زناشوییبارداریمجله بانوان
موضوعات داغ

چگونه یک زن باردار می شود

مطالبی در مورد این که چگونه یک زن باردار می شود

پاسخ این سوال که چگونه یک زن باردار می شود این است که یک زن با کمک چندین روش می تواند شانس باردار شدن خود را افزایش دهد و احتمال لقاح موفق و بارداری را بیشتر کند. برای بهینه سازی باروری در زنان ، مراقبت از بدن اولین قدم خوب است. به گفته یکی از پزشکان متخصص، مهمترین توصیه برای زنی که می خواهد باردار شود این است که بدن خود را خوب بشناسد؛ مخصوصا این که باید با چرخه قاعدگی خود آشنا باشد. علاوه بر این، مهم است که بداند چرخه های قاعدگی او تا چه اندازه از هم فاصله دارند. بنابراین، با علم به این موضوع می تواند مقدمات دقیق تری را در تلاش برای باردار شدن داشته باشد. قبل از هر چیزی بهتر است که در رابطه با چگونگی باردار شدن اطلاعاتی داشته باشید.

چگونه یک زن باردار می شود
چگونه یک زن باردار می شود

فرایند باروری

 1. افزایش هورمون
  هورمون های استروژن و پروژسترون (دو هورمون اصلی زنانه) در میزان بیش تری آزاد و ترشح می شوند و در نتیجه این زیاد شدن هورمون ها، دیواره رحم ضخیم می گردد تا بتواند یک تخمک بارور شده را در خود جای دهد. از سوی دیگر تخمک هایی که در تخمدان قرار گرفته اند در یک کیسه پر از فولیکول در حال رشد می باشند.
 2. آزاد سازی تخمک
  در دوره ای که تخمک گذاری انجام می شود، یک تخمک از تخمدان آزاد شده و به سوری رحم حرکت می کند. توجه داشته باشید که زمان تخمک کداری لزوما نباید در روز وسط دوره باشد. بسیاری از افراد تخمک گذاری های متفاوتی دارند و برای مثال ممکن است که از روز نهم تا بیست و یکم دوره تخمک گذاری اتفاق بیفتد.
 3. حرکت اسپرم
  پس از تحمک گذاری در صورتی که رابطه جنسی اتفاق بیفتد. اسپرم ها از واژن شنا می کنند تا خود را به دهانه رحم برسانند. در هر آزادسازی 250 ملیون اسپرم آزاد می شود اما در نهایت تنها 400 اسپرم زنده مانده و فقط یک اسپرم می تواند خود را به تخمک رسانده و آن را بارور کند.
 4. ترکیب ژن
  پس از باروری تخمک به وسیله اسپرم چند ساعت زمان لازم است (تقریبا 10 الی 30 ساعت) و پس از این مدت هسته تخمک و اسپرم با هم یکی می شوند و ژن های آن ها به یکدیگر منتقل می شود. در صورتی که اسپرم هورمون y داشته باشد جنسیت جنین پسر شده و اگر اسپرم x داشته باشد، جنین دختر خواهد بود.
 5. کاشت جنین در رحم
  و در نهایت تخمک بارور شده از دهانه رحم حرکت کرده و به سوی رحم می رود و در این مسیر به چندین سلول تقسیم می گردد. پس از ورود به رحم در دیواره هایی که در مرحله اول ضخیم شده اند، جای گرفته و کاشت می شود و سپس شروع به رشد می کند.
فرایند باروری
فرایند باروری

همچنین بخوانید: ۴ مدل پوزیشن قاشقی رابطه جنسی

پایه‌های اصلی باردار شدن

یک سری اصول ابتدایی برای بالارفتن احتمال باروری وجود دارد که ممکن است توسط زوجین در نظر گرفته نشود و در صورت عدم بارداری، به سراغ روش‌های نادرست سوق پیدا کنند. برخی از این اصول به شرح زیر هستند:

 1. استفاده از قرص‌ها و وسایل پیشگیری را متوقف کنید
  بعضی از روش‌های پیشگیری از بارداری، اثر طولانی تر و بیشتری نسبت به دیگر روش‌ها دارند. همچنین زمان آمادگی برای باردار شدن پس از قطع داروهای ضدبارداری، در بدن هر خانمی متفاوت است. پس از قطع داروهای جلوگیری، 2 تا 3 ماه برای بارداری زمان لازم است. برای اطلاع بیشتر در زمینه پیشگیری از بارداری کلیک کنید.
 2. تشخیص زمان تخمک گذاری و نزدیکی در این دوره
  حداکثر طول عمر تخمک بین 12 تا 24 ساعت و برای اسپرم اسپرم 48 تا 72 ساعت است. بنابراین لازم است که نزدیکی در زمان مناسب انجام شود. برای تشخیص زمان تخمک گذاری راهکارهایی وجود دارد که عبارتند از:تقویم
  برای محاسبه زمان تخمک گذاری، زمان شروع عادت ماهیانه بعدی خود را حساب کرده و 12 تا 16 روز از آن کم کنید. در این دوره زمانی احتمال تخمک گذاری افزایش می‌یابد. در دوره‌های 28 روزه، معمولا تخمک گذاری در روز 14 اتفاق می‌افتد. با حساب دوره تخمک گذاری در تقویم تا حدودی از روز تخمک گذاری خود آگاه می‌شوید. البته این روش کاملا دقیق نیست چرا که تخمک گذاری تحت تاثیر عوامل بسیار متعددی تغییر می‌کند.

  تغییرات ترشحات واژن
  برای تشخیص دوره تخمک گذاری به ترشحات واژن خود توجه داشته باشید. هرچه از عادت ماهیانه می‌گذرد، ترشحات بیشتر شده و ساختار آن تغییر می‌کند. در تخمک گذاری ترشحات بسیار شفاف و چسبناک شده و حالتی شبیه به زرده تخم مرغ به خود می‌گیرند. این ترشحات در دوره تخمک گذاری مسیر حرکت اسپرم به سمت رحم را هموار می‌کنند.

  تغییر دمای بدن
  در دوره تخمک گذاری دمی بدن در حدود 0.4 تا 0.1 در جه بالا می‌رود. البته خود فرد متوجه این تغییر دما نمی‌شود پس لازم است که برای این منظور از دماسنج استفاده شود. در هنگام صبح و قبل از هرگونه فعالیتی دکا بدن خود را با دماسنج اندازه بگیرید تا از تخمین دوره تخمک گذاری خود مطمئن شوید.

  کیت‌های مخصوص تخمک گذاری
  برای تشخیص دوره تخمک گذاری کیت‌های مخصوصی وجود دارد که از طریق داروخانه‌ها و بدون نسخه قابل تهیه هستند. کیت‌ها با بررسی هورمون‌های قبل از تخمک گذاری، دوره شما را تشخیص داده و هشدار می‌دهند. با انجام دستور العمل کیت، می‌توانید دقیق ترین نتیجه را به دست آورید. این کیت‌ها ممکن است کمی گران باشند.

 3. رابطه جنسی صحیح
  چگونگی و پوزیشن جنسی مناسب در باردار شدن موثر است. قبل از شروع دوره تخمک گذاری، رابطه جنسی داشته باشید. از محصولات شیمیایی که برای افزایش لذت یا افزایش احتمال باروری مصرف می‌شوند، اجتناب کنید. بعد از رابطه جنسی، بلافاصله آلت را از واژن خارج نکنید. برای ورود اسپرم به رحم چند دقیقه زمان لازم است. تا حد امکان از بیرون ریختن اسپرم از واژن جلوگیری کنید. می‌توانید با دست دو طرف واژن را به هم نزدیک کرده تا اسپرم داخل بدن باقی بماند. بعد از رابطه کمی دراز کشیده و پاها را بالا بگیرید.
 4. زمان رابطه جنسی
  رابطه جنسی خود را در طول هفته افزایش دهید چراکه آمیزش مداوم شانس بارداری را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. البته با انجام رابطه جنسی مداوم، غلظت اسپرم مرد کمی کاهش می‌یابد. اما این مساله جای نگرانی ندارد چرا که از قدرت باروری مردان سالم کم نمی‌شود. با نزدیک شدن به زمان تخمک گذاری رابطه جنسی خود را تا روزی یکبار افزایش دهید.
 5. تست‌های بارداری
  بعد از عبور از دوره تخمک گذاری، زمان انتظار شروع می‌شود. تا قبل از شروع دوره پریود بعدی، لازم است که از تست‌های بارداری استفاده کنید. بالا نگه داشتن دمای بدن یکی از روش‌های مناسب برای بالا بردن احتمال ایجاد لقاح و بارداری است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تست‌های بارداری کلیک کنید.
پایه‌های اصلی باردار شدن
پایه‌های اصلی باردار شدن

همچنین بخوانید : مدل رابطه جنسی (مخصوص زوجین) +۱۸

پوزیشن‌های جنسی مناسب برای بارداری

مناسب ترین پوزیشن رابطه جنسی برای بارداری، به شرایط جسمانی شما بستگی دارد. اما به طور کلی بهترین حالات و پوزیشن‌ها برای رابطه جنسی، روش‌هایی است که آلت عمیق تر وارد واژن می‌شود.

 • خوابیدن دو طرف به پهلو
  کنار یکدیگر نیز یکی از راه‌های خوب برای آندسته از زوج‌هایی است که یکی از طرفین اضافه‌وزن یا کمردرد دارد. اینکار را می توانید هم به صورت رو در رو و هم طوری که مرد از پشت زن را در آغوش گرفته و آلت خود را از پشت وارد واژن زن کند، انجام دهید.
 • رابطه جنسی از پشت
  رابطه جنسی از پشت طوری است که مرد از پشت آلت جنسی خود را وارد واژن زن می‌کند. زن می‌تواند هم روی شکم دراز بکشد و هم روی زمین زانو بزند و یا به پهلو دراز بکشد. مرد پشت او می‌ایستد یا او نیز زانو می‌زند. این روش باعث می‌شود که اسپرم در گردنه رخم نیز ذخیره شود.

در استفاده از هرکدام از وضعیت‌ها، پس از انزال، زن می‌تواند هم روی شکم 20 تا 30 دقیقه بخوابد یا به پشت برگشته و با بالا نگه داشتن لگن خود همانطور که در بالا اشاره شد، دراز بکشد.
 • اسفینکس
  در این حالت، باید بر روی شکم خود دراز بکشید و وزن خود را بر روی بازوهایتان قرار دهید. یکی از پاهای شما باید به کنار مایل شود و پای دیگرتان باید مستقیما پشتتان باشد. پس از آن، شوهرتان با قرار دادن وزنش بر روی بازوهایش بر روی شما دراز می کشد. اسفینکس یک موقعیت خوب است و اجازه می دهد تا دخولی عمیق تر و بارداری سریع تر انجام شود!
 • خوک
  موقعیت دیگری برای زنانی که دوست دارند در بالا باشند! در این موقعیت، شوهرتان به پشت دراز می کشد و شما با پاهای کشیده بر روی او قرار می گیرید. این موقعیت برای زنانی با همسران سنگین وزن مناسب است.
 • دختر گاوچران معکوس
  در اینجا موقعیت خوبی برای باردار شدن وجود دارد که شما را در بالا قرار می دهد! این موقعیتی عالی برای زوج های ماجراجو است! در این موقعیت، شوهرتان به پشت دراز می کشد و شما رو به پاهایش بر روی او می نشینید. این موقعیت برای بارداری تمام انرژی و تلاش شما را می طلبد.
 • قفل کردن
  موقعیتی دیگر برای افراد ماجراجو وجود دارد! این موقعیت، در حالی که دست هایتان را به عنوان تکیه گاه در پشتتان قرار می دهید، شما را مجبور به نشستن بر روی لبه مبلی بلند می کند. شوهرتان باید بایستد و شما می توانید پاهای خود را در اطراف او قفل کنید. نه تنها این موقعیت، حالتی جالب و مناسب برای باردار شدن است، بلکه فضایی را برای اسپرم ها فراهم می کند تا آزادانه حرکت کنند و شما را باردار کنند.
 • اتحاد صدف
  هنگامی که شما در حال تلاش برای بارداری هستید، عمل عشق ورزیدن می تواند خسته کننده و کسالت آور باشد. به همین دلیل مهم است که تنوع کمی به رابطه خود اضافه کنید! در اینجا یک موقعیت عالی وجود دارد که نه تنها رابطه جنسی شما را رنگارنگ تر خواهد کرد، بلکه به شما کمک خواهد کرد تا باردار شوید. در این حالت، در حالی که زانویتان را خم کرده اید به پشت دراز بکشید. شوهرتان در طول مقاربت به صورت خمیده خواهد بود.
 • بامبو باز
  هنگامی که شما در مورد موقعیتی برای بارداری صحبت می کنید، چگونه می توانید کاماسوترا را ذکر نکنید! آیا شما می دانید که برخی از موقعیت های کاماسوترا، نه تنها ماجراجویانه هستند، بلکه می توانند بارداری شما را راحت تر کنند؟ بامبو باز یکی از معروف ترین کوماسوترا ها است . در این حالت، شما باید یکی از پاهای خود را بر روی شانه شوهر خود قرار دهید و شوهرتان نیز به صورت باز در کنار ران شما می ایستد و پای شما را به عنوان تکیه گاه استفاده می کند. علاوه بر برخورد با نقطه G، این موقعیت باعث دخول عمیق تر و احتمال بارداری بیشتر نیز می شود.
 • اتحاد گرگ
  در اینجا موقعیت دیگری برای باردار شدن از نوع کوماسوترا وجود دارد! در این حالت، باید روبروی شوهر خود به پشت قرار گیرید. شوهرتان کمر شما  را نگه می دارد و دخول می کند. سپس باید اجازه دهید که قفسه سینه شما به سمت جلو و پایین متمایل شود. این موقعیت کمک می کند تا اسپرم ها راهی بهتر برای رسیدن به دهانه رحم پیدا کنند و سریع تر باردار شوید.
 • پروانه
  با شنیدن این نام زیبا، شما انتظار یک موقعیت جنسی عاشقانه را دارید، درست است؟ خوب، این موقعیت نرم و عاشقانه نیست! این یک حالت ماجراجویانه و راهی عالی برای ساخت یک کودک ماجراجو است. شما باید بر روی پشت تان، بر روی یک میز دراز بکشید. بله، شما به یک میز برای این موقعیت خاص نیاز دارید. سپس، شوهرتان باید در بین پاهای شما قرار بگیرد و باسن شما را بلند کند (و یا شما می توانید بالشی را در زیر باسن خود قرار دهید) پروانه بهترین موقعیت برای بارداری است و همچنین باعث افزودن هیجان به رابطه جنسی شما می شود. همچنین به اسپرم ها کمک می کند تا مدت بیشتری در مهبل (واژن) بمانند و احتمال شانس بارداری را افزایش می دهد.
پوزیشن‌های جنسی مناسب برای بارداری
پوزیشن‌های جنسی مناسب برای بارداری

عواملی كه ممكن است بر روی بارداری تأثير بگذارند

شانس باردار شدن زن به دلایل مختلفی، از جمله ناباروری در مرد یا زن، می تواند متوقف شده یا به تاخیر بیافتد. در اینجا عوامل متعددی که می تواند شانس باردار شدن شما را تحت تأثیر قرار دهد، آورده شده است:

در زنان:

 • افزایش سن مادر (بیش از 30 سال) باعث شروع کاهش نرخ باروری می شود
 • فیبروم رحم
 • حاملگی خارج رحمی
 • آندومتریوز
 • بیماری التهاب لگن
 • سندرم تخمدان پلیکیستیک (PCOS)
 • پیشینه STD (بیماری های منتقله از راه جنسی)
 • محاسبه نادرست دوره باروری
 • لوله فالوپی مسدود شده
 • چرخه قاعدگی نامنظم
 • عدم تعادل تیروئید
 • نارسایی زودرس تخمدان (POF)
 • کاهش ذخیره تخمدان (DOR)

در مردان:

عوامل کلی:

 • هر مورد جراحی در لگن یا شکم
 • مشکلات سبک زندگی
 • اگر یک وضعیت پزشکی اولیه مانع شانس حاملگی شما نباشد، می توانید با تلاش هایی شانس باردار شدن را بیشتر کنید.
عوامل تاثیرگذار بر بارداری
عوامل تاثیرگذار بر بارداری

همچنین بخوانید: ۵ پوزیشن رابطه جنسی مخصوص افرادی که زود انزالی دارند

افزایش تعداد اسپرم‌ها برای باردار شدن

افزایش اسپرم و میزان غلظت آن‌ها شانس بارداری را بیشتر می‌کند. برای این منظور می‌تواید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

 1. اجتناب از مصرف مواد مخدر و الکل
 2. دوری از سیگار و تنباکو
 3. کم کردن وزن و رسیدن به وزن ایده آل
 4. مصرف ویتامین‌هایی همچون فولیک اسید، ویتامین C و روی
 5. خودداری از محیط‌های بسیار گرم همچون سونا

شتاب دهنده‌های بارداری

شرایط روانی و جسمی شما، در باردار شدن موثر است و باید برخی از آن ها را بدانید:

 1. دلسرد نشوید
  باردار شدن برای اکثر زوجین کار چندان راحتی نیست. از هر 100 زوجی که در ماه برای بارداری تلاش می‌کنند، تنها 15 تا 20 آن‌ها موفق می‌شوند. با این حال 95 درصد زوج‌ها پس از گذشت دو سال موفق به بارداری و فرزندآوری خواهند شد.
 2. انجام معاینه‌های پیش از بارداری
  حتی اگر هیچ قصد یا راه حلی برای بارداری ندارید، لازم است شرایط سلامت روحی و جسمی خود را بررسی کنید. ممکن است بعد از حاملگی، برخی از بیماری‌های شما بدتر شده و به خود و فرزندتان آسیب وارد شود. معاینه لگن، آزمایشات رحم، چک کردن دیابت، بیماری تیروئید، اختلالات خلقی مثل افسردگی، وسواس، اضطراب و … می‌تواند در دوران حاملگی یا بعد از زایمان به شما آسیب برساند.
 3. داشتن زندگی سالم
  شرایط سالم جسمانی و پرهیز از آسیب زاها، شانس بارداری شما را افزایش می‌دهد. برخی از این موارد شامل:
 • کاهش وزن در صورت وزن بالا
 • ورزش سبک و منظم ( در صورت انجام ورزش‌های سنگین و حرفه‌ای باید در زمان اقدام به بارداری آن را کاهش دهید.)
 • پرهیز کامل از سیگار و الکل. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دود سیگار بر نوزاد کلیک کنید.
 • ویتامین‌های پیش از زایمان مصرف کنید (مطمئن شوید مواد مغذی لازم برای جنین در بدن شما وجود دارد)
 • تا می‌توانید از غذاهای ارگانیک و طبیعی استفاده کنید.
 • از مصرف چربی ترانس وغذاهای چرب خودداری نمایید.
 • پنیرهای غیر پاستوریزه، جوانه‌ها، فست فود و غذاهای آماده و منجمد شانس باروری را کاهش می‌دهد.
 • رژیم‌های حاوی حبوبات، آجیل، میوه، سبزی تازه، آنتی اکسیدان، ویتامین‌ها، پروتئین، مرغ و تخم مرغ، امگا 3 موجود در غذاهای دریایی و آهن برای بارور شدن شما مناسب‌تر است.
 • این موارد برای مردان نیز باید رعایت شود تا اسپرم ها تقویت شده و قدرت بارور کردن را داشته باشد.
 • مصرف ویتامین E و C، میوه، سبزی به مردان نیز برای باردار شدن همسرشان توصیه می‌شود.
 • پرهیز از مصرف الکل، سیگار، کافئین، قند و چربی برای مردان ضروری است. این مواد می‌تواند اسپرم‌های مرد را کم و غیر طبیعی کرده و امکان تولد فرزند ناقص را افزایش دهد.
 • مصرف زیاد شکلات و قهوه شانس باروری را در زنان به مقدار زیادی کم می‌کند.
 • ماری جوانا (گل) و هرگونه مخدر دیگر احتمال تولد نوزاد سالم را کاهش می‌دهد.
شتاب دهنده‌های بارداری
شتاب دهنده‌های بارداری

همچنین بخوانید : ۷ پوزیشن جنسی مناسب برای آلت تناسلی کوچک

تاثیر شرایط روحی در بارداری

 • نداشتن رابطه عاشقانه و عدم لذت از معاشقه به شما و همسرتان فشار روحی زیادی وارد می‌کند. در این شرایط احمال باروری کاهش می‌یابد.
 • بخاطر بارور نشدن رابطه خود را تحت فشار قرار ندهید. بارداری به زور اتفاق نمی‌افتد.
 • سعی کنید بدون نیاز به یک بچه، از همدیگر و از رابطه خود لذت ببرید. بچه ای که حاصل عشق نبوده و فقط طبق عادت بقا و انجام وظیفه باشد، فرزند سالمی نخواهد بود.
 • استرس یکی از مهم ترین عوامل کاهش شانسِ بارداری است. سعی کنید اندیشه مثبت و سالمی درباره رابطه و خودتان داشته باشید.
 • افسردگی قبل از بارداری، در طول دوره بارداری و بخصوص پس از زایمان، باعث تولد فرزند ضعیف و افسردگی پس از زایمان می‌شود و احتمال بروز مشکل برای زوجین را افزایش می‌دهد.
 • در مورد تمام این مسائل می‌توانید با روانشناس خود در ارتباط باشید و از او کمک بخواهید. مشاوره کودک می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

زمان انتظار برای بارداری

به طور معمول اکثر زوجینی که هیچ مشکلی در زمینه باروری نداشته اند، بعد از مدت یک الی شیش ماه باردار خواهید شد. البته برای این منظور لازم ایت که تمام نکات گفته شده در بالا را رعایت نمایید و به طور مرتب رابطه جنسی برقرار نمایید. مدت زمان اقدام به بارداری تا باردار شدن با توجه به سن خانم نیز می تواند متفاوت باشد که در ادامه تاثیر سن را بررسی می کنیم.

زمان انتظار برای بارداری
زمان انتظار برای بارداری

همچنین بخوانید: علائم هفته اول بارداری

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

در ابتدا تعیین یک زمان منظم و طبق برنامه برای رفتن به پزشک بسیار مهم است. این مسئله اضطراب را کاهش داده و می‌تواند برای باردار شدن به شما کمک کند.

 • زوج‌های سالم زیر 30 سال که دوبار در هفته رابطه جنسی دارند، باید در طول یک سال بارداری برای‌شان اتفاق بیفتد.
 • زنان بالای 30 سال، پس از 6 ماه تلاش به دکتر مراجعه کنند. ممکن است با افزایش سن، شانس باروری کم شود اما صفر نمی‌شود. تغییر در سبک زندگی و حالت‌های مقاربت جنسی نیز کمک کننده هستند.
 • در صورت داشتن بیماری التهاب لگن، درمان‌های پیشگیری از سرطان، اندومتریوز، سابقه سقط جنین و سن بالای 35 سال، حتما با پزشک در ارتباط باشید.
 • تمام داروها و بیماری‌های روحی و جسمی احتمال باروری را کاهش می‌دهند و باید این مسائل را با پزشک یا روانشناس خود در میان بگذارید.
 • در صورت داشتن عفونت‌های نواحی جنسی و قابل انتقال حتما برای باردار شدن با پزشک مشورت کنید.
 • ممکن است بافت فیزیکی رحم یا آلت مردانه به شکلی باشد که امکان رسیدن اسپرم به تخمک را دشوار کند. این مساله باید مورد بررسی قرار گیرد.
 • گاهی در اسپرم مرد مشکلاتی وجود دارد، که از آزمایش‌های باروری مردانه مثل آزمایش خون یا انسداد مجاری ادرار برای تشخیص استفاده می‌شوند.
 • آزمایش و تست‌های هورمونی توسط پزشک انجام می‌شود.
( رای: 1 امتیاز: 5 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.