آموزش کاربردی

آموزش بافت سیب سفره هفت سین

( رای: 0 امتیاز: 0 )

هفت‌سین سفره‌ای است که ایرانیان، هنگام نوروز می‌آرایند. این سفره روی زمین یا روی خوان پایه گذاشته می‌شود. هم‌وندان (اعضای) خانواده در زمان گردش سال در کنار سفره هفت‌سین می‌نشینند . دسته‌ای نیز سفره را تا سیزده روز پس از نوروز نگه می‌دارند و در پایان این چرخه، در روز سیزده نوروز، سبزه را به آب می‌سپارند. برای اینکه یک سفره هفت سین با ماندگاری بالا داشته باشید میتوانید با کاموا و با استفاده از هنر قلاب بافی این کار را انجام دهید .

آموزش بافت سیب سفره هفت سین

مراحل آموزش بافت سیب سفره هفت سین :

قلاب بافی سیب را با حدود 7 زنجیره شروع میکنیم و 7 زنجیره را با 14 پایه کوتاه پر میکنیم . رج دوم هم همینکار را تکرار میکنیم ، یعنی توی هر خانه 2 تا پایه کوتاه میزنیم . ( به دلیل اینکه هنگام پر کردن سیب با الیاف یا پنبه از بافت خارج نشود و کار سوراخ های درشت نداشته باشه از پایه کوتاه استفاده میکنیم نه پایه بلند )

نکته : با نخ نازک و قلاب استیل شروع به بافت کنید ، نه نخ کلفت و قلاب بزرگ ، چرا که ظرافت کار و  تمیزی آن از بین نرود .

رج سوم را ثابت میبافیم ، یعنی هیچ پایه ای اضافه یا کم نمیکنیم . رج چهارم را یکی در میان 2 تایی میزنیم ، یعنی در یک پایه ، یک دونه بافته میشود ، پایه ی بعدی 2 تا بافته میشود . و سپس رج بعد ثابت و باز رج بعد یکی در میان تایی بافته شود تا به دیواره ی سیب برسیم . به دلخواه و با توجه به  میزان زنجیره ای کار را با آن شروع کردید میتوانید 5 ، 7 ، 10 رج بلندی سیب را به همین صورت ادامه دهید و سپس شروع میکنید به جمع کردن و کم کردن دانه ها در هر رج ، یعنی تعداد دانه های اضافه شده را یکی یکی کم میکنیم با جا انداختن دانه ها . کم کردن را ادامه میدهیم تا سوراخ بسته شود. قبل از بستن داخل سیب را با الیاف یا پنبه پر کنید .

آموزش بافت دم سیب:

پنج الی شس زنجیره زده روی آن پایه زده و به سیب وصل کنید. فوت کوزه گری و نکته مهم کار نخ کشی سیب است از نقطه شروع بافت یک نخ با سوزن فرو کرده و از نقطه پایان کار خارج کرده می کشیم و کور می کنیم. چند تار سبز برای ریشه ها به سیب می دوزیم.

( رای: 0 امتیاز: 0 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.