مجله آموزشی

هلیکوپتر چگونه پرواز میکند ؟

( رای: 0 امتیاز: 0 )

هلیکوپتر ها به معنای واقعی یک ماشین پرنده اند . اون ها قادرند بدون اوج گرفتن بنشینند یا بلند شوند . میتوانند در هوا معلق بایستند و چرخش 360 درجه داشته باشند . این ویدئو پیچیدگی های علم هلیکوپتر را بررسی میکند . بعد از بررسی فیزیک پرواز هلیکوپتر خواهید دید که چرا خلبانان هلیکوپتر چنین شغل سخت و پیچیده ای دارند . هلیکوپتر از قانون Airfoil بالا برنده استفاده میکنند . وقتی پره ها در هوا میچرخند شکل خاص Airfoil نیروی بالا برنده ایجاد میکند و باعث میشود تا هلیکوپتر به پرواز در آید .

پره ها نیروی چرخشیشان را از یک موتور نوع Turboshaft دریافت میکنند . کمپرسور هوا را به داخل کشیده ، متراکم میکند . سوخت در این هوای پر فشار و داغ میسوزد و دود ایجاد شده با خروج از اتاقک های احتراق از میان چندین Turbu عبور و باعث چرخش اون ها میشود . در این جا 2 دسته از توربین ها را داریم .یک دسته از توربین ها کمپرسور را به حرکت در میاورد و دسته ی دیگر shaft پره های هلیکوپتر را خواهند چرخاند . موتور جت در هواپیما ها برای تولید نیروی جلو برنده استفاده میشوند اما در هلیکوپتر هدف اصلی این موتور ها چرخاندن shaft پره های هلیکوپتر محسوب میشود . چالش برانگیز ترین بخش پرواز یک هلیکوپتر کنترل کردن آن است . زمانی که هلیکوپتر تحت زاویه قرار دارد ، نیروی تولید شده توسط پره ها دیگر عمودی نیست . مولفه ی افقی این نیرو باعث میشود که هلیکوپتر در جهت مطلوب به پرواز دربیاید . مولفه ی عمودی نیروی پره ها برای غلبه به نیروی جاذبه مصرف میشود . هر هلیکوپتر ملخ هایی در دم دارد که احتمالا تا حالا نظر شما را جلب کرده است .

Image result for پرواز هلیکوپتر

هر هلیکوپتر برای کار کردن و پرواز احتیاج به این ملخ های دم دارد . اگر ملخ های دم وجود نداشته باشند هلیکوپتر دور خودش میچرخد . این نتیجه ی قانون سوم حرکت نیوتن است . وظیفه ی اصلی ملخ های دم هیکوپتر ممانعت از چرخش است که با ایجاد نیرو در دم این کار انجام میشود . با تنظیم زاویه مناسب ملخ های دم ، خلبان قادر به کنترل نیروی به وجود آمده در قسمت دم هلیکوپتر خواهد بود . همچنین میتواند هلیکوپتر را بچرخاند . کوچکترین تغییر در پره های هلیکوپتر میتواند منجر به جا به جایی ناگهانی آن بشود . به همین خاطر است که باید خلبان هلیکوپتر فردی با حفظ تعادل بالا باشد تا بتواند هم زمان تمامی این موارد را کنترل کند .

( رای: 0 امتیاز: 0 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.