سبک زندگی

چگونه روابط شخصی مان را سالم و شاد نگه داریم؟

چگونه روابط شخصی مان را سالم و شاد نگه داریم؟

اگر می‌خواهید روابط شخصی و حرفه‌ای‌تان را سالم و شاد نگه دارید، هرگز از این کلمات استفاده نکنید.

به همسرتان نگویید «من حرف‌هایت را باور نمی‌کنم»، مخصوصا با توجه به اینکه اعتماد و اطمینان، یکی از شاخصه‌های یک رابطه‌ی سالم است. واژه‌هایی شبیه به این می‌توانند باعث شوند به نظر برسد به همسرتان تهمت می‌زنید، که همین می‌تواند آتش به پا کند.به جای جمله‌ی بالا می‌توانید تردیدتان را ملایم‌تر بیان کنید مثلا بگویید: «باور ماجرایی که تعریف می‌کنی کمی برایم سخت است».

عبارت دیگری که جزو ممنوعه‌ها در برابر همسرتان است این است:«تو بیش از حد حساسی و بیخود به این مسئله اهمیت می‌دهی».چنین حرف‌هایی باعث می‌شود همسر شما احساس کند هیجانات و احساساتش ارزشی برای شما ندارد.شما مطمئنا دوست دارید همسرتان راحت باشد و بدون ترس از قضاوت یا مسخره شدن،حرف‌های دلش را به شما بیان کند.

چگونه روابط شخصی مان را سالم و شاد نگه داریم؟

به فرزندتان نگویید «چرا نمی‌توانی شبیه خواهرت باشی؟» گفتن این نوع جملات به فرزندتان فقط باعث می‌شود او احساس کند نالایق و ناتوان است و دچار ضعف اعتماد بنفس بشود. مقایسه برای هر کسی در هر سن و سالی نادرست است. اشتباه دیگری که نباید در مورد فرزندتان مرتکب شوید این است که اگر دچار مشکلی شد که نتوانست آن را حل کند، به او نگویید: «بگذار کمکت کنم».اگر خیلی زود به او پیشنهاد کمک بدهید، او را به خودتان وابسته می‌کنید و او همیشه برای پیدا کردن راه حل مسائل خود، منتظر دیگران خواهد بود.فرزندتان را تشویق کنید خودش راه حل پیدا کند و سعی کنید اعتماد بنفسش را بالا ببرید و مستقل بودن را به او بیاموزید.اگر هم احساس می‌کنید واقعا به کمک‌تان نیاز دارد، باز هم مستقیما راه حل ندهید، مثلا می‌توانید دو گزینه پیش روی او بگذارید و از او بخواهید خودش انتخاب کند.

چگونه روابط شخصی مان را سالم و شاد نگه داریم؟

به خواهر یا برادرتان نگویید شما هرگز نباید به برادر یا خواهرتان بگویید «چرا اینقدر مراقب من هستی؟»، زیرا حرف شما می‌تواند ناخوشایند و ناسازگارانه به نظر برسد. خواهر و برادر شما ذاتا دوست دارد متوجه شما باشد و از شما محافظت کند،چون بهترین‌ها را برای شما می‌خواهد. شما باید بابت حمایتی که خواهر یا برادرتان از شما می‌کند،خوشحال و قدردان باشید، نه اینکه موضع دفاعی بگیرید و اعتراض کنید.بله درست است که شما دیگر بزرگ شده‌اید و می توانید کاری که دوست دارید انجام دهید،اما هرگز مرتکب این اشتباه نشوید و دل خواهر یا برادر خود را نشکنید، خواهر‌ها و برادرها،همیشه به هم مهر می‌ورزند و از هم حمایت می کنند.اگر حتی خواهر یا برادر کوچک تر از شماست شنونده توصیه های او باشیداما در هر حال با نگاه مثبت به این حمایت ها سعی کنید مرز های خود را مشخص کنید.

 به پدر و مادرتان نگویید نفرت، یعنی بیزاری و هر دوی این کلمات، بار منفی شدیدی دارند. شما با گفتن «از تو متنفرم ، دست از سرم بردار و…»،آدم‌هایی را که از همه بیشتر دوست دارید می‌رنجانید.حتی در بدترین لحظات و در گرماگرم یک مشاجره‌ی تند هم باید قدرت کلماتی که استفاده می‌کنید را مد نظر داشته باشید و هرگز چیزی به زبان نیاورید که بعدا از گفتنش پشیمان شوید.هر وقت عصبانی شدید، چند قدم دور شوید و یک نفس عمیق بکشید و سعی کنید پیش از ادامه‌ی بحث، کنترل‌تان را به دست بیاورید. جمله‌ی «از تو متنفرم» تنها یکی از جملاتی است که هرگز نباید به پدر و مادرتان یا به هر عضوی دیگر از خانواده بگویید. حتی در عصبانیت یا بروز هیجاناتی منفی مراقب کلام خود باشید .

به پدر و مادر همسرتان نگویید ، شاید شنیده باشید که می‌گویند: «مادر‌ها از همه بهتر می‌دانند»، بنابراین بهتر است از گفتن چیز‌هایی شبیه «من می‌دانم که دختر/پسر شما اینطوری دوست دارد» به پدر و مادر همسرتان کلا خودداری کنید. پدر و مادرها، مخصوصا مادرها، قوی‌ترین پیوند را با فرزندشان دارند و عشق مادر به فرزند، بی‌نظیر است. اگر سعی کنید به یک مادر ثابت کنید که رابطه‌ی شما با فرزندش، بهتر از رابطه‌ی او با فرزندش است،فقط آزرده‌اش می‌کنید و سبب خشم او نسبت به خودتان می‌شوید و حتما روابط شما با همسرتان هم اگر خراب نشودبا این شیوه بهتر نخواهد شد .

به رئیس‌تان نگویید اگر دوست دارید سِمت‌تان ارتقاء پیدا کند یا با درخواست افزایش حقوق‌تان موافقت شودپس هرگز از جمله‌ی «این جزء وظایف من نیست» استفاده نکنید.جملات و بیان منفی در حیطه‌ی کار، شما را به هیچ جا نمی‌رساند.کار‌هایی که خارج از شرح وظایف شما هستند می‌توانند فرصت‌های باارزشی باشند که از طریق آنها،مهارت‌های دیگرتان را به رئیس‌تان نشان دهید.چنین موقعیت‌هایی حتی می‌توانند این شانس را به شما بدهند که رئیس‌تان باورش را نسبت به شما تقویت کند و به این فکر بیفتد که شاید پتانسیل‌تان فراتر از آن چیزی است که تا به حال فکر می‌کرده است.حتی جملاتی مانند «نه، من وقت ِ این کار را ندارم» نیز می‌توانند جلوه‌ای منفی از وجدان کاری‌تان را نمایش بدهند.اگر از این می‌ترسید که مبادا از پس کاری که از شما خواسته شده برنیایید یا وقت کم بیاورید،به جای اینکه درخواست یا پیشنهاد را رد کنید، آن را بپذیرید و از رئیس یا مدیرتان بخواهید کمک‌تان کند تا راهی برای انجامش پیدا کنید. سعی کنید با زمان بندی مناسب و گزارش از روند پیشرفت کار او را متوجه حجم کاری خود کنید .همین قدم‌های کوچکی که برای کمک یا پیشرفت برمی‌دارید، به رئیس‌تان نشان می‌دهند واقعا عضوی از تیم هستید و با «نمی‌توانم» و «نمی‌شود»، نسبت به هر چیزی سو گیری منفی نمی‌کنید. .

( رای: 0 امتیاز: 0 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.