پیشنهاد ویمگزسلامت

درمان جوش صورت (آکنه) + نکاتی برای جلوگیری و از بین بردن آن

 

اگر به فکر رفع جوش صورت خود هستید این مطالب برای شما مفید خواهد بود. در این مطلب ترفندهای سریع برای از بین بردن جوش صورت معرفی می شود که می توانند سلول های مرده پوست را از بین ببرند، باعث بهبود جوش و رفع جای جوش می شوند.

جوش یک زائده کوچک پوستی است. جوش‌ها جراحت‌ها یا مشکلات پوستی کوچک ناشی از غدد چربی‌ای هستند که به‌وسیله میکرب‌ها آلوده و ملتهب می‌شوند و در مرحله بعد، سطح آنها را ترشحات پر می‌کند.

 جوش‌ صورت چه موقع پدیدار میشود ؟

بسیاری از افراد معتقدند که سروکله جوش‌ها، این زائده‌های پوستی آزاردهنده وقتی پیدا می‌شود که قرار است به مهمانی بروید یا سر یک قرار مهم حاضر شوید . اگر می‌خواهید بدانید چطور می‌توان از شر جوش‌ خلاص شد و خودتان یک پا متخصص شوید، باید ابتدا درباره دلیل فیزیولوژیکی پدید آمدن آنها اطلاعاتی داشته باشید. برای اکثر مردم جوش‌ تنها نشانه‌ای از مشکلات پوستی است که در نتیجه اختلال بخش‌های تولید‌کننده چربی پوست به وجود آمده‌ است. به‌طور کلی، این بخش‌ها به دلایلی بیش‌فعال می‌شوند و شروع به تولید مقدار زیادی چربی می‌کنند که در نتیجه آن این بخش‌ها در چربی غوطه‌ور می‌شوند. ارگانیسم‌های زنده میکروسکوپی که به‌طور معمول روی پوست وجود دارند، در این حجم زیادِ چربی به دام می‌افتند و باعث ایجاد آلودگی و تولید ترشحات بعدی می‌شوند. این اتفاقی است که نقطه برآمده روی پوست (که آن را جوش می‌نامیم) را ایجاد می‌کند.

درمان جوش صورت
درمان جوش صورت
تصاویر انواع جوش
تصاویر انواع جوش

انواع جوش صورت یا آکنه کدام است؟

وقتی غدد چربی پوست (که در انتهای فولیکول مو قرار دارند) بیش‌فعال شوند، جوش یا آکنه ظاهر می‌شود. نقاطی از بدن، بیشتر در معرض جوش زدن هستند: صورت، بالای کمر، سینه و شانه‌. جوش علامت واضحی از التهاب پوستی است، به‌ویژه زمانی که روی پوست ظاهر می‌شود. انواع مختلفی از جوش‌ها وجود دارند:

جوش‌های زیرپوستی کمودون‌ (Comedone)

کمودون یا به‌صورت مفرد، کمودو (comedo) زمانی ایجاد می‌شود که فولیکول مو بر اثر افزایش چربی و سلول‌های مرده پوست مسدود شود. دو نوع از کمودون وجود دارد: سرسیاه و سرسفید.

 • جوش سرسفید (Whiteheads): با نام کمودون‌ بسته نیز شناخته می‌شوند، زیرا چربی و سلول‌های مرده پوست از باز شدن مجرای بسته‌شده جلوگیری می‌کنند و التهاب در زیر پوست باقی می‌مانند. اگر سر این التهاب بیرون بیاید، شبیه دانه‌ای کوچک با حبابی از چرک است.
 • جوش سرسیاه (Blackheads): به کمودون‌های باز معروف‌اند. این جوش‌ها به‌راحتی به چشم می‌آیند، رنگ تیره‌ای دارند و روی سطح پوست ظاهر می‌شوند. برخی به‌اشتباه گمان می‌کنند که این جوش‌ها بر اثر آلودگی به وجود آمده‌اند و با شدت، سعی در پاک کردن آنها می‌کنند. این کار فایده‌ای ندارد و ممکن است پوست را آزار دهد و مشکلات دیگری ایجاد کند. سیاهی سر این جوش‌ها ملانین‌ِ غدد چربی پوست است که وقتی در معرض هوا قرار گرفته‌اند اکسید شده‌ و به این رنگ درآمده‌اند. برای مطالعه درمورد درمان این نوع جوش می‌توانید به مقاله درمان جوش سرسیاه مراجعه کنید.

سفت‌دانه یا پاپول (Papules)

سفت‌دانه ها یا پاپول‌ها برآمدگی‌هایی سفت روی پوست هستند که در آنها مایع واضحی وجود ندارد. این جوش‌ها به رنگ‌های قهوه‌ای، بنفش، قرمز و اکثرا صورتی هستند. اگر آنها را لمس کنید، ممکن است دردناک باشند. سعی نکنید آنها را فشار دهید، چون ممکن است جای زخم‌شان باقی بماند.

پاسچول (Pustules)

این جوش‌ها برخلاف پاپول‌ها دارای چرکی هستند که روی سطح پوست به‌وضوح دیده می‌شود. قاعده این جوش‌ها قرمز و سطح رویی آنها چرک‌آلود است. رنگ این چرک یا سفید است و یا زرد و معمولا مخلوطی از باکتری، گلبول‌سفید و سلول‌های مرده پوستی است. دستکاری این جوش‌ها به باقی‌ماندن جای جوش تیره‌رنگ و جای زخم منتهی می‌شود.

ناب (Knobs)

از لحاظ ریخت‌شناختی شبیه به سفت‌دانه‌ها اما بزرگ‌تر از آنها هستند. این جوش‌ها دردناک هستند و در زیر پوست قرار دارند.

کیست‌ (Cysts)

به‌راحتی روی پوست قابل‌تشخیص هستند. این زائده‌ها مانند پاسچول‌ها پر از چرک هستند، اما اندازه بزرگ‌تری دارند، دردناک‌اند و معمولا جایشان روی پوست باقی می‌ماند.

علل وجود جوش آکنه چیست:

برای کنترل جوش به طور موثر مهم است که آنها را تشخیص دهید و بدانید که چگونه شکل می گیرند و چه چیزی باعث آنها می شود مهم ترین چیزی که در مورد جوش ها باید به یاد داشته باشید، این است که بدانید که تقصیر شما نیست و برخلاف باورهای عام، جوش ناشی از عوامل خارجی مثل آنچه که می خورید نیست، در واقع آنها ترکیبی از عوامل فیزیولوژیکی هستند که در زیر سطح پوست اتفاق می افتد، که فراتر از کنترل انسان می باشد.

 هنگامی که صحبت جوش و آکنه باشد، تنها یک عامل وجود ندارد، بلکه بسیاری از عوامل در آن دخیل هستند مانند:مقدار سبوم تولید شده روی پوست که اغلب بر روی زنان تاثیرگذار است. ژنتیک که ممکن است نقش مهمی در ایجاد و ماندگاری را ایفا کند.

 هورمون ها:

در حقیقت آکنه یک بیماری هورمونی است. چراکه اولین بار در دوران بلوغ بروز می کند. آکنه در جوانان همزمان با افزایش هورمون مردانه بروز میکند. افزایش سطح هورمون رشد و IGF-1 نیز ممکن است بر آکنه تاثیر گذارد.افزایش هورمون تستسرون عامل ایجاد کننده جوش است .

در پسران جوان یکی از مهمترین علت جوش صورت افزایش هورمون بلوغ می باشد. هورمونهای زنانه نیز می توانند باعث جوش های هورمونی شوند یکی از مهمترین قدم ها در درمان جوش صورت در خانم ها بررسی تست های هورمونی است.

سبوم اضافی:

سبوم توسط غدد آندروژن ها تحریک می شود و روغن اضافی سبوم را تولید می کند. این فرآیند کاملا طبیعی است، اما زمانی که با باکتری های سلول های مرده پوست ترکیب شود، باعث ایجاد جوش و آکنه می شود.

 باکتری :

باکتری ها در انواع مختلف پوست صورت حضور دارند و این یک بخش طبیعی از سیستم نگهداری روغن پوست می باشد، اما هنگامی که به یک فولیکول متصل می شود به سرعت باعث افزایش آکنه می شود.

 پوسیدگی فولیکول :

سلولهای مرده پوست در فولیکول ها اغلب به طور پیوسته روغن سطح پوست را تخلیه می کنند و در افرادی که غدد بزاقی بیش از حد فعال هستند، این سلول ها سریع ترانجام میدهند و در صورت بروز چنین اتفاقی در سلول های مرده پوست با روغن بیش از حد مخلوط می شود و از این طریق از روند ترمیم طبیعی پوست جلوگیری می کنند.

 التهاب:

هنگامی که بدن انسان به طور ناخواسته با برخی از باکتری ها ارتباط برقرار می کنند، برخی از گلبول های سفید خون برای حمله به آنها ارسال می شود که این فرآیند واکنش التهابی نامیده می شود و پاسخ آن باعث ایجاد جوش ها و ورم قرمزی و درد می شود و همچنین برای هر یک از ما این روند متفاوت است.

 سایر علل جوش نیز عبارتند از:

 • مشکلات گوارشی
 • استرس اضافی
 • مصرف بعضی از داروها
 • لایه برداری های بیش از حد
 • رشد باکتریایی

مشکلات پوستی که نباید با جوش اشتباه گرفت

 • روزاسه: روزاسه یا آکنه دوران بزرگسالی عبارت است از التهاب و قرمزی مزمن پوست صورت (معمولاً گونه‌ها، بینی و پیشانی) است، اما در واقع این بیماری آکنه نیست. این بیماری هر دو جنس (به خصوص افراد با رنگ روشن پوست) را درگیر می‌کند، ولی در زنان سه برابر شایعتر است. سن بروز روزاسه معمولاً ۳۰ تا ۶۰ سال است.
 • جوش اصلاح: به این حالت گاهی اوقات «برجستگی‌های تیغ» یا «راش تیغ» نیز گفته می‌شود. وقتی اصلاح می‌کنید و انتهای موهایتان را به پوست نزدیک کردید، مو‌ها در پوست پیچیده و باعث ایجاد برآمدگی‌هایی می‌شوند. این یک مشکل مکانیکی است و درمان آن شامل کمتر تراشیدن مو (یا ریش گذاشتن و یا لیزر مو) است. البته سودوموفیکولیت (جوش اصلاح) در بیمارانی که جوش دارند نیز می‌تواند رخ دهد.
 • فولیکولیت: جوش‌ها می‌توانند در قسمت‌های دیگر بدن مانند شکم، باسن یا پا‌ها ایجاد شوند. اما این‌ها نه جوش بلکه فولیکول‌های ملتهب هستند. اگر این موارد به خودی خود برطرف نشوند، پزشکان می‌توانند آنتی بیوتیک خوراکی یا خارجی را تجویز کنند که به طور کلی برای جوش استفاده نمی‌شوند.
 • فولیکولیت گرم منفی: برخی از بیمارانی که مدت طولانی با آنتی بیوتیک خوراکی تحت درمان قرار گرفته اند، پاستول‌های پر از باکتری‌های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک‌هایی که قبلاً استفاده کرده اند را توسعه می‌دهند. آزمایش‌های کشت باکتریایی می‌توانند این میکروب‌ها را شناسایی کنند و باعث می‌شود پزشک آنتی بیوتیک‌های مختلف یا سایر روش‌های درمانی را تجویز کند.

بهترین راه مراقبت از پوست در برابر جوش چیست؟ شاید بتوان بهترین راه‌های مراقبت از پوست در برابر جوش و آکنه را در موارد ساده ذیل خلاصه کرد: ۱. روزانه دو بار پوست خود را به آرامی تمیز کنید. ۲. از ژل یا کرم حاوی ۵ ٪ بنزوئیل پراکسید استفاده کنید که جایگزین گوگرد یا رزورسینول است. هر روز صبح از پد حاوی ۲ ٪ اسید سالیسیلیک اسید استفاده کنید. ۳. شب‌ها از یک کرم ضدجوش حاوی گوگرد استفاده کنید و آن را به مناطق آسیب دیده بمالید. ۴. از یک مرطوب کننده پوست سبک و آرایش مبتنی بر آب استفاده کنید.

۱. از بین بردن جوش صورت با یخ

اولین درمان سریع جوش صورت، یخ است. برای جوشی که هنوز به طور کامل عفونی نشده است، استفاده از یخ به کاهش التهاب کمک می‌کند و غدد چربی را تشویق می‌کند منقبض شده و چربی اضافه و میکروب‌های درون آن را از آن بخش پوست بیرون برانند.

درمان جوش با شخ
درمان جوش با شخ

روش استفاده

 • یخ را در تکه‌ای پارچه گذاشته و روی بخشی که در حال جوش زدن است به مدت چند ثانیه نگه دارید.
 • چند دقیقه فاصله بگذارید و مجدد مرحله‌ی قبل را تکرار کنید.
 • این کار را به دفعات دلخواه تکرار کنید، جوش در عرض یکی دو روز از بین می‌رود.

۲. استفاده از روغن زیتون

روغن زیتون حاوی ویتامین، آنتی‌اکسیدان و آهن است. این روغن به دلیل خاصیت تسکین دهندگی پوست به ترمیم جای جوش کمک می‌کند.

روش استفاده

     • برای از بین بردن جای جوش‌ها باید پیش از رفتن به رختخواب از روغن زیتون استفاده کنید.
     • مقداری روغن زیتون بردارید و به صورت خود ماساژ دهید. بیش‌تر روی جای جوش‌ها تمرکز کنید.
     • ماساژ روغن به پوست را به مدت چند دقیقه تا زمانی که حس کنید روغن جذب پوست شده ادامه دهید.
     • پارچه یا حوله ای تمیز را در آب گرم فرو ببرید.
     • حوله ی گرم را روی صورت تان بگذارید تا بخار به آن برسد.
     • چربی باقی مانده را به آرامی و نه با سابیدن از روی پوست پاک کنید.
     • بعد از یک یا دو دقیقه صورت تان را با آب معمولی بشویید.

 

۳. از بین بردن جوش صورت با ماست

ماست غذایی دلپذیر است که به عنوان وعده‌ی صبحانه و همچنین میان وعده عالی است. ماست علاوه بر این اگر به صورت موضعی روی پوست استفاده شود فایده‌های شگفت‌آوری دارد. سالیان دراز است که به دلیل همین فواید عالی، برای بهبود پوست از آن استفاده می‌شود.

هنوز هم در هند از ماست به عنوان روشی عالی در درمان جوش و کاهش التهاب آن استفاده می‌شود. کلئوپاترای مصر باستان به حمام‌های روزانه‌ای با شیر ترشیده که به او پوستی درخشان و جوان می‌بخشیده است معروف است. شما هم می‌توانید برای از بین بردن جوش‌ها از ماست استفاده کنید.

روش استفاده

 • مقداری ماست را با آبلیمو مخلوط کنید و روی پوست‌تان بمالید. بعد از ۱۵ دقیقه صورت‌تان را بشویید.

۴. درمان جوش صورت با سیب و عسل

استفاده از سیب و عسل برای زیبایی پوست بسیار توصیه شده است و در بسیاری از ماسک‌های پوست نیز استفاده می‌شود. برای درمان جوش صورت می‌توانید از مخلوط سیب و عسل استفاده کنید.

روش استفاده

 • یک نیمه‌ی سیب رنده شده را با ۴ قاشق چای خوری عسل مخلوط کنید و روزانه ۱۵ دقیقه روی پوست صورت خود قرار دهید و سپس با آب ولرم بشویید این مخلوط بسیار مناسب پوست‌های خشک آکنه دار می‌باشد.

۵. از بین بردن جوش صورت با ژل آلوئه‌ ورا

آلوئه ورا نه تنها با کاهش التهاب پوست احساسی عالی به شما می‌دهد، آزردگی و قرمزی جوش را از بین برده و پوست‌تان را درخشان و صاف می‌کند.

روش استفاده

 • ژل آلوئه ورا را به جوش‌ها بمالید و ۱۵ دقیقه بگذارید بماند.
 • بعد از ۱۵ دقیقه صورت‌تان را با آب گرم بشویید.

۶. از بین بردن جوش صورت با خیار

خیار سرشار از پتاسیم و ویتامین‌هایی چون ویتامین A ،C و E است. علاوه‌ بر این خیار دارای خواص خنک کنندگی و تسکین پوست است. در کشورهای خاورمیانه و آسیایی آب خیار برای خنک کردن بدن و پوست‌، درمانی متمایز به شمار می‌رود. آب خیار همچنین برای ترمیم پوست مفید است و به خصوص زمانی که روی پوست به کار رود در کاهش التهاب پوستی نقش دارد.

روش استفاده

 • خیار را خرد کنید روی آن آب بریزید و بگذارید به مدت ۶۰ دقیقه بماند. مواد داخل خیار مثل ویتامین A، پتاسیم و کلروفیل در آب منتشر می‌شوند.
 • آب حاصل را صاف کنید و برای نوشیدن یا شستن صورت استفاده کنید.

می‌توانید با خیار، ماسک صورت درست کنید. این ماسک را به مدت ۱۵ دقیقه روی صورت قرار دهید سپس با آب گرم بشویید. این کار به تمیزی آلودگی‌ها و باکتری‌ها از مجاری پوست کمک می‌کند.

۷. از بین بردن جوش صورت با آبلیمو

راه معجزه آسای دیگر برای خلاصی از جوش استفاده از آبلیموی تازه گرفته شده است. آبلیمو به عنوان میکروب‌کش ارگانیسم‌های میکروسکوپی دخیل در ایجاد جوش را می‌کشد و علاوه بر این با خاصیت جمع کنندگی‌ای که دارد باعث می‌شود چربی‌های تجمع یافته بیرون رانده شوند. برای استفاده از لیمو چند راه دارید.

روش استفاده

 • پیش از خوابیدن از یک گوش پاک کن استریل پنبه‌ای استفاده کنید و آبلیمو را روی جوش بمالید.

برای جوش‌های جدی‌تر مخلوطی از پودر دارچین و آبلیمو درست کنید و شب قبل از خواب روی جوش بمالید و بگذارید تا صبح بماند. این کار به از بین رفتن سریع جوش کمک می‌کند، اما برای افرادی که پوست حساس دارند توصیه نمی‌شود.

۸. استفاده از بخور

برای درمان سریع جوش صورت، بخور را فراموش نکنید. استفاده از بخور گرم به علت باز کردن منافذ پوستی و بیرون ریختن مواد زاید از آن، فواید فوق العاده ای برای پوست افرادی که از جوش رنج می‌برند به همراه دارد.

روش استفاده

 • یک ظرف بزرگ را با آب داغ پر کنید، سپس صورت خود را در نزدیکی دهانه‌ی ظرف قرار دهید به طوری که بخار آب به پوست تان برسد.
 • به هیچ عنوان پوست‌‌تان را در تماس با آب داغ قرار ندهید، زیرا ممکن است منجر به سوختگی شود.
 • بخور را به مدت ۳۰ دقیقه ادامه دهید و سپس به پوست‌تان مرطوب کننده بمالید.

۹. استفاده از ماسک جوش شیرین

ماسک جوش‌شیرین یکی از معروف‌ترین ماسک‌های ضدجوش است.

روش استفاده

 • برای درست کردن این ماسک صورت، کافی مقداری جوش شیرین را در آب حل کنید و آن را روی صورت خود بگذارید.
 • اجازه دهید ماسک جوش شیرین حدود ۱۵ دقیقه روی پوست شما باقی بماند و پس از آن پوست خود را با آب ولرم بشویید.

۱۰. از بین بردن جوش صورت با گلاب

استفاده از گلاب هم یکی از روش‌های پیشگیری و همچنین درمان جوش‌های صورت است.

روش استفاده

 • برای این‌کار خوب است صورت خود را هر روز با گلاب شست‌وشو دهید.

البته بهتر است این کار قبل از انجام شود تا گلاب مدت زمان بیشتری روی پوست باقی بماند.

 

 علت جوش و آکنه در هر جای صورت

ایجاد جوش و آکنه در هر قسمت از صورت و بدن حاکی از بروز یک بیماری یا مشکل در ناحیه خاصی از بدن است که هر کدام نیاز به درمان خاصی دارند.

علت جوش و آکنه در هر جای صورت

سیستم گوارش: نواحی ۱و ۳

شکلات و لکه ها دارای ترکیب های مشابه می باشند، اما به طور کلی، مقادیر بالا از چربی در رژیم غذایی منجر به بروز لکه هایی در ناحیه پیشانی می گردد. رژیم غذایی از طریق نوشیدن چای سبز غنی از آنتی اکسیدان قابل تعدیل بوده و افزایش میزان آب نوشیدنی در تمیز نمودن و پاکسازی ناحیه تقش قابل توجهی بر عهده دارد.

کبد: ناحیه ۲

نوشیدنی های الکلی و لبنیات و همچنین آلرژی نسبت به موادغذایی خاص، جزو دلایل اصلی برای بروز لکه در این ناحیه از پوست می باشند.در صورت بروز هرگونه آلرژی با پزشک خویش مشورت نمایید.

کلیه ها: نواحی ۴، ۶، ۸ و ۱۰

لکه های نزدیک به گوش و حتی نواحی تیره و سیاه اطراف چشم می توانند ناشی از کم آبی بدن، باشند. از طریق نوشیدن حداقل ۸ لیوان آب در طول روز و اجتناب از قهوه، چای و نمک، می توان از کم آب شدن بدن پیشگیری کرد.

قلب: ناحیه ۷

این ناحیه از پوست پر از منافذ باز و منقبض می باشد، بنابراین باید برس آرایشی و هر ابزار دیگر که در این ناحیه به کارگرفته می شود، به دقت تمیز گردد.کاهش فشار خون بالا راه حل درون بدنی برای تمیز نگه داشتن این ناحیه از پوست می باشد.چربی های بد باید با میوه ها، سبزیجات، آجیل و ماهی های غنی از امگا، جایگزین شوند و در صورت وجود هرگونه نگرانی بعدی مرتبط با قلب، باید با پزشک مربوطه مشاوره گردد.

سیستم تنفسی: نواحی ۵ و ۹

در صورت استعمال سیگار، نواحی بالای گونه ها بیشتر در معرض بروز جوش، قرار می گیرند با این حال، قرار گرفتن در معرض هوای تازه همراه با پیاده روی های طولانی تر و منظم تر، به صورت قابل توجهی منجر به کاهش بروز جوش در این نواحی، می گردد.

هورمون ها: نواحی ۱۱ و ۱۳

در بسیاری از زنان، این ناحیه از صورت نشانه اصلی از استرس و عدم تعادل هورمونی به ویژه در بازه زمانی خاص از ماه، می باشد.با وجود روش های بسیار اندکی برای جلوگیری از این تغییرات، رژیم غذایی مناسب همراه با ورزش منجر به بهبود وضعیت پوست می گردد.

معده: ناحیه ۱۲

در صورت داشتن رژیم غذایی غنی و سنگین، باید به منظور کمک به سیستم گوارش خود، از سم زدایی یا افزودن فیبر بیشتر به رژیم غذایی و همچنین ورزش، استفاده نمایید.

بیماری: ناحیه ۱۴

جوش هایی که در این ناحیه از پوست مشاهده می شوند، نشانه ای از مبارزه بدن با باکتری می باشند. استراحت و نوشیدن آب فراوان، کمک قابل توجهی به بدن در مبارزه با باکتری می نمایند.

نکاتی که برای مراقبت از پوست در برابر آکنه باید بدانید :

 • بالش خود را یک بار در هفته بشویید.
 • قبل از استفاده و امتحان هر یک از روشهای فوق، دست هایتان را به خوبی بشویید.  زیرا تماس مستقیم با صورت و بدن شما دارند. این کار به محدود کردن رشد باکتری ها کمک می کند.
 • حداقل به مدت یک هفته از هر درمان استفاده کنید، تا ببینید که چقدر موثر خواهند بود.
 • یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید و مطمئن باشید که از غذاهای حاوی آنتی اکسیدان مانند ویتامین A و C و E سلنیوم، آهن و روی مصرف می کنید.
 • توقع ناپدید شدن یک شبه جوش ها را نداشته باشید و کمی صبور و شکیبا باشید.
 • حداقل ۸ ساعت در روز بخوابید.
 • استرس و تنش را کاهش دهید.
 • از مالیدن و لمس آکنه اجتناب کنید.
 • موهایتان را دور از صورت تان نگه دارید.
 • آرایش سنگین نکنید.
 •  آب زیاد بنوشید.
 •  برای پوست‌های حساس از خمیر دندان استفاده نکنید .

به این مطلب امتیاز دهید :
( رای: 3 امتیاز: 4 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.