زیرا برطبق مطالعه ای که در سال ۱۹۸۴ صورت گرفته بود و در مجله JAMA Internal Medicine نیز به چاپ رسید ، میانگین مدت زمان یک رابطه جنسی تنها ۶ دقیقه است! حال طبق مطالعه صورت گرفته و زمان میانگین به دست آمده میزان این کالری سوزی برای یک مرد ۷۰ کیلویی تنها ۲۱ کالری خواهد بود! بنابراین اگر رابطه جنسی تان در ۶ دقیقه خلاصه می شود، جایگزین کردن رفتن به باشگاه با رفتن روی تخت را کلا از ذهنتان پاک کنید.

اما ناامید نشوید هنوز فواید رابطه جنسی سرجایش است. مطالعات نشان داده است که داشتن سلامت جنسی در زندگی زناشویی باعث کاهش احتمال ابتلای مردان به سرطان شده و داشتن حداقل ۲۱ بار رابطه جنسی در ماه احتمال ابتلا به پروستات را تاحد قابل توجهی کاهش خواهد داد.

رابطه جنسی و مشکلات هورمونی

در حقیقت همانطور که دربالا هم به آن اشاره شد، درست است که شاید رابطه جنسی کالری سوزی چندان عجیب و غریبی نداشته باشد و به پای ورزش نرسد. اما موجب افزایش وزنتان هم نخواهد شد، مگر در یک صورت و آن هم اینکه مشکلات هورمونی داشته باشید. بدون شک مشکلات هورمونی یکی از علت های بروز افزایش وزن و چاقی است. شاید فکر کنید سنتان بیش از حد برای مشکلات هورمونی پایین است. اما جالب است بدانید شروع دوره پیش یائسگی برای زنان از سن ۳۴ سالگی شروع می شود.

 

چه چیزی باعث عدم تعادل هورمونی می شود؟

عوامل بسیار زیادی در برهم خوردن تعادل هورمون ها نقش دارد، مثلاً ممکن است این مشکل به ژنتیک، استرس، تغذیه، سبک زندگی و حتی دیگر هورمون های موجود در خونتان مربوط باشد. البته ناگفته نماند که سموم و مواد شیمیایی به محض ورود به بدن می توانند همانند استروژن در بدن عمل کنند. چاق شدن های غیرمنتظره می تواند با عدم تعادل های هورمونی ممکن است مربوط به سندرم پلی کیستیک تخمدان (PCOS)، یائسگی زودرس یا زیاد بودن و کم بودن هورمون های جنسی – استروژن، پروژسترون، تستوسترون یا DHEA (آندروژن) مرتبط باشد.

 

آشنایی بیشتر با هورمون های جنسی

 • DHEA به عنوان هورمون پیش ماده یا اولیه برای ترشح هورمون های جنسی زنان و مردان به حساب می آید و اگر این هورمون داخل بدنتان کم باشد، کار دیگر هورمون های جنسی تان نیز با اختلال روبرو شده و در نتیجه منجر به چاقی تان شود.
 • استروژن در حقیقت از سه ریز هورمون دیگر استرون، استرادیول، استریول تشکیل شده که البته با کدهای E1، E2 و E3 نیز شناخته می شود. این هورمون ابتدا از تخمدانها و سپس از غدد فوق کلیه ترشح می شود. از طرف دیگر استروژن، عملکردهای زیادی در بدنتان دارد مثلاً افزایش استروژن در خون باعث تجمع چربی دور شکم، کمر و ران ها می شود.
 • پروژسترون عملکردی بسیار شبیه استروژن دارد و منجر به بلوغ جنسی شده و بدن زنان را آماده بارداری می کند. کاهش میزان پروژسترون می تواند موجب سرکش تر شدن استروژن شده و چربی در هرجایی از بدنتان که فکرش را هم نمی کردید، ذخیره شود.

 

علائم نشان دهنده عدم تعادل هورمونی

اینکه با آزمایش منظم سطح هورمون هایتان را چک کنید فوق العاده مفید خواهید بود. اما اگر تاکنون فرصت انجام اینکار را پیدا نکرده اید، علائم زیر می تواند نشان دهنده مشکلات و عدم تعادل های هورمونی باشد:

 • کاهش وزن خصوصاً دور کمر و ران ها
 • کوتاه شدن یا طولانی تر شدن طول دوره قاعدگی ۲ یا ۴ روز
 • گر گرفتگی
 • خشکی واژن
 • مشکلات خواب
 • تغییرات یکباره خلق و خو
 • درد در سینه ها
 • کاهش میل جنسی
 • کاهش تمرکز
 • عرق های شبانه
 • افسردگی/ شوق بیش از حد
 • خشکی پوست و موها

 

نتیجه گیری

همانطور که در این مقاله خواندید، رابطه جنسی هیچ ارتباطی با چاقی و افزایش وزن شما ندارد! حتی از طرف دیگر می توان گفت که رابطه جنسی باعث کالری سوزی بیشتر هم خواهد شد. البته این میزان کالری سوزی ارتباط مستقیم با مدت زمان و شدت رابطه هایتان دارد. تنها نکته مشترکی که می توانید بین چاق شدن و رابطه جنسی بیابید، مشکلات هورمونی است که  در صورت مشاهده یکی از علائم بالا بهتر است با آزمایش سطح هورمون ها خیالتان را از این بابت راحت کنید.

مطالب مرتبط

تاثیر چاقی بر روابطجنسی

( رای: 0 امتیاز: 0 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.