مجله بانوانبارداری

تاثیر غذاها روی زیبایی جنین

آنچه باید در مورد تاثیر غذاها روی زیبایی جنین بدانید

تاثیر غذاها روی زیبایی جنین بستگی به عوامل زیادی دارد. همانطور که میدانید وضعیت جسمی سلامتی مادران باردار از لحاظ تغذیه و همچنین جسمی قبل از دوران بارداری در سلامتی جنین نقش بسزایی دارد. به همین دلیل کلیه بانوان باردار به منظور داشتن یک بارداری سالم باید در این دوران تحت نظر یک پزشک متخصص تغذیه قرار بگیرند تا براساس نیاز بدن کالری دریافت نمایند. طبق تحقیقات انجام شده بیشتر بیماری های که کودکان در دوران کودکی به آن مبتلا می شوند مرتبط با اختلال دوران بارداری است به همین دلیل است داشتن یک بارداری سالم و خوب تضمین کننده سلامتی کودک در آینده است.

بیماری های متعددی بر روی شرایط بارداری اثرگذار است مانند بیماری های قلبی، فشارخون بالا، تیروئید، دیابت نوع دو، کم خونی هستند به همین دلیل متخصصین زنان و زایمان به منظور جلوگیری از بروز این بیماری ها توصیه می کنند که بانوان در این دوره از یک متخصص تغذیه مشاوره بگیرند زیرا مراقبت های بارداری یکی از امور مهم و ضروری برای سلامتی مادر و جنین است. مراقبت های دوران بارداری تحت نظر متخصص تغذیه سبب می شود بانوان یک بارداری سالمی را پشت سربگذارند، البته باید متذکر شد که مراقبت های قبل و بعد از بارداری کاملاً با هم متغیر است و هر دوره مراقبت های خاص خود را نیز می طلبد که در این راستا دکتر کوهدانی اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار می دهد.

تاثیر غذاها روی زیبایی جنین
تاثیر غذاها روی زیبایی جنین

رژیم غذایی مادران باردار

یکی از مهمترین نکاتی که مادران باردار در دوران بارداری به منظور بالا بردن هوش جنین و همچنین زیبایی باید به آن اهمیت بسزایی دهند «رژیم غذایی» در این دوران است. زیرا از نظر متخصصین زنان و زایمان تغذیه دوران بارداری یکی از امور مهم و ضروری در رشد جنین است. ویتامین های مغذی که متخصصین در دوران بارداری به مادران باردار تجویز می نمایند علاوه بر اینکه برای یک رژیم غذایی سالم و مناسب تاثیرگذار است برای بهبود وضعیت جسمی سلامت جنین و مادر نیز تاثیر بسزایی دارد. ویتامین های مخصوص این دوران بخش وسیعی از مواد معدنی حیاتی و همچنین ویتامین های مورد نیاز به منظور سلامت جنین است که باید مادران باردار طبق تشخیص پزشک متخصص آنها را به صورت منظم مصرف نمایند زیرا در این دوران بدن مادر به ویتامین و همچنین مواد مغذی بیشتری نسبت به قبل از بارداری نیاز دارد. به طور کلی یک رژیم غذایی سالم و مناسب در طی نه ماه بارداری سلامت جسمی و همچنین هوش کودک را ضمانت می نمایند. بنابراین بهترین رژیم غذایی مناسب که مادران باردار باید در این دوران مصرف نمایند شامل:

 • پروتئین
 • کربوهیدرات ها
 • چربی های سالم
 • ویتامین
 • مواد معدنی

هستند که دکتر کوهدانی به عنوان متخصص تغذیه برای هوش و زیبایی جنین به مادران باردار توصیه می کنند که در طی روز سیصد کالری بیشتر نسبت به قبل از بارداری می توانند مواد غذایی مصرف نمایند و همچنین متذکر می شوند که از رژیم گرفتن و یا اینکه تلاش به منظور جلوگیری از اضافه وزن در این دوران نیز خودداری نمایند. مادران باردار میتوانند تحت نظر یک پزشک متخصص تغذیه بهترین مواد غذایی تاثیرگذار در این دوران را استفاده نمایند و از اضافه وزن بالا که سبب بروز بیماری دیابت بارداری میشود نیز جلوگیری نمایند.

بهترین مواد غذایی در دوران بارداری به منظور بالا بردن هوش جنین

دکتر کوهدانی بهترین مواد غذایی مفید و سالم که برای افزایش هوش جنین تاثیرگذار است را به بانوان باردار توصیه می کنند که عبارتند از:

 • ماهی
  یکی از مواد غذایی مناسب در دوران بارداری که سرشار از امگا سه است « ماهی » است که اسیدهای چرب موجود در این ماده غذایی سبب رشد نورون های مغزی می شود. اما باید متذکر شد که مصرف ماهی های نظیر کوسه، شمشیر ماهی و همچنین تن ماهی که دارای مقادیر زیادی جیوه هستند از خوردن آنها در دوران بارداری خودداری نمایم. بهتر است که از ماهی های همچون سالمون و یا اینکه تیلاپیا که درصد جیوه ی آنها به مراتب نسبت به ماهی های ذکر شده کمتر است استفاده نمایم. به همین دلیل است که متخصصین تغذیه توصیه می کنند که بانوان در این دوران حتما به دلیل رشد مغزی جنین هفته ی دو بار از این ماده غذایی سرشار از امگا سه استفاده نمایند.
 • بادام
  امگا سه، امگا شش، امگا نه و همچنین آهن از ترکیبات موجود در بادام است. علاوه براین بادام از مواد غذایی دیگری نظیر پروتئین، منیزیم و همچنین ویتامین E نیز تشکیل شده است. به همین دلیل است که دکتر کوهدانی به تمامی بانوان باردار روزی ده عدد بادام را به منظور داشتن فرزندان باهوش و ذکاوت را توصیه می نماید. همچنین متخصصین متذکر می شوند که به منظور زیبایی بیشتر نوزادان بدو تولد مادران باردار نیز در برنامه غذایی خود بادام مصرف نمایند. مصرف بادام شیرین در دوران بارداری علاوه بر باهوش شدن نوزادان به روشن شدن و همچنین زیبایی پوست صورت هم نیز کمک بسزایی می نماید. بهتر است که بادام را به صورت حریره و یا اینکه شیره ی آن را با شیر ترکیب کرده و به نوزادان در بین روز به عنوان یک میان وعده مقوی و مناسب دهیم.
 • تخم مرغ
  یکی دیگر از مواد غذایی مناسب به منظور افزایش هوش جنین تخم مرغ است که حاوی آهن، اسیدهای چرب امگا و همچنین امگا شش است که جزء مواد غذایی است که برای این دوران بسیار حائز اهمیت است. بانوان باردار باید از خوردن زرده خام و یا اینکه عسلی تخم مرغ که بطور کامل پخته نشده است خودداری نمایند زیرا مصرف تخم مرغ به این شکل حاوی باکتری های بیماری زا است که برای زنان باردار و جنین بسیار خطرناک است. بنابراین بهتر است که بانوان باردار قبل از مصرف تخم مرغ آن را به طور کامل بپزند و بعد آن را مصرف نمایند. بهتر است بدانید که مصرف تخم مرغ در نود روز دوم بارداری سبب شفافیت رنگ پوست جنین و همچنین زیبایی بیشتر نوزادان نیز می شود که متخصصین مصرف آن را به بانوان باردار یک روز درمیان توصیه می کنند.
تغذیه برای بالا بردن هوش جنین
تغذیه برای بالا بردن هوش جنین

سبزیجات و میوه ها

از مواد غذایی مناسب برای هوش جنین در دوران بارداری میتوان به سبزیجات و همچنین میوه ها اشاره کرد. طبق مطالعات انجام شده مصرف سبزیجات و همچنین اسفناج به منظور حفاظت از مغز کودک امری مهم و ضروری در برابر آسیب بافت های مغزی جنین است که باید بانوان باردار در این دوره مصرف نمایند. یکی از نکات مهمی که برای پخت سبزیجات نظیر اسفناج باید به آن توجه کنیم این است که این سبزی را به مدت پنج دقیقه با حرارت متوسط طبخ نمایم زیرا حرارت بالا سبب شده که مواد مغذی موجود در اسفناج خاصیت خود را از دست بدهند و تاثیر زیادی برای جنین و مادر نداشته باشند علاوه بر این از آب پز کردن اسفناج هم نیز باید خودداری نمایم. دکتر کوهدانی سبزیجات مناسبی که برای دوران بارداری بانوان توصیه می نمایند شامل:

 • کلم بروکلی
 • هویج
 • نخودفرنگی
 • کاهو
 • شنبلیله
 • ریحان
سبزیجات و میوه ها در بارداری
سبزیجات و میوه ها در بارداری

میوه های اثربخش و مناسب در بارداری

 • انجیر
 • خربزه
 • انار
 • گیلاس
 • آلبالو
 • توت فرنگی
 • تمشک

هستند که برای افزایش هوش جنین نیز بسیار تاثیرگذار و مفید است. دکتر کوهدانی به مادران بارداری که از رژیم غذایی خاصی پیروی می نمایند مصرف سبزیجات و میوه های ذکر شده را در برنامه غذایی توصیه می نمایند.

همچنین میوه های که در طی بارداری برای بانوان بسیار اثربخش و مناسب است شامل:

 • گردو
  یکی دیگر از مواد غذایی مناسب که حاوی اسیدهای چرب و همچنین آهن است و در دوران بارداری سبب افزایش هوش جنین می شود گردو است. متخصصین تغذیه به بانوان باردار مصرف روزی سه الی چهار عدد گردو را در برنامه غذایی توصیه می نمایند. علاوه برگرد و سایر خشکبار های دیگر نظیر: کشمش، بادام هندی، پسته، بادام زمینی را به منظور رشد مغز جنین نیز توصیه می نمایند.
 • زغال اخته
  طبق تحقیقات انجام شده زغال اخته به دلیل حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان برای بهبود حافظه جنین بسیار تاثیرگذار است. زغال اخته از طریق آسیب رسیدن به رادیکالهای آزاد با سلولهای مغزی مبارزه می کنند به همین دلیل است که دکتر کوهدانی مصرف این میوه را در دوران بارداری بسیار حائز اهمیت می داند.
 • نارگیل
  یکی دیگر از مواد غذایی مناسب برای افزایش هوش جنین را میتوان به نارگیل اشاره کرد زیرا این ماده غذایی حاوی چربی های مفید بنام تری گلیسیرید است. علاوه بر این مصرف آب نارگیل در دوران بارداری به دلیل هیدراته نگه داشتن بدن بسیار حائز اهمیت است. نارگیل به عنوان یکی از میوه های خوشمزه و مقوی شناخته شده است که تقویت کننده مغز جنین و سبب بالا رفتن انرژی در افراد به خصوص بانوان باردار می شود.
 • لبنیات
  موادغذایی که سرشار از پروتئین هستند مصرف آنها به منظور فرم دهی سلولهای عصبی جنین در رحم مادران باردار امری مهم و ضروری است. به همین منظور دکتر کوهدانی بهترین گزینه به منظور استفاده از کلسیم در رژیم غذایی مادران باردار را مصرف لبنیات های پروبیوتیک برای رشد استخوانهای کودک معرفی می نماید. بطور کلی یکی از ویتامین های که به منظور رشد شناختی در کودکان بسیار ضروری است اختصاص به ویتامین D دارد که بیشتر این ویتامین ها در لبنیات موجود است. طبق تحقیقات انجام شده کودکان به دنیا آمده از مادرانی که با کمبود ویتامین D همراه بوده اند از نظر ضریب هوشی نسبت به سایر کودکان دیگر در سطح پایین تری قرار دارند.
  به همین منظور متخصصین تغذیه به تمامی افراد به خصوص مادران باردار توصیه می کنند که حتماً در برنامه غذایی خود از لبنیات غنی شده نیز استفاده نمایند. دکتر کوهدانی یکی از موادغذایی که سرشار از ویتامین D است را مصرف شیر در طی روز معرفی می کند زیرا شیر تازه برای زیبایی و همچنین رشد جنین بسیار حائز اهمیت است. البته بانوان بارداری که نمی توانند شیر را به تنهایی میل نمایند می توانند آن را با نارگیل ترکیب کرده و بصورت شیرنارگیل آن را مصرف نمایند که مصرف آن سبب زیبایی و همچنین سلامتی جنین نیز می شود.
 • تخم کدو
  یکی دیگر از مواد غذایی اثر بخش برای بالا بردن ضریب هوشی جنین که سرشار از روی است اختصاص به تخم کدو دارد. همانطور که میدانید روی ماده معدنی است که سبب رشد ساختار مغز می گردد به همین دلیل است که متخصصین در دوران بارداری به تمام بانوان مصرف تخم کدو را در طی روز توصیه می نمایند. تخم کدو یکی از مواد غذایی مغذی است که سرشار از آنتی اکسیدان است که مصرف آن علاوه بر بانوان باردار برای تمامی افراد دیگر نیز مفید است.
 • حبوبات
  متخصصین تغذیه مصرف آهن را به منظور جابجایی اکسیژن به سلولهای عصبی مغز جنین بسیار حائز اهمیت می دانند. یکی از مواد غذایی که حاوی مقادیر زیادی آهن است و مصرف آن برای بانوان باردار توصیه می شود اختصاص به حبوبات دارد که بهتر است برای سلامتی مغز جنین از آنها در برنامه غذایی خود استفاده نمایم. علاوه بر حبوبات که سرشار از آهن است مواد غذایی دیگری نظیر کشمش، مرغ، اسفناج و همچنین انجیر نیز حاوی آهن هستند که بانوان باردار می توانند در برنامه غذایی خود از آنها استفاده نمایند. دکتر کوهدانی به بیماران متذکر می شود که به منظور جلوگیری از بالا رفتن میزان قندخون از خوردن بیش از حد کشمش در طی روز نیز خودداری نمایند. کلیه موارد ذکر شده از مواد غذایی هستند که دکتر کوهدانی به عنوان متخصص تغذیه برای هوش و زیبایی جنین مصرف آنها را به بانوان باردار توصیه می نمایند.
میوه های اثربخش و مناسب در بارداری
میوه های اثربخش و مناسب در بارداری

خواص آب نارگیل در بارداری

 1. از یبوست جلوگیری می کند

یبوست در بارداری یکی از مشکلات معمول طی حاملگی است. این مسئله به دلیل کاهش تحرک دستگاه هاضمه یا در نتیجه مصرف قرص آهن رخ می‌دهد. فیبر و آب موجود در آب نارگیل، در درمان یبوست در دوران حاملگی، موثر هستند. فیبر به مدفوع حجم می دهد و روده ها را تمیز نگاه داشته و به عملکرد صحیح آنها کمک می‌کند. به علاوه، آب نارگیل می تواند همانند یک ملین طبیعی، اما ملایم، عمل  کرده و حرکات روده ی شما را منظم کند.

 1. درمانی احتمالی برای سوزش سر دل است

علاوه بر یبوست ، سوزش سر دل نیز یکی از عارضه های بسیار متداول هنگام حاملگی است که بر اثر تغییرات هورمونی و فشار بر روی معده، به خاطر بزرگ شدن رحم رخ میدهد. مقاله‌ای انتقادی در سال 2014 ،  به موضوع استفاده های درمانی آب نارگیل، در مجله تحقیقاتی داورسازی و شیمی گیاهی ، پیشنهاد داده است : « آب نارگیل میتواند در درمان زخم معده و اسید معده در طب آیورودا استفاده شود. »برای اینکه مشخص شود که آیا آب نارگیل برای درمان سوزش قلب هنگام حاملگی موثر است یا خیر ، به تحقیقات بیشتری احتیاج است.

 1. انرژی را با افزایش قند بدن بالا می برد

یکی دیگر از خواص آب نارگیل در بارداری افزایش انرژی شماست . آب نارگیل می تواند برای حفظ انرژی در طول بارداری موثر باشد. به خصوص اگر به خاطر تهوع در نگه داشتن غذا در معده خود مشکل دارید، این میوه می تواند برای شما مفید باشد. این نوشیدنی سبک و نشاط دهنده یک نوشیدنی طبیعی ایزوتونیک است ؛ یعنی میزان گلوکز(شکر) و الکترولیت موجود در آن مشابه میزان آنها در خون ماست. در واقع، بعضی تحقیقات نشانگر این بوده است ؛« آب نارگیل می تواند به پایین آوردن قند خون و کاهش استرس کمک کند.» همچنین میزان متعادل شکر، پروتئین، ویتامین B ، پتاسیم و سدیم به حفظ مایعات و سطح قند خون شما کمک میکند که برای کمک به جلوگیری از خستگی و بی حالی شما مهم است. در واقع، بعضی جوامع باور دارند که زنان بارداری که به صورت مرتب آب نارگیل می نوشند، به سلامت و سطح انرژی جنین در حال رشد، کمک می کنند.

 1. از کم آبی بدن جلوگیری می کند

به علت تهوع صبح گاهی  و استفراغ، خطر کم آبی در زنان باردار خیلی بالاست. شما به آسانی می توانید با آب نارگیل از کم آبی جلوگیری کنید. همچنین ، حاوی میزان زیادی از آمینو اسیدهای سالم و آنزیم های دیگر است که می تواند در مبارزه با کم آبی و خستگی موثر باشد. آب نارگیل به آرام کردن حس تهوع و استفراغ ، دو دلیل اصلی کم آبی ،کمک می کند. به جز کاهش انرژی شما کم آبی ،قابلیت ارتجاعی پوست را نیز کم می کند که می تواند به ایجاد خطوط دائمی روی شکم بر اثر بارداری منجر شود. از طعم شیرین آب نارگیل لذت ببرید. بسیاری از افراد طعم آب نارگیل را از آب معمولی و نوشیدنی های ورزشی، لذت بخش تر می دانند . در ضمن، این نوشیدنی های ورزشی حاوی کافئین و دیگر مواد اعتیاد آور هستند.

 1. منبع پتاسیم است

یکی از مواد غذایی اصلی در آب نارگیل پتاسیم است که به حفظ تعادل الکترولیکی بدن کمک کرده و از رشد مناسب جنین پشتیبانی می‌کند. همچنین می تواند از گرفتگی عضلانی پا در دوران بارداری جلوگیری کند. پتاسیم نقش اساسی در آزاد کردن انرژی از چربی، پروتئین و کربوهیدرات ها ایفا میکند. پتاسیم به همراه سدیم ، در تنظیم فشار خون ، ارتباطات عصبی و انقباض عضله ها موثر است. مقادیر نامناسب پتاسیم در زمان بارداری، می تواند تاثیرات منفی و مخربی داشته باشد. از آنجایی که آب نارگیل مقادیر خوبی پتاسیم دارد، خوردن روزانه یک لیوان از آن می تواند به زنان باردار کمک کند تا میزان 4700 میلی گرم پتاسیم مورد نیاز خود را دریافت کنند. یکی از راه های دریافت کافی پتاسیم در رژیم غذاییتان ، مصرف میزان بالایی از میوه ها ، سبزی ها و لبنیات کم چرب است.

 1. فشار خون خود را تحت کنترل در می آورد

کنترل فشار خون از دیگر خواص آب نارگیل در بارداری می باشد . زمانی که آب نارگیل بخشی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل باشد، مصرف روزانه ی آن میتواند به شما کمک کند تا فشار خون خود را کنترل کنید. دلیل اصلی اینکه آب نارگیل می تواند برای کنترل فشار خون مناسب باشد، این است که حاوی پتاسیم، منیزیم و کلسیم است. در ایالت متحده  12 الی 20 درصد بارداری ها ،همراه با فشار خون بالاست. پتاسیم و سدیم هر دو در حرکت مایعات و تنظیم سطح اسید در بدن نقش دارند. افزایش پتاسیم موجود در رژیم غذایی، می تواند به کاهش فشار خون کمک کند. رژیم هایی که پتاسیم کمی دارند با خطرات فشار خون بالا و حمله ی قلبی همراه هستند. نوشیدن آب نارگیل همچنین می تواند از کمبود شدید منیزیم در بدن جلوگیری کند که آن هم به فشار خون بالا مرتبط است.  مقاله ای علمی در 2014، در داروسازی بی ام سی، ادعا کرده است  :« مصرف پایین کلسیم و منیزیم با فشار خون بالا در هنگام حاملگی ارتباط دارد».

 1. از عفونت های دستگاه ادراری جلوگیری می‌کند

زنان باردار به علت افزایش اندازه رحم خود که مستقیما در بالای مثانه قرار دارد ، در معرض خطر عفونت واژن و دستگاه ادراری هستند. بیشتر از نود درصد زنان حامله، به عفونت دستگاه ادراری دچار می شوند و قدرت مثانه ی آنها با جلو رفتن حاملگی، کاهش می یابد. یکی از دلایل اصلی این اتفاق، عفونت های باکتریایی هستند.  آب نارگیل با توجه به خواص آنتی باکتریایی و آنتی اکسیدانی قوی که دارد ، می تواند مفید باشد. می توان با خیال راحت گفت که نوشیدن آب نارگیل در هنگام حاملگی به پایین آوردن احتمال عفونت دستگاه ادراری و هر عفونت دیگری کمک می‌کند. با توجه به این، نباید خاصیت ادرار آوری نارگیل را فراموش کنید که  باعث می‌شود، تعداد دفعات رفتن شما به دستشویی افزایش یابد . پس بهتر است با در نظر گرفتن تمام عوامل مربوط ، میزان مصرفی خود را تعیین کنید.

 1. به کنترل وزنتان کمک میکند

اضافه وزنی که به همراه و به عنوان بخشی از فرایند بچه دار شدن می‌آید ، اغلب برای مادرانی که به اندام خود اهمیت می دهند، ناراحت کننده است. اگر هنگام بارداری اصلا به میزان کالری دریافتی خود دقت نکنید ، تغییر این شرایط فیزیکی تان، در آینده بسیار مشکل خواهد بود. نباید بگذارید اضافه وزن طبیعی ای که در حاملگی رخ میدهد، در زیاد روی مصرف مواد غذایی شما تاثیر بگذارد؛ اما مهم است که چه می‌خورید. آب نارگیل دقیقا مناسب افرادی است که به وزنشان اهمیت می‌دهند، زیرا کالری کمی دارد و فاقد چربی است. زنان حامله همچنین با هوس چیزهای شیرین ، نا آشنا نیستند که اغلب آنچنان شدید است که هرگونه کنترل کمی که روی رژیمشان دارند را از دست می‌دهند. طعم شیرین و خوشمزه ی آب نارگیل، میتواند این عطش شما برای شیرینی را به راحتی رفع کند و کالری اضافه ای را هم  به همراه نداشته باشد. پس دفعه بعدی که هوس یک چیز شیرین کردید ، بدون عذاب وجدان آب نارگیل بنوشید و نوشیدنی های گازدار پرکالری را کنار بگذارید!

 1. تقویت ایمنی بدن

اب نارگیل سرشار از ریزمغذی هایی است که به بدن، برای دفع انواع بیماری ها و ناراحتی های مرتبط با تغییرات آب و هوا کمک می‌کنند. همچنین مقادیر بالایی اسید چرب اشباع شده دارد که بدن از آن، برای تولید یک اسید چرب مدافع به نام« گلیسریل لورات» استفاده می‌کند. آب نارگیل نوش‌دارو سلامتی بخش بی مانندی است که انواع خواص  آنتی باکتری ، آنتی قارچ  و آنتی ویروسی را دارد. زمانی که باردار هستید ، باید تمام تلاش خود را بکنید تا از عفونت و بیماری دور بمانید. هر گونه ناخوشی که در این دوران ، روی سلامت جنین شما تاثیر منفی می‌گذارد.یکی از راه های آسان تقویت سیستم طبیعی ایمنی بدن شما این است که مرتب آب نارگیل بنوشید. زنان باردار می توانند به شدت، از خواص آنتی اکسیدانی، ضد انگلی ، تقویت کننده سیستم ایمنی و محافظت کننده کبد آن نفع ببرند.

 1. منبع منیزیم و کلسیم است

کلسیم و منیزیم دو ماده معدنی مهم دیگر هستند که می توانید از آب نارگیل دریافت کنید. این مواد در کنار یکدیگر ، باعث می‌شود که شما یک حاملگی سالم داشته باشید. وقتی که منیزیم ماهیچه ها را منبسط میکند ، کلسیم انقباض ماهیچه ای را تحریک میکند . پس، زمانی که شما مقادیر مناسبی کلسیم و منیزیم را در طی دوران بارداریتان دریافت می‌کنید ، این دو ماده، از انقباضات پیش هنگام رحم شما جلوگیری می‌کنند. کلسیم و منیزیم ، هر دو، در تولید انرژی ، کمک به سلامت استخوان ها و سلامت قلب نقش دارند.

خواص آب نارگیل در بارداری
خواص آب نارگیل در بارداری

تاثیر اسید فولیک در رشد جنین

متخصصین تغذیه از همان دوران نخست بارداری مصرف اسید فولیک را به صورت منظم برای بانوان باردار توصیه می نمایند زیرا این مکمل غذایی اثرگذاری بسزایی در زیبایی مو و همچنین پوست جنین دارد. علاوه بر مصرف دارویی، اسید فولیک در سبزیجاتی که دارای برگ تیره نظیر اسفناج نیز موجود هستند یافت می شود. از سایر مواد غذایی که دارای اسید فولیک هستند میتوان به جوانه حبوبات، عدس، غلات و همچنین مرکبات اشاره کرد. بهتر است بدانید که امروزه متخصصین برای پرپشت شدن موی جنین در زمان بارداری به بانوان مصرف اسید فولیک را تجویز می نمایند.

تاثیر زعفران در زیبایی جنین

بانوانی که به زیبایی فرزندان خود اهمیت بسزایی می دهند میتوانند با تجویز پزشک متخصص به میزان کافی در یک دوره مشخص بارداری از زعفران به منظور زیبایی جنین استفاده نمایند. همانطور که می دانید زعفران دارای طعم خاص و همچنین بو و عطر ویژه ای است که در زمان بارداری میتواند سبب زیبایی چهره و همچنین آرامش جنین شود. دکتر کوهدانی متخصص تغذیه برای هوش و زیبایی جنین متذکر می شود که بانوان باردار در این دوره به منظور زیبایی جنین باید در مصرف زعفران زیاده روی نمایند زیرا مصرف بیش از حد آن در این دوران سبب انقباضات رحمی، زایمان زودتر از موعد و همچنین سقط جنین نیز می گردد. به همین منظور متخصص زنان و زایمان مصرف آن را در ماههای نخست (سه ماهه اول بارداری) توصیه نمی کنند و اجازه مصرف آن را از سه ماهه سوم به بعد به بانوان توصیه می نمایند.

تاثیر زعفران در زیبایی جنین
تاثیر زعفران در زیبایی جنین

مصرف کره

یکی دیگر از مواد غذایی که دکتر کوهدانی به عنوان متخصص تغذیه برای هوش و زیبایی جنین به بانوان باردار توصیه می نمایند مصرف کره به منظور زیبایی و همچنین براق شدن پوست جنین است که تاثیر این ماده غذایی بیشتر روی زیبایی جنین است. طبق تحقیقاتی که متخصصین تغذیه انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که بانوان بارداری که در این دوران از کره در برنامه غذایی خود استفاده می نمایند دارای فرزندانی هستند که از لحاظ رنگ پوست صورت و بدن آنها به مراتب نسبت به بانوان بارداری که از این ماده غذایی مفید استفاده نکرده اند زیباتر، شفاف و همچنین روشن تر نیز هستند. البته بهتر است که بانوان باردار که به زیبایی پوست جنین اهمیت بسزایی می دهند از کره های حیوانی در این دوران استفاده نمایند.

مصرف انگور و یا آب انگور

یکی از مواد غذایی که دکتر کوهدانی به عنوان متخصص تغذیه برای هوش و زیبایی جنین در دوران بارداری توصیه می نماید مصرف انگور و یا آب انگور تازه و همچنین طبیعی است زیرا این میوه سرشار از اسیدهای آلفا هیدروکسی (AHA ) است. تاثیر این ماده غذایی برای رشد و همچنین زیبایی جنین بسیار بوده و علاوه بر این سبب بالا رفتن مقاومت جنین در برابر بیماریهای متعدد دوران بارداری نیز میشود. بانوان بارداری که به زیبایی فرزند خود اهمیت زیادی می دهند و به دنبال بهترین میوه های هستند که در زیبایی جنین نقش بسزایی دارد میتوانند از انگور تازه در این دوران نیز استفاده نمایند.

مصرف پرتقال

مصرف یکی از مرکبات که به زیبایی و همچنین آرامش جنین کمک بسزایی می نماید اختصاص به مصرف پرتقال در برنامه غذایی دارد. بانوان بارداری که در دوران بارداری از این مرکبات به میزان کافی و با توجه به کالری مورد نیاز در طی روز استفاده می نمایند دارای نوزادانی آرام و در حین حال زیبا و سالمی نیز هستند. پرتقال که در گروه مرکبات دسته بندی می شود حاوی مقادیر زیادی ویتامین C است که علاوه بر سلامت پوست نوزادان بر روی رشد جنین در رحم نیز تاثیر بسزایی می گذارد.

مصرف آناناس

دکتر کوهدانی به عنوان متخصص تغذیه برای هوش و زیبایی جنین مصرف آناناس را در دوران بارداری سبب زیبایی بیشتر جنین می دانند. طبق مطالعاتی که هندی ها بر روی این میوه در دوران بارداری بانوان انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که مصرف آناناس سبب روشن و همچنین شفاف شدن بیشتر رنگ پوست جنین می شود. متخصصین تغذیه مصرف این میوه را هفته ی یکبار به صورت آب آناناس و یا اینکه میوه آن را به بانوان باردار به منظور زیبایی و همچنین سلامت جنین توصیه می نمایند.

مصرف به

یکی دیگر از مواد غذایی موثر و اثربخش در زیبایی جنین را میتوان به مصرف به در دوران بارداری اشاره کرد. دکتر کوهدانی با قرار دادن این میوه خوشبو در برنامه رژیم غذایی بانوان باردار متذکر می شود که به در زیبایی جنین بسیار تاثیرگذار است و همچنین سبب جلوگیری از سقط جنین نیز میشود. این میوه مخصوص فصول سرد سال است به همین دلیل بانوان می توانند بصورت دمنوش و یا برگه این میوه برای دیگر فصول سال هم نیز استفاده نمایند.

مصرف انار

دکتر کوهدانی به عنوان متخصص تغذیه برای هوش و زیبایی جنین به بانوان باردار توصیه می کنند که حتما در این دوران از انار و یا آب انار به منظور زیبایی بیشتر جنین نیز استفاده نمایند. بهتر است که بانوان از آب انار طبیعی به عنوان میان وعده در برنامه غذایی خود استفاده نماید.

همچنین دکتر کوهدانی متذکر می شوند که درصورتیکه بانوان با لکه بینی و یا خونریزی در این دوران همراه شدند که بر اثر رقیق شدن خون در اثر مصرف بیش از اندازه انار ایجاد شده است، مصرف آن را محدود کرده و حداقل هفته ی یکبار آن را میل نمایند.

مصرف خربزه در بارداری

متخصصین تغذیه به بانوان بارداری که دوست دارند نوزاد آرام، زیبا و همچنین خوش اخلاقی داشته باشند توصیه می کنند که در برنامه غذایی خود از خربزه نیز استفاده نمایند البته دکتر کوهدانی به مادران بارداری که در این دوران به دیابت بارداری مبتلا شده اند توصیه می کنند که این میوه به دلیل قند بالای که دارد در مصرف آن زیاده روی نکنند.

مصرف خربزه در بارداری
مصرف خربزه در بارداری

مصرف گلابی در زیبایی کودک

یکی دیگر از میوه های که در زیبایی جنین بسیار تاثیرگذار است مصرف گلابی در برنامه غذایی بانوان باردار است که متخصصین تغذیه مصرف آن را در رژیم غذایی بانوان توصیه می نمایند. دکتر کوهدانی به عنوان بهترین متخصص تغذیه برای هوش و زیبایی جنین به بانوان باردار توصیه می کنند که در ماه دوم بارداری که اعضاء صورت جنین شروع به تشکیل می شود بهتر است که حتماً از این میوه برای زیبایی بیشتر جنین نیز استفاده نماید. این میوه علاوه بر زیبایی بر روی جنین برای جلوگیری از یبوست هم نیز در دوران بارداری بسیار اثر بخش است. علاوه بر گلابی دکتر کوهدانی مصرف هلو و همچنین توت فرنگی را که در شفافیت و شادابی پوست و علاوه بر این بر زیبایی جنین بسیار حائز اهمیت است را در برنامه غذایی مادران باردار توصیه می نمایند و مصرف آنها را در ماههای مناسب بارداری که برای مادر و جنین مناسب است را متذکر می شوند.

مصرف آب در بارداری

بانوان باردار حتماً باید روزانه هشت لیوان آب معادل دو لیتر آب را نیز در طی روز مصرف نمایند زیرا مصرف این نوشیدنی سالم به سلامتی کلی بدن مادر و همچنین سلامتی جنین و زیبایی آنها نیز تاثیرگذار است.

مصرف آب در بارداری
مصرف آب در بارداری

کدو حلوایی

بهتر است بدانید که مصرف کدو حلوایی به دلیل وجود ویتامین های C ، E و همچنین بتاکاروتن در زیبایی و همچنین شفافیت پوست جنین بسیار اثربخش است. به همین منظور متخصصین تغذیه مصرف این میوه را به منظور رسیدن ویتامین های لازم به بدن مادر و جنین در وعده های غذایی توصیه می نمایند.

منع عادت های غلط غذایی در دوران بارداری

دکتر کوهدانی به عنوان متخصص تغذیه برای هوش و زیبایی جنین به منظور داشتن فرزند زیبا و همچنین سالم به بانوان باردار مصرف بعضی از مواد غذایی که هیچ خاصیتی برای این دوره ندارد و ممکن است برای جنین هم نیز خطرناک باشد متذکر می شود. منع عادت های غذایی و شیوه های غلط زندگی در دوران بارداری عبارتند از:

 • بهتر است که بانوان باردار در این دوره از مصرف سیگار و همچنین قلیان نیز خودداری نمایند.
 • مصرف الکل در دوران بارداری ممنوع است زیرا بر روی سلولهای مغزی جنین تاثیر منفی به جای می گذارد.
 • بهتر است که در این مدت از مایعات و همچنین آب فراوان نیز استفاده نماید.
 • بانوان باردار باید از پرخوری در این دوره به دلیل اضافه وزن بالا و همچنین ابتلا به بیماری دیابت بارداری نیز خودداری نمایند.
 • یکی دیگر از مواد غذایی ناسالم که در این دوران بانوان باید از مصرف آن خودداری نمایند مصرف غذاهای چرب و همچنین سرخ کردنی است.
 • بهتر است که از غذاهای تند، ترش و همچنین شور به شدت خودداری نمایند زیرا سبب ورم در این دوران می شود.

نوشیدنی های حاوی کافئین

از نوشیدنی های که در آنها حاوی مقادیر زیادی کافئین است نظیر قهوه، نسکافه و همچنین چای نیز خودداری نماید. از مصرف مواد غذایی فست فودی و همچنین نوشابه های گازدار به دلیل افزایش وزن نیز خودداری نمایند و غذاهای سالم که در طبخ آنها از روغن های گیاهی مانند روغن زیتون، کنجد و همچنین روغن ماهی تشکیل شده است نیز استفاده کنند. بهتر است بدانید که یکی دیگر از میوه های که بانوان در دوران بارداری اجازه مصرف آن را ندارند موز است زیرا این میوه در بعضی از بانوان باردار حساسیت زا بوده است و علاوه بر این بانوانی که به دیابت بارداری نیز مبتلا هستند با خوردن این میوه سبب تشدید میزان گلوکز خون می شوند که برای مادر و جنین بسیار خطرناک است. تمامی موارد ذکر شده از مواد غذایی ناسالم هستند که بانوان باید از خوردن آنها در این دوران خودداری نمایند. دکتر کوهدانی تحرک در بارداری را بهترین اصل در یک زایمان آسان و راحت برای بانوان می داند و به آنها توصیه می کند که از ورزش های مخصوص بارداری و همچنین یوگا که برای جنین و مادر آرامش را به ارمغان می آورد در این دوره استفاده نمایند.

نوشیدنی های حاوی کافئین در بارداری
نوشیدنی های حاوی کافئین در بارداری

اهمیت تغذیه در دوران بارداری

بطور کلی یکی از اساسی ترین و مهمترین وظایف بانوان در این دوره استفاده از تغذیه صحیح و همچنین اصولی برای حفظ سلامتی بیشتر جنین و مادر است زیرا داشتن یک تغذیه سالم به رشد بهتر جنین کمک بسزایی می نماید. دکتر کوهدانی به بانوان باردار متذکر می شوند که به منظور دریافت مواد غذایی سالم نباید هیچ کدام از میوه ها و یا مواد غذایی را از برنامه رژیم غذایی خود حذف نمایند. در مجموع یک متخصص تغذیه خوب برای دوران بارداری رژیم مناسب برای این دوران را شش تا یازده واحد نان و یا اینکه غلات در روز برای بانوان توصیه می کند و همچنین دو تا چهار واحد سبزیجات و میوه، دو تا چهار واحد لبنیات، سه واحد پروتئین و علاوه براین به مقدار خیلی کم لبنیات و چربی را در برنامه غذایی بانوان باردار قرار می دهد. یک متخصص تغذیه مجرب در دوران بارداری مواد غذایی که دارای فیبر بالای هستند نظیر میوه، سبزیجات سالم و تازه، نان سبوس دار، ماکارونی، غلات و همچنین برنج را توصیه می نمایند.

همچنین بخوانید: بارداری و مراحل آن

مواد غذایی ضروری به منظور رشد مغز جنین

دکتر کوهدانی به عنوان متخصص تغذیه برای هوش و زیبایی جنین مواد غذایی مورد نیاز در دوران بارداری را که برای رشد مغز جنین بسیار حائز اهمیت است را شامل:

 • پروتئین
  یکی از مواد غذایی مناسب برای رشد جنین پروتئین است که در گوشت قرمز، آجیل ها، سویا، حبوبات، گوشت سفید، تخم مرغ ها، لبنیات یافت می شود.
 • روی
  یکی از مواد ضروری برای رشد مغز جنین که متخصصین تغذیه مصرف آن را در آجیل ها، ماهی، حبوبات، گوشت و همچنین سبزیجات معرفی می نمایند که دارای مقادیر زیادی آهن هستند و مصرف آنها به میزان کافی در برنامه غذایی برای رشد مغز جنین بسیار مهم است.
 • کولین
  یکی از مواد مغذی بسیار مهم که در این دوره بانوان باردار باید در برنامه غذایی خود حتماً از آن استفاده نمایند کولین ها هستند زیرا برای رشد مغز و همچنین نخاع جنین بسیار مهم و ضروری است. متخصصین تغذیه روزانه مصرف چهارصد و پنجاه میلی گرم کولین را که در مواد غذایی نظیر لبنیات، تخم مرغ و همچنین گوشت قرمز موجود است را به بانوان باردار توصیه می نمایند.
 • اسید فولیک
  اسید فولیک یکی دیگر از مواد مغذی برای رشد مغز جنین است که بیشتر در جگر و همچنین اسفناج یافت می شود.
 • ید
  منبع عالی ید را میتوان به جلبک دریایی اشاره کرد اما به منظور رشد مغز جنین ید را در نمک های یددار، لبنیات و همچنین غذاهای دریایی می توان یافت کرد.
 • ویتامین A
  یکی دیگر از ویتامین های ضروری به منظور رشد مغز جنین که متخصصین تغذیه مصرف آن را به بانوان باردار توصیه می نمایند « ویتامین A » است که در مواد غذایی نظیر اسفناج، هویج و جگر یافت می شود.
 • ویتامین D
  متخصصین تغذیه به بانوان باردار بهترین روش رسیدن به این ویتامین را قرار گرفتن در معرض نور خورشید می دانند. البته با قرار دادن ماهی سالمون در برنامه غذایی آنها و همچنین مصرف شیر به عنوان میان وعده در رژیم غذایی دوران بارداری، بهترین شیوه دستیابی به مصرف ویتامین D معرفی می نمایند.
 • ویتامین B6
  گوشت قرمز، سبزیجات نشاسته دار، جگر، سیب زمینی و همچنین ماهی به عنوان بهترین منبع ویتامین B6 است که متخصصین آن را در برنامه غذایی بانوان باردار به منظور رشد مغز جنین توصیه می نمایند.
 • ویتامین B12
  متخصصین یکی دیگر از مواد غذایی ضروری به منظور رشد مغز جنین را مصرف ویتامین B12 معرفی می کنند. علاوه براین با قرار دادن مواد غذایی نظیر تخم مرغ، لبنیات، گوشت قرمز و همچنین مصرف ماهی به میزان لازم در برنامه غذایی بانوان باردار می توانند در رسیدن این ویتامین مورد نیاز در این دوره به بیماران خود کمک بسزایی نمایند.

تمامی موارد ذکر شده از موادغذایی هستند که برای رشد مغز جنین بسیار مهم و ضروری هستند که متخصصین تغذیه برای سلامتی جنین و مادر به بیماران تجویز می نمایند. بانوان باردار بهتر است که از مواد غذایی سالم و تازه در این دوره استفاده نمایند و از خوردن مواد غذایی فرآوری شده نظیر شیرینی جات، کالباس، سوسیس نیز خودداری نمایند.

مواد غذایی ضروری به منظور رشد مغز جنین
مواد غذایی ضروری به منظور رشد مغز جنین
( رای: 0 امتیاز: 0 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *