مجله بانوان

چگونه پوشک نوزاد را عوض کنیم؟

( رای: 4 امتیاز: 3.5 )

لوازم مورد نیاز برای تعویض پوشک بچه

  • زیر اندازی که هنگام تعویض پوشک نوزاد استفاده می شود
  • پوشک(یکبار مصرف از برند و جنس مرغوب)
  • پارچه تمیز
  • دستمال مرطوب یا توپ پنبه خیس شده با آب مقطر
  • کرم ضد خارش

آموزش مرحله به مرحله تعویض پوشک بچه :

دست هایتان را کاملا با آب و صابون بشویید و همچنین می توانید از ضد عفونی کننده ها هم استفاده کنید. اگر هیچ کدوام از این ها در دسترس نبودند می توانید دست هایتان را با پشت پوشک کودکتان تمیز کنید ، تمیز کردن دست ها بسیار ضروری هستند و باید جدی گرفته شود زیرا شما نمی خواهید که نوزادتان آسیب ببیند پس اگر احساس می کنید دستانتان در جریان کارهای منزل آلوده هستند حتما قبل از عوض کردن پوشک نوزاد آنها را بشویید. برای تعویض کودک برای اینکه اطمینان پیداکنید که نوزاد تکان نخورد ، تمام مدت یکی از دستان خود را روی نوزاد قرار دهید .شما دقیقا نمیدانید که چه زمان  نوزاد قصد قل خوردن و چرخیدن را دارد .
چگونه پوشک نوزاد را عوض کنیم؟
زمانی که مشغول تعویض پوشک هستید با نوزاد خود صحبت کنید ، این فرصت مناسبی است تا با نوزاد خود صحبت کرده و با او وارد تعامل شوید . پوشک در کنارش لبه هایی دارد که باید زیر بدن نوزاد قرار میگیرد . به آرامی باسن او را از زمین بلند کنید . یک پوشک تمیز زیر پوشک کثیف قرار بدید . پوشک اول را باز کرده و پوشک کثیف را زیر نوزاد تا کرده و کناره ها را تمیز کنید . برای نوزادان دختر از جلو به عقب دستمال بکشید و تمیز کنید تا عفونت و کثیفی ها وارد بدن او نشود . برای نوزاد پسر باید به دقت بررسی کنید که مدفوع در قسمت های مخفی آلت او مخفی نشده باشد همچنین روی آلت تناسلی وی را بپوشانید و گرنه ممکن است هم خود را و هم شما را خیس کند . 
چگونه پوشک نوزاد را عوض کنیم؟
سپس یک مقدار فرصت دهید تا زیر پوشک خشک شود .و مقدار کمی کرم بزنید . یکی از اشتباهات شایعی که بیشتر مادران و پدران انجام میدهند این است که در هنگام تعویض پوشک به اندازه کافی پوشک را بالا نمیکشند . در اینصورت قسمت کمی از پوشک نوزاد را پوشش می دهد ما باید پوشک را تا جای ممکن بالا بکشیم و از زمانی که بند ناف او افتاد میتوانید تا روی ناف بالا بکشید . ( در صورت وجود بند ناف باید مقدار کمی از بالای پوشک را تا کنید )
در انتها با یک دست شکم نوزاد را نگه دارید و کناره های پوشک را محکم بالا بکشید و روی پوشک بچسبانید . مطمئن باشید که آنقدر سفت نکرده باشید که پوست نوزاد را آزار دهد . از طرفی دیگر شل و سفت بودن کش دور ران مهم است چون ممکن است از اطراف آن چیزی به بیرون درز کند . در انتها مرتب کردن وسایل ، بعد از پوشاندن پوشک بر روی نوزادتان ، پوشک کهنه را درون سطل آشغال بیندازید و اطمینان حاصل نمایید که پوشک را در آشغال انداخته اید و ممکن است که فرزندتان دست به پوشک کهنه خود بزند و بعد از این مرحله دستان خود را با آب و صابون بشویید و در آخر وسایلی که از آنها استفاده کردید را در جای خود قرار دهید.

حرف آخر درباره تعویض پوشک بچه

یادگیری نحوه صحیح پوشاندن پوشک کار سختی نمی باشد و می توانید با دنبال کردن مراحل ذکر شده با این کار آشنا شوید .یک نکته دیگر که بسیار مهم است مراقب باشید که سایز پوشک برای نوزادتان مناسب باشد وگرنه ممکن است باعث اذیت شدن نوزادتان شود.
( رای: 4 امتیاز: 3.5 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.