مجله بانوانبارداری

غربالگری سه ‌ماهۀ اول بارداری چطور انجام می‌شود؟

انجام غربال گری در بارداری

غربالگری سه ‌ماهۀ اول شامل سونوگرافی ان‌ تی و آزمایش خون است که به منظور غربال و تشخیص احتمال وجود برخی از نقص‌های کروموزومی مادرزادی جنین انجام می‌شود. پزشک شما از هفتۀ ۱۱ تا آخر هفتۀ ۱۳، آزمایش غربالگری سه ‌ماهۀ اول را درخواست خواهد کرد. در آزمایش خون این غربالگری، با اندازه‌گیری شاخص‌هایی در خون شما مشخص می‌شود که جنین احتمال نقص مادرزادی دارد یا خیر. همچنین در این غربالگری، سونوگرافی ان‌تی نیز انجام می‌شود. در این سونوگرافی، پزشک مایع پشت گردن جنین را اندازه‌گیری می‌کند که مشخص‌کنندۀ احتمال وجود سندرم داون در جنین است. اگر پزشک در غربالگری سه ‌ماهۀ اول موارد خطر را ببیند، آزمایش‌های تشخیصی را درخواست خواهد کرد. این آزمایش‌ها همه برای این است که از به دنیا آمدن جنین با برخی نقص‌های شناخته‌شدۀ مادرزادی جلوگیری شود.

همچنین بخوانید : محاسبه سن بارداری (هفته و ماه و …)

تست پیش از تولد سندروم داون غربالگری سه ‌ماهۀ اول بارداری

‎در طی دو دهه اخیر روش های مختلفی شامل اندازه گیری مارکرهای شیمیایی و پارامترهای سونوگرافی و همچنین ترکیب این دو با هم، برای غربالگری سندرم داون ابداع شده است، اما به علت اشکالات موجود در این روش ها، دانشمندان همیشه به دنبال یافتن روش هایی بهتر بودند. بزرگترین ایراد در روش های سنتی غربالگری، در صد بالای نتایج مثبت کاذب و منفی کاذب و در مورد آزمایش های تائیدی، احتمال سقط جنین به علت تهاجمی بودن روش نمونه گیری است. نتیجه مثبت کاذب یعنی در عین حالی که بیماری وجود ندارد جواب تست مثبت می شود. جواب منفی کاذب یعنی در حالی که بیماری وجود دارد نتیجه تست منفی است.

اخیرا دانشمندان به وجود دی ان ا جنین در خون مادر پی بردند. این کشف مهم، اساسی شد برای ظهور روش های غیر تهاجمی تشخیص سندرم داون.اصول این روش بر پایه اندازه گیری دی ان ا آزاد جنین در خون مادر است که از سلول های جفت آزاد می شوند.با این آزمایش می توان نود ونه ونه دهم از موارد سندرم داون را تشخیص داد.
عمر دی ان ا جنین که در خون مادر وجود دارد بسیار کوتاه بوده و بلافاصله بعد از تولد از خون مادر محو می گردد بنابراین بارداری های قبلی اثری در نتیجه تست ندارد.باید توجه داشت که انجام این تست، نیاز به آزمایش آلفا فتوپروتئین را برای بررسی اختلالات رشد لوله عصبی جنین در سه ماهه دوم از بین نبرده و خانم باردار باید حتماً در هفته های پانزده تا بیست بارداری مجدداً به آزمایشگاه مراجعه کند.

همچنین بخوانید : زایمان طبیعی و سزارین در هفته چندم اتفاق می افتد؟

تشخیص سندروم داون در غربالگری سه ‌ماهۀ اول بارداری

اصولاً انتخاب بین تست های غربالگری سه ‌ماهۀ اول بارداری که در آن احتمال خطا بالاست و روش های تهاجمی (آمنیوسنتز یا سی وی اس) که احتمال سقط جنین را به همراه دارند برای زنان باردار کار دشواری است اما ظهور این روش های جدید، تصمیم گیری را آسان تر کرده است.

مزایای غربالگری سه ‌ماهۀ اول بارداری

  • غیر تهاجمی بودن: برای انجام آزمایش فقط به چند سی سی از خون مادر احتیاج است.
  • حساسیت و صحت بالای تست: بیشتر از نودونه ونه درصد
  • تشخیص زود هنگام: آزمایش از هفته ده بارداری قابل انجام بوده و این زمان به تصمیم گیری بهتر کمک می کند.
  • جوابدهی سریع: جواب آزمایش طی ده روز آماده می شود.

همچنین بخوانید : نکات بارداری هفته به هفته

سونوگرافی واژینال چیست و باعث سقط نمی‌شود ؟

در سونوگرافی واژینال مانند تست پاپ‌اسمیر، دستگاه سونوگرافی داخل واژن قرار داده می‌شود. انجام این سونوگرافی معمولا از معاینه زنان راحت‌تر است اما متاسفانه خیلی‌ها به‌خصوص خانم‌های باردار می‌ترسند مبادا باعث سقط جنین شود درحالی‌كه چنین خطری وجود ندارد و بررسی بعد از بارداری با IVF، تشخیص بارداری خارج از رحم و تشخیص بارداری در هفته پنجم فقط از طریق سونوگرافی واژینال امكان‌پذیر است. در حقیقت با این روش می‌توان بارداری را یك هفته زودتر از سونوگرافی شكمی ‌تشخیص داد

سونوگرافی واژینال چیست؟

سونوگرافی واژینال بررسی دستگاه تناسلی (کلیه ها و مثانه) و لگن خانم می باشد. این بررسی کمک می کند هر گونه ناهنجاری در رحم، دهانه رحم و پوشش رحم، لوله های رحم، تخمدان، مثانه و حفره لگن مشخص شود. این سونوگرافی با سونوگرافی شکمی فرق می کند به طوری که اندام های داخلی از طریق واژن مشاهده می شوند.
این آزمایش در صورت وجود علائم درد در لگن و خونریزی غیرطبیعی توسط پزشک تجویز می شود و فیبرویدها (تومورهای عضلانی رحم)، پولیپ ها (ضخیم شدن پوشش داخلی رحم)، کیست تخمدان، ناباروری و اوایل بارداری مورد بررسی قرار می گیرد.

آنچه باید در مورد سونوگرافی واژینال بدانید.

آمادگی برای سونوگرافی واژینال

آمادگی خاصی موردنیاز نیست. فقط پیش از آزمایش باید مثانه خالی شود.
اگر تامپون استفاده می کنید باید برداشته شود. اگر پریود هستید مشکلی وجود ندارد و به شکلی برای بررسی مشکلات زنانه و زایمان، پریودی شما فرصت خوبی برای سونوگرافی واژینال است.
پیش از انجام آزمایش از شما می خواهند فرم رضایت نامه را امضا کنید.
بهتر است لباسی راحت بپوشید تا پزشک راحت تر به قسمت پایین بدن شما دسترسی داشته باشد.

در طول سونوگرافی واژینال چه اتفاقی می افتد؟

پس از خالی کردن مثانه، پزشک می خواهد لباس پایین تنه خود را در بیاورید و لباس مخصوص بپوشید. سپس باید بر روی صندلی مخصوص دراز بکشید. سپس ملافه ای برای پوشاندن شما بر روی شما قرار می دهند. سپس باید پاها را خم کنید و دستگاه مبدل را وارد واژن شما می کنند. دستگاه مبدل از تامپون بزرگتر است و به شکلی است که به راحتی داخل واژن قرار می گیرد. یک لایه محافظ بر روی دستگاه مبدل قرار دارد و ژل روان ساز گرم بر روی دستگاه قرار داده می شود تا راحت تر وارد واژن شود. سپس تصاویری از داخل واژن و لگن گرفته می شود.
می توانید به جای سونوگرافی واژینال از سونوگرافی شکمی استفاده کنید. در این آزمایش باید دو یا سه لیوان آب نیم ساعت پیش از انجام سونوگرافی انجام شود و باید مثانه پر باشد. در سونوگرافی شکمی از دستگاهی مبدل استفاده می شود. در این حالت آب گرم همراه با ژل بر روی بدن مالیده می شود و دستگاه مبدل بر روی شکم حرکات چرخشی می کند.
سونوگرافی باید توسط یک فرد متخصص با استفاده از دستگاه مبدل انجام شود. دستگاه مبدل امواج سونوگرافی را منتقل می کند. سپس این امواج به دستگاه سونوگرافی بر می گردد و تصاویری تهیه می شود. در این آزمایش می توان تصاویری از داخل لگن و واژن گرفت.

آیا سونوگرافی واژینال عواقبی دارد؟

خیر هیچ گونه عواقبی ندارد و شما می توانید پس از سونوگرافی واژینال به فعالیت های قبلی خود بپردازید.

سونوگرافی واژینال چقدر طول می کشد؟

سونوگرافی واژینال معمولا پانزده تا سی دقیقه طول می کشد.
گاهی اوقات پزشک از شما می خواهد تصاویر را به رادیولوژیست یا متخصص زنان نشان دهید. معمولا پزشک اطلاعات مشاهده شده در تصویر را در اختیار شما قرار می دهد.

سونوگرافی واژینال

خطرات سونوگرافی واژینال چیست؟

هنوز هیچ خطری ناشی از سونوگرافی واژینال دیده نشده است. در این روش از امواج صوتی برای گرفتن تصویر استفاده می شود و هیچ گونه پرتویی وجود ندارد.
اگر باردار هستید، خطری جنین را تهدید نمی کند. اگر باردار هستید و کیسه آب شما پاره شده است ولی درد زایمان ندارید توصیه نمی شود سونوگرافی واژینال انجام دهید زیرا احتمال عفونی شدن جنین وجود دارد.
اگر باردار هستید و افتادگی جفت یا خونریزی واژینال دارید بهتر است سونوگرافی واژینال انجام ندهید زیرا باعث بدتر شدن خونریزی می شود.

مزایای سونوگرافی واژینال چیست؟

ورود دستگاه مبدل به داخل واژن تصاویر واضح از داخل واژن و لگن به شما می دهد. این تصاویر به شما و پزشک کمک می کند بررسی های لازم را انجام دهید و در صورت مشکل درمان موردنیاز را تجویز کند.

چه کسی سونوگرافی واژینال را انجام می دهد؟

سونوگرافی واژینال توسط سونوگرافر که برای انجام آزمایش آموزش دیده است انجام می شود. سونوگرافر ممکن است مرد یا زن باشد. اگر با سونوگرافر مرد راحت نیستید باید قبل از آزمایش اعلام کنید. در کنار بیمار می تواند همسر یا دوست یا یکی از افراد خانواده در اتاق سونوگرافی باشد.
سونوگرافر تصاویر را به پزشک نشان می دهد و در صورت لزوم دوباره سونوگرافی انجام می دهد. نتیجه سونوگرافی به طور کامل نوشته شده و به پزشک داده می شود.
در برخی بیمارستان ها متخصص زنان یا رادیولوژیست سونوگرافی را انجام می دهد.

سونوگرافی واژینال کجا انجام می شود؟

سونوگرافی در دپارتمان رادیولوژی بیمارستان انجامی می شود. سونوگرافی در اتاقی مخصوص با استفاده از دستگاه سونوگرافی انجام می شود.

( رای: 0 امتیاز: 0 )

از طريق
غربالگری درسه ماهه اول
منبع
مطالب مرتبط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.