سلامت

رفع تیرگی زانو ، آرنج و قوزک پا – معرفی درمان های خانگی و غیرخانگی

سیاهی قوزک پا، زانو یا آرنج از شایع‌ترین معضلاتی است که بیشتر افراد به خصوص بانوان با آن درگیر هستند. در واقع سیاهی‌های این قسمت از اعضای بدن علاوه بر ظاهر زشت ممکن است خارش را هم به وجود آورد و باعث آزار و اذیت شود.

تجمع سلول‌های مرده پوست در ناحیه قوزک پا، زانو یا آرنج، مصرف دارو‌های ضدبارداری، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، کک و مک، لکه‌های پیری، مشکلات پوستی از قبیل اگزما و پسوریازیس، التهاب یا کبودی‌های ناشی از آسیب قلبی و … می‌تواند باعث سیاهی قوزک پا، زانو یا آرنج شود .

چگونه سیاهی زانو، آرنج و قوزک پا را سفید کنیم؟

بد نیست بدانید که آرنج و زانو غدد چربی ندارند و مهم است که با مراقبت های بهداشتی مناسب از خشک شدن پوست این قسمت ها جلوگیری کنیم .ما در این مقاله راه ها و روش های طبیعی و طرز تهیه ۱۰ ماسک خانگی و گیاهی را برای از بین بردن سیاهی آرنج، قوزک پا و زانو برای شما ارائه کرده ایم. علاوه بر آن روش شیمیایی و غیر گیاهی هم پیشنهاد داده ایم . با ما همراه باشید و از بروز ترین اطلاعات بهره مند شوید .

۱. خیار

با توجه به اینکه خیار خواص سفید کنندگی دارد می توان آن را به عنوان یکی از بهترین و موثرترین درمان های خانگی برای رفع سیاهی قوزک پا، آرنج و سر زانو استفاده کرد. خیار حاوی مقادیر بالای ویتامین C و ویتامین A است که پوست شما را مرطوب می کند و به از بین رفتن سلول های مرده پوست کمک می کند.

به مدت ۱۵ دقیقه قطعات خیار را بر روی محل مورد نظر خود ماساژ دهید، بگذارید ۵ دقیقه بماند و سپس با آب سرد خوب بشویید.

ماسک خیار و لیمو ترش

هر روز مقدار مساوی آب خیار و آب لیمو ترش تازه را با هم مخلوط کنید، این ترکیب را بر روی زانو ها و آرنج خود بمالید و بگذارید ۲۰ دقیقه بماند سپس با آب سرد بشویید.

۲. لیمو ترش و جوش شیرین

لیمو ترش سرشار از آنتی اکسیدان ها و ویتامین C بوده که سبب بازسازی پوست می شود، جوش شیرین هم به عنوان یک پاک کننده ملایم و موثر برای سفید کردن تیرگی های پوست عمل می کند.

ماسک لیمو ترش و جوش شیرین

یک لیمو ترش تازه را بردارید و نصف کنید، ۱ قاشق غذا خوری جوش شیرین را بر روی دو نیمه ی لیمو ترش بریزید و آن را به مدت ۱ دقیقه بر روی آرنج و زانو ماساژ دهید، بگذارید ۱۵ دقیقه بماند و سپس با آب گرم بشویید.

این روش را هر دو روز یکبار تکرار کنید تا زودتر نتیجه بگیرید.

۳. آلوئه ورا و شیر

آلوئه ورا حاوی مواد تشکیل دهنده ای است که باعث آبرسانی پوست شده و پوست را مرطوب می کند، علاوه بر این دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی بوده و به پاکسازی پوست هم کمک می کند.

ترکیبی از آلوئه ورا و شیر یک روش ساده و مفید برای درمان سیاهی آرنج و زانو محسوب می شود.

مقادیر مساوی ژل آلوئه ورا و شیر را با هم ترکیب کنید و آن را بر روی پوست بمالید، بگذارید یک شب بماند و صبح روز بعد آن را با آب گرم بشویید.

ماسک آلوئه ورا برای پوست

ژل آلوئه ورا را از برگ های آن جدا کنید و بر روی آرنج و زانو بمالید، بگذارید ۲۰ دقیقه بماند و سپس آن را با آب گرم بشویید.

۴. سیب زمینی

سیب زمینی غنی از آنزیم کاتچولاز است که می تواند به طور طبیعی به سفید شدن و روشن شدن پوست کمک کند، استفاده روزانه از سیب زمینی پوست شما را نرم می کند و برای درمان تیرگی زانو و قوزک پا مفید می باشد.

ماسک سفید کننده و روشن کننده سیب زمینی

یک بزرگ سیب زمینی را بشویید و آن را حلقه حلقه ببرید، به مدت ۱۵ دقیقه قطعات سیب زمینی را بر روی پوست آرنج و زانو بمالید و سپس با آب بشویید، پس از استفاده از این ماسک حتما از یک کرم مرطوب کننده استفاده کنید.

۵. زردچوبه

زردچوبه طبیعی ترین روش درمان سلول های مرده پوست زانو و آرنج می باشد، زردچوبه حاوی مقادیر بالای کورکومین است که باعث کاهش تولید بیش از حد ملانین که یکی از عوامل ایجاد سیاهی آرنج و زانوست، آن را درمان می کند.

ماسک زردچوبه و عسل و شیر

۱ قاشق غذاخوری پودر زردچوبه را با ۱ قاشق چای خوری شیر و ۱ قاشق چای خوری عسل مخلوط کنید و آن را بر روی نواحی تیره بمالید و خوب ماساژ دهید، بگذارید تا خشک شود و سپس آن را با آب گرم بشویید.

۶. روغن نارگیل

روغن نارگیل حاوی اسید های چرب ضروری و ویتامین E می باشد که به درمان سیاهی قوزک پا، آرنج و زانو کمک می کند. بعد از هر با حمام کردن مقداری روغن نارگیل را بر روی آرنج و زانو ها بمالید و به مدت ۳ دقیقه ماساژ دهید.

ماسک روغن نارگیل و لیمو ترش

۱ قاشق چای خوری روغن نارگیل را با ۱/۲ قاشق چای خوری آب لیمو ترش تازه ترکیب کنید و آن را به آرامی ۵ دقیقه بر روی محل تیرگی ماساژ دهید و سپس با آب گرم بشویید.

۷. عسل

عسل به عنوان یک مرطوب کننده طبیعی برای پوست عمل می کند و هنگامی که با لیمو ترش ترکیب شود می تواند به رفع تیرگی زانو و آرنج کمک کند.

ماسک عسل و لیمو ترش

۲ قاشق غذاخوری عسل و آب نصف لیمو ترش تازه را با ۱ قاشق چای خوری جوش شیرین ترکیب کنید و آن را بر روی آرنج و زانو ها بمالید، بگذارید ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بماند و سپس با آب گرم بشویید.

ماسک عسل و شیر و آلوئه ورا

۱ قاشق غذاخوری عسل را با ۱ قاشق چای خوری شیر و ۱ قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا ترکیب کنید، این خمیر را  بر روی پوست آرنج و زانو ها بمالید، بگذارید ۱۵ دقیقه بماند و سپس با آب گرم بشویید.

۸. اسکراب روغن زیتون و شکر

ترکیب روغن زیتون و شکر یک اسکراب طبیعی برای درمان سیاهی آرنج و زانو می باشد که با آبرسانی و حذف سلول های مرده از پوست به رفع تیرگی آرنج و زانو کمک می کند.

مقادیر مساوی روغن زیتون و شکر را با هم مخلوط کنید و به مدت ۵ دقیقه در حرکات دایره ای بر روی تیرگی های زانو، قوزک پا و سر آرنج بمالید؛ سپس با آب گرم بشویید.

این روش را هر هفته استفاده کنید تا زودتر نتیجه بگیرید.

۹. ماسک جو دوسر و لیمو ترش

بلغور جو دو سر یکی دیگر از بهترین مواد طبیعی برای رفع سیاهی آرنج و زانو ها می باشد.

آب نصف لیمو ترش تازه را با ۱/۲ قاشق غذاخوری بلغور جو دوسر و یک قاشق چای خوری نمک با هم مخلوط کنید، به مدت ۱۵ دقیقه در حرکات دایره ای بر روی زانو ها و آرنج ماساژ دهید و سپس با آب گرم بشویید.

این روش را ۳-۴ بار در هفته تکرار کنید تا زودتر نتیجه بگیرید.

ماسک جو دو سر و شیر

۲ قاشق غذا خوری بلغور جو دوسر را با ۲ قاشق غذا خوری شیر مخلوط کنید و بر روی زانو ها و آرنج بمالید، بگذارید ۱۰ دقیقه بماند و سپس آن را با آب بشویید.

۱۰. ماسک سرکه سیب و ماست

محتوای غنی از اسید استیک در سرکه و اسید لاکتیک در ماست به رفع سیاهی آرنج و زانو کمک کرده و پوست را درخشان تر می کند.

۱ قاشق غذاخوری ماست و ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب را با هم مخلوط کنید و آن را بر روی آرنج و زانو بمالید، بگذارید ۱۵ دقیقه بماند و سپس با آب گرم بشویید.

این ماسک را ۳-۴ بار در هفته استفاده کنید تا زودتر نتیجه بگیرید.

ماسک سرکه سیب و آب

یکی دیگر از راه های آسان برای روشن کردن و سفید کردن پوست قوزک پا، آرنج و زانو این است که مقداری سرکه سیب را با آب مخلوط کنید و آن را به آرنج ها و زانو های بمالید، بگذارید ۱۵ دقیقه بماند و سپس با آب سرد بشویید.

نکات مهم

۱. مواد به کار رفته در این روش‌ها اغلب باعث لایه برداری از پوست می‌شوند، بنابراین ممکن است مقداری پوست را حساس کنند اما اگر دچار قرمزی، پوسته‌ریزی و خارش بیش از حد شدید مصرف آنها را قطع کرده و با یک پزشک مشورت کنید.

۲. روش‌های مختلف روشن‌سازی پوست را همزمان با هم یا با فاصله کم از هم به کار نبرید زیرا با این کار به پوست آسیب می‌رساند. بهتر است در هفته فقط از دو یا سه روش استفاده کنید.

 

و در آخر در کنار روش های خانگی دو روش مدرن و بدون عارضه به نام فیساپ و لیزر وجود دارد که یک نوع لایه برداری مکانیکی و غیر شیمیایی پوست است !

در فیساپ بدون درد و خونریزی  و بدون هیچ عارضه ایی سلولهای سطحی و مرده پوست که به مرور تیره و انباشته شده اند رفع می شوند و اگر شما نام میکرو درم ابریژن را شنیده باشید باید بگوییم فیساپ نسل جدیدی از میکرودرم ابریژن با حذف موارد حساسیت زاست.با از بین بردن لایه های مرده، پوست تحریک به کلاژن سازی می شود و پوست جدید ساخته می شود. بدین ترتیب تیرگی ها طی چند جلسه به تدریج کمرنگ تر و محو تر خواهد شد.

آیا تیرگی سایر نواحی بدن نیز با فیساپ قابل رفع است؟

بله، به جز قوزک پا، تیرگی سایر نواحی مختلف بدن مثل آرنج ها، زیر بغل، زانو ، کشاله ها و…که ناشی از تجمع سلول های مرده پوست هستند نیز با فیساپ قابل کاهش است. حتی برای پاکسازی و لایه برداری عمیق صورت نیز میتوانید از روش فیساپ استفاده کنید. فقط پیش از هرچیز نیاز است یک جلسه مشاوره با پزشکان مرتبط داشته باشید . در این جلسه پوست شما معاینه شده و در صورتی که فیساپ برای شما مناسب باشد تجویز می شود . دقت کنید که فیساپ برای برخی از پوست های حساس یا بسیار خشک  (علی الخصوص در ناحیه صورت) مناسب نیست . تعیین دقیق تعداد جلسات از ابتدا ممکن نیست چون عمق تیرگی و قدرت بازسازی پوست افراد مختلف کاملا باهم متفاوت است .

فیساپ چگونه انجام می شود و آیا عارضه ایی دارد؟

در این روش از هیچ ماده شیمیایی استفاده نمی شود و تنها با یک سری سیلیکونی که متناسب با جنس پوست شما مشخص شده و با سرعت مناسب روی پوست به چرخش در می آید، سلول های مرده پوست لایه برداری می شوند. این سری سیلیکونی مخصوص شماست و در جلسات بعدی باید به همراه داشته باشید.

برطرف کردن تیرگی زانو ، آرنج و قوزک پا با لیزر

یکی دیگر از روش های شایع در رفع تیرگی زانو، زیر بغل، آرنج و قوزک پا استفاده از لیزر می باشد. به طور مثال اگر شما در زیر بغلتان دچار تیرگی غیر یکنواخت شده اید لیزر از بهترین راه حل های شما خواهد بود. در این روش مشکل به صورت کامل ریشه کن می شود و نتایج آن بادوام تر و ماندگاری آن بیشتر خواهد بود. استفاده از لیزر در رفع تیرگی زانو، زیر بغل، آرنج و قوزک پا برای انواع پوست مناسب می باشد و روشی کاملا مطمئن و بدون خطر است. نور لیزر پوست را هدف قرار می دهد و از طریق از بین بردن سلول های پوستی مرده، تیرگی و لک، در جهت رفع تیرگی زانو، زیر بغل، آرنج و قوزک پا عمل می کند و چین و چروک پوست شما نیز بهبود می یابد. پیش از درمان معمولا ناحیه تحت درمان کاملا تمیز می شود و سپس پرتو لیزر به این ناحیه تابانده می گردد. در این روش درمانی نیازی به سپری کردن دوره استراحت و نقاهت نیست بنابراین با استعمال کرم ضد آفتاب می‌توانید فعالیت‌های عادی و طبیعی خود را از سر گیرید. رفع تیرگی زانو، زیر بغل، آرنج و قوزک پا با لیزر روشی نسبتاً بدون درد است و پوست بلافاصله پس از انجام درمان در هنگام لمس گرم احساس می‌شود.

به این مطلب امتیاز دهید :
( رای: 1 امتیاز: 5 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.