مذهبی

اعمال ایام البیض

ایام البیض چیست و چه روزی است ؟

روز سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم هر ماه قمری ایام البیض ( روزهای روشنایی یا روزهای سفید ) گفته می شود و دارای فضیلت بسیار است .
داستان نامگذاری #ایام_البیض:
در علل الشرایع آمده است:جبرئیل آدم را در حالی که سر تا پا سیاه شده بود به زمین فرود آورد،فرشتگان وقتی آدم را با این هیئت دیدند،ضجه زده و گریستند و به درگاه حق تعالی عرضه داشتند: پروردگارا مخلوقی را آفریدی و از روح خود در او دمیدی و فرشتگانت را به سجده کردنش وادار نمودی، حال با یک گناه رنگ سفیدش را به سیاهی مبدل کردی!؟
منادی از آسمان ندا می‌دهد:امروز را برای پروردگارت روزه بگیر.آدم آن روز راکه موافق با روز سیزدهم ماه بود روزه گرفت، پس ثلث سیاهی از او زایل گشت، سپس منادی در روز چهاردهم ندا کرد:امروز را برای پروردگارت روزه بگیر، جناب آدم آن روزه را هم روزه گرفت و ثلث دیگر از سیاهی زایل گردید،روز پانزدهم باز منادی ندا کرد و او را به گرفتن روزه دعوت نمود؛ وی آن روز را هم روزه گرفت و تمام سیاهی اوزایل گردید و به همین خاطر این ایام به ایام البیض موسوم شد.

پیامبر: هرکس سه روز از وسط ماه رجب (سیزدهم تا پانزدهم) را روزه بدارد و در شب هایش به نماز شب قیام کند از دنیا رحلت نمی کند مگر با توبه نصوح .

امام صادق:هرکس ایام البیض ماه رجب را روزه بگیرد خداوند متعال به ازای هر روز ثواب روزه داری و شب زنده داری یک سال را برای او می نویسد و او روز قیامت در جایگاه ایمن شدگان از آتش دوزخ خواهد ایستاد.

كتاب شريف اقبال:حضرت آدم از خداوندپرسيد خدايا محبوب ترين روزها و گرامي ترين زمانها نزد تو كدام است. خداوند وحي فرمود: محبوب ترين روزها نزد من نيمه رجب است.

از روز سیزدهم ماه مبارک رمضان شروع می شود. در این ایام دربهای رحمت الهی به شکل وسیع بر مؤمنین باز شده و با اعمال این ایام مبارک مؤمنین غرق برکات الهی می شوند.

شب سیزدهم ماه مبارک رمضان اولین شب لیالی بیض است که اعمال این شب شامل سه قسمت می باشد. اول: غسل شب سیزدهم، دوم: خواندن چهار رکعت نماز که در هر رکعت سوره حمد یک مرتبه و سوره توحید بیست و پنج مرتبه خوانده می شود. سوم: خواندن دو رکعت نماز که در هر رکعت بعد از سوره حمد سوره های (یس، التبارک و الملک و التوحید) خوانده می شود.

شب چهاردهم ماه مبارک رمضان دومین شب لیالی بیض می باشد، مستحب است خواندن چهار رکعت نماز با دو سلام و قرائت دعای (مُجیر).

روایت است هرکس در ایام بیض ماه مبارک رمضان دعای (مُجیر) را بخواند خداوند عزوجل گناهان او را می بخشد حتی اگر به تعداد قطرات باران و برگهای درختان و ریگ بیابان باشد.

فضیلت و اعمال «ایام البیض» از منظر معظم له

شب پانزدهم ماه مبارک رمضان: این شب مبارک است و اعمال آن اول: غسل، دوم: زیارت سیدالشهداء (علیه السلام) و سوم: خواندن شش رکعت نماز است که بعد از سوره حمد، سوره های (یس، التبارک و توحید) خوانده می شود، چهارم: خواندن یکصد رکعت نماز که در هر رکعت بعد از سوره حمد سوره توحید ده مرتبه خوانده شود.

امیر مؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) فرمودند : هر کس این نماز را بخواند خداوند متعال ده ملائکه برای ایشان مقرر می نماید تا دشمنان از جن و انس را از او دور کنند و سی ملک برای او می فرستد تا در وقت مردن او را از آتش جهنم دور نگه دارد.

شخصی از امام صادق (علیه السلام) پرسید: یابن رسول الله؛ اجر زائر امام حسین (علیه السلام) در نیمه رمضان چیست؟

امام فرمودند: اگر کسی شب نیمه رمضان نزد قبر امام حسین (علیه السلام) به غیر نماز شب ده رکعت نماز بخواند که در هر رکعت بعد از سوره حمد ده مرتبه سوره (قل هو الله احد) بخواند و بگوید (استجیر بالله من النار) این مؤمن به دستور خدا از آتش جهنم دور می شود و نمی میرد تا در عالم خواب ببیند که ملائک او را از آتش جهنم دور می کنند و بشارت بهشت را به او می دهند.

( رای: 0 امتیاز: 0 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.