پیشنهاد ویمگزریپورتاژ

دکتر تغذیه کیست و چطور می تواند به سالم بودن بدن کمک کند؟

تغذیه و مصرف مواد غذایی مختلف از ملزومات داشتن جسم و روح سالم است که باید گفت، تنها خوردن برخی از مواد مغذی به معنای داشتن یک تغذیه سالم نیست زیرا مواد در کنار هم دارای ریزمغذی های مختلفی هستند که همه ما به طور تخصصی نسبت به آن ها آگاهی نداریم.

دکتر تغذیه با شناخت و دانش خود می تواند افراد را به تعادل در مصرف مواد غذایی راهنمایی کند تا آن ها را از برخی بیماری های ناشی از تغذیه نامناسب دور نماید. این مقاله را تا پایان مطالعه کنید زیرا شما را با دکتر تغذیه آشنا می کند و تاثیر او بر بهتر کردن سبک زندگی  و سلامت جامعه را بررسی می نماید.

 

دکتر تغذیه به چه کسی گفته می شود؟

تغذیه تنها به معنای خوردن نیست بلکه باید رژیم غذایی و مواد مصرفی به گونه ای باشد که تمام ریز مغذی هایی که برای رشد، تامین انرژی، بهبود و ترمیم زخم ها و بافت های آسیب دیده و … مورد نیاز است، را در بربگیرد. علم به این موارد و شناخت ریزمغذی ها بر عهده دکتر تغذیه است. دکتر تغذیه علم و دانش در زمینه غذا و تغذیه را داراست که نقش اساسی در سلامت فرد و جامعه ایفا می کند.

در واقع دکتر تغذیه با دانش خود افراد را در مصرف غذاها و مواد مغذی که برای سلامت آن ها لازم است، راهنمایی می کند و می توانند با مشخص کردن غذاهای مصرفی برای بیماران و مراجعه کنندگان، سبک زندگی آن ها را به گونه ای تغییر دهند که سلامت جسم و روح آن ها تامین شود.

در شرایط امروزه بی توجهی به رژیم و مواد غذایی سبب شده است که بیماری های مختلفی به دلیل مصرف فست فود ها، بی تحرکی و … در جامعه ظاهر شوند و افراد را دچار درد و ناراحتی کنند. نقش دکتر تغذیه نه تنها در سلامت فرد است بلکه سلامت جامعه را نیز تامین می کند.

بهترین دکتر تغذیه کیست ؟

با توجه به تعداد بازدید از صفحه هر پزشک، مشاهده نظرات دیگر کاربران میتوانید بهترین متخصص تغذیه را انتخاب کنید.

با وظایف دکتر تغذیه بیشتر آشنا شوید.

دکتر تغذیه وظایف متعددی را برعهده دارد و انجام همه آن ها برای درمان و دادن مشاوره صحیح و درست به مراجعه کننده لازم است. وظایف دکتر تغذیه گسترده است که برخی از مهم ترین های آن در ادامه معرفی شده اند:

 • دکتر تغذیه در اولین مراجعه بیمار باید تمام جوانب و عادت های غذایی او را بسنجند. البته تنها در خصوص رژیم غذایی و مواد مصرفی از او سوال نخواهد پرسید، بلکه میزان فعالیت بدنی، بیماری های زمینه ای و … هر اطلاعات دیگری که برای دادن یک برنامه مناسب برای تغذیه لازم باشد، را کسب می کند.
 • دکتر تغذیه پس از کسب اطلاعات لازم در خصوص نیاز مراجعه کننده، یک برنامه غذایی مناسب با هدف فرد را ارائه می دهد. این برنامه به گونه ای است که در کنار سلامت بدن، هدف شما را از رفتن به دکتر تغذیه برآورده می کند پس آن را جدی بگیرید.
 • تمام مواردی که در برنامه غذایی گنجانده شده است را برای مراجعه کننده خود توضیح می دهد  آن ها را بر روی کاغذ پیاده می کند.
 • روند و تاثیر برنامه غذایی داده شده به مراجعه کننده را بررسی می کند و در صورت لزوم تغییراتی در آن ایجاد می کند.
 • مراجعه کننده را به انجام موارد گفته شده تشویق می کند و با ذکر تاثیرات مثبت و اثر گذاری، او را پای برنامه غذایی برای تغییر سبک زندگی خود نگه می دارد.
 • شناخت مشکلات تغذیه ای یکی دیگر از وظایف دکتر تغذیه است که می تواند با بررسی های لازم آن ها را تغییر دهد.

در چه مواردی می توان به دکتر تغذیه مراجعه کرد؟

تغذیه از مواردی است که در همه رده های سنی و شرایط مختلف جسمانی و روانی توجه به آن لازم و ضروری است، در همین راستا در هر مرحله از زندگی، دکتر تغذیه می تواند بهترین کمک کننده برای داشتن جسمی سالم باشد. در کنار این گفته ها مواردی وجود دارد که تنها راه درمان و کنترل آن توسط دکتر تغذیه انجام می شود، این موارد در زیر بررسی شده اند.

چاقی

افزایش وزن و چاقی یکی از مواردی است که سلامت جامعه را تهدید می کند و متاسفانه کودکان نیز به چاقی و اضافه وزن دچار شده اند که همین مورد بیماری های خطرناک را در سنین پایین به وجود می آورد. چربی خون، دیابت، مشکلات قلب، کبد چرب و … همگی از عوارض چاقی و اضافه وزن هستند.

پس کاهش وزن و جلوگیری از افزایش آن، راهی برای حفظ سلامت فرد و جامعه است که توسط دکتر تغذیه و برنامه های او می توان در این راه به صورت اصولی و بدون خطر وزن خود را کاهش داد.

هشدار: مصرف قرص ها و روش های کاهش وزن که توسط افراد فاقد صلاحیت و دانش پزشکی تجویز می شوند، ممنوع است و در صورت مصرف آن ها عوارض خطرناکی شما را تهدید می کند.

لاغری

کمبود وزن و لاغری نیز می تواند سلامت جسم را به خطر بیاندازد و سبب کاهش اعتماد به نفس فرد شود بنابراین مراجعه به دکتر تغذیه بهترین گزینه برای افزایش وزن است که با یک رژیم غذایی کاملا تخصصی، شما را به وزن دلخواه می رساند.

توجه باز هم قرص های افزایش وزن توسط افراد زیادی در حال فروش است که آسیب های جدی به جسم می رسانند و تاثیر کوتاه مدتی در افزایش وزن دارند.

تجویز مکمل

اگر ورزشکار هستید و به صورت حرفه ای و مبتدی در این زمینه فعالیت می کنید، برای مصرف مکمل ها دکتر تغذیه مناسب ترین گزینه است زیرا عدم آگاهی از میزان و مصرف نوع مکمل سبب می شود که به کلیه، کبد و … آسیب جدی برسد. پس برای مصرف مکمل ها از افراد با دانش و تحصیلات پزشکی کمک بگیرید.

رشد کودکان و نوجوانان

صفحات رشد قدی تنها در چند سال باز هستند و پس از دوران بلوغ بسته می شوند که متاسفانه به دلایلی چون عدم تغذیه نامناسب و نداشتن یک برنامه درست، نوجوانان از قد خود رضایت ندارند. مراجعه و بررسی رشد کودکان  و نوجوانان قلب از بلوغ توسط دکتر تغذیه لازم و ضروری است.

مراجعه به دکتر تغذیه در موارد زیر بسیار کمک کننده است:

 • کنترل دیابت
 • درمان کبد چرب
 • بیماری های گوارشی
 • کاهش نمودار رشد کودکان
( رای: 1 امتیاز: 5 )

نوشته های مشابه

‫۳ دیدگاه ها

 1. [email protected]
  سلام:بسیار عالی وپر منفعت است.
  بادقت وارد شده و یاالله همراهی میکند.من که امدم.
  سوال ایا نمشود کارتی بدهید که همراه حساب داشتن اشخاص را مادام وطولانی مدت برای شما دعوت
  کنیم چون من یک تیم ۳نفره دارم.کافی توجیح بشن؛وبعدش عضوگیری بی پایان ما شروع میشه.ممنون از اطلاع رسانی خوبتان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.