آموزش کاربردی

چگونه جوجه رنگی را در خانه نگه داریم

( رای: 2 امتیاز: 4.5 )

برای نگهداری از جوجه رنگی در آپارتمان توجه به نوع تغذیه، آماده کردن لانه و نحوه حمام کردن جوجه ضروری است. توجه داشته باشید جوجه‌های رنگی در بیشتر مواقع باعث انتقال بیماری به افراد خانواده به ویژه کودکان می‌شوند.

معایب نگهداری از جوجه رنگی در آپارتمان

 1. جوجه‌های رنگی اغلب جوجه‌های ضیف و بیمار مرغداری‌های صنعتی هستند که به همین علت صرفه نگهداری برای مرغدار را ندارند، بنابراین بیشتر این جوجه‌ها عاملی برای انتقال بیماری هستند.
 2.  یکی از مهمترین بیماری‌های قابل انتقال از جوجه‌های رنگی به انسان و به ویژه کودکان بیماری سالمونلوز، آنفولانزای مرغی و ابتلا به اسهال است.
 3. عفونت های باکتریایی دستگاه گوارش
 4. عمر این جوجه‌ها بسیار کوتاه است و اکثرا در کمتر از یک ماه می‌میرند و این برای کودک شما آسیب روحی به همراه خواهد داشت.
 5. جوجه‌های رنگی توسط رنگ‌های غیر مجاز و غیر بهداشتی رنگ آمیزی می‌شوند که دست زدن به آن‌ها برای کودک مضر است.
 6. پر‌های جوجه مرغ و خروس صنعتی بسیار آلرژی‌زاست و می‌تواند باعث بروز حساسیت، تب، سرفه، تنگی نفس و حملات شبیه آسم در کودک شما شود.

روش نگهداری از جوجه رنگی در خانه

برای نگهداری از جوجه در آپارتمان همانطور که گفته شد بهترین گزینه خرید جوجه سالم و قوی بومی است نه رنگی ، که البته می‌توانید انواع جوجه با پر‌های رنگی را که زیباتر هستند انتخاب کنید. مراحل نگهداری از جوجه رنگی در آپارتمان به شرح زیر است:

 1.  انتخاب جوجه سالم و قوی : برای انتخاب یک جوجه سالم باید به وضعیت ظاهری جوجه توجه کنید. جوجه‌هایی را انتخاب کنید که چشمان باز و شفاف داشته باشند. پر جنب و جوش بوده و در یک گوشه کز نکرده باشند. بال و پر جوجه را بررسی کنید تا هیچ گونه اثر خونمردگی و زخم روی پر‌ها مشاهد نشود. نوک و پا‌های پرنده را بررسی و از سلامت آن‌ها اطمینان حاصل کنید. بدن پرنده را به دقت بررسی و از نبود کچلی در قسمتی از بدن جوجه مطمئن شوید.
 2. آماده کردن لانه : بهترین لانه برای نگهداری از جوجه رنگی انتخاب قفس مناسب است با این وجود می‌توانید از یک جعبه چوبی یا کارتن مقوایی بزرگ با ارتفاع بلند نیز استفاده کنید و کف آن را با کاغذ سفید یا براده چوب بپوشانید. از پهن کردن کاغذی که جوهر چاپ روی آن قرار دارد مانند روزنامه پرهیز کنید؛ زیرا با نوک زدن مکرر جوجه، مواد سمی جوهر داخل بدن پرنده می‌شود.
 3. نحوه تغذیه جوجه : یکی از مهمترین نکات نگهداری از جوجه رنگی در منزل توجه به نوع و نحوه تغذیه پرنده است. هر چند جوجه‌ها همه‌چیز‌خوار هستند، ولی توصیه می‌کنیم از دادن تنقلاتی مانند پفک، چیپس، چوب شور، بیسکوییت و … به جوجه اجتناب کنید.

  برای تغذیه جوجه‌ها می‌توانید از دانه‌های مخصوص جوجه موجود در مغازه‌ها و پت شاپ‌ها استفاده کنید و یا از بلغور گندم، خرده نان و خرده برنج، تخم مرغ آب پز و باقیمانده سبزیجات در منزل برای غذا دادن به جوجه استفاده کنید.

چگونه جوجه رنگی را در خانه نگه داریم

نحوه آب دادن به جوجه

یک ظرف کوچک با عمق کم شبیه به یک نعلبکی را به عنوان ظرف آب برای جوجه‌ها قرا دهید و آن را همواره پر از آب تمیز، تازه و سالم کنید و در طول روز داخل قفس بگذارید.

دمای مناسب برای نگهداری از جوجه رنگی

مناسب‌ترین دما برای نگهداری از جوجه رنگی در آپارتمان دمای بین ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتیگراد است.
هشدار: از نوسانات دمایی پرهیز کنید و محل نگهداری پرنده را دور از تماس مستقیم با شوفاژ، بخاری یا باد کولر قرار دهید.

نحوه حمام کردن جوجه

از دیگر نکات مهم نگهداری جوجه رنگی در آپارتمان توجه به حمام کردن جوجه است. جوجه را باید هفته‌ای یک بار در یک لگن آب گرم شست‌وشو دهید. دمای آب بستگی به سن جوجه دارد و توصیه می‌شود جوجه ۱۰ روزه را با دمای آب ۲۲ درجه بشویند.

نکته: از مواد شوینده شیمیایی برای حمام کردن جوجه‌ها استفاده نکنید و فقط با آب ولرم آن‌ها را بشویید. بهترین شیوه حمام کردن جوجه، قرار دادن پرنده در داخل یک لگن کوچک آب است تا جوجه در آب حرکت کرده و خود را بشوید، زیرا شستن با دست ممکن است به حیوان آسیب برساند. فقط مراقب باشید که جوجه در آب غرق نشود و بعد از حمام کردن به آرامی ان را با یک حوله نرم خشک کنید یا برای چند ساعت جوجه را در برابر آفتاب قرار دهید.

سخن پایانی
نگهداری از جوجه رنگی یا نگهداری از جوجه طوطی در آپارتمان اگرچه کاری جذاب برای کودکان است ، ولی قبل از هر چیز ضروری است از سالم بودن جوجه خریداری شده اطمینان حاصل کنید. در پایان توصیه می‌کنیم تا جایی که امکان دارد از خرید جوجه رنگی پرهیز کنید و در صورت خرید آن را خارج از محیط خانه نگهداری نمایید. تجربیات و سوالات خود درباره نحوه نگهداری از پرندگان در منزل را می‌توانید از طریق بخش نظرات و پرسش‌ها با ما در میان بگذارید.

( رای: 2 امتیاز: 4.5 )

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.