مجله بانوانبارداری

طرز استفاده از بی بی چک

نکاتی در مورد طرز استفاده از بی بی چک

ما در این مطلب قصد داریم طرز استفاده از بی بی چک و مناسب ترین زمان استفاده از تست بارداری با بی بی چک را به شما آموزش دهیم. بهترین زمان استفاده از بی بی چک زمانی است که او دوره ماهانه خود را از دست داده و یا در انجام مقاربت جنسی با همسر خود افراط نموده باشد. اگر شما هم مانند بسیاری از خانم های جوان در حال تلاش برای داشتن یک نوزاد هستید و دوره ماهانه خود را از دست داده اید، ممکن است نخواهید که برای به دست آوردن جواب قطعی وضعیت بارداری خود، به اندازه کافی صبر کنید. در چنین شرایطی، می توانید با انجام تست بیبی چک، در کمترین زمان ممکن از وضعیت بارداری خود آگاه شوید. اما اگر شما هم جزء خانم هایی هستید که در حال برنامه ریزی برای داشتن یک نوزاد جدید بوده و رابطه جنسی فعالی را هم پشت سر گذاشته اید، از طرفی هم اگر در چنین شرایطی در مورد وضعیت بارداری خود نگران هستید و دلتان می خواهد تا جواب دقیق تری به دست آورید، انجام آزمایش خون و ادرار به شما توصیه می شود.

طرز استفاده از بی بی چک
طرز استفاده از بی بی چک

همچنین بخوانید : طریقه جلوگیری از بارداری ناخواسته

انواع بی بی چک

بیبی چک ها انواع گوناگونی دارند. ولی کارایی همه آنها یکی است و یک چیز را اندازه گیری می کنند. انواع بیبی چک عبارت است از:

 • بی بی چک نواری
  این نوع بی بی چک شامل یک نوار کاغذی است که خطوط رنگی آن در تماس با ادرار نشان می دهد تست بارداری مثبت است یا منفی. این نوع بیبی چک نسبت به دیگر مدلها بیشتر استفاده می شود.
بی بی چک نواری
بی بی چک نواری
 • بی بی چک قطره چکانی
  این مدل بی بی چک از قطره چکان برای نمونه برداری از ادرار استفاده می شود.
بی بی چک قطره چکانی
بی بی چک قطره چکانی
 • بی بی چک مستقیم
  این نوع بی بی چک مستقیما در راه ادرار قرار می گیرد. بی بی چک های گوناگون در حقیقت سطح هورمون بارداری یا HCG (گونادوپرین جفتی) را در ادرار زنان اندازه گیری می کنند. هنگامی که جنین در رحم مادر، لانه گزینی می کند، سلولهای جفت هورمون گونادوپرین جفتی انسانی را آزاد می کنند. به همین علت است که مقدار هورمون جفت یا HCG در ادرار مادر بالا می رود و از بارداری اطلاع می دهد.
بی بی چک مستقیم
بی بی چک مستقیم

نحوه استفاده از تست بارداری با بی بی چک:

 • تفاوتی ندارد که از کدام مدل استفاده می کنید. بهتر است ابتدا مقداری از ادرار را داخل لیوان یک بار مصرف بریزد.
  این مقدار تنها به اندازه ۱ سانتیمتر ارتفاع لیوان، کفایت می کند.
 • حالا بی بی چک نواری (پرکاربردترین نوع) را تا خط مشخص شده روی نوار، داخل ادرار کرده و بعد از ۳ ثانیه بیرون آورده و بگذارید به مدت ۳ الی ۵ دقیقه خارج از ظرف ادرار (به صورت افقی روی ظرف ادرار) باقی بماند.
 • اگر از مدل قطره چکانی استفاده می کنید؛ بنا به دستور همراه بی بی چک، چند قطره از ادرار را با قطره چکان در حفره آن ریخته، و ۳ الی ۵ دقیقه صبر کنید. و برای مدل مستقیم نیز پس از آغشته شدن باید همین قدر صبور باشید.

ممکن است نحوه نمایش نتیجه نیز در تست های مختلف متفاوت باشد

برخی از آنها نوارهای باریک صورتی یا آبی رنگ را بر روی کاغذ تست نمایش می دهند، اما برخی دیگر ممکن است علامت مثبت یا منفی را بر روی یک پنجره نمایش دهند.

نحوه استفاده از تست بارداری با بی بی چک
نحوه استفاده از تست بارداری با بی بی چک

بهترین زمان برای استفاده از بی بی چک چه موقعی است؟

در زودترین حالت ممکن هورمون بارداری 10 روز بعد از لقاح یا تخمک گذاری (اشتباها نزدیکی را در نظر نگیرید) در ادرار ظاهر می شود. البته این زمان زودترین حالت ممکن است و برای همه افراد صدق نمی کند. پس تا موعد پریود باید صبر کنید و در صورت تاخیر یکی دو روزه پریود از بی بی چک استفاده کنید. حتی اگر بتوانید چند روز بیشتر هم صبر کنید نتیجه درست تری به شما می دهد. مثلا صبر کنید حداقل 5 روز پریودتان به تاخیر بیفتد و بعد از بی بی چک استفاده کنید. وقتی در زمان مناسب از این آزمایش استفاده کنید در هر زمان از روز که باشد در صورت بارداری نتیجه مثبت را مشاهده خواهید کرد.

استفاده از بی بی چک برای چه افرادی مناسب تر است؟

استفاده از بی بی چک بیشتر برای افرادی مناسب تر است که سیکل قاعدگی منظم دارند. افرادی که سیکل نامنظم پریودی دارند بهتر است برای مطمئن شدن آزمایش بتا (آزمایش خون تشخیص بارداری) بدهند. متخصصان زنان و زایمان توصیه می کنند بی بی چک  را صبح بلافاصله پس از بیدار شدن، زمانی که ادرار غلیظ است، انجام دهید. یکی دیگر از گزینه هایی که برای جلوگیری از نتیجه منفی کاذب مناسب می باشد این است که حداقل 4 ساعت در طول روز ادرار نکنید و سپس برای این آزمایش اقدام کنید.

نکته مهم

زمانی که شما مایعات زیادی نوشیده اید غلظت ادرار شما کاهش پیدا می کند و به همین دلیل ممکن است نتیجه آزمایش بی بی چک اشتباه شود. بنابراین در این زمان ها از بی بی چک استفاده نکنید.

بهترین زمان استفاده از بی بی چک چه زمانی است؟
بهترین زمان استفاده از بی بی چک چه زمانی است؟

آیا برای استفاده از بیبی چک باید ناشتا باشیم؟

 1. نکته یک : زودترین زمانی که ممکن است هورمون بارداری داخل خون و ادرار شود ، 8 تا 9 روز بعد از تخمک گذاری (نه لزوما نزدیکی) است . اما توجه کنید که این زمان “زودترین ” زمان است . در همه افراد صدق نمی کند. در ثانی ، ممکن است نزدیکی شما 2 روز قبل تخمک گذاری باشد . اما شما باید از روز تخمک گذاری 8-9 روز بشمارید . چون تا تخمک آزاد نشه که لقاح و بارداری رخ نمیده.
 2. نکته دو : برخی دوستان از فردای نزدیکی شروع می کنند به بی بی چک گذاشتن ! برخی دیگر میگن که مثلا مسئول آزمایشگاه گفتند 3 روز بعد از نزدیکی نشون میده . حالا تو این مطلب ، با رفرنس و پشتوانه ی علمی (آخرین چاپ کتاب ویلیامز) باید بدانید حداقل 8-9 روز از تخمک گذاری باید گذشته باشد.
 3. نکته سه : باید بدانید که بی بی چک یک تست اولیه خانگی است و صحت آن به پای آزمایش خون نمی رسد. برخی بی بی چک ها هستند که الان من استفاده کنم مثبت می شوند ! پس هر بی بی چکی حتما باید با آزمایش خون ” تایید ” شود.
 4. نکته چهار : بعد از ده دقیقه ، تفسیر بی بی چک اعتبار ندارد . برخی از دوستان میگن امرز بی بی چک گذاشتم منفی شد ، فردا صبح که توالت رو تمیز میکردم دیدم خط دوم هم افتاده !!
بیشتر خانم هایی که روابط جنسی فعال دارند، زمانی که عادت ماهیانه شان عقب می افتد ، شک می‌کنند که باردارند! همچنین تهوع ، درد پستان ها و خستگی نیز علائم بارز زودرس حاملگی می باشند. اما باید بدانید که سونوگرافی و یا تست حاملگی تنها راه تشخیص حاملگی است.
شما می توانید تست حاملگی را از اولین روز عقب افتادن عادت ماهیانه و روزهای بعد از آن انجام دهید. زیرا قبل از زمان گفته شده سطح هورمون های تشکیل شده برای حاملگی بسیار کم است و غیر قابل تشخیص در تست حاملگی است.
همچنین ادرار صبح توصیه می شود اما در زمانهای دیگر هم مشکلی وجود ندارد.
به طوری که ممکن است جواب تست منفی باشد در حالی که شما باردارید . به این نکته دقت کنید که برای استفاده از بی بی چک نیازی نیست ناشتا باشید. ظاهر شدن تنها یک خط یعنی پاسخ بیبی چک منفی است. اگر دو خط در نوار بی بی چک ظاهر شد، به معنی مثبت بودن نتیجه تست بارداری است. اگر برای تشخیص بارداری ، سوتوگرافی انتخاب شماست باید تاریخ روز پریود قبلی تان را به همراه تاریخ نزدیکی خود به دکتر ارائه دهید تا روز دقیق حاملگی شما مشخص شود.
کیت خانگی بارداری می‌تواند وجود beta-hCG (یا گنادوتروپین جفتی) را در ادرار شناسایی کند. این هورمون زمانی تولید می‌شود که تخم‌های بارورشده به سمت رحم حرکت می‌کنند و نشان‌دهنده ی آن است که شما بارور شده‌اید. با این حال، سؤال این است که بهترین زمان برای انجام تست این کار چه زمانی است. خب، متخصصان می‌گویند بهترین زمان برای انجام این کار، اول صبح است که تراکم این هورمون در ادرار بسیار بالاست.
اما اخیرا محققان دریافته‌اند که میزان hCG در خون و ادرار در هر زمان از شبانه‌روز به یک اندازه خواهد بود. بنابراین، بعد از گذشت نخستین هفته‌ها از به تعویق افتادن قاعدگی، انجام این تست نتیجه‌ی مثبت را بدون توجه به این مسئله که تست در چه زمانی از شبانه‌روز انجام شده به شما نشان خواهد داد.
با این حال، اگر این تست را ظرف یک هفته یا ده روز بعد از به تعویق افتادن عادت ماهیانه خود انجام دادید، به احتمال خیلی زیاد، اگر این تست را صبح انجام دهید در مقایسه با شب، نتیجه‌ی مثبت‌تری به شما نشان خواهد داد. علتش آن است که میزان hCG در خون و ادرار در نخستین روزها بسیار کم بوده بنابراین احتمال اینکه نتیجه تست شما در صبح مثبت باشد خیلی زیاد خواهد بود.
آیا برای استفاده از بیبی چک باید ناشتا باشیم
آیا برای استفاده از بیبی چک باید ناشتا باشیم
( رای: 0 امتیاز: 0 )

از طريق
مطالب مرتبط
منبع
زمان مناسب استفاده از بیبی چک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.