مجله بانوانبارداری

انتخاب بهترین پوشک برای نوزادتان

راهنمای خرید بهترین پوشک مناسب نوزاد شما

انتخاب پوشک به دلیل تماس طولانی مدت الیاف پوشک با پوست نوزادتان بسیار مهم است و باید به درستی انتخاب شود. انتخاب نادرست پوشک منجر به بیماری های پوستی مانند انواع بثورات پوشک و قارچ ها در نوزادتان می شود که درمانش طولانی مدت است. به همین دلیل برای انتخاب صحیح پوشک باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • قدرت جذب
  یک پوشک خوب ، رطوبت را به خوبی جذب کرده و آن را از پوست نوزاد دور نگه می دارد و به محافظت در برابر سوزش ، بثورات و جلوگیری از عارضه های پوستی کمک می کند.
 • نرمی و حالت کشسان آن
  یک سطح نرم به خوبی از پوست ظریف کودک شما محافظت می کند و دو طرف پوشک که حالت کششی دارد به شما این امکان را می دهد که پوشک را به راحتی با شکل منحصر به فرد کودک خود تنظیم کنید تا متناسب با آن باشد و نوزاد را اذیت نکند.
 • شاخص رطوبت
  شاخص رطوبت در واقع نشانگر رطوبت خطی رنگ روی پوشک است که از زرد به آبی تبدیل می شود تا به شما اطلاع دهد چه زمانی نوزاد نیاز به تعویض پوشک دارد
 • متناسب بودن پوشک با بدن
  بریدگی جلوی پوشک از ناحیه زیر ناف نوزاد شما هنگام بستن پوشک عبور می کند. این حالت به خشک نگه داشتن منطقه دور ناف و در معرض هوا قرار گرفتن ناف تا رسیدن به بهبودی به نوزاد کمک می کند.
 • بافت فوق العاده نرم
  الیاف درجه یک و نرم باعث می شود نوزاد احساس راحتی بیشتری کند و در هنگام نیاز به تعویض پوشک کمتر نا آرامی کند.

نکات قابل توجه برای مادران در مورد پوشک

 1. نوزادان به طور متوسط در روز به 7 الی 8 پوشک نیاز دارند.
 2. بعد از چند هفته اول ، نیاز نوزاد شما کمتر و 5به  الی 6 پوشک کاهش پیدا می کند.
 3. بهتر است از سایزهای خیلی کوچک پوشک به تعداد محدود تهیه کنید زیرا  نوزادان به سرعت رشد می کنند و ممکن است تنها برای چند هفته اول نیاز به آن سایز داشته باشند.

راهنمای کامل تعویض پوشک نوزاد

 مهیاکردن هرآنچه برای تعویض پوشک بچه نیاز است

آنچه برای تعویض پوشک نوزاد نیاز است

برای شروع کار، لازم است هرآنچه برای تعویض پوشک بچه ضروری است، آماده کنید و دم دست بگذارید؛ در غیر این صورت، ممکن است در حین تعویض پوشک مجبور شوید برای چند لحظه‌ای بچه را به حال خود بگذارید که خطرناک است. بنابراین، برای حفظ ایمنی بچه بهتر است این مرحله ابتدایی را جدی بگیرید. در ادامه، به‌صورت تیتروار، موارد لازم و ضروری جهت تعویض پوشک بچه را معرفی می‌کنیم:

 • یک عدد پوشک تمیز بچه؛
 • حوله گرم و خیس؛
 • پیش‌بند/ دستمال آروغ‌گیر نوزاد؛
 • مکانی مطمئن برای تعویض پوشک (تختخواب/ میز مخصوص تعویض پوشک بچه/ زمین)؛
 • پَد/ زیرانداز مخصوص تعویض پوشک بچه (اگر می‌خواهید بچه را روی زمین عوض کنید)؛
 • لوسیون (اختیاری)؛
 • پماد یا کرم مخصوص بهبود جوش یا دانه‌های ناحیه زیر پوشک (اختیاری).

راهنمای گام‌به‌گام تعویض پوشک بچه

راهنمای تعویض پوشک نوزاد یک‌بارمصرف

 1. بچه را روی محل موردنظر جهت تعویض پوشک بخوابانید.
 2. اگر از میز مخصوص تعویض پوشک استفاده می‌کنید، کمربندهای ایمنی میز (که جهت جلوگیری از افتادن بچه تعبیه شده‌اند) را سر جایشان محکم کنید.
 3. لباس‌های بچه را درآورید.
 4. چسب‌های پوشک کثیف را باز کنید، اما فعلا آن را درنیاورید.
 5. پیش‌بند/ دستمال آروغ‌گیر را روی شکم بچه پهن کنید تا اگر اتفاقی ادرار کرد، خودش یا شما را کثیف نکند (به‌ویژه برای نوزادان پسر).
 6. با دستمال مرطوب یا حولهٔ گرم و خیس، ناحیه زیر پوشک را خوب تمیز کنید. برای تمیزکردن نوزادان دختر، دستمال/ حوله را از جلو به عقب بکشید؛ به این شکل از سرایت باکتری‌های عفونت‌زا به نواحی دیگر جلوگیری می‌کنید.
 7. پوشکِ تمیز را باز کنید.
 8. به‌آهستگی پاهای بچه را بالا بگیرید و پوشک کثیف را درآورید. پوشک تمیز را جایگزین آن کنید. قسمتی که چسب دارد، زیر پاها قرار می‌گیرد.
 9. اگر لوسیون یا پماد تهیه کرده‌اید، در این مرحله می‌توانید استفاده کنید.
 10. قسمت رویی پوشک را از بین پاهای بچه بیرون بکشید و با یک دست، به‌آهستگی آن را روی شکمش نگه دارید.
 11. با دست دیگر، یکی از چسب‌های پوشک را باز کنید و آن را سر جایش محکم کنید؛ سپس چسب دیگر را هم سر جایش ببندید.
 12. دو انگشت دستتان را زیر قسمت رویی پوشک (قسمتی که روی شکم بچه است) فرو کنید تا مطمئن شوید بیش از حد سفت یا شل بسته نشده است.
 13.  در پایان هم لباس‌های بچه را بپوشانید.
استفاده از پماد، کرم و لوسیون اختیاری است؛ اما اگر پس از بازکردن پوشک کثیف، علائمی چون قرمزی یا التهاب پوست مشاهده کردید، حتما از محصول مناسب جهت برطرف‌کردنشان استفاده کنید. همچنین پیش از بستن پوشک جدید، لازم است کمی صبر کنید تا پوست ناحیه زیر پوشک کاملا خشک شود.

نکات و توصیه‌های ضروری درباره تعویض پوشک

چند وقت یک‌ بار باید پوشک بچه را تعویض کرد؟

نوزادان در چندماههٔ ابتداییِ پس از به دنیا آمدنشان حدود ۲۰ بار در طول روز ادرار می‌کنند. اگر پس از هر بار خیس‌شدن پوشک بخواهید آن را عوض کنید، هزینه زیادی را متحمل می‌شوید و به‌علاوه، خودتان را هم خسته و کلافه می‌کنید. بهتر است تعویض پوشک را با وقفه‌های ۲ تا ۳ساعته انجام دهید.

نکته دیگر اینکه ضرورتی ندارد بچه را شب‌هنگام برای تعویض پوشک از خواب بیدار کنید. البته اسید موجود در ادرار باعث بروز ناراحتی پوستی می‌شود و توصیه می‌کنیم به‌محض بیدارشدن، کار تعویض پوشک را انجام دهید.

فراموش نکنید که بوکشیدن راهنمای خوبی برای آگاه‌شدن از کثیفی پوشک نیست. به‌جای این کار، پوشک را از قسمت دور کمر بگیرید و کمی رو به‌ بیرون بکشید یا ببینید سنگین شده است یا خیر. به هر عنوان، اجازه ندهید پوشک کثیف به‌مدت طولانی تن بچه بماند؛ در این صورت امکان پیداشدن جوش یا دانه، ناراحتی پوستی و عرق سوز شدن پاها وجود خواهد داشت. در حالت عادی، چیزی حدود ۱۰ بار در روز باید پوشک بچه را تعویض کنید.

چند وقت یک‌ بار باید پوشک بچه را تعویض کرد؟

چطور از جوش یا دانه‌زدن پاهای بچه جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از ایجاد جوش، این نکات احتیاطی و ملاحظات را رعایت کنید:

 • زمان تعویض پوشک بچه را به تعویق نیندازید و این کار را با وقفه‌های ۲ تا ۳ساعته طی روندی منظم انجام دهید؛
 • به‌هنگام تعویض پوشک، تمامی ناحیه زیر پوشک را خوب و با دقت تمیز کنید؛
 • در این ناحیه از دستمال یا صابون معطر استفاده نکنید؛
 • بعد از حمام و به‌هنگام خشک‌کردن باسن بچه، این کار را با ضربه‌های ملایم و آهستهٔ حوله انجام دهید و حوله را روی باسن نکشید؛
 • شلوار پلاستیکی پای بچه نکنید و به‌هنگام تعویض پوشک، ببینید روی پوست جا انداخته است یا خیر (اگر جا انداخته بود، به‌معنی بیش از حد سفت بسته‌شدن پوشک است).

اگر جوش یا دانه‌ای به نظرتان عفونی آمد، حتما به متخصص مراجعه کنید.

جوش یا دانه‌ زدن پاهای بچه و نوزاد

چند توصیه بیشتر

 • اگر از پوشک مخصوص نوزاد تازه‌متولدشده استفاده نمی‌کنید، لازم است قسمت بالایی پوشک را رو به‌ بیرون تا بزنید. به این صورت روی ناحیه درحال‌بهبودیِ بندناف کشیده نمی‌شود و بچه را اذیت نمی‌کند.
 • پس از تعویض پوشک بچه، دست‌های خود را بشویید. می‌توانید ضدعفونی‌کنندهٔ دست تهیه کنید و در کنار سایر وسایل لازم دم دست بگذارید تا مجبور نشوید بچه را برای شست‌وشوی دست‌ها ترک کنید.
 • به‌مرور که سن بچه بالاتر می‌رود، به‌هنگام تعویض پوشک، چیزی دستش دهید تا نگه دارد. به این صورت، هم حواسش پرت می‌شود و هم به شما اجازه می‌دهد راحت کارتان را بکنید.
 • صبور باشید و اگر بچه بی‌قراری کرد، خودتان را نبازید. درنهایت، مطیع می‌شوند و می‌گذارند کارتان را بکنید؛
 • ممکن است تعویض پوشک در اوایل کار برایتان سخت باشد، اما جای نگرانی نیست؛ پس از مدت کوتاهی مهارت پیدا می‌کنید و کارتان به‌مراتب ساده‌تر می‌شود.

جمع‌بندی

همان‌طور که مشاهده کردید، تعویض پوشک بچه کار چندان پیچیده و دشواری نیست و پس از مدت کوتاهی با کسب تجربه بیشتر، به‌سادگی از پس آن برخواهید آمد. همین‌که در طول روز، طی روندی منظم، پوشک بچه را عوض کنید، کفایت می‌کند و نیازی نیست خیلی وسواس به خرج دهید (مثلا بچه را برای تعویض پوشک، شب‌هنگام، از خواب بیدار کنید). هر بار هم که پوشک را عوض می‌کنید، با دقت، ناحیه زیر آن را نگاه کنید و اگر اثری از جوش، قرمزی، التهاب یا دیگر ناراحتی‌های پوستی مشاهده کردید، از محصول مناسب جهت برطرف‌کردنش استفاده کنید.

لطفا اگر توصیه یا نکته دیگری به ذهنتان می‌رسد، به شمار موارد ذکرشده اضافه کنید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.
( رای: 0 امتیاز: 0 )

از طريق
مطالب مرتبط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.