مجله بانوانبارداری

هفته سی و پنجم بارداری

آنچه در هفته سی و پنجم بارداری باید بدانید

در هفته سی و پنجم بارداری بدن با پیچ دادن عضلاتش احتمالا شروع به آمادگی برای زایمان می‌کند. در صورتی که خانم باردار حس کند رحمش به طور منظم جمع و سفت میشود، این انقباض‌ها به اصطلاح انقباض براکستون هیکس نامیده می‌شود. دیگر تغییرات هفته سی و پنجم بارداری را با هم میخوانیم.

هفته سی و پنجم بارداری
هفته سی و پنجم بارداری

وضعیت جنین در هفته سی و پنجم بارداری

کودک شما در حال بزرگ شدن است! وزن جنین در هفته 35 بارداری بیشتر از 2383 گرم شده و طول بدن او هم کمی بیشتر از 46.2 سانتی‌متر است. تعیین وزن دقیق جنین در این شرایط بسیار دشوار است زیرا هم زمان با رشد جنین حجم مایع آمنیوتیک افزایش می یابد و جفت جنین هم بزرگتر میشود. هرچند رحم شما جای گرم و نرمی است، اما چون فضای داخل رحم کمی کوچک است کودکتان نمی‌تواند در آن شیرجه بزند یا غلت بخورد! البته او همچنان به لگدزدن ادامه خواهد داد. کلیه‌های جنین 35 هفته کاملا رشد کرده‌اند و کبد او نیز می‌تواند مقداری از ضایعات بدن را فرآوری و دفع کند. رشد فیزیکی کودک شما در هفته سی و پنجم بارداری تقریبا به پایان رسیده است و او در چند هفته آینده فقط وزن اضافه خواهد کرد. بنابراین تولد جنین در هفته 35 آسیب جدی به او وارد نخواهد کرد. حتما متوجه شده اید که حرکتهای جنین در هفته سی و پنجم بارداری در این زمان نسبت به قبل از سازمان یافتگی بیشتری برخوردار و دوره های خواب و بیداری او منظمتر شده است. به خاطر داشته باشید که یک دوره حرکتهای جنین در هفته سی و پنج بارداری ممکن است تا 20 دقیقه به طول بینجامد.

روی کیسه های هوای ششهای جنین، به دلیل وجود مواد فعال سطح که یک ماده شیمیایی است و ششها را پس از تنفس منبسط میکند، خطوطی شکل میگیر و به جنین کمک میکند پس از تولد بتواند در دنیای خارج از رحم تنفس کند. سر جنین در ابتدا بسیار نرم و انعطاف پذیر است و به تدریج با جذب کلسیم سفتتر میشود. مغز او هم هنوز به طور کامل به وسیله استخوان پوشیده و بسته نشده است و در واقع هنوز به طور کامل استخوانهای جمجمه به هم متصل نشده اند. بزرگترین آنها استخوان لوزی شکی است که در قسمت جلوی سر قرار دارد و ملاج پیشین نامیده میشود. ملاج دیگری نیز در قسمت پشت سر قرار دارد که کوچکتر است و چندان محسوس نیست.

 • قد: 46.2 سانتی متر
 • وزن: 2383 گرم
وضعیت جنین در هفته سی و پنجم بارداری
وضعیت جنین در هفته سی و پنجم بارداری

وضعیت مادر در هفته سی و پنجم بارداری

رحم شما تا 15 برابر حالت عادی بزرگ‌شده به‌طوری‌که بالای رحم شما تقریبا زیر دنده‌های سینه قرارگرفته است و شاید احساس کنید که دیگر جایی برای رشد آن باقی نمانده است. اگر می‌توانستید به درون رحم خود نگاهی بیندازید متوجه می‌شدید که حجم مایع آمنیوتیک درون رحم خیلی کم شده و جای آن را یک جنین کوچولو گرفته است. رحم شما جای بقیه اندام‌های داخلی‌تان را هم تنگ کرده و شما ممکن است به همین خاطر بیشتر به دستشویی بروید و یا دچار برخی عوارض ناشی از سوءهاضمه (مثل سوزش معده) شوید. اگر این مشکلات را ندارید از معدود خانم‌های خوش‌شانس هستید! ممکن است پزشک یا ماما از شما بخواهد که از این به بعد تا زمان زایمان هر هفته شما را معاینه کند. همچنین ممکن است از شما بخواهد که حرکات جنین داخل رحم را به‌دقت تحت نظر قرار دهید تا از میزان فعالیت کودک در درون رحم مطمئن شود.

وضعیت مادر در هفته سی و پنجم بارداری
وضعیت مادر در هفته سی و پنجم بارداری

علائم مهم هفته سی و پنجم بارداری

ورم حتی در خانمهای سالمی که حاملگی بغرنجی هم ندارند ایجاد میشود. با رسیدن به هفته های 34 تا 36 بارداری جنین هم به تدریج متورم میشود. در این هنگام متوجه می‌شوید حلقه شما به انگشتانتان تنگ شده است و پاهایتان هم به سختی در کفش میرود. بنابراین حلقه تان را از همین حالا درآورید زیرا ممکن است دو هفته دیگر نتوانید این کار را انجام دهید. اما چنانچه ورم به سرعت افزایش پیدا کرد یا ضورت شما پف کرد با پزشک خود تماس بگیرید چون ممکن است علامتی باشد که نشان دهد فشار خون شما خیلی بالا رفته است یا دچار تشنج حاملگی شده اید.

در هفته سی و پنجم بارداری چی بخوریم؟

این رویای هر زن بارداری است که پس از بارداری به وزن قبلی خود بازگردد. باوجودآنکه هنوز چندهفته‌ای از بارداری را در پیش دارید به فکر برنامه کاهش وزن خود بعد از تولد فرزندتان باشید. درباره هفته 35 بارداری و تغذیه باید بگوییم درصورتی‌که شما 5/13 کیلوگرم اضافه‌وزن داشته‌اید، 5/3 کیلوگرم از آن چربی خواهد بود که در دوران شیردهی لازم است و مابقی در پایین کفل و بازوها و پاهای شما قرار دارد که زیبایی‌اندام شما را از بین برده است و در این میان پاهای شما کمتر از بقیه اعضا چربی در خود اندوخته است. البته در دوران شیردهی کاهش سریع وزن توصیه نمی‌شود زیرا مانعی برای تولید شیر در بدنتان خواهد شد. اما باید بدانید که ممکن است خود شیردهی به کاهش وزن شما کمک کند تا جایی که بعضی از خانم‌ها معتقدند شیردهی و مراقبت از نوزادشان به آن‌ها کمک کرده تا وزن خود را چندین کیلوگرم کاهش دهند.

البته عده دیگری از مادران اظهار کرده‌اند که دوران شیردهی حتی گرمی وزن کم نکرده‌اند. کاهش چربی ناشی از بارداری و رسیدن به اندام پیش از بارداری مستلزم داشتن برنامه ورزشی و رعایت رژیم غذایی صحیح پس از زایمان است. برای برنامه‌ریزی تغذیه در هفته 35 بارداری و پس‌ازآن آماده‌ باشید. دریافت کافی کلسیم، پروتئین، آهن و فولیک اسید در این ماه نسبت به هر ماه دیگری ضروری‌تر بوده و در صورت نیاز دریافت مکمل ضروری است. در طی سه‌ماهه سوم بارداری بیشترین نیاز به مصرف کلسیم وجود دارد و برای جلوگیری از یبوست انجام ورزش و فعالیت منظم و دریافت مقادیر کافی میوه‌جات، سبزیجات و منابع فیبر مفید می‌باشد.

تغذیه در هفته سی و پنجم بارداری
تغذیه در هفته سی و پنجم بارداری

سونوگرافی هفته سی و پنجم بارداری

در تصویر سونوگرافی جنین در هفته سی و پنجم بارداری گوشهای جنین نشان میدهد که چطور ویژگیهای صورت جنین به طور کامل توسعه می‌یابدد. او اکنون به شکل یک نوزاد تازه به دنیا آمده به نظر میرسد. نگران نباشید تنها 5 هفته دیگر چشمتان به دیدن نوزادتان روشن خواهد شد. جنین حالا درون رحم کامل شده است. او همچنان حرکات تنفسی را تمرین میکند و مایع آمنیوتیک وارد ریه‌ها شده و از آن خارح میشود و به رشد ریه کمک میکند.

سونوگرافی هفته سی و پنجم بارداری
سونوگرافی هفته سی و پنجم بارداری

لیست کارهای مهم در هفته سی و پنجم بارداری

 • به آرایشگاه بروید: از آرایشگر خود بخواهید که موهای شما را به یک شکل ساده و مرتب کوتاه کند به‌نحوی‌که لازم نباشد وقت زیادی برای نظافت و آراستن آن‌ها صرف کنید. از این به بعد ممکن است شما وقت کافی برای سشوار کشیدن و حالت دادن به موهایتان نداشته باشید. اگر موهایتان را رنگ هم می‌کنید بازهم به همین نکات توجه کنید. ممکن است تا مدتی نتوانید برای تجدید رنگ موهایتان به آرایشگاه بروید.
 • سراغ دندانپزشک بروید: دقت کنید که پوسیدگی دندان‌ها در این ماه شایع‌تر است، درنتیجه مراقبت و رعایت بهداشت دهان و دندان خصوصا در این ماه الزامی است.

بارداری دومتان است؟

اغلب مادرانی که در انتظار کودک دوم خود هستند به این می‌اندیشند که آیا می‌توانند کودک دوم خود را به اندازه بچه اول دوست داشته باشند. اگر فرزندی دارید، مطمئنا به‌قدری به او عشق می‌ورزید که حتی نمی‌توانید تصور کنید این احساس دوباره به هنگام تولد فرزند دوم به وجود بیاید. اما خوشبختانه مادران منبع عشق‌ورزی به نوزاد هستند، پس مطمئن باشید شما همه فرزندانتان را عاشقانه دوست خواهید داشت. مطمئن باشید که پیوند عاشقانه دیگری به گرمی همان انس و الفتی که با کودک اول خود داشته‌اید با نوزاد تازه‌وارد هم خواهید داشت.

برنامه ریزی زایمان یادتان نرود

الان زمان مناسبی است تا برای زایمان و تولد جنین خود برنامه‌ریزی کنید. همه موارد مهم را در یک لیست وارد کنید: چه کسی در زمان زایمان در کنار شما خواهد بود؟ از چه روشی برای کاهش درد استفاده خواهید کرد؟ و می‌خواهید چه مدت در بیمارستان بمانید؟ این کار می‌تواند یک نقطه شروع مناسب باشد تا با تیم پزشکی خود در این موارد صحبت کنید. زمان دقیق زایمان را نمی‌توان پیش‌بینی کرد و شما هم احتمالا نمی‌توانید برنامه موردنظرتان را جزءبه‌جزء اجرا کنید، اما پیش‌بینی‌های زودهنگام و جمع‌آوری تمام گزینه‌های ممکن برای اتفاقات احتمالی می‌تواند از نگرانی‌های این مرحله از حاملگی بکاهد. فراموش نکنید ممکن است زایمان در هفته 35 بارداری اتفاق بیفتد. اگر شنیده اید که در زایمان اول درد زایمان طولانیتر از زایمانهای بعدی است باید بدانید درست است. به طور میانگین نخستین درد زایمان بین 12 تا 24 ساعت طول میکشد و در زایمانهای بعدی این زمان به طور تقریبی نصف میشود. البته درمورد همه اینطور نیست، بنابراین اگر درد زایمان دوم شما هم به اندازه بار اول یا حتی بیشتر از آن طول کشید تعجب نکنید.

علائم خطر در هفته سی و پنجم بارداری

در صورت مشاهده این علائم حتما به پزشک خود مراجعه کنید زیرا ممکن است علائم زایمان زودرس در هفته 35 باشند:

 • خونریزی، لکه بینی و ترشحات واژینال : در صورت بروز خونریزی حتی به میزان کم فورا به پزشک یا ماما مراجعه کنید و در صورت بروز لکه بینی و افزایش ترشحات، ابتدا اول تماس گرفته و در صورت نیاز مراجعه کنید.
 • انقباضات رحمی : درصورتی‌که در هر ساعت بیش از شش انقباض رخ دهد، فورا مراجعه کنید اما درصورتی‌که انقباضات دردناک بوده اما شدت کمتری دارد، ابتدا تماس بگیرید.
 • سردرد شدید و دائم / تاری دید
 • کرامپ و گرفتگی عضلات ساق پا در خواب را در مراجعه بعدی به مراقب اطلاع دهید اما گرفتگی عضله به همراه قرمزی باشد یا درد به همراه تب یا خونریزی باشد، مراجعه فوری ضروری است.
 • تهوع خفیف و گاه‌گاهی را در ویزیت بعدی به مراقب اطلاع دهید اما اگر بیش از سه بار در یک روز استفراغ کردید یا قادر به خوردن و نوشیدن نبودید سریعا مراجعه کنید.
علائم خطر در هفته سی و پنجم بارداری
علائم خطر در هفته سی و پنجم بارداری

کار را تعطیل کنید

شما خیلی زود باید با کارتان خداحافظی کنید. برخی خانمها دوست دارند در صورت امکان تا ثانیه آخر به کارشان ادامه دهند؛ عده ای دیگر ترجیح میدهند چند هفته قبل از زایمان مرخصی بگیرند. اگر استطاعت مالی آن را دارید که چند هفته کارتان را تعطیل کنید باید این کار را انجام دهید حتی اگر کارفرمای شما اجازه ندهد پس از زایمان مدت زمان بیشتری از مرخصی استفاده کنید. هنگامی که نوزاد به دنیا بیاید زمانی بسیار کمتری برای خودتان خواهید داشت. در اینجا پیشنهادهایی به شما داده میشود تا بهتر بتوانید کارتان را رها کنید:

 • سازمان دهی میز کار: کارهایتان را تا حد ممکن به اتمام برسانید و اطمینان حاصل کنید همه پروژه ها به روز شده است. با فردی که قرار است جایگزیت شما شود صحبت کنید و اگر این امکان وجود ندارد، برای او یادداشتهای توضیحی بگذارید. فضای کار خود را مرتب کنید و هرگونه وسایل و متعلقات شخصی و عکسها را بردارید. بدون شک برای کسی که جایگزین شما میشود خوشایند نخواهد بود سه ماه آزگار به عکس شما و شوهرتان که در ماه عسل گرفته اید نگاه کنید. همچنین اموالی مانند رایانه همراه یا تلفن همراه را که از شرکت تحویل گرفته اید پس بدهید.
 • با سرپرست قسمت خودتان صحبت کنید: برای مرور برنامه زمان بندی مرخصی زایمان و بحث در مورد دقایق آخر باسرپرست قسمت خود صحبت کنید. با گرفتن برگه مرخصی از کارفرما با آرامش و ملایمت ارزش خود را نزد او تثبیت میکنید. اما سعی کنید در برابر وسوسه های او مبنی بر اینکه در طول مرخصی زایمان در دسترس باشید مقاومت کنید. شما در این مدت به اندازه کافی درگیر مراقبت از نوزادتان هستید و دیگر فرصتی برای رسیدگی به تماسهای شغلی وجود ندارد. شماره تماستان را به سرپرست خود بدهید اما برایش روشن کنید تنها زمانی با شما تماس بگیرد که مساله ای بسیار ضروری پیش آمده باشد.

از حالا به فکر کاهش وزن بعد از حاملگی نباشید

در این روزها و شاید همین هفته سی و پنجم بارداری شاید رویای بازگشت به وزن عادی خود را در سر داشته باشید. با وجود آنکه تا زایمان شما چند هفته بیشتر نمانده باید برنامه کاهش وزن را از همین حالا شروع کنید. اگر از حالا برنامه مشخصی برای این کار داشته باشید احتمال دنبال کردن آن پس از حاملگی بیشتر است. حالا زمان مناسبی است تا به باشگاهها و کلاسهای ورزشی که قسمت مراقبت از نوزاد دارند و همینطور همسایگان و گروهههایی که برای پیاده روی سراغ دارید سر بزنید. اگر در طول بارداری تنها به اندازه توصیه شده یعنی 15 کیلوگرم اضافه وزن پیدا کرده اید حدود 3 کیلوگرم آن را چربی تشکیل میدهد این مقدار چربی به این دلیل در زمان حاملگی در بدن شما انباشه میشود که بدنتان برای تولید شیر به ذخایر چربی نیاز دارد. چربی اضافه در کفلها، دستها، پاها و هر جای دیگری که چربی زیادی ندارد ذخیره می‌شود.

اگر از شیر خودتان به کودک میدهید کاهش وزن فوری پس از زایمان توصیه نمیشود. زیرا باعث مختل شدن تولید شیر در بدنتان میشود. در ضمن تا زمانی که به اندازه کافی شیر در بدنتان ذخیره نشده یعنی 6 تا 8 هفته بعد از زایمان فکر کاهش وزن را از سرتان بیرون کنید. شیر دادن به نوزاد خود یکی از راههایی است که باعث کاهش وزن میشود. در برخی خانمها تمامی اضافه وزن با شیر دادن به کودک از بین میرود و عده ای دیگر نیز گزارش کرده اند تا زمانی که نوزاد خود را از شیر گرفته اند حتی 30 گرم هم وزن کم نکرده اند.

ترک خوردن و خشک شدن پوست شکم

ترک خوردن و خشک شدن پوست شکم در هفته سی و ششم و حتی پیشتر از آن از جمله مشکلاتی است که همه خانمها را اذیت میکند. علاوه بر آزار خارش فکر اینکه این ترکها بعدها روی پوست میماند حتی باعث میشود خیلی از حاملگی بیزار شوند. خارش و ترک خوردن پوست شکم به این راحتی ها دست بردار نیست. شما میتوانید برای بهبود آن از ترکیبهای روغنی استفاده کنید. ترکیب روغنهای طبیعی زیر به راحتی قابل تهیه هستند برای این کار به میزان مساوی روغنهای زیر را در یک بطری یا شیشه دردار ریخته و ترکیب کنید.

 • روغن نارگیل
 • روغن ویتامینE
 • روغن بادام شیرین
 • روغن کنجد
 • روغن زیتون
 • چند قطره روغن اسطوخودوس

میتوانید هر روز یا یک روز در میان از این کرم دست ساز استفاده کنید و همیشه شکمتان را چرب نگهدارید. این کرم را میتوانید برای جلوگیری از ترک خوردگی روی شکم، روی باسن و پشت ران هم استفاده کنید.

ترک خوردن و خشک شدن پوست شکم در بارداری
ترک خوردن و خشک شدن پوست شکم در بارداری

همچنین بخوانید: هفته سی و ششم بارداری

توصیه‌های مذهبی هفته سی و پنجم بارداری

روزهای پنج‌شنبه سوره “محمد” و روزهای جمعه سوره “الصافات” تلاوت کنید و بعد از هر نماز 70 بار استغفارکنید. بیشتر کودکان مبتلا به امراض روحی بیماری خود را از مادرشان به ارث می‌برند. پس ازآنجاکه تمام خصوصیات مادر در فرزند اثر خوب یا بد خود را می‌گذارد و خوشبختی یا بدبختی کودک را در رحم پی‌ریزی می‌کند ضرورت دارد که بیشتر مراقب رفتار و گفتار خود باشید تا فرزندانی صالح و نیکو به دنیا بیاورید. در این زمینه از پیامبر اکرم نقل‌شده است که فرموده‌اند : “سعادت و شقاوت انسان در شکم مادر پایه‌ریزی می‌شود.” مراقب باشید حتی اصرار بر انجام مستحبات، رعایت تمام موارد و دعاهای واردشده یا عدم موفقیت یا فراموشی در انجام بعضی از اعمال به روحیه شما لطمه وارد نکند و آرامش را از شما سلب نکند. با آرامش و نشاط اعمال را فقط تا حدی که در توانتان است انجام دهید.

( رای: 2 امتیاز: 4.5 )

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. عالی و جامع .تشکر

  بچه سدمم رو باردارم و میدونم با شیر دادن وزن زیادی رو میشه بعد زایمان از دست داد .
  البته خانمایی که دچار پرخوری هستن بعد زایمان وزن از دست نمیدن .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.