روانشناسی

چگونه می توانیم سبک زندگی فعال داشته باشیم ؟

سبک زندگی پر انرژی

به نظر شما برای داشتن سبک زندگی مثبت، به پول زیادی نیاز است؟ آیا ثروت، دارایی‌ها، قدرت، موقعیت اجتماعی، سفرهای خارجه و یک زندگی درخشان نشانگر داشتن زندگی مثبت است؟ آیا درست است که تنها افراد ثروتمند می‎‌توانند سبک زندگی مثبت داشته باشند؟ حقیقت این است که برای داشتن زندگی مثبت و مفید لازم نیست ثروتمند یا مشهور باشید. البته پول می‌تواند به بهبود سبک زندگی‌تان کمک کند، اما پول، موقعیت اجتماعی، شهرت و قدرت برای سبک زندگی مثبت ضرورتی ندارد.

سبک زندگی مثبت چیست؟ سبک زندگی مثبت یعنی:

 • داشتن نگرش و عمل مثبت
 • توجه بر راه‌حل به جای تمرکز بر مشکلات
 • اصلاح همیشگی خود و زندگی
 • آموختن از شکست و حرکت و تلاش دوباره
 • زندگی کردن در حال و باقی نماندن در گذشته و نگران آینده نبودن
 • توجه به ویژ‌گی‌های مثبت مردم به جای تمرکز بر خصلت‌های منفی‌شان، کنارگذاشتن قضاوت و نقد دیگران، مهربان و بخشنده‌تر بودن
 • داشتن دیدگاه و چشم‌انداری مثبت، در انتظار بهترین‌ها بودن و تلاش برای انجام کارها به نحو احسن

بنابراین براساس تعاریف ارائه شده:

برای سبک زندگی مثبت به پول، دارایی یا شهرت نیاز ندارید. اگر این سبک زندگی را انتخاب می‌کنید و پشتکار دارید، زندگی‌تان شادتر می‌شود، دوستان بیشتری خواهید داشت و حتی ممکن است شرایط مالی‌تان بهتر شود چراکه به شیوه‌ای متفاوت به آرزوها و رؤیاهای خود می‌رسید. در سمینار موفقیت یاد می گیرید که چگونه به آرزوها و رویاهای خود دست یابید.

این سبک از زندگی به شرایط، محل زندگی و کار شما بستگی ندارد. بلکه به نگرش و حالت ذهنی خاص بستگی دارد. شما می‌توانید صرف نظر از سن، شرایط مالی، کاری یا موقعیت اجتماعی این سبک زندگی را پیشه کنید. حتی اگر دچار مشکلاتی هستید و وضعیت مناسبی ندارید می‌توانید سبک زندگی مثبتی داشته باشید. تنها باید تلاش کنید تا نگرشتان را نسبت به زندگی و برخی عادات تغییر دهید.

۱۴ راهکار ساده برای داشتن سبک زندگی مثبت

 1. هنگام مواجه با مشکلات تنها به راه‌حل فکر کنید و به ذهن خود اجازه ندهید که بر مشکلات و نتایج منفی پیشِ‌رو تمرکز کند. مُصِر باشید که مشکلات را حل کنید.
 2. مشکلات و سختی‌ها را بپذیرید و با شجاعت و همراه با نگرشی مثبت به رفع آنها اقدام کنید.
 3. هنگام معاشرت با دیگران بیشتر لبخند بزنید. لبخند شما را دوست‌داشتنی‌تر و شادتر نشان می‌دهد. لبخند شما باید صادقانه باشد. تلاش کنید که دوست داشتنی و مهربان باشید. این به شما کمک می‌کند که لبخندتان طبیعی و صادقانه باشد.
 4. به اطراف خود نگاه کنید و آنچه را که باعث لبخند شما می‌شود، بیابید. برای مدتی تمام مشکلات و دردسرهای خود را فراموش کنید و بخندید.
 5. رهایی یافتن را یاد بگیرید. وقتی که به گذشته و عادات غیرمفید فکر می‌کنید و از آن فاصله نمی‌گیرید، انرژی و وقت خود را تلف کرده‌اید. آنچه که گذشته و تمام شده را نمی‌توان عوض کرد پس چرا وقت خود را هدر می‌دهید؟ بهتر و عاقلانه نیست که به زندگی ادامه دهید؟
 6. باید یاد بگیرید از آنچه که باعث آزار و اذیتتان می‎شود، فاصله بگیرید. این امر با کناره‌گیری عاطفی امکانپذیر است.
 7. نترسید که از خود شجاعت، عزت نفس و قاطعیت نشان دهید. در عین حال مهربان و در برابر مردم صبور باشید.
 8. غذاهای سالم بخورید و غذای ناسالم و فاقد ارزش غذایی را کنار بگذارید.
 9. به طور منظم ورزش کنید. هر فعالیتی را که دوست دارید می‌توانید انجام بدهید اعم از پیاده‌روی، شنا، رفتن به باشگاه و غیره.
 10. در حد توان تلاش کنید تا مثبت‌اندیش و خوش‌بین باشید. به جای ترس و نگرانی و انتقاد دیگران، همین الان زندگی‌تان را اصلاح کنید، برای مشکلاتتان راه چاره‌ای بیابید و شادتر باشید و آن را به آینده‌ موکول نکنید.
 11. شادی را برگزینید و همیشه به شادی فکر کنید چراکه بر هرچه که تمرکز کنید، همان رشد می‌کند. غم، شکست و موانع در زندگی وجود دارند؛ آنها را بپذیرید اما در آنها باقی نمانید. آنها را درس عبرتی بدانید و تلاش کنید که بر آنها غلبه پیدا کنید.
 12. از امور ناآشنا و جدید هراسی به دل راه ندهید. از منطقه امن خود خارج شوید و کارهایی را انجام دهید که قبلاً نکرده‌اید هرچند که آن کارها کوچک باشد مثل دیدن یک دوست، خوردن غذایی جدید، رفتن به پیاده‌روی یا گوش کردن به سخنرانی که موضوعش جدید است.
 13. کارها را همین امروز انجام دهید. از موکول کردن کارها به روزهای دیگر و به تعویق انداختن آنها خودداری کنید.
 14. همیشه از خودتان بپرسید چطور می‌توانم زندگی‌ را زیباتر کنم، چگونه در کار خود بهتر باشم و در زندگی پیشرفت داشته باشم؟

به خاطر داشته باشید اگر سبک زندگی مثبت را می‌خواهید باید زندگی‌تان را تحت کنترل درآورید. به جای منفعل بودن و خیال‌پردازی کردن و منتظر بودن برای اتفاقات خوب باید بیش از اندازه فعال و پرانرژی باشید. خوبی‌ها را جستجو کنید و زندگی‌تان را زیبا سازید. منتظر بهترین‌ها باشید اما خودتان هم برای رسیدن به آنها تلاش کنید.

مواردی که همه مردم اعتقاد دارند باعث محدودیت شان می شوند، کدامند؟

موارد مشترکی وجود دارند که مردم ادعا می کنند باعث محدودیت آنها می شود و تفکر مثبت را مختل می کند. همان طور که قبلا ذکر شد، افکار ما از تجربیات ما سرچشمه می گیرند و می توانند درب ها را بر روی فرصت های طلایی حرفه ای باز یا بسته کنند.
هنگامی که ما تصمیم می گیریم به افکار منفی خود اجازه مانور دهیم، در واقع داریم محدودیت هایی را برای توانایی های خود تعیین می کنیم. در اینجا برخی از این افکار منفی را مطرح می کنیم:

من نمی توانم!

هنگامی که افراد در موقعیت های تصمیم گیری حساس قرار می گیرند مثلا قبول ارتقا شغلی، تغییر شغل و یا ترک خدمت، معمولا به دلایل بسیاری قادر به تصمیم گیری نمی باشند و این دلایل کاملا معتبر و واقعی هستند.
اما اگر آنها کمی به خود فرصت دهند و دائما به خود نگویند که من نمی توانم، متوجه خواهند شد که یکی از دلایل اصلی آن ترس است؛ ترس از تغییر مکان زندگی، ترس از خطر کردن، ترس از دست دادن موقعیت کنونی و ترس از دست دادن امنیت. ترس قوی ترین نابود کننده تفکر مثبت است!
این ترس ممکن است از تجربیات گذشته سرچشمه بگیرد. اما نکته مهم این است که بروز اتفاقات بد در گذشته دلیل تداوم آن ها نیست، یعنی لزومی ندارد که آن اتفاقات دوباره تکرار شوند.

من وقت کافی ندارم!

اکثر ما زمان زیادی را صرف کارهای غیر ضروری می کنیم و به همین دلیل زمان کافی برای کارهای مهم نداریم. بسیاری از مردم علاقه چندانی به مدیریت زمان ندارند و حقیقت هم این است که ما نحوه صحیح مدیریت زمان را بلد نیستیم. به هر حال ما باید انتخاب ها، اولویت ها و انرژی خود را مدیریت کنیم. گاهی اوقات ما برای انجام ندادن کارها می گوییم که وقت نداریم، ولی دلیل اصلی انجام ندادنشان ترس از تغییر موقعیت کنونی است. یا شاید آن ها از موقعیت کنونی خود رضایت دارند و تمایلی به تغییر شرایط ندارند.

همه ما باید مسئولیت پذیری، پر انرژی بودن و تفکر مثبت را در درون خود پرورش دهیم، چون در این صورت است که اتفاقات خوبی در زندگی مان رقم می خورد و نتایج خوبی به دست می آوریم.

این روش برای من مناسب نیست!این طرز تفکر به دلیل نداشتن اعتماد به نفس است و مانع بزرگی برای تفکر مثبت به حساب می آید. گاهی افراد با تکیه بر این نوع تفکر بدترین و فاجعه آمیز ترین اتفاقات را در ذهن خود پیش بینی می کنند و به خود اجازه امتحان کردن آن ها را نمی دهند. تمام این طرز تفکر به دلیل ترس از شکست و ترس از قضاوت شدن توسط دیگران رخ می دهد.
وقتی افراد به این موضوع فکر می کنند که این روش برای دیگران مناسب است نه من، یعنی این که این فکر از اعتماد به نفس پایین سرچشمه می گیرد. این افراد باید سعی کنند مهارت های لازم را برای افزایش اعتماد به نفسشان را یاد بگیرند تا بتوانند در آینده نتایج خوب و ارزشمندی به دست آورند.

حقیقت این است که ترس از شکست بسیار طبیعی است. اما باید این نکته را نیز بدانیم که اگر شکست نخوریم، هیچ چیزی یاد نخواهیم گرفت. شکست بخشی از موفقیت و رشد است. ما باید با ترس های خود رو به رو شویم، گامی به جلو برداریم و از تجربیات گذشته خود درس بگیریم.

 

به این مطلب امتیاز دهید :
( رای: 0 امتیاز: 0 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.