مجله بانوانبارداری

تشخیص جنسیت جنین در ماه چندم بارداری است

تشخیص جنسیت جنین

تشخیص جنسیت جنین در هفته هفتم بارداری با سونوگرافی امکانپذیر نیست، سایر روش ها هم از جمله تیتر بتا و تست های خانگی هم قطعا صحیح نیست و طبق حدس و گمان است. بنابراین باید صبور باشید و حداقل تا هفته شانزدهم بارداری صبر کنید. البته در تست سل فری و آمنیوسنتز جنسیت زودتر هم مشخص خواهد شد. اما این تست ها بعلت هزینه و ریسکی که دارند به تنهایی به منظور تعیین جنسیت استفاده نمی شوند.یک روش دقیق برای پیش بینی جنسیت جنین، سونوگرافی است که معمولاً بین هفته 18-20 بارداری انجام می شود. این روش در صورتی دقیق می باشد که تکنسین سونوگرافی بتواند به خوبی بین پاهای جنین را ببیند. این روش تصویربرداری با دقت 80٪ تا 90٪ جنسیت جنین را تشخیص می دهد.

همچنین بخوانید : فال بارداری شیخ بهایی پسر یا دختر شدن فرزند زن باردار و حامله

آمنیوسنتز و نمونه برداری از پرزهای جفتی (CVS) نیز می تواند جنسیت جنین را با دقت بالایی تعیین کند، اما این آزمایشات تهاجمی تر معمولاً برای موقعیت هایی انجام می شود که جنین دچار اختلال ژنتیکی یا ناهنجاری کروموزومی مانند سندرم داون باشد.آزمایشات دی ان ای خون مادر نیز می تواند به صورت دقیق جنسیت جنین را تشخیص بدهد، اما به دلیل هزینه بالایی که این آزمایشات دارند، فقط از آنها در آزمایشگاه های تخصصی استفاده می شود و در آزمایشگاه های تجاری کاربرد ندارند.

مراحل تعیین جنسیت در بارداری

زمان تخمک‌گذاری مادر و وقوع عمل لقاح، نقش مهمی را در تعیین جنسیت فرزند ایفا می‌کند. در واقع روش‌های دکتر شتلز بر پایه تخمین زمان تخمک‌گذاری مادر بنا شده است. او معتقد است اگر لقاح در فاصله کمتر از 12 ساعت از زمان تخمک‌گذاری به وقوع بپیوندد، احتمال پسردار شدن بیشتر است. اما به سبب دوام کمتر اسپرم‌های Y اگر لقاح بعد از یک روز از تخمک‌گذاری مادر صورت گیرد، احتمال دختردار شدن را بیشتر خواهد کرد. لذا آنچه اهمیت دارد، دانستن زمان تخمک‌گذاری است که کار ساده‌ای نیست.

همچنین بخوانید : برای پسر شدن بچه و جنین چه کار هایی بکنیم ؟

تعیین جنسیت جنین پروسه ای در بارداری است، اما اندام تناسلی دخترها و پسرها تا هفته 9 بارداری شبیه به هم است، وقتی بزرگ تر میشوند تغییرات آغاز میشود. اندام های جنسی خارجی جنین تقریبا در 10 هفتگی در پسر ها و 12 هفتگی در دختر ها مشهود است.

مراحل تعیین جنسیت در بارداری
مراحل تعیین جنسیت در بارداری

در چند هفتگی تعیین جنسیت جنین با سونو معلوم می شود

در هفته چهاردهم بارداری می توان برای تعیین جنسیت جنین سونوگرافی انجام داد اما تعیین جنسیت جنین بستگی به موقعیت قرارگیری جنین در رحم دارد . برای تشخیص بهتر جنسیت جنین بهتر است هفته شانزدهم بارداری به سونوگرافی بروید .

البته یک سونوگراف ماهر از همان سونوگرافی و آزمایش غربالگری اول می تواند جنس جنین را تشخیص دهد. در هفته های 16 تا 19 جنسیت، دست و پا، تعداد انگشتان، صورت، وضع لب ها، گوش، چشم، دیافراگم، ستون فقرات، کلیه ها، مثانه و معده پر از مایع و چهار حفره ای بودن قلب جنین بررسی می شود.

در حدود هفته 7 بارداری، اندام های جنسی داخلی کودک تان (مانند تخمدان ها و بیضه ها) شروع به شکل گیری می کنند.در این مرحله اندام های جنسی جنین دختر و پسر مانند یکدیگر می باشد زیرا ناشی از یک ساختار هستند.در جنین دختر، جوانه کوچک بین بافت پاها پدیدار میشود. این جوانه کلیتوریس خواهد شد.

در هفته 22، تخمدانها به صورت کامل تشکیل شدند و از شکم به لگن حرکت میکنند. آنها در حال حاضر شامل یه ذخیره همیشگی از 6 میلیون تخمک هستند.

تشخیص جنسیت جنین با سونوگرافی
تشخیص جنسیت جنین با سونوگرافی

همچنین بخوانید: هفته شانزدهم بارداری

در جنین پسر، جوانه به حالت آلت تناسلی مرد پرورش پیدا میکند و شروع به کشیده شدن در حدود هفته  12 میکند. غشای خارجی تبدیل به کیسه بیضه می شود که بعدا مکان قرار گرفتن بیضه ها میشود.در هفته 22 بیضه ها در شکم تشکیل شده اند. آنها در حال حاضر شامل اسپرم نابالغ هستند. به زودی آنها شروع به سرریزی به کیسه بیضه میکنند

اگر شما مشتاقید برای اینکه بدونید آیا پسر در راه دارید یا دختر (تعیین جنسیت) ، مجبورید که حداقل تا هفته 17 بارداری صبر کنید. این زمانیه که اندام تناسلی به اندازه کافی ایجاد رشد کرده باشه که در سونوگرافی دیده بشه.

( رای: 1 امتیاز: 5 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.