ترفندهای شبکه های اجتماعی

کاهش خستگی جشم هنگام کار با تلفن چگونه است؟

چند روش برای رفع خستگی چشم ناشی از کار با گوشی

( رای: 1 امتیاز: 5 )

۵ نشانه خستگی چشمی ناشی از کار زیاد با کامپیوتر به همراه روش‌های برطرف کردن آن

1- تحلیل چشم‌ها: در موارد خفیف‌تر، خستگی و تحلیل چشم می‌تواند منجر به دشوار شدن تمرکز روی اشیاء یا نقاط مختلف شود. به‌خصوص، زمانی که سریعا از یک فاصله به‌فاصله‌ای دیگر تمرکز می‌کنید این حالت بیشتر پیش می‌آید. وقتی شرایط بدتر شود، تحلیل چشم می‌تواند منجر به درد یا احساس ناراحتی در اطراف چشم‌ها می‌شود.

2- سوزش چشم‌ها: احتمالا اوایل احساس خارش در چشم را تجربه خواهید کرد، ولی با وخیم‌تر شدن شرایط این خارش تبدیل به سوزش می‌شود. حتی ممکن است شاهد رشد قرمزی شدید در چشم‌ها باشید. همه این‌ها نشانه خشک شدن چشم‌های شما است.

3- بینایی مبهم: در این حالت متن‌ها و تصاویر حالت درهم و مبهم پیدا می‌کنند. حتی ممکن است با خود احساس کنید که چشم‌ها به‌خوبی و به‌درستی تمرکز می‌کنند اما باز هم شاهد پیدایش چنین حالتی هستید. ممکن است دچار دوگانگی دید شوید. اگر مقصر اصلی این وضعیت کامپیوتر باشد، با کمی استراحت می‌توانید مشکل را حل کنید.

4- سردرد و سرگیجگی: هر دو حالت سردرد و سرگیجگی نشانه‌های جدی‌تر و وخیم‌تر شدن خستگی ناشی از کار با کامپیوتر هستند. اگر این حالت بیشتر از یک روز طول کشید حتما به‌پزشک مراجعه کنید تا معاینه شوید.

5- درد گردن و شانه: وقتی بینایی وخیم‌تر شود و احساس ناراحتی افزایش پیدا کند، بدن شما به‌طور ناخودآگاه خودش را به‌شکلی تنظیم می‌کند که بتوانید بهتر ببینید. این مسئله منجر به حالت بد نشستن یا ایستادن می‌شود و بیشتر از هر چیزی روی گردن، شانه‌ها و پشت شما فشار وارد می‌کند.

به‌محض این‌که چشمان شما تنگ شد یا احساس سوزش و درد کردید بهتر است به‌جای این‌که هفته‌ها و ماه‌ها به‌همین وضعیت ادامه دهید، خیلی زود به‌آن رسیدگی کنید. امکان درمان این ناراحتی وجود دارد، ولی اگر زودتر آن‌را پیگیری کنید خیلی سریع‌تر به‌نتیجه می‌رسید.

در کل، ناراحتی‌های چشمی ناشی از کار با کامپیوتر موقتی است و به‌محض این‌که کار با کامپیوتر یا موبایل را متوقف کنید نشانه‌های بهبودی را مشاهده می‌کنید.

کاهش خستگی جشم هنگام کار با تلفن چگونه است؟

چگونه جلوی ناراحتی‌های چشمی ناشی از کار با کامپیوتر را بگیریم

برای درمان سریع از قطرات روان کننده چشم استفاده کنید. کامپیوترها باعث خشک شدن چشم‌ها می‌شوند زیرا وقتی درگیر کار با کامپیوتر و پردازش آن همه اطلاعات روی نمایشگر می‌شوید کمتر پلک می‌زنید. پلک زدن کمتر به‌معنای رطوبت کمتر است. قطره‌های روان کننده خیلی سریع مشکل خشکی، خارش و تحریک شدن را برطرف می‌کنند (از قطره‌های چشمی که مخصوص قرمزی و آلرژی هستند پرهیز کنید).

همیشه حواس‌تان به درجه رطوبت اتاق یا محیطی که در آن کار می‌کنید باشد. هر چه محیط خشک‌تر باشد، رطوبت چشم‌ها خیلی سریع‌تر بخار شده و از بین می‌رود. رطوبت ایده‌آل برای کار با کامپیوتر بین 30 تا 50 درصد است.

برای درمان و تسکین دراز مدت همیشه از قانون 20-20 پیروی کنید: هر 20 دقیقه یک بار به‌مدت 20 ثانیه به نقطه‌ای که در فاصله 6 متری شما است نگاه کنید. با این کار می‌توانید جلوی تحلیل رفتن و درد چشم‌ها را بگیرید. برای این‌که فراموش نکنید از ابزاری مانند گوگل reminders استفاده کنید.

کاهش خستگی جشم هنگام کار با تلفن چگونه است؟

علاوه بر این، مانیتور کامپیوتر را در بهترین حالت قرار دهید. حداقل فاصله بین مانیتور تا چشم باید به‌اندازه یک طول دست باشد. وقتی مستقیم به‌روبرو نگاه می‌کنید حتما چشمان‌تان در راستای قسمت بالای مانیتور باشد. یعنی چشم‌ها به‌جای بالا باید به‌پایین نگاه کنند.

روشنایی صفحه اهمیت زیادی دارد. اگر شک دارید، نور روشن‌تر بهتر است. صفحه روشن‌تر باعث انقباض مردمک چشم می‌شود در نتیجه محدوده کانونی افزایش پیدا می‌کند و چشم‌ها با زحمت کمتری روی صفحه مانیتور تمرکز می‌کنند. متن بزرگ نسبت به متن کوچک ارجحیت دارید.

یک جفت عینک کامپیوتر بخرید. عینک کامپیوتر مانند عینک مخصوص مطالعه است با این تفاوت که فقط زمان کار با کامپیوتر از آن استفاده می‌کنید.

سایر خطاهای مرتبط با کامپیوتر که باعث ایجاد ناراحتی می‌شوند

کاهش خستگی جشم هنگام کار با تلفن چگونه است؟

استفاده طولانی مدت از کامپیوتر فقط روی چشم‌ها اثر نمی‌گذارد. دردهای مداوم در مچ دست، ناراحتی‌های ستون فقرات که ناشی از خمیدگی بیش از حد پشت بدن است و هم‌چنین کاهش سلامت عمومی که حاصل نشستن‌های طولانی مدت و عدم تحرک کافی است از دیگر موارد شایع در بین کاربران کامپیوتر هستند.

به‌همین دلیل است که استفاده از ماوس ارگونومی، صندلی‌هایی که مخصوص کار با کامپیوتر طراحی و ساخته می‌شوند و هم‌چنین میزهایی که ارتفاع آن‌ها قابل تنظیم باشد به‌شدت توصیه می‌شود. فقط نباید به چشمان خود توجه داشته باشید. وضعیت تمام بدن را زیرنظر داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.