مجله بانوانبارداری

تعیین زمان تخمک گذاری تنظیم بارداری و فرزند دار شدن

نحوه محاسبه روز تخمک گذاری

اکنون که مراحل سیکل قاعدگی را می دانید، احتمالاً می خواهید بدانید تخمک گذاری چه زمانی اتفاق می افتد. فاز لوتئال معمولاً حدود 14 روز طول می کشد. از آنجا که این قسمت از قاعدگی نسبتاً پایدار است ، می توان با کم کردن 14 روز از آخرین دوره قاعدگی زمان تخمک گذاری را پیش بینی کرد. ” . به عبارت دیگر ، احتمالاً 14 روز قبل از شروع پریودی بعدی تخمک گذاری می کنید.

 به راحتی طول سیکل خود را (28 روز ، 27 روز ، 30 روز ، و غیره) اندازه بگیرید و 14 روز از آن کم کنید. در اینجا چند مثال آورده شده است:

 •  سیکل طبیعی 28 روزه = تخمک گذاری در روز 14 رخ می دهد
 •  سیکل 27 روزه = تخمک گذاری در روز 13 رخ می دهد
 • سیکل 30 روزه = تخمک گذاری در روز 16 اتفاق می افتد

همچنین خوانید : تعیین جنسیت جنین (پسر یا دختر)

برای کسانی که طول سیکل غیر قابل پیش بینی دارند، زمان تخمک گذاری ثابت نیست. اگر سیکل شما از 28-32 روز باشد، در روز 14 تا 18 تخمک گذاری خواهید کرد.” به خاطر داشته باشید به احتمال زیاد بارداری در روز تخمک گذاری و یا پنج روزِ قبل از تخمک گذاری اتفاق می افتد.

البته تخمک گذاری می تواند غیرقابل پیش بینی باشد و بارداری “روز چهاردهم” همیشه دقیق نیست. روشها و ابزارهای زیادی برای کمک به خانمها برای محاسبه بارورترین روزها وجود دارد. این موارد شامل کیت های پیش بینی تخمک گذاری (OPK) ، مانیتور باروری ، بررسی دمای پایه بدن (BBT)  بررسی مخاط دهانه رحم و … می باشد. .
تست تعیین روز تخمک گذاری

 علائم و نشانه های تخمک گذاری

اگر قصد دارید باردار شوید، مهم است که بدانید در چه هنگامی تخمک‌گذاری می‌کنید.

نشانه‌های رایج نشان‌دهنده تخمک‌گذاری اینها هستند:

 • تغییر ترشحات گردن رحم: در حین یا درست پیش از تخمک‌گذاری، ترشحات گردن رحم معمولا ظاهری مانند سفیده تخم مرغ به خود می‌گیرد. اما البته ظاهر این ترشحات از زنی به زن دیگر متفاوت است.
 • جهش در درجه حرارت پایه‌ای بدن:درجه حرارت بدن که در ابتدای صبح پس از برخاستن از خواب اندازه گرفته شده باشد می‌تواند بیانگر آن باشد که شما تازه تخمک‌گذاری کرده‌اید. در اغلب زنان،‌ کمی مانده به تخمک‌گذاری، درجه حرارت بدن اندکی سقوط می‌کند، ‌سپس افزایش حاد درجه حرارت بدن به دنبال می‌آید، ‌که نشانه‌ آن است که تخمک‌گذاری تازه رخ داده است.
 • تغییرات گردن رحم:پس از تخمک‌گذاری،‌ زن ممکن است در هنگام معاینه دریابد، گردن رحمش نرم‌تر از حد معمول است، ‌و ممکن از بالاتر از حد معمول قرار دارد.
 • افزایش میل جنسی

نشانه‌های زیر را ثانوی محسوب می‌کنند، ‌زیرا در همه زنان یا تعداد زیادی از آنها دیده نمی‌شوند:

 •  لکه‌بینی
 •  حساسیت پستان‌ها
 •  دل‌درد
 •  افزایش حساسیت در حس‌های مختلف .

علائم تخمک گذاری: ۱۱ نشانه پیش بینی زمان تخمک گذاری در زنان - مجله ...

علائمی که نشان می دهد تخمک گذاری نمی کنید:

 • چرخه های نامنظم
 • چرخه های بسیار کوتاه یا طولانی
 • عدم پریودی یا ماه ها بدون چرخه قاعدگی
 • عدم افزایش درجه حرارت پایه بدن
 • عدم مشاهده نتیجه مثبت کیت تخمک گذاری

تأثیر اضطراب در تخمک‌گذاری

⁣اضطراب جسمی یا روانی میتونه منجر به مشکلات تخمک‌گذاری بشه. توقف تخمک‌گذاری بین دانشجویان غیرمعمول نیست. کاهش وزن شدید، ورزش و حتی آماده شدن برای یک امتحان، میتونه منجر به مشکلات تخمک‌گذاری بشه. در بسیاری از موارد، این مشکل‌ها موقتیه و وقتی عوامل استرس‌زا از بین میره، دوره‌ها به وضعیت طبیعی برمیگرده.
ممکنه گاهی کاملا از لحاظ آناتومیکی برای بارداری و بارور شدن سالم باشید ولی استرس مانع بارداریتون میشه و احتمالا خیلی از شما مادران عزیز متوجه شدید زمانی که استرس و اضطراب رو از خودتون دور کردید خیلی زود باردار شدید

توضیح علائم و نشانه های تخمک گذاری

هنگامی که استروژن به آستانه خود برسد، تخمک آماده رها شدن است. سپس مغز هورمون لوتئینه کننده (LH)ایجاد می کند و باعث تخمک گذاری می شود. آزاد شدن تخمک از فولیکول و تخمدان حدود 24 ساعت بعد (10-12 ساعت بعد از پیک هورمون LH ) اتفاق می افتد. فولیکول از آنزیم ها برای تخریب دیواره خود و تشکیل دهانه استفاده می کند و باعث می شود تخمک ریز از مرکز آن آزاد شود.

همانطور که در بالا گفتیم قبل از آزاد شدن تخمک استروژن به بالاترین سطح خود میرسد که این افزایش سطح هورمون باعث افزایش ترشحات چسبناک سفید رنگ شبیه به سفیده تخم مرغ میشود، در این زمان دهانه رحم بالا میرود و باز و نرم میشود. بعد از تخمک گذاری هورمون پروژسترون ترشح میشود که باعث افزایش دمای پایه بدن میشود. گاهی در 20 درصد خانم ها هم هنگام انجام تخمک گذاری احساس درد و یا تیر کشیدن دارند که ممکنه از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

لازم به ذکر است که علائم تخمک گذاری در خانم های مختلف متفاوت است و برخی از خانم ها به هیچ وجه علائمی ندارند.

مایع دهانه رحم که به “سفیده تخم مرغ” شباهت دارد نشانه نزدیکی تخمک گذاری یا تخمک گذاری است. هر خانمی مایع دهانه رحم متفاوتی دارد و همه مایعات دهانه رحم یکسان نیستند. .

برای اکثر خانم ها خواهید دید که قبل از تخمک گذاری، دمای پایه بدن نسبتاً ثابت است. هرچه به تخمک گذاری نزدیکتر می شوید، ممکن است کاهش جزئی داشته باشید اما بعد از تخمک گذاری افزایش شدید آن دیده می شود. افزایش دما علامت این است که تخمک گذاری به تازگی رخ داده است.

وقتی تخمک گذاری رخ می دهد دهانه رحم تغییرات زیادی می کند. در طی تخمک گذاری، دهانه رحم نرم، زیاد، باز و مرطوب می شود. برای اکثر خانم ها، مدتی طول می کشد متوجه تفاوت بین حالت طبیعی دهانه رحم و حالت تغییر کرده در طول تخمک گذاری شوند.

( رای: 1 امتیاز: 5 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.