مجله بانوان

همه چیز در مورد آمنیوسنتز

آمنیوسنتز چطور انجام می شود ؟

آمنیوسنتز یعنی خارج كردن نمونه‌ای از مایع #آمنیوتیك (آب دور #جنین) با ورود سوزن از راه شكم، تحت هدایت و نظارت با #سونوگرافی.

مایع آمنیوتیك، مایعی است که در هنگام بارداری #جنین را احاطه نموده و از آن محافظت می کند و حاوی سلولهای جنینی و مواد شیمیایی مختلف تولید شده توسط جنین می باشد.قبل از انجام #آمینوسنتز، یک سونوگرافی برای تأیید قابلیت حیات #جنین، سن بارداری، تعداد جنینها و طبیعی بودن ساختمانها و … استفاده می‌شود.

آمنیوسنتز چطور انجام می شود ؟#

آمینوسنتز به صورت سرپایی انجام میشود. یعنی نیاز به بستری ندارد. در زمان انجام این روش، پزشک معالج از مانیتور سونوگرافی که تصویری روشن از وضعیت جنین در رحم و نیز مایع آمنیوتیک ارائه می‌دهد، استفاده میکند و پس از ضد عفونی کردن پوست شکم، سوزن بسیار باریکی را از راه شکم به درون #رحم زن باردار فرو برده و بدون آسیب به جنین، به میزان 20 تا 30 میلی‌ لیتر از مایع آمنیوتیک را بیرون می‌کشد. در تمام این مدت شما به پشت خوابیده و باید بی حرکت باشید . سپس محل ورود سوزن ، با گاز تمیز ، پانسمان می شود. این بخش از آمنیوسنتز تنها چند دقیقه به طول می‌انجامد. انجام آمنیوسنتز هیچ گونه صدمه و ناراحتی خاصی در بر ندارد. پس از تهیه مایع آمنیوتیک، می‌توان آزمایش‌های گوناگونی را برای تشخیص بسیاری از اختلالات کروموزومی و سایر بیماری‌ها بر روی آن انجام داد.

نتیجه تصویری برای آمنیوسنتز

وقتی سوزن وارد شکم می شود، ممکن است به مدت چند ثانیه احساس سوزش کنید. همچنین وقتی سوزن وارد رحم می شود نیز کمی احساس سوزش می کنید.
وقتی مایع آمنیوتیک خارج می شود ممکن است شما کمی احساس فشار در شکم داشته باشید. در هنگام انجام آزمایش باید به آرامی نفس بکشید و عضلات شکم خود را شل کنید.
بهترین زمان انجام آمنیوسنتز

نتیجه تصویری برای آمنیوسنتز

معمولا #آمنیوسنتز در هفته‌های 16 – 15 بارداری ( از اولین روز آخرین دوره #قاعدگی) انجام می‌شود. چون قبل از هفته ی 14 #حاملگی، میزان مایع آمنیون کم است و انجام آمنیوسنتز ممكن است امکان پذیر نباشد.از طرفی ، انجام آمنیوسنتز بالاتر از هفته 18 حاملگی به دلیل كاهش سلولهای جنینی فعال ممكن است با عدم رشد مناسب سلول های جنینی و تاخیر و خطا در جواب آزمایش همراه باشد.
توجه : جهت بررسی اختلالات ژنتیکی و کروموزومی پیش از هفته 14 بارداری، از روش دیگری برای به دست آوردن نمونه استفاده می‌شود که به آن CVS می‌گویند. در این روش نمونه‌برداری از پرزهای #جفتی صورت می‌گیرد.

نتیجه تصویری برای آمنیوسنتز

‏‎🎀دکتر مهرنوش امیری

‏‎🎀متخصص زنان زایمان

‏‎🎀فوق تخصص نازايي لاپاروسكوپي هيستروسكوپي

( رای: 0 امتیاز: 0 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.