مجله بانوانبارداری

هفته سی و دوم بارداری

آنچه در هفته سی و دوم بارداری باید بدانید

در هفته سی و دوم بارداری آماده اید یا نه؟! در هفته سی و دوم بارداری تولد نوزاد همچنان دور به نظر میرسد اما شما و کودکان راه بسیار طولانی را آماده اید و به روشهای مختلف خودتان را آماده کرده اید. حالا دیگر حواستان به بیمه درمانی تان هست که در صورت زایمان زودتر از موعد خیالتان راحت باشد. جنین 32 هفته ای حالا احتمالا در موقعیت رو به پایین قرار دارد. نگران نباشید شما هنوز کمی وقت دارید که خودتان را به لحاظ ذهنی آماده کنید. با هم اتفاقات هفته سی و دوم بارداری را می‌خوانیم.

هفته سی و دوم بارداری
هفته سی و دوم بارداری

وضعیت جنین در هفته سی و دوم بارداری

احتمالا وزن جنین در هفته 32 حدود 1702 گرم و طول او هم حدود 42.4 سانتی‌متر است و بیشتر فضای رحم شما را به خودش اختصاص داده است. ناخن‌های انگشتان پاهای او درآمده‌اند و ناخن‌های انگشتان دست‌های او هم رشد کرده‌اند. اگر خوب به ‌عکس جنین در هفته 32 بارداری نگاه کنید، کشف خواهید کرد نوزاد شما چقدر مو دارد! بعضی از جنین‌ها در این مرحله موی واقعی هم درآورده‌اند درحالی‌که برخی دیگر تنها موهای نرمی شبیه کرک هلو دارند. جنین حالا دارای دوره های مشخص خواب و بیداری است اما حدود 70 درصد اوقات خواب است. جنین در هفته سی و دوم با وزنی که به دست آورده میتواند بیرون از رحم زنده بماند. ششهای او رشد کرده اند و ضربان قلبش کمی کندتر شده است. تحقیقات نشان میدهد ضربان قلب کودک وقتی مادر تحت فشار باشد، افزایش می یابد بنابراین تا آنجا که میتوانید آرامش خود را حفظ کنید تا فرزندتان در آرامش باشد. لگدهای جنین همچنان به طور غریزی ادانه دارد، در واقع او از درون شکم شما راه سینه ها را میجوید تا در آینده از آنها تغذیه کند.

 • قد: 42.4 سانتی متر
 • وزن: 1702 گرم
وضعیت جنین در هفته سی و دوم بارداری
وضعیت جنین در هفته سی و دوم بارداری

وضعیت مادر در هفته سی و دوم بارداری

در حال حاضر حجم خون شما (پلاسمای خون و گلبول‌های قرمز آن) حدود 40 تا 50 درصد بیشتر از زمانی شده است که حامله نبودید. این تغییر برای آن است که نیازهای شما و کودکتان تامین شود. همچنین این خون اضافی خونریزی هنگام زایمان را هم جبران خواهد کرد. وزن شما به میزان نیم کیلوگرم در هفته در حال افزایش است که نیمی از این افزایش وزن متعلق به جنین سی‌ودو هفته می‌باشد.

وضعیت مادر در هفته سی و دوم بارداری
وضعیت مادر در هفته سی و دوم بارداری

علائم مهم هفته سی و دوم بارداری

با نزدیک شدن رحم به دیافراگم و فشار آوردن به آن و افزایش فشار بر روی شکم ممکن است بیشتر از قبل دچار سوزش معده شوید یا گاهی اوقات احساس تنگی نفس کنید. برای رفع مشکل تنگی نفس غذای خود را در حجم کمتر و دفعات بیشتر (به‌جای سه بار در روز) میل کنید و هنگام خوابیدن پای خود را بالاتر از بدن قرار دهید. خوردن حجم کمتری از غذا به رفع سوزش معده نیز کمک می‌کند. با رشد کودک شما به‌واسطه افزایش وزن در ناحیه شکم ، وضعیت ظاهری بدن و همچنین مرکز ثقل شما تغییر می‌کند. ماهیچه‌های شکمی شما در 32 هفتگی بارداری کشیده‌تر شده، هورمون‌ها موجب سست‌تر شدن رباط‌های ماهیچه‌ها می‌شوند و حتی ممکن است رحم در حال رشد، بر تعدادی از عصب‌های شما نیز فشار وارد کند. این موارد ممکن است باعث بروز کمردرد و یا احساس درد در کفل و یا کشاله ران شما شوند. درصورتی‌که در پاهای خود احساس کرختی (بی‌حسی) و یا خارش می‌کنید به پزشک یا مامای خود اطلاع دهید.

در هفته سی و دوم بارداری چی بخوریم؟

مادرانی که در دوران بارداری و به‌خصوص در سه‌ماهه آخر به‌اندازه کافی اضافه‌وزن نداشته‌اند، می‌توانند از نان برنجی، ماکارونی، سیب‌زمینی، پروتئین‌ها و مواد قندی طبیعی مثل خرما و عسل استفاده کنند. آنچه بسیار در این دوران حائز اهمیت است، رعایت تنوع و تعادل در مصرف مواد غذایی است. پس همواره سعی کنید از گروه نان و غلات، میوه و سبزیجات، شیر و لبنیات، گوشت و تخم‌مرغ و حبوبات به میزان کافی استفاده کنید تا مواد غذایی موردنیاز بدن شما و جنین در حال تکامل تامین شود. در دوران بارداری در صورت کاهش مصرف مواد غذایی، جنین بیش از شما آسیب می‌بیند و وزن کم می‌کند.

تغذیه در هفته سی و دوم بارداری
تغذیه در هفته سی و دوم بارداری

سونوگرافی هفته سی و دوم بارداری

آزمایش سونوگرافی در هفته 32 بارداری نشان می‌دهد جنین زمانی بین هفته سی و دوم تا سی و ششم قابلیت خواب دیدن هم پیدا میکند. او در این زمان دارای دوره های مشخص خواب همراه با حرکات سریع چشم و خواب بدون این حرکات است.

سونوگرافی هفته سی و دوم بارداری
سونوگرافی هفته سی و دوم بارداری

لیست کارهای مهم در هفته 32 بارداری

 • موهایتان را کوتاه کنید.
 • قرارهای پزشک متخصصتان را کم کم هفتگی کنید.

کشش پا در هفته سی و دوم بارداری

پاهای شما در تمام روز کار میکنند تا شما و فرزندتان را به این طرف و آن طرف ببرند. هنگام احساس گرفتگی یا درد در عضلات پاها با این حرکات آنها را کشش دهید:

 • کشش قوزک پا: بایستید و به چیزی تکیه دهید تا بتوانید تعادل خود را حفظ کنید یا روی یک صندلی بنشینید. کف پای راستتان را چند سانتیمتر از روی زمین بلند کنید. چند بار آن را در جهت عقربه های ساعت و چند بار هم خلاف جهت آن بچرخانید. سپس همین حرکت را با کف پای دیگر تکرار کنید.
 • کشش قسمت داخلی ران: کنار دیوار بایستید و دستتان را به دیوار بگیرید. پای چپتان را از زانو خم کنید و بالا بیاورید. کف پایتان را با دست راست بگیرید و 10 تا 20 ثانیه نگه دارید. سپس همین حرکت را با کف پای دیگر تکرار کنید. کشش قسمت بیرونی ران: بایستید و پاها را به اندازه عرض شانه ها باز کنید و دستها را روی کفلها قرار دهید. زانوی راست را خم کنید و کفل چپ را پایین بیاورید. 10 تا 15 ثانیه در همین وضعیت بمانید و سپس همین حرکت را روی پای دیگر انجام دهید.
کشش پا در هفته سی و دوم بارداری
کشش پا در هفته سی و دوم بارداری

کمک رسانها را لیست کنید

لیست اسامی کسانی را که می‌خواهند پس از زایمان به شما کمک کنند آماده کنید. ممکن است دوستان و اقوام شما بخواهند پس از تولد نوزاد در امور مختلف ازجمله کارهای خانه به شما کمک کنند. اما سر بعضی از خانم‌ها آن‌قدر پس از زایمان شلوغ می‌شود که حتی نمی‌توانند برای انجام کارهای خانه به دیگران امرونهی کنند! این نکته مهمی است که باید به آن توجه کنید؛ روزها و هفته‌های اول پس از ورود نوزاد واقعاً غافلگیر خواهید شد و افرادی هستند که واقعا دوست دارند به شما کمک کنند مشروط بر اینکه بدانند چه‌کاری را و در چه زمانی باید چگونه انجام دهند. پس از هم‌اکنون آماده شوید؛ فهرست زیر می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید کارهای مختلف را افراد مناسب واگذار کنید:

 • اگر کسی به شما گفت که مایل است در هفته‌های اول پس از زایمان به شما کمک کند نام و شماره تماس او را یادداشت کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که امکانات و مواد شوینده به‌اندازه کافی در دسترس است.
 • یک برنامه مراقبت یا یک گردش برای بقیه فرزندان خود تدارک ببینید.
 • از یکی از همسایگان یا دوستان خود بخواهید که برای آب دادن به گلدان‌ها یا مراقبت از حیوان خانگی به شما کمک کند.
 • یک لیست کامل از خواروبارهای موردنیاز روزانه یا چندروزه را تهیه کنید که بتوانید آن را برای خرید به یکی از دوستانتان بدهید.
 • نحوه استفاده از دستگاه‌های مختلف (مثلا ماشین لباسشویی یا ظرف‌شویی) را بنویسید.
 • از یکی از همسایگان بخواهید که زباله‌های شما را در وقت مقرر بیرون ببرد.

مشکلات بند ناف جدی نیست

اغلب مشکلات بند ناف هیچ‌گونه آسیب یا مشکل جدی را برای جنین در پی ندارند. بهترین راه برای زودتر متوجه شدن در مورد مشکلات بند ناف این است که به حرکات جنین دقت داشته باشید. اگر متوجه شده‌اید که جنین حداقل 8 تا 10 حرکت در یک ساعت ندارد، ساعت بعد، تعداد حرکاتش را بشمارید زیرا ممکن است در ساعت اول جنین شما خواب بوده که هیچ حرکتی نداشته است. اگر متوجه شدید که جنین حرکتی ندارد یا حرکاتش کاهش پیداکرده است به پزشک اطلاع دهید و از او سوال کنید که آیا لازم است که برای انجام سونوگرافی مراجعه کنید. بند ناف شاهراهی حیاتی و شبیه سیم تلفن سفید و تاب خورده است. این اندام شامل دو سرخرگ و یک سیاهرگ است که اکسیژن و مواد غذایی را از بدن شما به کودک منتقل میکند. بندناف همزمان با بزرگ شدن جنین رشد می‌کند. بنابراین در زمان زایمان ممکن است حدود 30 سانتیمتر برسد. این طول به شما امکان میدهد در حالی که هنوز جفت جنین خارج نشده است، بچه را در دست بگیرید و به او شیر بدهید. برخی والدین نگران گره خوردن بندناف هستند. گره خوردن بند ناف زمانی اتفاق می افتد که کودک از درون یک حلقه بند ناف عبور کند. این مشکل اغلب در اوایل دوران حاملگی اتفاق می افتد زیرا در آن زمان جنین به قدر کوچک است که میتواند آزادانه حرکت کند. بیشتر اوقات هم گره بندناف خود به خود باز میشود و مانعی برای رشد جنین ایجاد نمیکند.

مشکلات بند ناف در هفته سی و دوم بارداری
مشکلات بند ناف در هفته سی و دوم بارداری

محاسبه زمان زایمان در هفته سی و دوم بارداری

ممکن است زمان زایمان خود را از طریق تاریخ دقیق آخرین قاعدگی محاسبه کرده باشید یا پزشک متخصص زایمان آن را با آزمایش سونوگرافی یا بررسی وضعیت رحم پیش بینی کرده باشد. با این حال خیلی بعید است درست در همان روز فرزندتان به دنیا بیاید. بیشتر خانمها بین هفتهی سی و هفتم تا چهل و دوم حاملگی میتوانند کودکان سالمی به دنیا بیاورند و تنها 5 درصد خانمهای بارداری درست در زمان موعود وضع حمل میکنند. شما و پزشکتان شاید با اضافه کردن 280 روز یا 40 هفته به تاریخ اولین روز آخرین قاعدگی، زمان زایمان خود را محاسبه کرده اید. در این روش فرض بر این است که دوره های قاعدگی شما منظم است در حالی که ممکن است به جای دوره های 28 روزه دوره های قاعدگی 23 یا 32 روزه داشته باشید یا حتی قاعدگیتان به کل نامنظم و غیرقابل محاسبه باشد. پس از کجا باید بدانید که نوزاد شما کی به دنیا می آید؟ این زمان تا روز موعود همچنان نامعلوم باقی خواهد ماند. اما شاید بتوانید حدسهایی بزنید. مثلا اگر اولین بارداری است اگر مادرتان زود زایمان کرده باشد شما هم به احتمال زیاد زایمان زود خواهید داشت.

رانندگی نکنید

در هفته 32 بارداری با همراه داشتن جنینی با وزن 2 کیلوگرم و شکمی بیرون آمده نمیتوان راحت رانندگی کرد. با این حال برخی خانمها تا پایان دورخ حاملگی به رانندگی ادامه میدهند. تحقیقات نشان میدهد خانمهای باردار بیشتر از سایر خانمها مستعد تصادفهای رانندگی هستند. محققان علت این موضوع را تاثیر هورمونهای حاملگی میدانند که میتوانند باعث سرگیجه و خستگی شما شوند.

رانندگی در هفته سی و دوم بارداری
رانندگی در هفته سی و دوم بارداری

اضافه وزن آقایان، چرا؟

یک شکم بزرگ یک اتفاق معمول برای یک خانم باردار است اما چرا یک مرد هم به طور میانگین حدود 6 کیلوگرم در طول دوره بارداری همسرش وزن میگیرد؟ همراهی کردن در خوردن غذاها مانند لقمه های کوچک شاید یک عامل مهم باشد اما این همه ماجرا نیست. دلیل محتمل تر برای این مشکل کورتیزول است که هورمون استرس نامیده میشود و به مقدار زیادی در طول دوره های اضطراب فرد ترشح میشود. کورتیزول سطح قند خون و انسولین را کنترل میکند و بنابراین وقتی گرسنه نیستید احساس میکنید که هستید. به علاوه اثر کورتیزول درست به جایی که شما حدس میزنید یعنی شکم هدایت میشود. برای مقابله با این مشکل بهتر است غذاهای سالم خورده و قعالیت ورزشی را فراموش نکنید.

همچنین بخوانید: هفته سی و سوم بارداری

توصیه‌های مذهبی هفته سی و دوم بارداری

هرروز بر یک عدد میوه “به” سوره یاسین بخوانید و آن را ناشتا بخورید. در خصوص فواید میوه به، پیامبر خدا فرموده‌اند : ” به بخورید و آن را به هم هدیه بدهید زیرا به بینایی را جلا می‌بخشد و بذر دوستی و مدت را در دل‌ها می‌کارد و زنان باردارتان به بدهید زیرا خوردن به سبب می‌شود که فرزندانتان زیباروی شوند.» در روایت دیگر آمده است ” اخلاق فرزندتان نیکو می‌گردد.” امام صادق نیز فرموده‌اند : ” به زن باردار به بدهید زیرا رنگ و بوی فرزند را زیبا می‌کند.” از ماه هفتم به بعد پنج سوره قران را که با تسبیح شروع می‌شود را تلاوت کنید که عبارت‌اند از : حدید، حشر، صف، جمعه و تغابن.

( رای: 3 امتیاز: 3.3 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.