مجله بانوانبارداری

هفته بیست و هفتم بارداری

آنچه در هفته بیست و هفتم بارداری باید بدانید

تا هفته بیست و هفتم بارداری جنین شما رشد قابل توجهی کرده است و حدود یک کیلوگرم وزن دارد؛ درست دو برابر چهار هفته پیش. آنها هنوز دوست دارن به شکل خمیده در رحم مادر قرار بگیرند. او میتواند همچنان لگد بزند و حرکاتی انجام دهد. او حتی میتواند لبخند بزند و این خبر خوبی است. شما میتوانید همچنان به حرف زدن با فرزندتان ادامه دهید و مطمئن باشید به حرفهای شما واکنش نشان میدهد.

هفته بیست و هفتم بارداری
هفته بیست و هفتم بارداری

وضعیت جنین در هفته بیست و هفتم بارداری

جنین بیست و هفت هفته‌ای، همه رحم شما را پر می‌کند! وزن جنین در هفته بیست‌وهفت بارداری به حدود 875 گرم رسیده و طول بدن او نیز 36.6 سانتی‌متر است؛ تقریبا اندازه یک گل کلم. او اکنون می‌تواند چشمان خود را باز و بسته کند و در زمان‌های مشخصی می‌خوابد و بیدار می‌شود. او می‌تواند انگشت‌هایش را نیز بمکد. هرچند ریه‌های او هنوز کاملا رشد نکرده است، اما درصورتی‌که جنین در هفته 27 به‌طور اتفاقی نارس به دنیا بیاید، با کمک دستگاه ریه او قادر خواهد بود تنفس را انجام دهد. به حرکت‌های ریتمیک و منظم کودک خود دقت کنید زیرا نشانه سکسکه‌هایی هستند که از این به بعد ممکن است به‌طور معمول رخ دهند. معمولا هر بار سکسکه کودک تنها چند لحظه طول خواهد کشید و درنتیجه برای او آزاردهنده نخواهد بود؛ پس از احساس این حرکات لذت ببرید! با رشد بیشتر بافت مغز اکنون مغز کودک شما بسیار فعال است. فکر می‌کنید او به چه چیز فکر می‌کند؟!

جنین در هفته بیست و هفتم بارداری با افزایش چربیها در زیر پوستش چاقتر میشود و از آنجا که رگهای خونی به سطح پوستش بسیار نزدیکند صورتی به نظر می‌رسد. او پس از تولد با اتکا به همین چربی‌ها انرژی مورد نیاز را تولید و خود را در برابر سرما حفظ میکند. در انتهای هفته بیست و هفتم بارداری وزن او شاید به یک کیلوگرم خواهد رسید جفت جنین نیز اکنون به طور کامل رشد کرده است. جنین در هفته بیست و هفت به قدری ضربه میزند که ممکن است باعث آزردگی شما شود و حتی بترسید از این که ناگهان خارج شود. اما نگران نشوید. لگدهای جنین به شخصیت او مربوط میشود تا سلامتش.

  • قد: 36.6 سانتی متر
  • وزن: 875 گرم
وضعیت جنین در هفته بیست و هفتم بارداری
وضعیت جنین در هفته بیست و هفتم بارداری

وضعیت مادر در هفته بیست و هفتم بارداری

کودک شما در حال آماده شدن برای مرحله نهایی است، درنتیجه شما ممکن است عوارض جدیدی را با آغاز هفته 27 بارداری خود مشاهده کنید. علاوه بر احساس درد در پشت و کمر، ممکن است گاهی اوقات دچار گرفتگی عضلات پا نیز بشوید. پاهای شما وزن زیادی را تحمل می‌کنند و رحم شما نیز به جریان خون بیشتری نیاز دارد. با رشد رحم فشار بیشتری بر رگ‌هایی که خون را از اندام‌های تحتانی شما به سمت قلب می‌برند و همچنین بر عصبی که از بالاتنه به سمت پاهای شما می‌رود وارد می‌شود. متأسفانه هر چه مدت بیشتری از حاملگی شما بگذرد این گرفتگی‌های عضلانی شدیدتر و بیشتر خواهند شد. گرفتگی عضلات معمولا در شب رخ می‌دهد، اما ممکن است در طول روز هم بروز کند. با انجام این تمرین شاید از درد و گرفتگی رها شوید: پاهایتان را دراز کنید و انگشت‌های پاهای خود را مستقیم به سمت جلو بکشید، سپس آن‌ها را به سمت عقب (مثل‌اینکه بخواهید انگشت شست پا را به روی ساق برسانید) بکشید. این کار موجب کشیده شدن ماهیچه ساق پا می‌شود و ممکن است مشکل شما را بهبود ببخشد. همچنین چند دقیقه پیاده‌روی یا ماساژ دادن ماهیچه ساق پا ممکن است مفید باشد. این مطلب ممکن است فعلا برای شما بسیار دور از ذهن باشد اما بهتر است به برنامه تنظیم خانواده و روش جلوگیری از بارداری نیز فکر کنید. شما باید قبل از تولد نوزادتان در برخی موارد تصمیم بگیرید. شاید این تعداد فرزند برایتان کافی است و بخواهید لوله‌هایتان را نیز درزمانی که در بیمارستان هستید ببندید. به‌هرحال از حالا وقت کافی دارید که با همسرتان و متخصص مشورت کنید.

وضعیت مادر در هفته بیست و هفتم بارداری
وضعیت مادر در هفته بیست و هفتم بارداری

علائم مهم هفته بیست و هفتم بارداری

سرگیجه یکی از علائم معمول در هفته 27 بارداری است اما در صورتی که اذیت کننده بود حتما با پزشک مشورت کنید. در صورتی که دچار سرگیجه شدید دراز بکشید و پاهایتان را بالا نگهدارید. یکی دیگر از علائمی که ممکن است در این هفته آن را تجربه کنید خونریزی لثه‌هاست. هورمونهای دوران بارداری موجب میشود لثه‌ها متورم شوند و حتی عفونت کرده و خونریزی کنند. با اینکه خونریزی لثه نیز شایع است و بعد از زایمان از بین میرود بهتر است مراقبت ویژه از دندانهایتان را از همین حالا شروع کنید. سندرم پای بیقرار یکی دیگر مشکلاتی است که ممکن است در هفته بیست و هفت بارداری با آن مواجه شوید. این اتفاق شبها و هنگام خواب بیشتر می‌افتد. این مشکل معمولا به کمبود آهن یا آنمی و حساسیت به برخی غذاها مرتبط است بنابراین بهتر است با پزشک در این مورد صحبت کنید. حتی خوابهای عجیبی ممکن است در این هفته ببینید که چندان نادر نیست به ویژه در سه ماهه سوم بارداری برای اینکه از خروپف و دیدن خوابهای عجیب دور شوید بهتر است از قبل از خواب یک اسنک پروتئینی مصرف کنید تا قند خونتان را بالا نگهدارد. از جمله گزینه های با پروتئین بالا شامل کرده بادام زمینی و پنیر است.

در هفته بیست و هفتم بارداری چی بخوریم؟

انواع مغزها مثل پسته، گردو، بادام و فندق را برای برنامه تغذیه در هفته 27 بارداری بگنجانید. این مغزها، منابع خوبی از پروتئین و آهن هستند و می‌توانند به‌عنوان میان وعده مغذی مورداستفاده قرار بگیرند. البته بهتر است این مواد حداکثر تا 24 ساعت، اما حداقل پس از خارج شدن از پوست چوبی آن مصرف شوند تا خواص غذایی آن‌ها کاهش نیابد. اما حداقل یک‌سوم پروتئین روزانه بر اساس سفارش FDA باید از منابع حیوانی پروتئین تامین شود، هم‌چنین به‌خصوص در دوران بارداری بهتر است بخش عمده پروتئین رژیم غذایی از منابع پروتئین دریایی مثل میگو و ماهی و … تامین شود. بهتر است ماهی و میگو را آب پز یا بخارپز کنید تا خواص غذایی آن‌ها تا حد امکان کاهش نیابد.

تغذیه در هفته بیست و هفتم بارداری
تغذیه در هفته بیست و هفتم بارداری

سونوگرافی هفته بیست و هفتم بارداری

حالا و در هفته بیست و هفتم بارداری جنین به سرعت در حال رشد است و به همین دلیل سخت است که بتوان تصویر کاملی از رحم داشت و جنین دیگر در عکس جای نمی‌گیرد. او از زمانی که این سه ماهه آغاز شده وزنش سه برابر شده است و هنوز مقدار زیادی از رشدش باقیست.

سونوگرافی هفته بیست و هفتم بارداری
سونوگرافی هفته بیست و هفتم بارداری

لیست کارهای مهم در هفته بیست و هفتم بارداری

  • در مورد بانک خون بند ناف تحقیق کنید و اگر مایل بودید بعد از تولد فرزندتان بندنافش را ذخیره کنید.
  • عادت داستان خواندن را شروع کنید. موسسه یادگیری زبان در شکم شما فعال می‌شود و در سه ماهه سوم جنین می‌تواند صداهایی که به طور منظم می‌شوند به خاطر بسپارد.
  • کمی نور آفتاب بگیرید. شاید قبلا نور خورشید و جذب ویتامین D آنقدر اهمیت نداشت ولی الان شما فقط به 20 دقیقه نور آفتاب روزانه نیاز دارید.

غذا آماده کنید

مقداری غذا آماده کنید که بعد از تولد نوزادتان گرسنه نمانید! اگر خودتان آشپزی می‌کنید از این به بعد دو برابر غذا بپزید و نصف آن را فریز کنید. در هفته‌های اول پس از تولد نوزادتان هرروز شما و همسرتان به‌قدری خسته خواهید بود که حوصله غذا پختن نخواهید داشت و از اینکه چیزی در یخچال داشته باشید که بتوانید آن را به‌سرعت گرم کرده و مصرف کنید بسیار خوشحال خواهید شد. اگر هم آشپزی نمی‌کنید در مجلات و پیک‌های محلی یا مغازه‌های نزدیک محل سکونت خود بگردید و لیست همه خوراکی‌هایی را که با سرویس به درب منزل شما آورده و تحویل می‌دهند، جمع‌آوری کنید. بعدا شما از انتخاب‌های متعددی که دارید بسیار خوشحال خواهید شد.

بی نظمی قلب جنین

آریتمی، یک بی‌نظمی در ضربان قلب است که معمولا پزشکان آن را از روی سونوگرافی دستگاه داپلر ( دستگاهی که صدای قلب جنین را بلند و تقویت می‌کند) و گوشی پزشکی تشخیص می‌دهند. بی‌نظمی به این صورت است که انگار قلب برای لحظه‌ای ضربان ندارد. این مسئله چندان جای نگرانی ندارد زیرا بچه‌ها معمولا بی‌نظمی ضربان قلب را پیش از زایمان پشت سر می‌گذارند و هنگام تولد قلب سالمی دارند.

چربی بد نخورید

نوعی از چربی که باید از مصرف آن اجتناب کنید، چربی‌های هیدروژنه هستند که حاوی اسیدهای چرب یا نیمه اشباع هستند و بیش‌تر از چربی‌های اشباع یا کلسترول به قلبتان آسیب وارد می‌کنند. راهنماهای رژیم غذایی در جهان به مردم پیشنهاد می‌کنند که همواره مراقب دریافت چربی‌های هیدروژنه باشند و تنها چند گرم در روز از این چربی‌ها را دریافت کنند. چربی‌های هیدروژنه معمولا در غذاهای آماده مثل کیک‌ها، بیسکویت‌ها، غذاهای سرخ‌کردنی و مرغ‌های سوخاری وجود دارند. اگر برچسب ماده غذایی نشان نمی‌دهد که دارای چند گرم چربی هیدروژنه است به دنبال عباراتی مانند “حاوی روغن گیاهی هیدروژنه” یا “روغن شیرینی‌پزی گیاهی” باشید چون این عبارات وجود روغن هیدروژنه را نشان می‌دهند. بهترین روش برای کاهش مصرف این چربی‌ها برای شما، کاهش مصرف غذاهای آماده بیرون از خانه است.

سنگین شدن سینه ها

هنگام بارداری که پستان‌ها بزرگ و سنگین می‌شوند بستن سینه‌بند ضروری است اما سینه‌بند را طوری انتخاب کنید که پستان‌ها به‌طرف بالا و داخل نگاه داشته شوند. چون پستان‌ها تا قبل از شش‌ماهگی به‌سرعت بزرگ می‌شوند بهتر است سینه‌بندها را تا قبل از آن مدت عوض کنید ولی از ماه ششم به بعد که تغییر حجم سینه‌ها تقریبا ثابت است، تعویض سینه‌بند ضرورت ندارد. از به کار بردن سینه‌بندهایی که پستان‌ها را صاف و پهن نگه می‌دارند جدا خودداری کنید. از هفته بیست و هفتم حاملگی یعنی ماه پنجم به بعد، ترشح غلیظ و سفیدرنگی به نام “کلستروم” از نوک سینه‌ها خارج می‌شود که گاهی خشک‌شده و باعث تحریک پوست اطراف آن می‌گردد. برای جلوگیری از آن به کمک یک گاز تمیز و یا پنبه می‌توانید نوک سینه را با آب ولرم و صابون پاک‌کنید.

سنگین شدن سینه ها در هفته بیست و هفتم بارداری
سنگین شدن سینه ها در هفته بیست و هفتم بارداری

همنین بخوانید: هفته بیست و هشتم بارداری

توصیه‌های مذهبی هفته بیست و هفتم بارداری

کندر باعث تقویت فهم و حافظه می‌شود. برای رفع سستی اعضای بدن مفید است و جویدن آن باعث تقویت حافظه می‌شود. در دوران بارداری با مکیدن کندر یا انزروت ترشح نخود مغز خود و نوزادتان را تقویت نمایید. پیامبر خدا فرموده‌اند :” به زن باردار خود کندر بخورانید زیرا جنین وقتی در شکم مادر خود به‌وسیله کندر تغذیه می‌شود، قلبش محکم و عقلش زیاد می‌شود و اگر جنین پسر باشد، شجاع خواهد شد.” علاوه بر این توصیه‌شده است هرروز یک عدد انار را پی از خواندن سوره “فتح” ناشتا بخورید. تلاوت روزانه چند آیه از قرآن مجید را فراموش نکنید.

( رای: 2 امتیاز: 5 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.