مجله بانوانبارداری

هفته بیست و هشتم بارداری

آنچه در هفته بیست و هشتم بارداری باید بدانید

در هفته بیست و هشتم بارداری شاید به این فکر افتاده باشید که آیا بهتر است بند ناف فرزندتان را ذخیره کنید یا نه! همانطور که میدانید بندناف حاوی سلولهایی است که در درمان بسیاری از بیماریها و سرطهانی کودکان، فشار خون و اختلالات ژنتیکی مفید است. اگر تصمیم به نگهداری خون بند ناف کردید باید آن را به یکی از بانکهای خون منتقل کرده و هزینه ای برای نگهداری آن پرداخت کنید. با هم دیگر اتفاقات هفته 28 بارداری را مرور میکنیم.

هفته یست و هشتم بارداری
هفته یست و هشتم بارداری

وضعیت جنین در هفته بیست و هشتم بارداری

وزن جنین در هفته بیست و هشتم بارداری 1005 گرم است و 37.6 سانتی‌متر طول دارد. او حالا به اندازه یک بادمجان است. جنین در 28 هفتگی می‌تواند چشمان خود را (که اکنون مژه دارند) باز کند و سر خود را به سمت هر نور ممتد و شدیدی که از بیرون رحم بتابد برگرداند. او حتی میتواند در صورت تمایل شستش را بمکد. جنین در هفته بیست و هشت بارداری اگر پسر باشد به زود بیضه هایش کامل میشود. لایه‌های چربی بدن جنین در هفته 28 بارداری در حال شکل‌گیری هستند و او برای زندگی در خارج از رحم آماده می‌شود. در هفته 28 بارداری مغز جنین به سرعت در حال رشد است.

  • قد: 37.6 سانتی متر
  • وزن: 1005 گرم
وضعیت جنین در هفته بیست و هشتم بارداری
وضعیت جنین در هفته بیست و هشتم بارداری

وضعیت مادر در هفته بیست و هشتم بارداری

شما در خانه در حال استراحت هستید! از هفته 28 بارداری سه‌ماهه سوم حاملگی آغاز می‌شود و تا هفته چهلم ادامه می‌یابد. اگر وضعیت شما در هفته بیست و هشتم بارداری، مشابه اکثر خانم‌های حامله باشد در این دوره سه‌ماهه حدود 5 کیلوگرم وزن اضافه خواهید کرد. آیا پاهای شما در طول شب مورمور می‌کند؟ خارش و سوزش در قسمت پایینی پاها و میل شدید به تکان دادن آن‌ها تحت عنوان «سندرم پاهای ناآرام» (یا RLS) شناخته می‌شود. این عارضه ممکن است موجب شود که در حالت استراحت احساس آرامش نکنید. هرچند بروز این عارضه در خانم‌های حامله بسیار معمول می‌باشد، اما هیچ‌کس علت بروز آن را نمی‌داند. از کافئین (چای یا قهوه) استفاده نکنید زیرا این عارضه را تشدید می‌کند؛ و هنگامی‌که احساس ناراحتی کردید ماهیچه‌های ساق پای خود را ماساژ دهید. برخی مطالعات نشان داده‌اند که مصرف مکمل‌های غذایی حاوی آهن می‌تواند این عارضه را تا حدودی بهبود بخشد. از 28هفتگی بارداری به بعد شما هر دو هفته یک‌بار توسط ماما یا پزشک خود معاینه می‌شوید. از هفته سی و ششم این معاینات به‌صورت هفتگی درخواهند آمد. درصورتی‌که آزمایش خون در سه‌ماهه اول نشان داده باشد که ارهاش خون شما منفی است به شما ایمونوگلوبولین ارهاش تزریق خواهد شد تا از تولید پادتنهایی که ممکن است به خون کودک شما حمله کنند جلوگیری شود.

اگر ارهاش (Rh) خون پدر کودک شما هم منفی باشد احتیاجی به تزریق ایمونوگلوبولین نیست اما پزشکان معمولا بدون آزمایش خون پدر کودک ایمونوگلوبولین را به شما تزریق خواهند کرد. همچنین اگر ارهاش (Rh) خون کودک شما مثبت باشد پس از زایمان یک‌بار دیگر به شما ایمونوگلوبولین تزریق خواهد شد. اگر تاکنون در کلاس‌های مخصوص زایمان شرکت نکرده‌اید شاید بهتر باشد برخی تمرینات تنفسی و آرامش بخش را در خانه انجام دهید. زایمان طولانی و خسته‌کننده است؛ در ضمن دردناک هم هست و اگر برای آن آمادگی نداشته باشید ممکن است به شما سخت بگذرد. خیلی از پدرها از نگاه کردن به صحنه زایمان می‌ترسند، شاید به همین دلیل است که در ایران کسی به فکر مشارکت پدران در زایمان نیست!

وضعیت مادر در هفته بیست و هشتم بارداری
وضعیت مادر در هفته بیست و هشتم بارداری

علائم مهم هفته بیست و هشتم بارداری

در هفته بیست و هشتم بارداری و با ورود به سه ماهه سوم، دو سوم مسیری که تا خط پایان مانده را آمده‌اید، احتمالا آن روزهایی که می‌توانستید بارداری را راحت بپندارید، گذشته‌اند. حالا لگدها یا گاهی نبود آنها شما را تا صبح بیدار و در طول روز نگران نگه میدارد، پاهایتان متورم‌اند، دوباره اغلب خسته می‌شوید و کمردرد شما را رها نمیکند. همینطور که کوچولویتان در وضعیت مناسب تولد قرار میگیرد، سرش و رحم بزرگ شما میتوانند روی عصب سیاتیک قرار بگیرند که اگر این اتفاق بیفتد، احساس چاقو خوردن خواهید داشت، درد شدید، سوزن سوزن شدن یا بی حسی در باسنتان شروع میشود و به پایین تا پشت پاهایتان انشعاب می‌یابد. درد سیاتیک میتواند گاهی خیلی شدید باشد، وقتی جنین موقعیتش را عوض کند درد تمام میشود اما سیاتیک میتواند تا بعد از زایمان ادامه داشته باشد.

در هفته بیست و هشتم بارداری چی بخوریم؟

برای تغذیه مادر در هفته 28 بارداری، ماست را به برنامه غذایی خود اضافه کنید. ماست تقریبا غذای کاملی در دوران بارداری است که سرشار از کلسیم، پروتئین، چربی کم و مغذی است. برخی از ماست‌ها دارای باکتری‌های زنده و فعال هستند که این باکتری‌ها از نوع مفید می‌باشند و در هضم غذا، جذب مواد مغذی، تقویت سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از رشد باکتری‌های مضر سیستم گوارش دخیل می‌شوند. ماست را می‌توانید به‌صورت ساده بخورید یا اگر دوست دارید می‌توانید آن را با خیار بدون پوست، شوید تازه و پودر سیر مخلوط‌کنید و میل کنید. هم‌چنین می‌توانید یک فنجان ماست را با نصف فنجان سس مکزیکی مخلوط‌کنید و از آن به‌عنوان سس تند برای ماهی یا مرغ و سبزیجات استفاده کنید. به غذاهایی که کربوهیدرات دارند نه بگویید. از رژیم غذایی که شما را تشویق می‌کند گوشت زیادی بخورید پرهیز نمایید زیرا برای سلامت شما و جنینتان مضر هستند. غذاهای حاوی کربوهیدرات مفید شامل : سبزیجات، میوه‌ها، حبوبات، غلات و ماکارونی می‌باشند و غذاهای کربوهیدرات دار مضر شامل کیک یا نان سفید، نوشابه و هر غذای پر کربوهیدرات بدون مواد مغذی است که چیزی جز کالری ندارد.

تغذیه در هفته بیست و هشتم بارداری
تغذیه در هفته بیست و هشتم بارداری

ترش کردن در هفته بیست و هشتم بارداری

مشکل سوءهاضمه معمولا در سه‌ماهه سوم بارداری بدتر می‌شود. برخی از خانم‌ها از ابتدای بارداری ترش می‌کنند اما بعضی دیگر در سه‌ماهه سوم دچار آن می‌شوند و عده‌ای هم اصلا گرفتار آن نمی‌شوند. تحمل سو هاضمه در سه‌ماهه سوم که باعث می‌شود تا شما از خواب بیدار شوید بسیار سخت است و شما در این دوره با مصرف داروهای قوی آرامش پیدا می‌کنید. مصرف دارو برای این مسئله در دوران بارداری منعی ندارد اما برخی از آن‌ها را بدون نسخه نمی‌توانید تهیه کنید بنابراین حتما پیش از مصرف آن‌ها با پزشک مشورت کنید. اولین قدم برای از بین بردن سوزش سر دل، ایجاد روحیه شاد و مناسب است هم‌چنین از پوشید لباس‌های تنگ خصوصا در ناحیه شکم اجتناب کنید. سرتختخواب را 15 سانتی‌متر بالا ببرید و تا یک الی 2 ساعت به از غذا خم نشوید و دراز نکشید. غذایتان را آرام و کامل بجوید و آهسته غذا بخورید و بعد از صرف غذا آدامس بجوید و از مصرف مواد غذایی داغ و پر ادویه،محرک و چرب و نوشابه‌های گازدار پرهیز کنید.

سونوگرافی هفته بیست و هشتم بارداری

آزمایش سونوگرافی در هفته بیست و هشتم بارداری نشان میدهد سر جنین در مقایسه با کل بدنش همچنان بزرگ به نظر میرسد. سر جنین در زمان تولد 12 درصد وزن بدنش را تشکیل میدهد. هم اکنون سلولهای مغز جنین (حدود 100 میلیون یا بیشتر)

سونوگرافی هفته بیست و هشتم بارداری
سونوگرافی هفته بیست و هشتم بارداری

لیست کارهای مهم در هفته بیست و هشتم بارداری

  • یک دکتر برای کودک خود انتخاب کنید اسامی پزشکان خانوادگی یا متخصصین اطفال را از اقوام، دوستان، همکاران، همسایه‌ها یا پزشک خود بگیرید.
  • اطمینان حاصل کنید که پزشک منتخب شما بیمه شما را قبول می‌کند، می‌تواند در ساعت‌هایی که با برنامه روزانه شما هماهنگ است کودکتان را معاینه کند و محل مطب او نیز برای شما مناسب است.
  • اگر می‌توانید با پزشکان مورد نظر خود قرار ملاقات حضوری نیز بگذارید. اگر فکر می‌کنید که حالا برای این کار خیلی زود است به یاد داشته باشید که اولین معاینه باید اندکی بعد از تولد کودک صورت بگیرد.
  • البته معمولا بیمارستان پزشک متخصص اطفالی دارد که اولین معاینه نوزاد را در بیمارستان انجام می‌دهد، بااین‌حال شاید بهتر باشد شما از قبل فردی را برای معاینات آینده کودکتان در نظر گرفته باشید که هم برایتان قابل‌اطمینان و خوشایند است و هم دسترسی به وی مقدور باشد.

مراقب پوستتان باشید

پوستتان را با یک برس خشک (مرطوب نباشد) ماساژ دهید. با این کار لایه های مرده پوست میریزند و پوست سالم میماند. این روش برای کاهش علائم کشیدگی پوست نیز موثر است. برای این کار از برسی استفاده کنید که از فیبر طبیعی ساخته شده باشد یعنی محکم باشد اما موهای برس سخت نباشد. از قسمت پایین بدن به سمت بالا برس بکشید. بیشتر بر نواحی مثل شکم تمرکز کنید، پس از برس کشیدن حمام کنید تا سلولهای مرده پوست شسته شوند. روی سینه هایتان را برس نکشید چون پوست سینه بسیار حساس است و ممکن است آسیب ببیند. یادتان باشد حتما از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. اگر بیرون از خانه در معرض نور خورشید هستید با برای شنا بیرون میروید به اندازه کافی ضد آفتاب استفاده کنید.

حفظ زیبایی پوست در بارداری
حفظ زیبایی پوست در بارداری

همچنین بخوانید: هفته بیست و نهم بارداری

توصیه‌های مذهبی هفته بیست و هشتم بارداری

جنین در این ماه دست‌ها را روی سینه می‌گذارد و زانوها را روی شکم خم می‌کند. سعی کنید در دوران بارداری همیشه با وضو باشید. بعد از هر نماز و شب‌ها قبل از خواب تسبیحات حضرت زهرا را بخوانید. خواندن 40 بار دعای توسل نیز توصیه‌شده است. در خصوص تغذیه هم خوردن کاسنی بسیار توصیه‌شده است که سبب افزایش دارایی و تولد فرزند پسر خواهد شد. حضرت محمد کاسنی را سید سبزی‌ها نامیده‌اند و از حضرت علی و امام باقر نقل‌شده که آن را میوه بهشتی نامیده‌اند.

( رای: 1 امتیاز: 5 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.