مجله بانوانبارداری

هفته بیست و نهم بارداری

آنچه در هفته بیست و نهم بارداری باید بدانید

از آنجا که در هفته بیست و نهم بارداری فضا برای زندگی جنین کم شده، ضربه ها و سیخونکهای بیشتری را تجربه خواهید کرد. چون فرزندتان قویتر شده و با هیجان به تمام تحریکها پاسخ میدهد، حرکات، صداها، نور و آن شیرینی که نیم ساعت پیش خوردید. الان فرصت خوبی برای شمارش لگدهای کوچولویتان است. علاوه بر این بهتر است از برخی دیگر اتفاقات هفته بیست و نهم بارداری مطلع شوید.

هفته بیست و نهم بارداری
هفته بیست و نهم بارداری

وضعیت جنین در هفته بیست و نهم بارداری

وزن جنین در هفته بیست و نهم بارداری حدود 1100 گرم و اندازه او کمی بیشتر از 38 سانتی‌متر است، درست شبیه کدو تنبل باریک. ماهیچه‌ها و ریه او به رشد خود ادامه می‌دهند و سر او بزرگ‌تر می‌شود تا با مغز در حال رشد او (که در حال ساختن میلیاردها سلول عصبی است) هماهنگ شود. با این سرعت بالای رشد نباید تعجب کرد که نیازهای غذایی کودک شما در این سه‌ماهه به حداکثر مقدار خود می‌رسند. برای اینکه نیازهای غذایی خود و کودکتان را به‌خوبی تامین کنید، به مقادیر زیادی پروتئین، ویتامین C، اسیدفولیک، آهن و کلسیم نیاز دارید. اسکلت جنین 29 هفته‌ای، در حال محکم شدن است و به همین دلیل بدن او هرروز به حدود 200 میلی‌گرم کلسیم نیاز دارد.

شنوایی جنین در هفته بیست و نهم بارداری به قدری کامل شده که با شنیدن صداهای بلند از جا میپرد. او به زودی میتواند سرش را به طرف صدا برگرداند تا آن را بهتر بشنود. ذخیره چربی در زیر پوست صورتی رنگ و دوست داشتنی او شروع شده و چاله هایی روی زانو و آرنجش مشاهده میشود. اگر دختر باشد وزنش هنگام تولد از نوزاد پسر معمولی کمتر خواهد بود. اگر دو یا سومین بارداری خود را سپری میکنید میتوانید انتظار داشته باشید این بار کودک نسبت به دفعات قبل سنگین تر باشد. ممکن است جنین در هفته بیست و نهم بارداری سرش به طرف زانوهایش خم شده باشد. همچنین او حالا به قدری بزرگ شده که ضربه هایش را بیشتر احساس میکنید. میتوانید با همسرتان بازی «حدس بزن اینجا کجاست» را انجام دهید و برای مثال محل زانو و پاشنه او را از یکدیگر تمیز دهید.

 • قد:. 38.6 سانتی متر
 • وزن: 1153 گرم
وضعیت جنین در هفته بیست و نهم بارداری
وضعیت جنین در هفته بیست و نهم بارداری

وضعیت مادر در هفته بیست و نهم بارداری

در هفته بیست و نهم بارداری، شما باید بتوانید حرکات جنین خود را به‌خوبی حس کنید. به ضرباتی که جنینتان با آرنج یا پایش می‌زند توجه کنید و اگر احساس کردید که فعالیتش کم شده است به پزشک خود خبر دهید. پزشک ممکن است از شما بخواهد تا تعداد حرکات جنین یا ضرباتی را که به بدن شما وارد می‌کند بشمارید، تا مطمئن شود که مشکلی وجود ندارد. ممکن است به برخی از عارضه‌های قدیمی، مثل سوزش معده و یبوست دوباره دچار شوید. هورمون پروژسترون که در دوران حاملگی ترشح می‌شود عضلات بدن شما را سست و آزاد می‌کند که شامل عضلات معده و روده نیز می‌شود. شل شدن عضلات به‌اضافه ازدحامی که در شکم شماست سرعت هضم غذا را کاهش می‌دهد، به خصوص بعد از صرف یک وعده‌غذای سنگین ممکن است در معده و روده شما گاز یا نفخ تولید کند.

وضعیت مادر در هفته بیست و نهم بارداری
وضعیت مادر در هفته بیست و نهم بارداری

علائم مهم هفته بیست و نهم بارداری

تعداد کمی از خانم‌های حامله از هفته بیست‌ونه بارداری به بعد ممکن است به عارضه “افت فشارخون خوابیده” مبتلا شوند. این حالت ناشی ازکاهش فشارخون است و هنگامی‌که این خانم‌ها به پشت دراز می‌کشند ضربان قلب و فشارخون آن‌ها تغییر می‌کند حتی ممکن است به سرگیجه دچار شوند و با تغییر وضعیت سرگیجه آن‌ها از بین می‌رود. همچنین ممکن است هنگامی‌که به‌سرعت تغییر وضعیت می‌دهید دچار سرگیجه شوید. برای اجتناب از این عارضه هنگامی‌که می‌خواهید از حالت درازکش به حالت نشسته و سپس به حالت ایستاده تغییر وضعیت دهید این کار را به‌آرامی انجام دهید. حمل جنین همراه با افزایش وزن خودتان و راه رفتنهای شبانه برای خواباندن بچه باعث میشود در طول روز بیش از پیش احساس خستگی کنید. با حفظ حداکثر آرامش خود در شب و استراحت بیشتر در طول روز به مبارزه با خستگی روزانه بروید و به ویژه اگر بیرون از خانه کار میکنید از سلامت خود و جنین محافظت کنید.

در هفته بیست و نهم بارداری چی بخوریم؟

انقباض ناگهانی عضلات پا که معمولا در شب اتفاق می‌افتد می‌تواند از نشانه‌های کمبود کلسیم باشد. در برنامه تغذیه در هفته 29 بارداری برای خود حتما دریافت کلسیم را در نظر بگیرید. در مراحل پیشرفته‌تر نیز کاهش کلسیم بدن می‌تواند موجب به هم خوردن سیستم انعقاد طبیعی خون و خونریزی زیاد به علت زخم یا ضربه شود. حتی در صورت مصرف کافی شیر و لبنیات نیز نمی‌توان اطمینان داشت که کلسیم کافی به بدن رسیده است زیرا باید ویتامین D کافی نیز در بدن وجود داشته باشد تا موجب افزایش جذب کلسیم شود. اگر روزانه به مدت 10 دقیقه پوست خود را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید می‌توانید مطمئن باشید که ویتامین D به مقدار کافی به بدنتان رسیده است. البته اشعه آفتابی که برای ساخت ویتامین D در بدن موردنیاز است می‌تواند از روی لباس با رنگ روشن نیز با درجات کمتر جذب شود و تولید ویتامین D نماید.

تغذیه در هفته بیست و نهم بارداری
تغذیه در هفته بیست و نهم بارداری

سونوگرافی هفته بیست و نهم بارداری

هفته بیست و نهم بارداری استخوانهای جنین سختتر شده و عضلاتش تقویت میشود در حقیقت شما از لگد زدن و تکانهای محکمش متوجه میشود که هر هفته قویتر می‌شود. استخوانها در سونوگرافی هفته بیست و نهم مشخص میشود هرچند شما نتوانید آنها را به وضوح ببینید. جنین در این هفته حرکات تنفسی خود را تمرین میکند هرچند رگهای او هنوز هم نیاز به زمان بیشتری برای رشد دارند.

سونوگرافی هفته بیست و نهم بارداری
سونوگرافی هفته بیست و نهم بارداری

لیست کارهای مهم در هفته 29 بارداری

 • اگر دلتان میخواهد یک جشن سیسمونی ترتیب دهید.
 • غذاهای با فیبر بالا را به رژیم غذایی روزانه تان بیفزایید تا مانع از یبوست و هموروئید شوید.
 • متاسفانه در این سه ماهه، بیشتر از قبل در معرض عفونت مجرای ادراری هستید، پس اگر هنگام دفع ادرار سوزش دارید، در اولین فرصت ممکن با پزشکتان صحبت کنید.
 • در هفته‌های اول پس از زایمان خرید کردن برای شما غیرممکن خواهد بود. موارد زیر ازجمله چیزهایی هستند که در آن زمان به‌شدت به آن‌ها نیاز خواهید داشت. پس همین حالا آن‌ها را تهیه کنید.
 • پوشک بچه: یک نوزاد به‌طور متوسط به 12 پوشک در روز نیاز دارد.
 • لوازم بهداشتی بچه از قبیل ناخن‌گیر بچه، تب‌گیر (ترجیحا از نوعی که هم استفاده از آن راحت باشد و هم قابل‌اعتماد) سرنگ حبابی و یک پستانک.
 • شوینده‌های لباس مخصوص کودکان
 • نوار بهداشتی برای خودتان (شما تا چند هفته پس از تولد خونریزی خواهید داشت).
 • دستمال‌کاغذی، دستمال حوله‌ای و ظرف یک‌بارمصرف برای اینکه بتوانید بعد از صرف غذا به‌سرعت همه‌جا را تمیز کنید.

جنینی که سر و ته قرار می‌گیرد

ممکن است در یکی از معاینات پیش از زایمان پزشکتان به شما بگوید کودک شما در وضعیت بریج قرار گرفته یعنی سر او به جای آنکه پایین رم باشد در قسمت بالای رحم و پاهایش در قسمت پایین رحم قرار گرفته است. البته این موضوع نباید باعث نگرانی شما شود. بسیاری از کودکان تا قبل از هفته سی و ششم چند بار پشتک میزنند و سر و ته میشوند. بنابراین موقعیت جنین تا قبل از زمان زایمان در حالت عادی قرار خواهد گرفت. چنانچه موقعیت او تا هفته سی و هفتم تغییر نکرد، با پزشک خود درباره راه حلهای موجود صحبت کنید. ممکن است لازم باشد ورزشهای خاصی را برای تغییر موقعیت جنین انجام دهید.

بواسیر در هفته بیست و نهم بارداری

بواسیر مشکل دیگری است که می‌توانید آن را ناشی از رشد رحم (و همچنین یبوست) بدانید. بواسیر که به رگ‌های خونی متورم در ناحیه مقعدی گفته می‌شود در دوران حاملگی بسیار شایع است و معمولا پس از زایمان به‌سرعت از بین می‌رود. اگر این عارضه همراه با خارش یا درد باشد، می‌توانید در یک لگن یا وان کوچک از آب گرم (که کفل‌ها و مقعد را بپوشاند) بنشینید و یا از کیسه آب گرم یا کمپرس سرد در محل عارضه استفاده کنید. همچنین از نشستن یا ایستادن به مدت طولانی اجتناب کنید. از مصرف هرگونه مواد دارویی بدون تجویز پزشک خودداری کنید و هرگونه خونریزی مقعدی را سریعا به او اطلاع دهید. برای جلوگیری از بروز یبوست از غذاهای فیبردار استفاده کنید، مقادیر زیاد آب بنوشید و یک تمرین ورزشی منظم داشته باشید.

بواسیر در هفته بیست و نهم بارداری
بواسیر در هفته بیست و نهم بارداری

تعادل خود را حفظ کنید

تعادل داشتن یکی از مشکلاتی است که باید انتظار آن را داشته باشید. رحم شما اکنون به قدری بزرگ شده است که نمیتوانید انگشتان پاهای خود را به خوبی ببینید. بنابراین وقتی بلند می‌شوید و می ایستید نمیتوانید خرده ریزهای روی فرش را به خوبی ببینید. حاملگی همچنین باعث تغییر گرانیگاه شما میشود. پیش از حاملگی وزن شما در کل جامد و استوانه ای و بالای پاهایتان بود اما حالا مقدار به نسبت قابل توجهی از آن رو به روی شماست. این تغییر گرانیگاه باعث به هم خوردن تعادل شما میشود. و این عدم تعادل با افزایش حجم شکم بیشتر میشود. به علاوه ترشح هورمونها نیز باعث سنگینتر شدن دستها پاها و کف پاها میشود و از طرف دیگر رباطها نیز کشیده و نرم میشوند تا شما را برای به دنیا آوردن کودک آماده کنند. این فرایند ممکن است باعث احساس سوزش و خارش در انگشتان و از سوی دیگر افزایش مایعات بدن نیز منجر به متورم شدن دستها و مچ ها میشود. اما این مشکل تنها به دوره حامگلی محدود میشود و پس از تولد کودک برطرف خواهد شد.

غلبه بر ترس زایمان

تولد رویدادی فراتر از یک فرایند بیولوژیکی طبیعی و در اصل امری عاشقانه و خلاقانه است که در طی این نقل و انتقال عمیق روح جدیدی به عرصه زندگی وارد میشود. حتی اگر در گذشته هم زایمان کرده اید کمی ترس و نگرانی بسیار طبیعی است. بیش از 10 درصد خانمها قبل از زایمان دچار خیالات منفی و ترسهای شدید نسبت به درد و زایمان می‌شوند. چنانچه جز این دسته هستید باید انتظار تنشها و اضطرابهای زیادی را داشته باشید که نشانه هایی مانند تپش قلب، سرگیجه کوتاه شدن نفسها و هجوم کابوسها را به دنبال خواهد داشت البته وجود اندکی استرس برایتان مفید است زیرا باعث ترشح اندورفین به جریان خون و افزایش هوشیاری شما در مواجهه با چالشها میشود. اما وقتی بیش از حد وحشت زده شده باشید ماهیچه ها منقبض و هورمونهای استرس به داخل جریان خون سرازیر میشوند و ضربان قلب نیز افزایش می یابد. بهترین راه برای این که بتوانید از عهده به دنیا آوردن کودک برآیید این است که یاد بگیرید از آن نترسید بله برخی از زایمانها با ناراحتی ها یا حتی جراحتهایی همراه است اما راههای متعددی نیز برای مدیریت درد و برطرف کردن آن وجود دارد که شما نیز مانند همه خانمهای باردار دیگر میتوانید از آن بهره ببرید.

وضعیت بریج جنین در هفته بیست و نهم بارداری

شاید در یکی از جلسات معاینه پزشکتان به شما بگوید که جنین شما در وضعیت بریج قرار دارد. بریج به این معناست که جنین کاملا صاف نشسته است و پاهایش را در قسمت تحتانی رحم جمع کرده است و در عوض سر به‌جای آنکه به‌طور طبیعی رو به پایین باشد، رو به بالاست. اجازه ندهید که این موضوع باعث ناراحتی شما شود. خیلی از جنین‌ها تا قبل از زمان زایمان و هفته سی و ششم در شکم می‌چرخند و رو به بالا پشتک و وارو می‌زنند. اگر در حال حاضر جنین در وضعیت بریج قرار دارد شما می‌توانید این وضعیت را در شکم خود احساس کنید، البته این وضعیت با سونوگرافی بهتر مشخص می‌شود. اگر جنین در وضعیت بریج قرار دارد، بهترین کار این است که منتظر باشید و ببینید که آیا جنین به‌موقع می‌چرخد یا نه. اگر جنین تا قبل از هفته سی و هفتم نچرخید، حتما با پزشک خود مشورت کنید. شما به ورزش‌ها و ماساژهای خاصی احتیاج دارید تا جنین را جابه‌جا کند و چرخانده شود. زیرا در وضعیت بریج احتمال آسیب به جنینتان بیشتر است، خصوصا اگر زایمان زودرس داشته باشید.

وضعیت بریج جنین در هفته بیست و نهم بارداری
وضعیت بریج جنین در هفته بیست و نهم بارداری

بخارپز کردن غذا در هفته بیست و نهم بارداری

از سرخ کردن غذاها بپرهیزید و تا حد امکان آن‌ها را به شکل بخارپز و کبابی استفاده کنید زیرا تفت دادن غذاها علاوه بر از بین بردن مواد غذایی مفید موجب بالا رفتن میزان چربی خون نیز می‌شود. از شیرین‌کننده‌های مصنوعی مثل ساخارین که در بسیاری از قنادی‌ها و در طبخ شیرینی مورداستفاده قرار می‌گیرند عوارض فراوانی دارند و مصرف آن‌ها در دوران بارداری ممکن است به سرطان نوزاد در آینده منجر شود. مواد غذایی حاوی افزودنی‌های غیرمجاز مثل بعضی مواد رنگی یا طعم‌دهنده‌های مصنوعی علاوه‌بر داشتن عوارض برای شما ممکن است برای جنین در حال تکامل نیز مضر باشد، بنابراین سعی کنید تا حد امکان از این مواد غذایی استفاده نکنید.

همچنین بخوانید: هفته سی ام بارداری

توصیه‌های مذهبی هفته بیست و نهم بارداری

از ماه هفتم به بعد پس از نماز صبح سوره “انعام” را بر بادام بخوانید و آن را بخورید، این کار را تا 40 روز ادامه دهید. خواندن اذان و اقامه و نماز شب را فراموش نکنید. بیست‌ونه هفتگی بارداری یعنی ماه هفتم ماه اعصاب است زیرا در این ماه مراکز عصبی مختلفی رشد می‌کنند و اتصال‌های عصبی پیچیده‌تری به وجود می‌آیند. خوردن انار را فراموش نکنید چون میل کردن انار در روزهای جمعه و قبل از صبحانه بسیار توصیه‌شده است و نقل است که هر کس یک عدد انار بخورد دل او را نورانی کند و وسوسه‌های شیطان را تا 40 روز دور می‌کند.

( رای: 0 امتیاز: 0 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.