مجله بانوانبارداری

هفته سی و هفتم بارداری

آنچه در هفته سی و هفتم بارداری باید بدانید

فرزند شما چند روز دیگر را هم می‌تواند از مزیت زندگی در رحمتان بهره مند شود اما دوره‌اش به آخر رسیده است! در هفته سی و هفتم بارداری در حقیقت وزن بدن شما تغییر یگری نخواهد کرد و تنها جنین است که به افزایش وزن خود ادامه می‌دهد. در طول چند هفته یا چند روز باقی مانده به زایمان، حدودا روزی 14 گرم به وزن جنین اضافه می‌شود. با هم دیگر تغییرات هفته سی و هفتم بارداری را می‌خوانیم.

هفته سی و هفتم بارداری
هفته سی و هفتم بارداری

وضعیت جنین در هفته سی و هفتم بارداری

تبریک! جنین شما کامل شده است و از این به بعد قادر خواهد بود که به زندگی در خارج رحم ادامه دهد. جنین‌هایی که قبل از 37 هفتگی به دنیا بیایند نارس و به آنهایی که بعد از 42 هفته به دنیا بیایند دیررس می‌گویند. وزن جنین شما کمی بیشتر  از 2859 گرم است و از سر تا پاشنه پا حدود 48.6 سانتی متر طول دارد. در ادامه شاید وزن بدن شما تغییری نکند و فقط به وزن جنین اضافه شود. در طول چند هفته یا چند روز باقی مانده تا زایمان حدود روزی 14 گرم به وزن جنین اضافه میشود. در برخی حالتها ممکن است مقداری از مایع آمنیوتیک به وسیله بافتهای بدنتان جذب شود و حجم مایع آمنیوتیک اطراف جنین کمی کاهش پیدا کند. این باعث می‌شود تصور کنید فرزندتان کمتر حرکت می‌کند اما او همچنان به همان اندازه فعال است. با افزایش حجم رحم، نور بیشتری وارد آن می‌شود و جنین در واکنش به آن چشمانش را باز می‌کند.

موی سر بسیاری از نوزادان در هنگام تولد کامل است و طول موهای آنها ممکن است بین 1.2 تا 3.8 سانتی متر باشد. اگر رنگ موی کودک شما با خود شما یکسان نیست تعجب نکنید. برخی نوزادان هم تنها کمی موی کرک مانند دارند. در هفته سی و هفت بارداری تحریک سینه‌های شما بر اثر هورمون‌های مربوط به جفت جنین برای تولید شیر باعث برجسته شدن پستان‌های کودک هم می‌شود اما پس از تولد آنها به حالت اولیه بازمی‌گردند.

  • قد: 48.6 سانتی متر
  • وزن: 2859 گرم
وضعیت جنین در هفته سی و هفتم بارداری
وضعیت جنین در هفته سی و هفتم بارداری

وضعیت مادر در هفته سی و هفتم بارداری

در هفته‌های آتی فقط باید منتظر باشید. از این موقعیت برای آماده کردن وسایل مربوط به نوزادتان استفاده کنید یا کارهایی را انجام دهید که ممکن است تا مدتی پس از تولد کودک نتوانید به آنها مشغول شوید. هر وقت می‌توانید یک چرت بزنید یا مطالعه کنید. خوابها و رویاهای شما تغییر کرده‌اند؟ در هنگام خواب گمان می‌کنید رویاهایتان واقعی هستند؟ نگرانی‌های ناشی از مادر شدن می‌تواند موجب اینگونه خواب دیدنها شود. ممکن است تعداد انقباض‌های عضلانی براکستون- هیکس بیشتر شده باشند. همچنین ممکن است زمان هرکدام از این انقباض‌ها بیشتر طول بکشند و آزاردهنده تر شده باشند. هنگامی که بروز این انقباضات بیشتر شود ممکن است گمان کنید که زمان زایمان فرا رسیده است. همچنین ممکن است ترشحات لزج و مخاطی واژن نیز افزایش یافته باشد. در دوران بارداری مخاط متراکم و ضخیمی دهانه ورودی رحم را می‌بندند و نقش حفاظتی دارد، هنگام شروع زایمان این مخاط که “پلاگ موکوسی” نام دارد ممکن است کمی خونی شود و با شروع باز شدن دهانه رحم، خارج شود. به این وضعیت “نمایش خونی” می‌گویند و اگر در این دوره “نمایش خونی” را مشاهده کردید ممکن است زمان زایمان فرا رسیده باشد. در این زمان هم مانند سایر مواقع در طول بارداری در صورت مشاهده لکه یا خونریزی فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

وضعیت مادر در هفته سی و هفتم بارداری
وضعیت مادر در هفته سی و هفتم بارداری

علائم مهم هفته سی و هفتم بارداری

حدود 2 الی 3 هفته قبل از زایمان و از همین هفته سی و هفتم، یک روز صبح که شما از خواب برمی‌خیزید، متوجه خواهید شد که بچه شما بیش از حد پایین آمده و این نشان می‌دهد که او آماده تولد است. این وضعیت قرارگیری، “آنگاژمان” نامیده می‌شود. با این چرخش بچه برای قرارگیری در مرحله تولد به قسمت فوقانی شکم فشار می‌آورد. این موقعیت در نتیجه نازک شدن دیواره رحم و کشیدگی زیاد آن به منظور سهولت در حرکت به سمت دهانه رحم است البته این وضعیت برای تمامی مادران رخ نمی‌دهد به ویژه مادرانی که قبلا سابقه زایمان داشته‌اند اما این تغییر ظاهری به وضوح در شما دیده می‌شود و توجه دیگران به این تغییر ظاهری جلب خواهد شد. سهولت در تنفس یکی از نتایج خوب این وضعیت و تکرر ادرار یکی دیگر از عواقب سخت آن است زیرا سر بچه به مثانه فشار می‌آورد.

در هفته سی و هفتم بارداری چی بخوریم؟

داشتن یک رژیم غذایی صحیح بعد از وضع حمل برای یک مادر شیرده ضروری است. در طول دوران شیردهی مصرف غذاهای سالم برای مادر و بچه لازم است. بدن شما در دوران شیردهی به 200 کالری بیشتر از دوران بارداری یا 500 کالری بیش از دوران پیش از بارداری نیاز دارد. بنابراین فکر رژیم گرفتن پس از وضع حمل را از سرتان خارج کنید زیرا چنانچه به اندازه کافی مواد غذایی به بدنتان نرسد شیر مورد نیاز نوزاد ساخته نخواهد شد. باید بدانید که فرصت زیادی برای کاهش وزن در آینده خواهید داشت.

تغذیه در هفته سی و هفتم بارداری
تغذیه در هفته سی و هفتم بارداری

سونوگرافی هفته سی و هفتم بارداری

گاهی اوقات پزشک یا ماما از شما درباره نحوه بررسی رشد جنین درون شکمتان سوال می‌کند. یک شاخص سلامت جنین اندازه گیری مایع آمنیوتیک است. این کار می‌تواند بخشی از تست مشخصات بیوفیزیکی باشد که شامل تماشای تمام حرکات مختلف جنین است. در این تصویر، سونوگرافیست عمیق‌ترین قسمت مایع آمنیوتیک را در چهار ناحیه رحم اندازه گیری می‌کند.

سونوگرافی هفته سی و هفتم بارداری
سونوگرافی هفته سی و هفتم بارداری

لیست کارهای مهم در هفته 37 بارداری

مسیر بیمارستان یا زایشگاه را یک بار در زمان بدون ترافیک مرور کنید. شاید بهتر باشد برای رسیدن به آنجا در زمانهای مختلف شبانه روز برنامه ریزی کنید. حتی می توانید به آنجا بروید و از محل ورود، سیستم پذیرش و کارهای مربوط به آن و نیز مدارکی که باید به همراه داشته باشید اطلاع کسب کنید. در صورت بروز مشکلاتی از قبیل تاری دید، کم سویی، دوبینی، یا لکه هایی که وقتی به سرعت از جا بر می‌خیزید به طور موقت ناگهان ظاهر می شوند، فورا با پزشک خود تماس بگیرید. چنین تغییرات بینایی که در طول بارداری در شما رخ می‌دهد، می تواند از علائم تشنج بارداری باشد به ویژه اگر با سردرد همراه باشد. اگر فرزند دیگری دارید مطمئن شوید که او برای ورود نوزاد تازه وارد آماده است.

  • از حالا برای چند هفته اول تولد نوزاد پخت و پز و فریز کردن غذا را برنامه ریزی کنید.
  • پوشک و شیرخشک بخرید.
  • لباسهای نوزاد را بشویید.

تغییرات سینه برای تولید شیر

تا این زمان سینه های شما فقط یکی از قسمتهای بدنتان به شمار میرفت اما حالا سینه های شما برای غذا دادن به نوزاد طراحی شده اند. سینه های شما اکنون به اندازه یک فنجان بزرگتر از زمان پیش از بارداری است. نوک سینه ها هم ممکن است حساستر شده باشد و هنگام لباس پوشیدن احساس درد کنید. همه این علامت ها نشان دهنده این است که بدن شما برای تغذیه نوزاد آماده است. هر یک از سینه ها به طور تقریبی 20 تا 25 لوب دارد. این قسمت از چربیها، بافت پیوندی، عصبها و رگهای لنفها جداست. در داخل هر لوب قسمتهایی وجود دارد که در واکنش به هورمونها و هم زمان با مکیده شدن نوک سینه ها، شیر تولید میکند. ممکن است مایعی زرد رنگ و کمی غلیظ تر از شیر از نوک سینه ها تراوش کند. این همان شیر ماک یا کلستروم یا غذای اولیه نوزاد بوده و سرشار از پروتئین، چربی و پادتنهاست.

ترس‌های مهم هفته سی و هفتم بارداری

تولد طبیعی‌ترین مرحله زیستی است که در عین حال شیرین و دلهره آور است. هرچه به زمان زایمان نزدیک تر می شوید، ترس و دلهره تان بیشتر می شود. اگر این ترس ها در هفته سی و هفتم بارداری باعث بروز احساسات منفی در شما شود، با روند زایمان تداخل پیدا می‌کند. بهترین راه برای دست و پنجه نرم کردن با مشکلات این است که اصلا نترسید. بله! خیلی از زایمان‌ها راحت نیستند اما راهکارهایی برای کنترل درد وجود دارد. زایمان شما هم بالاخره تمام می‌شود و نوزادتان  را در آغوش خواهید گرفت. به دنبال گفتگو با یک روانشناس باشید زیرا تحقیقات نشان می‌دهد، خانم‌هایی که در دوران بارداری با روانشناس مشاوره کرده‌اند، زایمان کوتاه‌تری داشته‌اند و نیاز به عمل سزارین در آنها نسبت به سایر خانم‌ها کمتر بوده است. مهارت‌های ایجاد آرامش را یاد بگیرید و به دنبال ماما یا فرد ماهری باشید که بتوانید با کمک او این تمرینات را در هفته‌های آخر انجام دهید.

علائم شروع درد زایمان

ممکن است تا کنون و در هفته سی و هفتم بارداری متوجه علائم پیش از درد زایمان شده باشید. این امر شاید به دلیل تغییرات و انقباضهایی در واژن ایجاد و منجر به ورود جنین به ناحیه لگن خاصره و گاه نیز باعث اسهال شود. همچنین در این زمان اغلب پیش می آید که لکه های خونی به رنگ قهوه ای ببینید. درد اولیه اغلب 5 تا 12 ساعت طول میکشد و به باز شدن دهانه رحم تا 4 سانتی متر کمک میکند و نیز دهانه آن را نازک میکند. تا رحم مانند استوانه ضخیمی به نظر برسد. که به گلدانی ظریف ختم میشود. بهترین کاری که در این هنگام میتوانید برای خودتان انجام دهید کم خوردن و استراحت کردن روی دست چپ است.

علائم شروع درد زایمان
علائم شروع درد زایمان

برنامه غذایی متناسب با شیردهی داشته باشید

از همین هفته سی و هفتم بارداری باید به فکر تغذیه در دوران شیردهی باشید. بهترین راه افزایش مقدار کالری مصرفی در طول دوره شیردهی، اضافه کردن مواد مغذی مانند شیر و ماست بدون چربی، گوشت قرمز، ماهی، مرغ و ماکیان، و تخم مرغ و غلات کامل به برنامه غذایی است. برخی از مواردی که شامل 200 کالری اضافه بر رژیم غذایی معمول هستند عبارتند از یک کاسه غلات صبحانه با شیر، یک تخم مرغ املت شده همراه با یک تکه نان برشته شده، یک تکه مرغ و مقداری شیر است. یادتان باشد هنگامی که به فرزند خود شیر می‌دهید بدنتان در مقایشه با زمان حاملگی به ویتامین و مواد معدنی بیشتری از جمله ویتامین A، C، E و اسید فولیک، کروم، کلسیم، مس، ید، منگنز، سلنیوم و روی نیاز دارد. بدن شما ویتامین‌ها و مواد معدنی را در ابتدا به جنین اختصاص میدهد. بنابراین چناچه به اندازه کافی مواد مغذی به بدن شما و جنین نرسد بدنتان از مواد مغذی ذخیره شده برای تولید شیر استفاده می‌کند و خودتان دچار کمبود می‌شوید.لکه قرمز نشانه شروع زایمان است؟

رحم شما در طول دوره بارداری ترشحات تیره رنگ و چسبنده ای تولید کرده است تا باعث لزج شدن دهانه رحم شودو با بستن آن از مایع آمنیوتیک در برابر عفونت محافظت کند. این ماده گاه در اثر انبوه شدن از رحم خارج میشود تا آن را برای گشاد شدن و زایمان آماده کند. همراه با این ماده، مایعی مخاطی نیز خارج میشود که ممکن است به رنگ قهوه ای یا صورتی باشد. اما به راستی درد زایمان چه هنگام شروع میشود؟ شما همچنان قربانی تغییرات ناگهانی طبیعت هستید. برخی خانمها علامت خون را درست چند دقیقه قبل از شروع درد مشاهده میکنند و عده ای دیگر با فاصله چند روز. زمانی که این خون به رنگ قرمز روشن و نیز به غلظت خون قاعدگی درآمد با پزشک تماس بگیرید زیرا ممکن است علامت بروز مشکل باشد و به درمان فوری نیاز داشته باشد.

بدن شما بعد از وضع حمل

بهترین حالت این است که پس از وضع حمل با همان وزنی به خانه بازگردید که هنگام مثبت شدن جواب آزمایش حاملگی داشتید و نیز به همان اندازه از احساس و روحیه ای خوب برخوردار باشید. اما متاسفانه چنین شرایطی وجود ندارد و بدن شما پس از زایمان مانند قبل از زایمان است. با این تفاوت که شکمتان دیگر به اندازه زمان حاملگی بزرگ نیست. اما اندازه آن نسبت به قبل از بارداری بزرگتر شده است. همچنین سینه های شما پر از شیر شده اگر به صورت سزارین زایمان کرده باشید در محل آن کمی احساس درد خواهید داشت، هر یکی دو ساعت یک بار نوار بهداشتی شما خیس میشود و چشمهای شما قرمز به نظر میرسد و نیز کمی احساس درد و پریسانی خواهید داشت.

بدن شما بعد از وضع حمل
بدن شما بعد از وضع حمل

همچنین بخوانید: هفته سی و هشتم بارداری

توصیه‌های مذهبی هفته سی و هفتم بارداری

ماه نهم ماه تولد است. در این ماه کرک لطیفی که روی بدن جنین را پوشانده بود از بین می رود و پوست بدن، رنگ سفید  مایل به سرخی پیدا می کند. غدد چربی در سراسر پوست به وجود می آیند. جنین زمانی که انگشتش را می مکد، سک.سکه می کند. بهتر است در این ماه کباب بخورید و ادویه میل نکنید. برای سلامتی امام زمان گوسفندی ذبح کنید و خودتان هم از آن بخورید. از آنجا که بر اهمیت تلاوت آیات نور توسط والدین بسیار تاکید شده است، خواندن این آیات را فراموش نکنید.

( رای: 2 امتیاز: 4.5 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.