مجله بانوانبارداری

چگونه پوشک نوزاد را عوض کنیم؟

( رای: 4 امتیاز: 3.5 )

یکی از اولین مهارت‌هایی که پدر و مادرها در اولین فرزندآوری باید خیلی سریع بیاموزند عوض کردن پوشک بچه است. پدر و مادر باید به‌شکل مداوم مهارت‌های تعویض پوشک‌ را متناسب با مراحل رشد فرزندشان تغییر دهند؛ زیرا وقتی خواب کودک منظم‌تر می‌شود و شما کم‌کم او را با غذاهای جامد آشنا می‌کنید، مدفوع و به‌دنبال آن تعویض پوشک، مدام تکرار می‌شود. در این مقاله قصد داریم به نکته‌هایی اشاره کنیم که دانستن آنها در تعویض پوشک لازم است. با ما همراه باشید.

لوازم مورد نیاز برای تعویض پوشک بچه

  • زیر اندازی که هنگام تعویض پوشک نوزاد استفاده می شود
  • پوشک(یکبار مصرف از برند و جنس مرغوب)
  • پارچه تمیز
  • دستمال مرطوب یا توپ پنبه خیس شده با آب مقطر
  • کرم ضد خارش

آموزش مرحله به مرحله تعویض پوشک بچه :

دست هایتان را کاملا با آب و صابون بشویید و همچنین می توانید از ضد عفونی کننده ها هم استفاده کنید. اگر هیچ کدوام از این ها در دسترس نبودند می توانید دست هایتان را با پشت پوشک کودکتان تمیز کنید ، تمیز کردن دست ها بسیار ضروری هستند و باید جدی گرفته شود زیرا شما نمی خواهید که نوزادتان آسیب ببیند پس اگر احساس می کنید دستانتان در جریان کارهای منزل آلوده هستند حتما قبل از عوض کردن پوشک نوزاد آنها را بشویید. برای تعویض کودک برای اینکه اطمینان پیداکنید که نوزاد تکان نخورد ، تمام مدت یکی از دستان خود را روی نوزاد قرار دهید .شما دقیقا نمیدانید که چه زمان  نوزاد قصد قل خوردن و چرخیدن را دارد .
همچنین بخوانید :آموزش از پوشک گرفتن کودک
 عوض کردن پوشک
زمانی که مشغول تعویض پوشک هستید با نوزاد خود صحبت کنید ، این فرصت مناسبی است تا با نوزاد خود صحبت کرده و با او وارد تعامل شوید . پوشک در کنارش لبه هایی دارد که باید زیر بدن نوزاد قرار میگیرد . به آرامی باسن او را از زمین بلند کنید . یک پوشک تمیز زیر پوشک کثیف قرار بدید . پوشک اول را باز کرده و پوشک کثیف را زیر نوزاد تا کرده و کناره ها را تمیز کنید . برای نوزادان دختر از جلو به عقب دستمال بکشید و تمیز کنید تا عفونت و کثیفی ها وارد بدن او نشود . برای نوزاد پسر باید به دقت بررسی کنید که مدفوع در قسمت های مخفی آلت او مخفی نشده باشد همچنین روی آلت تناسلی وی را بپوشانید و گرنه ممکن است هم خود را و هم شما را خیس کند . 
سپس یک مقدار فرصت دهید تا زیر پوشک خشک شود .و مقدار کمی کرم بزنید . یکی از اشتباهات شایعی که بیشتر مادران و پدران انجام میدهند این است که در هنگام تعویض پوشک به اندازه کافی پوشک را بالا نمیکشند . در اینصورت قسمت کمی از پوشک نوزاد را پوشش می دهد ما باید پوشک را تا جای ممکن بالا بکشیم و از زمانی که بند ناف او افتاد میتوانید تا روی ناف بالا بکشید . ( در صورت وجود بند ناف باید مقدار کمی از بالای پوشک را تا کنید )
در انتها با یک دست شکم نوزاد را نگه دارید و کناره های پوشک را محکم بالا بکشید و روی پوشک بچسبانید . مطمئن باشید که آنقدر سفت نکرده باشید که پوست نوزاد را آزار دهد . از طرفی دیگر شل و سفت بودن کش دور ران مهم است چون ممکن است از اطراف آن چیزی به بیرون درز کند . در انتها مرتب کردن وسایل ، بعد از پوشاندن پوشک بر روی نوزادتان ، پوشک کهنه را درون سطل آشغال بیندازید و اطمینان حاصل نمایید که پوشک را در آشغال انداخته اید و ممکن است که فرزندتان دست به پوشک کهنه خود بزند و بعد از این مرحله دستان خود را با آب و صابون بشویید و در آخر وسایلی که از آنها استفاده کردید را در جای خود قرار دهید.
یادگیری نحوه صحیح پوشاندن پوشک کار سختی نمی باشد و می توانید با دنبال کردن مراحل ذکر شده با این کار آشنا شوید .یک نکته دیگر که بسیار مهم است مراقب باشید که سایز پوشک برای نوزادتان مناسب باشد وگرنه ممکن است باعث اذیت شدن نوزادتان شود.

۱۰ نکته که در عوض کردن پوشک بچه باید بدانید

۱. در مواقع ضروری، از شگردهای تازه‌ای برای عوض کردن پوشک استفاده کنید

بهترین شکل عوض کردن پوشک این است که والدین کودکشان را روی سطحی خشک، تمیز و مجهز به کمربند ایمنی قرار دهند. اما معمولا کودکان چنین شانسی ندارند و در نهایت، والدین در موقعیت‌هایی قرار می‌گیرند که مجبورند پوشک را در مکانی نامناسب عوض کنند: مکانی مانند دست‌شویی رستوران، بدون میز مخصوص تعویض پوشک. حسّ عوض کردن پوشک در چنین مکان‌های دشواری شاید مثل حس بازی با آتش باشد، اما با دانستن چند نکته می‌توانید کارها را آسان‌تر کنید.

اگر امکان دارد، کودک را به ماشین ببرید و او را در صندوق‌عقب ماشین بگذارید. ممکن است این به‌نظر فکر جالبی نباشد اما صندوق‌عقب صاف‌ترین قسمت ماشین است و دیوارهای آن هم دور کودک را می‌گیرند و از او محافظت می‌کنند. بهتر است کودک را در خشک‌ترین قسمت قرار دهید و اگر سطح صندوق‌عقب کمی برجسته است، برای ایمنی بیشتر، در تمام مدت، کودک را با یک دست نگه دارید. اگر پتو یا پدِ مخصوص تعویض به‌همراه ندارید، از هر‌چه دمِ دست است استفاده کنید. همیشه مقدار زیادی دستمال‌توالت در دست‌شویی‌های عمومی پیدا می‌شود.

نکات تعویض پوشک کودک

۲. همیشه برای تعویض پوشک آماده باشید

غیرحرفه‌ای‌ترین کاری که پدر و مادرها انجام می‌دهند این است که بدون برداشتن پوشک کافی از خانه بیرون می‌آیند. همیشه پوشک اضافی همراه داشته باشید؛ زیرا معمولا کودکان عادت دارند کارشان را نیمه‌تمام بگذارند و وقتی در حال تعویض پوشک جدید هستید، کارشان را تمام کنند. تعداد دفعات تعویض پوشک را با اطمینان نمی‌توان گفت؛ پس بهتر است همیشه چند سری پوشک اضافی داشته باشید.

۳. همیشه دستمال مرطوب همراه داشته باشید

مدفوع فقط در پشت کودک نیست؛ می‌تواند به‌ همه‌جا پخش شود. همیشه لوازم ضروری بهداشتی را به‌همراه داشته باشید. همیشه از جلو به عقب دستمال بکشید؛ این مورد برای نوزادان دختر اهمیت بیشتری دارد. اگر پوست کودک تاخوردگی دارد، دقت کنید مدفوع وارد آن ناحیه نشود. برای نوزادان پسر، حتما زیر بیضه‌ها و آلت تناسلی را خوب تمیز کنید.

اطراف و قسمت‌های بیرونی را یک بار خوب با دستمال تمیز کنید و اگر لازم شد، دوباره دستمال بکشید. درمورد نوزادان دختر دقت کنید دستمال مرطوب را آرام به پوست نوزاد بکشید؛ زیرا فشار زیاد باعث می‌شود مدفوع به قسمت‌هایی برود که تمیزکردن آنها دشوار است.

۴. پوشک‌ را چندمنظوره در نظر بگیرید

قبل از اینکه پوشک کثیف را باز کنید، پوشک تمیزی را، به‌شکل پد، زیر نشیمنگاه کودک قرار دهید. وقتی پوشک کثیف باز شد، جلوی قسمت انتهایی آن را به پوست کودک بکشید تا مدفوع اضافی را پاک کند. در مورد نوزادان پسر، وقتی می‌خواهید پوشک کثیف را باز کنید، با پوشک تمیزی که در زیر کودک است مجاری ادرار را بپوشانید تا از پاشیده‌شدن ناخواستۀ ادرار جلوگیری کنید.

۵. در برابر بوی بد از خودتان محافظت کنید

بوی بد پوشک هنکام عوض کردن پوشک بچه می‌تواند آزاردهنده باشد
بوی بد پوشک هنکام عوض کردن پوشک بچه می‌تواند آزاردهنده باشد

همیشه در والدین، واکنش ناخوشایند به بوی بد هنگام عوض کردن پوشک وجود دارد، حتی در آن دسته از والدینی که ادعا می‌کنند در برابر به بو مقاوم هستند. اما با چند ترفند می‌توانید از این وضیت خلاص شوید؛ برای نمونه، می‌توانید چند قطره اسانس یا ویکس زیر بینی‌تان بمالید. برای بوهای شدیدتر می‌توانید کمی عصارهٔ نعنا به داخل ماسکتان بزنید.

۶. چین‌های پوشک را جدی بگیرید

هنوز هم بحث بر سر استفاده از کهنه یا پوشک یک‌بار‌مصرف زیاد است. اما یکی از مهم‌ترین نکته‌هایی که باعث می‌شود پوشک از کهنه پیشی بگیرد، چین‌های دور آن است که مانند سدّی در مقابل رطوبت عمل می‌کند و اجازه نمی‌دهد مواد داخل پوشک بیرون بریزند. دقت به این چین‌ها خیلی مهم است و می‌تواند جلوی فاجعه را بگیرد. بیشتر پوشک‌های یک‌بار‌مصرف چین درونی و چین بیرونی دارند. حتما دقت کنید که چین‌های بیرون پوشک به سمت داخل برنگردند؛ چون این چین‌ها جلوی بیرون‌ریزی را می‌گیرند.

۷. اندازه پوشک فقط توصیه است

اندازه پوشک فقط به‌عنوان پیشنهاد مطرح می‌شود و والدین هیچ اجباری در پیروی از آنها ندارند. به‌بیان ساده، پوشک مناسب برای کودک شما، پوشک اندازه او است. اندازه‌ نامناسب یا خیلی تنگ است یا آن‌قدر گشاد است که باعث بیرون‌ریزی می‌شود.

بهتر است به پوشک اندازه‌ٔ کودکتان فکر کنید و ذهن‌تان را درگیر اندازه‌های استاندارد نکنید. اگر بتوانید انگشت‌تان را بین پوشک و بدن کودک قرار دهید، یعنی اندازه‌ مناسبی را انتخاب کرده‌اید. این اندازه کاملا مناسب است و تنگ یا گشاد نیست.

۸. با مراقبت، از کهیر جلوگیری کنید

کهیر ابتدا با خارش و بعد با درد همراه است و معمولا زیاد اتفاق می‌افتد؛ پس به‌سختی می‌توان از کهیر اجتناب کرد. برای جلوگیری از کهیر، همیشه باید میزان رطوبت را کنترل کنید و در صورت خیس‌بودن پوشک، آن را تعویض کنید، کودک را با آب بشویید و سپس بدون اینکه حوله را روی بدن کودک بمالید، با ضربه‌های آرام، بدن را خشک کنید. بهترین راه برای جلوگیری از کهیر این است که تا حد امکان، پوشک کودک را خشک نگه دارید. اگر دیدید پوست کمی قرمز شده است، از کرم‌های مخصوص پوشک استفاده کنید. بهترین انتخاب کرمی است که اکسید روی (زینک‌اکسید) داشته باشد.

۹. در هنگام تعویض پوشک، رابطه محبت‌آمیز با کودک ایجاد کنید

رابطه محبت آمیز هنگام عوض کردن پوشک بچه

تعویض پوشک می‌تواند عذاب‌آور باشد اما با‌این‌حال زمان خوبی برای برقراری رابطه محبت‌آمیز با کودک است. والدین می‌توانند از این فرصت برای برقراری ارتباط چشمی، آواز‌خواندن، قلقلک‌دادن، حرف‌زدن و بازی‌کردن استفاده کنند. قبل از اینکه کودک به‌ اندازه‌ای بزرگ شود که دائما حرکت کند، زمان تعویض پوشک زمان خاصی است. تعویض پوشک، حتی وقتی مدفوع او آزاردهنده باشد، بهترین زمان برای ایجاد رابطه مهرآمیز بین کودک و والد است.

۱۰. از تعویض پوشک وحشت‌زده نشوید

شاید این ترس بیشتر در پدران دیده شود تا مادران؛ زیرا پدران اغلب تجربه کمتری دارند. بعضی از والدین حس می‌کنند پوشک را خوب عوض نکرده‌اند و دوباره از اول شروع می‌کنند؛ بعضی دیگر فکر می‌کنند به‌خاطر طول‌کشیدن زمان تعویض پوشک، کودک کلافه شده است. توصیه ما این است که نفس عمیقی بکشید و نگرانی را از خود دور کنید؛ عوض کردن پوشک به آزمون و خطای زیادی نیاز دارد.

به این فکر نکنید که کودکتان کلافه شده است. کودکان شما را قضاوت نمی‌کنند؛ آنها بخشنده‌ترین موجودات هستند. هر‌قدر بیشتر اشتباه کنید، بیشتر می‌آموزید و سریع‌تر و ماهرتر می‌شوید.

سخن آخر در مورد عوض کردن پوشک بچه

تعویض پوشک یکی از مهم‌ترین مهارت‌های والدین است و نباید آن را کم‌اهمیت دانست. دانستن مهارت‌های این کار به شما کمک می‌کند سلامت و بهداشت کودکتان را حفظ کنید. با‌اینکه تعویض پوشک در ابتدا می‌تواند آزاردهنده و حتی استرس‌آور باشد، اما نباید نگران شوید؛ با کمی تمرین و استفاده از نکات این مقاله می‌توانید خیلی زود به مهارت برسید.

( رای: 4 امتیاز: 3.5 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.