عکس و کلیپ استوری

استوری زیبا برای ماه مبارک رمضان

استوری ماه مبارک رمضان

( رای: 0 امتیاز: 0 )

روزه های واجب در ماه رمضان

در جهان اسلام، تعدادی روزه واجب وجود دارد که گرفتن آنها برای تمام مسلمانان واجب است. از روزه های واجب می توان به روزه ماه مبارک رمضان، روزه قضا، روزه کفاره، روزه قضای پدر و مادر، روزه مستحبی که به واسطه نذر و عهد و قسم واجب شده است، روزه روز سوم ایام اعتکاف و روزه بدل از قربانی در حج تمتع اشاره کرد. از سوی دیگر، گرفتن و به جا آوردن روزه های واجب، شرایط خاصی دارند. فردی که قصد گرفتن روزه واحب را دارد، باید بالغ باشد و عقل کامل داشته باشد؛ همچنین قدرت، بی هوش نبودن، مسافر نبودن، حایض و نفسا نبودن، ضرری نبودن روزه و حرجی نبودن روزه، از نکات مهم این کار است.
استوری زیبا برای ماه مبارک رمضان
شرایط صحت روزه در ماه رمضان
تنها داشتن شرایط فردی مناسب برای روزه گرفتن کافی نیست؛ چراکه گرفتن روزه درست، در کنار شرایط فردی مناسب، نیاز به رعایت کردن اصول و شرایط خاصی دارد که هر یک بر فرد مسلمان روزه دار واجب است. از شرایط صحت روزه می توان به داشتن دین اسلام، ایمان، عقل، به هوش نبودن، حایض و نفسا نبودن، ضرری نبودن، داشتن نیت و ترک مفطرات اشاره کرد. به طور کلی روزه افرادی که واجد شرایط گفته شده هستند، صحیح است. در نتیجه روزه کافر، غیرشیعه دوازده امامی (بنا به نظر معروف)، دیوانه، بی هوش و غیره مورد قبول دین اسلام نیست.
چه رفتارهایی روزه را باطل می کند؟
به طور کلی موارد زیادی هستند که باعث باطل شدن روزه می شوند. در نتیجه روزه دار در طول به جا آوردن حکم دینی خود، باید به نکته های خاصی توجه داشته باشد. از مواردی که روزه را باطل می کنند می توان به خوردن و آشامیدن، دروغ بستن به خدا و پیغمبر(ص) و جانشینان پیغمبر(ع)، رساندن غبار غلیظ به حلق، فرو بردن تمام سر در آب، باقى ماندن بر جنابت و حیض تا اذان صبح، اماله کردن با چیزهاى روان و قى کردن اشاره کرد. گر روزه‌دار عمدا چیزى بخورد یا بیاشامد، روزه او باطل می‌شود؛ چه خوردن و چه آشامیدن معمول باشد مثل نان و آب، چه معمول نباشد مثل خاک و شیره درخت، حتی چه کم چه زیاد، و حتى مسواک زدن در صورت ورود آب به دهان، روزه را باطل می‌ کند. از سوی دیگر، اگر روزه دار به هر دلیلی، عمدا خبر اشتباهی منتقل کند یا پشت سر کسی حرف بزند یا سخن دروغ بر زبان آورد، روزه آن فرد باطل است.
( رای: 0 امتیاز: 0 )

از طريق
استوری ماه مبارک رمضان
منبع
کلیپ های مرتبط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.