مجله علمی

خودروی برقی چگونه کار میکند – تسلا مدل اس

( رای: 1 امتیاز: 5 )

حدود 100 سال پیش نیکولا تسلا موتورهای الکتریکی را اختراع کرد .موتور الکتریکی دارای 2 بخش اصلی است . 1- روتور Rotor و 2- استاتور Stator . روتور مجموعی از میله های رسانا که با صفحاتی دایره ای شکل به هم اتصال کوتاه داده شده اند . ورودی استاتور یک جریان برق سه فاز متناوب یا AC است . این جریان متناوب در سیم پیچ ها باعث به وجود آمدن میدان مغناطیسی دوار میشود . موتور الکتریکی تسلا یک میدان مغناطیسی 4 قطبی به وجود می آورد . این میدان مغناطیسی دوار یک جریان الکتریکی در روتور القا میکند که باعث چرخیدن اون میشود . موتور الکتریکی تسلا فاقد ذغال و آهنربا است . در عین حال بسیار قدرتمند میباشد . با تغیر فرکانس ورودی موتور میتوان سرعت را تغیر داد . این امر باعث شده تا موتور های الکتریکی کنترل راحت و امنی داسته باشد . منبع تامین موتور که همان فرکانس های متغیر است سرعت موتور را هم کنترل کنند . سرعت چرخش موتور از 0- 1800 RPM میتواند تغیر کند ، که این بزرگترین برتری در مقایسه با موتور بنزینی می باشد .در موتور های الکتریکی قطعات اضافه و سنگین حذف شده اند در نتیجه این وزن کمتر منجر به عملکرد بهتر با قدرت بیشتر خودروهای برقی میشود .

خودروی برقی چگونه کار میکند - تسلا مدل اس

موتور الکتریکی نیروی اش را از کجا تامین میکند؟ از پک باتری – این پک باتری جریان مستقیم یا DC را تولید میکند پس قبل از اینکه به موتور برسد باید به جریان AC یا متناوب تغیر کند . پس در سر راهش یک مبدل جریان استفاده میشود که فرکانس ورودی موتور را کنترل میکند . به علاوه اینکه مبدل میتواند دامنه نوسانات جریان AC را هم کنترل کند که توان خروجی موتور هم تغیر می دهد . با این حساب مبدل ، مغز یک خودروی برقی به حساب می آید .

خودروی برقی چگونه کار میکند - تسلا مدل اس

پک باتری ها مجموعه ای از همان باتری های قلمی هستند که به صورت آرایش موازی و سری متصل شده اند . که نیروی محرکه خودروی برقی را تامین میکند . همچنین ضد یخ از درون لوله هایی که بین باطری ها قرار گرفته عبور داده میشود . این بخش از اختراع تسلا بود که به جای استفاده از باطری بزرگ از کوچک آن استفاده شود که همه ی این ها منجر به طولانی شدن عمر پک باطری میشود .

( رای: 1 امتیاز: 5 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.