روانشناسیسبک زندگی
موضوعات داغ

مهارت نه گفتن و رفتار جراتمندانه ! learn to say NO

چگونه میتوان مهارت نه گفتن را کسب کرد؟

ترس از طرد شدن، ترس از تنها ماندن ترس از دست دادن

عدم توانایی در نه گفتن راضی کردن دیگران تا حدود زیادی ناشی از ترس های روانی و عاطفی ما است: ترس از طرد شدن، ترس از تنها ماندن ، ترس از تعارض و ایجاد اختلاف، ترس از انتقاد، ترس از دست دادن و ترس از خشم و غیره .

در واقع با راضی نگه داشتن همیشگی دیگران شاید شما با ترس های مذکور روبرو نشوید و به این واسطه احساس امنیت ظاهری کنید. ولی متاسفانه بهای سنگینی بابت فرار از ترس های خود پرداخت خواهید کرد. سوء استفاده دیگران از ناتوانی شما در مخالفت اولین بهای فرار از ترس هایتان خواهد بود که خود باعث اثرات مخرب مالی ،زمانی و روانی زیادی برای شما خواهد بود.

افرادی که نمی توانند نه بگویند

این دسته از افراد معمولا دچار یک چرخه معیوب برای معاشرت هستند.آنها افرادی را برای معاشرت انتخاب میکنند و یا گرفتار افرادی میشوند که همواره آنها را را وادار به تسلیم می کنند.
معاشرین آنها (آگاهانه یا ناآگاهانه) برای رسیدن به خواسته هایشان، به واسطه ترس و عدم مهارت های طرف مقابل از علاقه ایجاد شده سوءاستفاده می کنند و قدرت نه گفتن را از آنها می گیرند . اگر هم بعد از مدتی به خواسته هایشان نه بگویند، دست به تهدید می زنند و یا آنها را زیر بار سنگینی از احساس های منفی تنها میگذارند

کسانی که قدرت نه گفتن ندارند ممکن است توسط دیگران به شیوه های زیر درگیر چرخه کسب رضایت برای حفظ اجباری روابط خود شوند و عملا توسط دیگران کنترل شوند.

۱– تنبیه کنندگان: کسانی که کاملا به ما نشان می دهند چه می خواهند و اینکه در صورت عدم اطاعت چه عواقبی در انتظارمان خواهد بود. این گروه به آشکار ترین شکل ممکن مانع نه گفتن ما می شوند و خواسته های خود را به شکل محرومیت و پرخاش ابراز می کنند.
۲– خود تنبیه کنندگان:خشم را متوجه خود می سازند و تاکید می کنند که اگر به خواسته هایشان نرسند، به خود آسیب می رسانند.
۳-وسوسه کنندگان: با وعده های غیر واقعی ما را متقاعد می سازند که با خواسته هایشان موافقت کنیم و نه نگوییم و مدام برآورده کردن آن را به تعویق می اندازند.

یکی از ملاک های تشخیص در این روش عدم رضایت کامل فرد بعد و حین انجام کار است و همچنین ترس مداوم از دست دادن رابطه حتی بعد از انجام خواسته ها و توجه کنید که معمولا افراد در این شرایط احساس اجبار می کنند حتی اگر در ظاهر احساس رضایت داشته باشند.

 

کسب مهارت گفتن نه

برای به دست آوردن قدرت نه گفتن چه باید کرد؟

برای اینکه قدرت نه گفتن به دست آورید، ابتدا باید به قدر کافی از خود حمایت کنید و خود را دوست بدارید. معمولاً افرادی که توانایی نه گفتن ندارند ،خود را به اندازه کافی خوب و دوست داشتنی نمی دانند ، این افراد جزییات منفی رفتار خود را به کل شخصیت خود نسبت می دهند اما رفتار افرادی که با آنها رابطه دارند را برعکس میبینند و از ترس از دست دادن آنها (خود آگاه یا ناخود آگاه ) از دیدن جزییات منفی رفتار آنها چشم پوشی میکنند .

شما و همه افراد ویژگی های (مثبت و منفی ) دارید که در مجموع با آنها هویت می یابید و تعریف می شوید.
برای تغییر باید ابتدا خود را بپذیرید و دوست داشته باشید سپس به سمت کمال هم پیش بروید.

*رفتار جراتمندانه *

با مشاهده کمترین تعارض و اختلاف از میدان بحث فرار نکنید. در غیر این صورت هرگز فرصت آن را به دست نمی آورید که منصفانه با مشکلات روبرو شوید.
مهارت های ارتباطی لازم را بیاموزید، تا بتوانید احساسات منفی خود را ابراز کنید.
اگر تمایلی به انجام کاری ندارید و یا خودتان کار دارید و فرصت انجام کار فرد دیگر را ندارید ، بتوانید نه بگویید.
اگر از رفتار و انتظار دیگران ناراحت هستید باید بتوانید بدون تجربه ترس در این باره صحبت کنید.

 

افراد تاییدطلب نه نمی گویند چراکه از روبرو شدن با خشم و بی محلی و طرد شدن از دیگران پس از نه گفتن می ترسند.بنابراین به تمام خواسته ها پاسخ مثبت می دهند تا شاید به این واسطه از روبرو شدن با تعارض و اختلاف جلوگیری کنند.
ولی متاسفانه بهای سنگینی بابت فرار از مواجه شدن با این تعارض های احتمالی می دهند.
مورد سوء استفاده قرار گرفتن توسط دیگران اولین بهای فرار از ترس هایشان خواهد بود.

۱۱ راهکاری که قدرت نه گفتن را در شما تقویت می‌کند مهارت های ارتباطی و اختلالات ارتباطی در کودکان

 

به این مطلب امتیاز دهید :
( رای: 0 امتیاز: 0 )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.