مجله بانوان

تفاوت کولیک و ریفلاکس نوزادی

علائم کولیک نوزادان

🍓کولیک چیست؟

🔵از هر 10 نوزاد 2 نوزاد مبتلا به کولیک می شوند. کولیک گریه های مکرر و بدون توضیح است که در آن نوزاد  نمی تواند آرام شود. علائم این بیماری

عبارتند از

🔸اخم و بد اخلاقی .
🔹قرمز شدن صورت .
🔸کشیدن پاها .
🔹گریه های طولانی .
🔸سرخوردگی شدید .

🔵کولیک منجر به استرس زیاد در والدین می شود. کولیک به ویژه در نوزادان دو هفته تا چهار ماهه شایع است. برخی از نوزادان ممکن است بیشتر از دیگران گریه کنند و یا نیاز به آرامش بیشتری داشته باشند. نوزادان با سرعت های مختلفی با محیط جدید خود سازگار می شوند. حتما فرزند خود را به متخصص پزشکی نشان دهید تا اگر بیماری دارد تشخیص داده شود. .

🍓ریفلاکس چیست؟

🔴ریفلاکس به بازگشت محتویات معده به دهان گفته می شود. گاهی اوقات این محتویات بلعیده می شود و در موارد دیگر نوزادان استفراغ می کنند. این اتفاق بیشتر در 6 ماهه اول زندگی نوزاد که تنها غذای مصرفی شیر است دیده می شود بنابراین محتویات استفراغ غالباً به رنگ سفید دارد. ریفلاکس در 40 تا 70 درصد نوزادان دیده می شود. در اکثر موارد ، ریفلاکس برای نوزاد مضر نیست و اغلب با رشد و تکامل نوزاد برطرف خارج می شود. اگر ریفلاکس بدتر شود، می تواند به بیماری ریفلاکس معده و دستگاه گوارش (GORD) تبدیل شود که باید توسط پزشک متخصص تشخیص داده و درمان شود. علائم و نشانه های GORD عبارتند از:تولد دومین نوزاد از مادر مشکوک به کرونا در بابل- اخبار اجتماعی ...

🔸 درد و ناراحتی در قفسه سینه یا بالای شکم (معده) که باعث تحریک پذیری نوزاد و گریه زیاد یا قوس کمر می شود. .
🔹اختلال خواب .
🔸افزایش وزن ضعیف .
🔹مشکلات تنفسی و قورت غذا (مثلاً خفگی ، خس خس یا سرفه زیاد)

🔴ریفلاکس می تواند در اثر شل شدن دریچه بالای معده ایجاد شود و به محتویات معده اجازه دهد تا به سمت دهان بازگردد. بعضی اوقات اسید موجود در معده باعث تحریک پوشش معده و ناراحتی برخی از نوزادان می شود. با رشد نوزاد، این دریچه نیز رشد می کند و ریفلاکس بهبود می یابد.

🍀لطفا جهت دریافت اطلاعات بیشتر و درمان کولیک و ریفلاکس نوزادی به اپلیکیشن و یا وبسایت اوما (لینک در بیوی صفحه) مراجعه کنید.

( رای: 0 امتیاز: 0 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.