بارداریمجله بانوان

درد شکم در بارداری

نکاتی در مورد درد شکم در بارداری

در اوایل درد شکم در بارداری امری طبیعی است. اندام‌های شما در این دوران دائم در حال تغییر هستند. رحم بزرگ‌تر و رباط‌های عضلات این بخش کشیده می‌شوند. از یبوست گرفته تا دردهای رباط‌های ناحیه‌ی رحم، همه ممکن است علائم شروع یک شکم ‌درد خوش‌خیم باشد. با این وجود گاهی دل درد در بارداری دلایلی جدی‌تر به همراه دارد. بهتر است برای یافتن منشأ این نوع از دردها، با علت دردهای شکمی در بارداری آشنا شوید تا تشخیص دهید که چه زمانی باید به پزشک خود مراجعه کنید.

درد شکم در بارداری
درد شکم در بارداری

علت درد زیر شکم در بارداری

درد زیر شکم یا درد زیر دل در بارداری از هفته های اول بارداری شروع می شود و به مرور کاهش می یابد. گاهی شکم درد در دوران بارداری دارای دلایل معمولی می باشند که غالبا باعث بروز مشکل جدی نمی شوند. در ادامه به ذکر مثال هایی از علل بی‎خطر یا کم ‎خطر درد شکم در بارداری و به خصوص درد زیر شکم در ماه اول بارداری می پردازیم:

 • بزرگ‌تر شدن رحم:
  با بزرگ‌تر شدن رحم، به حفره‌ی شکمی فشار وارد می‌شود و جابه‌جایی در این ناحیه به وجود می آید. این امر سبب احساس تهوع یا اتساع در شکم می‌شود. راه حل مقابله با این شرایط، افزایش تعداد وعده ‌های غذایی و کاهش حجم آن ها، داشتن ورزش منظم، استراحت کافی و تخلیه مرتب مثانه‌ می باشد.
 • درد رباط‌ های گرد رحمی:
  گاهی اوقات هم‌زمان با بزرگ‌تر شدن رحم، رباط‌های گرد این ناحیه (دو رباط که از جلوی رحم عبور کرده و به سمت کشاله‌ی ران می‌روند) کشیده می‌شوند. شما احتمالا این درد را در نواحی زیر دل حس می‌کنید که به کشاله‌های ران سرایت می‌کند. این درد هنگامی که شما جابه‌جا می‌شوید دردناک و تیز خواهد بود و معمولا در سه ماهه دوم بارداری شروع می‌گردد و خودبه‌خود نیز برطرف می‌شود، ولی در صورتی که این درد باعث احساس ناراحتی در شما می شود، با پزشک خود مشورت کنید تا اجازه‌ی مصرف استامینوفن را به شما بدهد.
 • یبوست و گاز معده:
  یبوست و گاز معده متأسفانه بخشی از عوارض بارداری و یک علت دل درد و کمردرد در روزهای اول بارداری هستند. هورمون پروژسترون طی بارداری افزایش می‌یابد و باعث کاهش حرکت لوله‌ی گوارشی و در نتیجه عبور کندتر غذا از آن و نهایتا یبوست می‌شود. برای رفع یبوست، مصرف بیشتر آب و مواد غذایی فیبردار توصیه می گردد. در صورت رفع نشدن مشکل، از پزشک خود بخواهید تا برایتان داروهای ملین یا مکمل‌های فیبری تجویز کند.
 • انقباض‌های برکستون‌هیکس:
  انقباض‌های برکستون‌هیکس(Braxton Hicks) ، با رقیق شدن دهانه‌ی رحم ارتباطی ندارند و اغلب دردناک هستند. نکته‌ی اصلی، تشخیص این نوع انقباض‌ها از انقباض‌های اصلی مرتبط با زایمان زودرس است. انقباضات در زمان رخ دادن انقباض‌های اصلی، رفته‌رفته به هم نزدیک می‌شوند. اگر خانم باردار هم‌زمان با شروع انقباض‌ها همچنان توانایی انجام کارهای روزانه مانند کتاب خواندن، تلویزیون نگاه کردن یا صحبت کردن را داشته باشد، احتمالا این انقباض‌ها مربوط به زایمان نیستند. از دست دادن آب بدن می‌تواند باعث شروع انقباض‌های برکستون‌هیکس شود. بنابراین دقت کنید که مایعات کافی بنوشید. اگر انقباض‌ها از بین نرفتند و شک داشتید که آیا از نوع انقباض‌های اصلی هستند یا خیر با پزشک خود تماس بگیرید.
  علاوه بر این موارد، گاهی دردهای شکمی در دوران بارداری دارای دلایل جدی‎تر و حادتری می باشند که باعث بروز عوارض شدیدی مانند خونریزی، درد غیرقابل تحمل، تب و اختلال در بینایی می شوند که نیازمند رسیدگی سریع متخصص زنان می‌باشد.
 • گرفتگی پس از ارگاسم:
  بارداری به معنای عدم رابطه جنسی در این دوران نیست. بسیاری از افراد از این بابت نگران هستند که برقراری رابطه جنسی در بارداری برای جنین خطر دارد، اما اینطور نیست. رابطه جنسی در خلال بارداری مانعی ندارد و مجاز است. ارگاسم بعد از رابطه جنسی می تواند حس خوبی برای مادر داشته باشد. اگر بعد از ارگاسم، در ناحیه شکم درد داشتید، شاید به این دلیل است که جریان خون در ناحیه لگن افزایش یافته و گرفتگی ایجاد می کند. این گرفتگی هیچ خطری برای جنین ندارد و جای نگرانی نیست.
 • لانه گزینی:
  یکی دیگر از دلایل دردهای شکمی در بارداری ، لانه گزینی جنین است، در اوایل بارداری وجود گرفتگی هایی شبیه به دردهای قاعدگی و خونریزی خفیف طبیعی است. این خونریزی به دلیل لانه گزینی تخمک  بارور شده به دیوارۀ رحم رخ می دهد و حدود هشت تا ده روز بعد از قاعدگی اتفاق می افتد. این مسئله نیز اصلا نگران کننده نیست.
علت درد زیر شکم در بارداری
علت درد زیر شکم در بارداری

همچنین بخوانید: کمردرد در دوران بارداری

دردهای شکمی نگران کننده در بارداری

 • بارداری خارج رحمی:
  بارداری خارج رحمی (بارداری نابه‌جا) که در آن سلول تخم (زیگوت) در جایی به جز رحم (اغلب در لوله‌ های رحمی) لانه‌گزینی می کند، در دو درصد بارداری ‌ها رخ می‌دهد و یک علت درد زیر شکم در زنان باردار می باشد. در این شرایط فرد احتمالا بین هفته ششم تا دهم بارداری، دچار دردهای شدید شکمی و خونریزی می گردد زیرا لوله‌ی رحمی در حال بزرگ‌تر شدن است. خانم‌هایی که در گذشته تجربه‌ی یک بارداری خارج رحمی یا جراحی‌های لگن، شکم و لوله‌ های رحمی را داشته‌اند و یا در زمان لقاح مبتلا به اندومتریوز، چسبندگی لوله رحمی، عفونت لگن یا دارای ابزار درون رحمی (IUD) بوده‌اند، بیشتر در معرض بارداری خارج رحمی هستند. همچنین وجود ناهنجاری در شکل رحم و یا استفاده از روش های کمک باروری آزمایشگاهی نیز خطر بارداری خارج رحمی را افزایش می‌دهد. این نوع بارداری نمی‌تواند ادامه پیدا کند و نیازمند درمان سریع است. اگر نتیجه‌ی آزمایش بارداری شما مثبت ولی هنوز با معاینه‌های پزشکی تأیید نشده است و دل درد دارید، باید سریعا معاینه شوید تا علت دل درد در  بارداری شما مشخص شود. پزشک شما با سونوگرافی می‌تواند تشخیص دهد که تخم (زیگوت) در داخل رحم مستقر شده است یا خیر.
 • سقط جنین:
  احساس درد شکم در سه ‌ماهه اول بارداری، احتمال خطر سقط جنین را افزایش می دهد. تقریبا 15 تا 20 درصد بارداری‌ها به سقط جنین ختم می‌شوند. علائم سقط جنین عبارتند از خونریزی و گرفتگی‌های عضلانی که می‌توانند منظم یا شبیه گرفتگی‌های دوران قاعدگی (پریود، عادت ماهانه) باشند.
 • زایمان زودرس:
  اگر قبل از هفته 37 ام بارداری، انقباض‌های منظم را تجربه می‌کنید و کمردرد و درد زیر شکم شما از بین نمی‌رود، احتمالا زایمان زودرس را پیش رو خواهید داشت و در این صورت باید سریعا با پزشک خود تماس بگیرید. انقباض‌های مربوط به زایمان زودرس ممکن است با ترشحات واژن، خون یا کاهش در تحرک جنین همراه باشند. در مواردی که این انقباض‌ها عادی باشند، مشکلی ایجاد نمی‌شود و خطر زایمان زودرس وجود ندارد.
 • جداشدن جفت:
  جفت منبع اکسیژن و مواد غذایی برای نوزاد است و معمولا به‌خوبی به دیواره‌ی رحم متصل می باشد و تا زمان به‌دنیا آمدن نوزاد از آن جدا نمی‌شود. در موارد نادری (یک تولد از هر 200 تولد) جفت از دیواره‌ی رحم جدا می‌شود که یک عارضه‌ی خطرناک است و معمولا در سه‌ ماهه سوم بارداری اتفاق می‌افتد و می تواند یک علت درد شکم در بارداری باشد. این نوع درد معمولا شدید و مداوم در نواحی زیر شکم ایجاد می شود و این درد زیر دل در بارداری به مرور شدت می یاید. رحم سفت شده و اگر آن را فشار دهید فرو نمی‌رود. همچنین خونریزی‌های تیره‌رنگ بدون لخته نیز مشاهده می‌گردد. در چنین مواردی ممکن است زن باردار مجبور به زایمان ‌شود که در اغلب موارد متخصص زنان، زایمان سزارین را انجام می‌دهد. اگر فقط قسمتی از جفت جدا شده باشد پزشک اجازه‌ی ادامه‌ی بارداری را می‌دهد یا زایمان را تحریک کرده و نوزاد را با زایمان طبیعی به‌دنیا می‌آورد. زنانی که سابقه‌ی جدا شدگی جفت، فشار خون بالا، تروما یا جراحت شکمی و فشار خون قابل کنترل (پره ‌اکلامپسی) دارند، بیشتر در معرض این خطر هستند.
 • پره‌ اکلامپسی:
  عارضه‌ی پره اکلامپسی (Preeclampsia) به‌همراه دیگر ناهنجاری ‌های مربوط به فشارخون، در پنج تا هشت درصد زنان باردار دیده می‌شود. پره اکلامپسی معمولا بعد از هفته بیستم بارداری مشاهده می‌شود؛ به همین دلیل است که پزشک در هر معاینه، فشار خون فرد را بررسی می‌کند. این عارضه با فشار خون بالا و مشاهده‌ی پروتئین در ادرار همراه است. فشار خون بالا رگ های داخل رحم را که وظیفه تغذیه و اکسیژن‌رسانی به جنین را بر عهده دارند، منقبض کرده و باعث کند شدن رشد جنین می‌شود. پره ‌اکلامپسی خطر جدا شدن جفت را نیز افزایش می‌دهد. در موارد حادتر، این عارضه‌ باعث درد سمت راست شکم در نواحی بالاتر، درد بالای شکم در بارداری، تهوع، سردرد، ورم و اختلالات بینایی نیز می‌شود.
 • عفونت مجاری ادراری:
  حدود 10 درصد زنان باردار در مرحله‌ای از دوران بارداری خود به عفونت مجاری ادراری(UTI)  مبتلا می‌شوند. علائم رایج عفونت ادراری در زنان عبارتند از تکرر ادرار، درد یا سوزش هنگام ادرار و وجود خون در ادرار. اما برخی از بیماران مبتلا به عفونت ادراری، درد شکمی را نیز تجربه می‌کنند. به همین علت و برای جلوگیری از گسترش عفونت به کلیه‌ها و وقوع زایمان زودرس، در هر معاینه، ادرار زن باردار نیز تست می‌شود. عفونت مجاری ادراری در مراحل اولیه با آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود.
 • التهاب آپاندیس:
  التهاب آپاندیس به سختی در دوران بارداری تشخیص داده می‌شود زیرا همان‌طور که رحم بزرگ می‌شود، آپاندیس تا نزدیکی ناف یا کبد بالا می‌رود. به علت تشخیص دیرهنگام این التهاب در دوران بارداری، خطر مرگ زن باردار به دلیل التهاب آپاندیس زیاد است. گرچه علامت بارز التهاب آپاندیس درد در سمت راست و زیر دل است، ولی ممکن است درد بالای شکم سمت راست در بارداری احساس شود. علائم دیگر التهاب آپاندیس عبارتند از کم‌اشتهایی، تهوع و استفراغ.
 • سنگ کیسه‌ی صفرا:
  سنگ کیسه صفرا یکی از دلایل احساس درد سمت راست شکم در بارداری می باشد. تولید سنگ‌ کیسه‌ی صفرا در زنان به‌ خصوص زنانی با وزن زیاد، سن بالای 35 سال و سابقه‌ی تولید سنگ، رایج‌تر است. درد سنگ کیسه‌ی صفرا که اصطلاحاً به آن التهاب کیسه‌ی صفرا یا کُله‌ سیستیت (Cholecystitis) می‌گویند، شدید است و در سمت راست و بالای شکم متمرکز می باشد. در برخی موارد حتی درد به کمر و زیر کتف راست نیز سرایت می‌کند.
دردهای شکمی نگران کننده در بارداری
دردهای شکمی نگران کننده در بارداری

نشانه ها و علائم خطرناک در دوران بارداری

حالا با مطالعه این مقاله تقریباً با تمامی علت دردهای شکمی در بارداری آشنا هستید. اگرچه برخی از علت های ذکر شده خطری برای شما و فرزندتان ندارد، اما بهتر است در صورت بروز هر یک از موارد ذیل برای حصول آگاهی از وضعیت سلامتی خود و فرزند دلبندتان به پزشک مراجعه کنید. ما به شما توصیه می کنیم درد شکمی همراه با هر یک از موارد زیر را جدی بگیرید تا از وقوع رویدادهای ناخواسته جلوگیری به عمل آید. در صورت بروز این علائم، به پزشک مراجعه کنید:

 1. تب: اگر دمای بدن شما حدود 37.5 درجه سانتیگراد باشد یعنی تب داشته باشید، اما علائم سرماخوردگی و یا آنفلوانزا در شما مشاهده نشود، احتمال عفونت وجود دارد، بنابراین باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.
 2. اختلالات بینایی: اگر بیشتر از دو ساعت اختلال بینایی مانند تاری دید، فلشینگ (جرقه های نورانی) یا دوبینی داشتید، مشکوک به مسمویت بارداری (پره اکلامپسی) هستید و لذا باید بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.
 3. سردرد شدید: سردرد شدیدی که بیشتر از دو ساعت ادامه یابد، می تواند از نشان های لخته شدن خون در مغز و یا از علائم پره اکلامپسی باشد، بنابراین در صورت بروز این عارضه بلافاصله پزشک را مطلع سازید.
 4. خونریزی واژینال: اگر علائم زیر را مشاهده کردید، سریعاً با پزشک تماس بگیرید:
  خونریزی تیره تر، خفیف تر یا شدیدتر از قاعدگی طبیعی که با درد شدید شکمی همراه است، این موارد می تواند از نشانه های بارداری خارج رحمی باشد.
  خونریزی شدید همراه با درد شکمی یا کمر درد که از نشانه های سقط جنین است.
  خونریزی در مراحل پایانی بارداری که از علائم دکولمان جفتی یا زایمان زودرس به شمار می آید.
 5. تشنگی زیاد و دائمی: اگر مرتباً احساس تشنگی زیاد دارید بهتر است با پزشک خود در میان بگذارید، این علائم از نشانه های کمبود آب بدن و دیابت بارداری است که می تواند به عوارض مختلفی برای شما و جنین به همراه داشته باشد.
 6. سوزش ادرار: سوزش ادرار همراه با کمر درد از علائم مشکلات جدی و متعدد در دوران بارداری نظیر عفونت های مجاری ادراری است. با مشاهده این علائم بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. این بیماری ها اگر به موقع درمان نشوند به مشکلات جدی تری از قبیل زایمان زودرس و سایر عفونت ها می انجامند.
 7. استفراغ شدید: علی رغم اینکه استفراغ در دوران بارداری امری طبیعی و رایج است و مشکلی برای جنین ایجاد نمی کند، اما اگر شدید باشد به مرور زمان منجر به کم آبی بدن، کاهش وزن و سرگیجه خواهد شد. استفراغ همراه با درد شکم از نشانه های پره اکلامپسی است و باید سریعاً به پزشک مراجعه کرد.
 8. ضعف عمومی و سرگیجه: ضعف عمومی و سرگیجه نشان می دهد که شما به اندازه کافی غذا نمی خورید و این برای شما و جنین اصلاً خوب نیست، زیرا بخش اعظم مواد مغذی مورد نیاز جنین از غذای مصرفی مادر تامین می شود. بهتر است برنامه و رژیم غذایی مناسب را از پزشک خود بخواهید.
 9. خارش و ترشح واژینال: البته ترشح واژینال در دوران بارداری طبیعی است اما نمی توان آن را کم اهمیت تلقی کرد چرا که عفونت های قابل درمان یا بیماری های منتقله جنسی با این علامت بروز می کنند و می توانند آثار نامطلوبی بر بارداری داشته باشند.
 10. نشت مایع از واژن: اگر قبل از پایان هفته 37 بارداری مایع آب مانند و رقیقی از واژن دفع شود، به آن معنی است که کیسه آب یا پرده آمنیوتیک پاره شده و مادر باید منتظر زایمان زودرس باشد. پس بلافاصله به بیمارستان یا مرکز درمانی مراجعه کنید.
نشانه ها و علائم خطرناک در دوران بارداری
نشانه ها و علائم خطرناک در دوران بارداری

همچنین بخوانید: لکه بینی در بارداری

راه های کاهش و پیشگیری از دردهای شکمی در بارداری

اگرچه از دردهای شکمی در بارداری گریزی نیست اما راهی برای رهایی و خلاصی از این دردها وجود دارد. در اینجا به برخی از این روش ها اشاره می کنیم:

 • همواره آب بنوشید و اجازه ندهید بدن کم آب بماند
 • مرتباً وضعیت خود را تغییر دهید مثلا بعد از مدتی ایستادن، کمی بنشینید و بالعکس.
 • در رژیم غذایی خود غذاهای حاوی مقادیر زیاد فیبر بگنجانید.
 • به مقدار کم و در وعده های متعدد غذا بخورید.
 • بهداشت فردی را رعایت کنید تا گرفتار باکتری های خطرناک نشوید.
 • آنتی بیوتیک های تجویز شدۀ پزشک را مصرف کنید.
 • از استعمال دخانیات و مصرف الکل و مواد مخدر خودداری کنید.
 • به طور مرتب ورزش کنید اما از زیاده روی و انجام تمرینات ورزشی سنگین بپرهیزید.
 • با آب گرم حمام کنید و به یاد داشته باشید دوش گرم بهتر از دوش سرد است.
راه های کاهش و پیشگیری از دردهای شکمی در بارداری
راه های کاهش و پیشگیری از دردهای شکمی در بارداری

علل شایع درد رحم در اوایل بارداری

 • درد رباط دور رحم
  رباط دور رحم به این خاطر دردناک می‌شود که رحم درحال اتصاع است و رباط باید متناسب با این فرآیند، تغییر کند. این درد معمولا نوعی احساس شدید و چاقو مانند است که در یک یا هر دو طرف رحم رخ می­‌دهد. ممکن است ناگهانی اتفاق بیفتد و معمولا فقط چند ثانیه طول می‌­کشد. در بسیاری از موارد، درد رباط دور رحم بدون هشدار قبلی ظاهر می‌­شود. بعضی از زنان هنگام عطسه یا سرفه یا غلت زدن و تغییر پوزیشن در تخت دچار درد بیشتری  می­‌شوند. زمانی که زن باردار از حالت نشسته به حالت ایستاده تغییر موضع دهد نیز ممکن است این درد را احساس کند. اگرچه درد رباط دور رحم ناخوشایند است، ولی خطری ندارد و نشانه­ مشکلی جدی‌ نیست.
 • درد کف لگن
  بسیاری از زنان حین بارداری دچار درد در ناحیه­ کف لگن می­‌شوند. ممکن است علائم، به­‌خصوص در بارداری دوم، خیلی زود ظاهر شود. رشد و اتصاع رحم یکی از دلایل درد است، اما تغییرات هورمونی نیز روی رفتار و احساس عضلات کف لگن تاثیر می­‌گذارد. احساس درد در این ناحیه متغیر است و ممکن است زن این درد را نزدیک رحم یا در مثانه، واژن، کمر یا شکم احساس کند. بعضی از زنان که دچار درد در قسمت کف لگن می­‌شوند سابقه­ بروز آسیب در این ناحیه (مانند پارگی یا بریدن هنگام زایمان) را دارند. عضلات کف لگن بسیاری از خانم­‌ها ضعیف است که علاوه بر درد رحم در اوایل بارداری ، ممکن است علائم دیگری مانند بی‌­اختیاری هنگام پریدن یا عطسه را نیز تجربه کنند. درد کف لگن به جنین در حال رشد آسیب نمی­‌زند اما با ادامه بارداری، درد تشدید می­‌شود.
 • احساس گرفتگی
  بسیاری از زنان در اوایل بارداری احساس گرفتگی می­‌کنند که شبیه به گرفتگی دوران قاعدگی است. رحم در حال رشد، با بالا رفتن میزان پروژسترون باعث بروز این علامت می­‌شود. بعضی زنان نگرانند که گرفتگی علامت سقط جنین باشد. گرفتگی شدید که طی چند ساعت بدتر می­‌شود، به­‌خصوص اگر همراه با خونریزی باشد، می­‌تواند زنگ خطری برای سقط جنین باشد. با این حال، گرفتگی در بسیاری از زنان باردار فقط یک احساس ناخوشایند موقتی است و نشانه­ مشکل جدی نیست.

عللی که کم­تر شایع است:

 • پیچ­‌خوردگی تخمدان
  پیچ­‌خوردگی تخمدان زمانی اتفاق می‌­افتد که تخمدان یا لوله­ رحم به دور بافتی که آن را نگه داشته بپیچد. در بعضی از بانوان این وضعیت همراه با کیست تخمدان است ولی مابقی هیچ­‌گونه علامت قبلی ندارند. اگرچه حاملگی باعث پیچ­‌خوردگی تخمدان نمی‌­شود، ولی ممکن است این اتفاق حین بارداری رخ دهد. این امر می‌تواند یکی از دلایل درد رحم در اوایل بارداری باشد. پیچ­‌خوردگی تخمدان یک وضعیت اضطراری پزشکی است زیرا ممکن است مانع از رسیدن خون شود و تخمدان را از بین ببرد. ممکن است تخمدان پاره شود که خونریزی مرگبار را به دنبال دارد. درمان فوری برای حفظ جان مادر و جنین در حال رشد ضروری است. پیچ­‌خوردگی تخمدان باعث بروز درد ناگهانی، شدید و غیر قابل تحمل می­‌شود که مدام بدتر خواهد شد. این درد با ماساژ برطرف یا بهتر نمی­‌شود. این درد در بعضی از زنان آن­قدر شدید است که منجر به استفراغ یا غش کردن می­‌شود.
 • حاملگی خارج از رحم
  حاملگی خارج از رحم، زمانی اتفاق می­‌افتد که تخمک جایی غیر از رحم (معمولا در لوله­ رحم) قرار بگیرد و رشد کند. عواملی که خطر حاملگی خارج از رحم را افزایش می‌­دهد عبارت است از:
 • حاملگی بالای ۳۵ سال
 • سابقه­ جراحی لگن
 • مصرف سیگار
 • سابقه­ حاملگی خارج از رحم یا بیماری التهاب لگن
 • اندومتریوز
 • بیماری مقاربتی
 • لقاح مصنوعی

جنین در این حالت زنده نخواهد ماند. اگر نوزاد به رشد ادامه دهد، به اندا‌‌م‌­ها آسیب وارد می­ کند یا ممکن است منجر به خونریزی مرگبار شود. درصورتی که نطفه در رحم تشکیل شود، به قسمت دیگر حرکت نمی‌­کند. اگر طبق سونوگرافی رشد جنین در رحم به تایید رسیده باشد، نیازی به نگرانی بابت حاملگی خارج از رحم نیست.

 • دیگر عوامل درد
  مشکلات جسمی متعدد، که بسیاری از آن­ها مستقیما به حاملگی مربوط نیست، باعث درد در ناحیه­ شکم زن باردار می­‌شود. بعضی خانم­‌ها فکر می­‌کنند رحم بالاتر از جای واقعی آن در شکم است؛ بنابراین دیگر دردهای شکم را با درد رحم اشتباه می‌گیرند. در ادامه به چند عامل دیگر که حین بارداری منجر به درد شکم می­‌شود و علائم آن اشاره می­‌کنیم:
 • درد کبد ناشی از سنگ کیسه صفرا یا سایر مشکلات کبد که بالای شکم سمت راست را دچار درد می­‌کند و گاهی همراه با تیرگی ادرار است.
 • درد کلیه ناشی از عفونت یا سنگ کلیه که معمولا باعث درد شدید در وسط تا بالای کمر، احساس درد هنگام ادرار و تب می­‌شود.
 • درد مثانه ناشی از عفونت مثانه که درد مثانه یا شکم و احساس درد یا مشکل هنگام ادرار را به دنبال دارد.

ممکن است زن باردار درد معده را با درد رحم اشتباه بگیرد. یبوست یکی از مشکلات شایع بارداری است که احساسات مختلف شامل درد شدید و ناگهانی را به دنبال دارد.

علل شایع درد رحم در اوایل بارداری
علل شایع درد رحم در اوایل بارداری

همچنین بخوانید: حاملگی خارج از رحم

درمان و روش­‌های خانگی درد رحم

روش درست درمان به علت درد رحم در اوایل بارداری بستگی دارد. زنانی که در اوایل دوران حاملگی دچار درد و گرفتگی عادی مانند درد کف لگن یا رباط دور رحم می­‌شوند، می­‌توانند از روش­‌های زیر استفاده کنند:

 • جمع کردن زانو به سمت قفسه­ سینه برای کاهش فشار روی رحم
 • تغییر مداوم پوزیشن
 • ماساژ ناحیه­ دردناک یا عضلات مجاور به آرامی
 • استفاده از مسکن­‌های متداول تحت نظارت متخصص بهداشت
 • مصرف فیبر بیشتر و نوشیدن آب برای جلوگیری از یبوست
 • استراحت کافی برای کاهش خستگی عضلات

متخصص باید از طریق جراحی یا تجویز دارو به حاملگی خارج از رحم خاتمه دهد. جراحی باعث درمان پیچ­‌خوردگی تخمدان می­‌شود. در بعضی از موارد، جراح می‌­تواند تخمدان را نجات دهد. اما در برخی موارد باید رحم خارج شود. تشخیص این مورد بر عهده دکتر متخصص زنان و زایمان است.

چه زمان باید به پزشک زنان مراجعه کرد

زن باردار حداقل یک بار طی سه ماه اول حاملگی باید به متخصص مراجعه کند تا از حاملگی، میزان پایداری و رشد جنین در رحم اطمینان حاصل کند. این نوبت فرصت خوبی برای صحبت درمورد درد و گرفتگی­‌های جسمی و سوال از دردهای عادی و غیر عادی است. در صورت بروز موارد زیر باید بلافاصله با پزشک تماس گرفت:

 • گرفتگی شدید
 • درد شدیدتر شده است
 • درد شکم همراه با مشاهده­ خون در ادرار
 • علائم اختلال در کبد مانند درد سمت راست بالای شکم

اگر موارد زیر رخ دهد، زن باردار باید فورا به اورژانس مراجعه کند:

 • خونریزی شدید شبیه به قاعدگی
 • درد غیر قابل تحمل یا ناگهانی که برطرف نمی­‌شود
 • علائمی نظیر تب
 • خون در ادرار
 • علائم سنگ کلیه مانند کمردرد شدید و گرفتگی

در صورت احساس ناراحتی یا مشاهده علائم زیر، با پزشک خود تماس بگیرید

•    درد شکم با خونریزی یا بدون خونریزی تا قبل از هفته دوازدهم بارداری؛
•    وجود خونریزی با انقباض‌های شدید عضلات؛
•    حس بیش از چهار انقباض در ساعت به مدت دو ساعت؛
•    دردهای شکمی شدید و حاد؛
•    اختلالات بینایی؛
•    سردردهای شدید؛
•    ورم شدید دست‌ها، پاها یا صورت؛
•    درد یا سختی هنگام دفع ادرار و یا وجود خون در ادرار.
همچنین اگر درد ادامه ‌دار باشد یا با علائمی مانند خونریزی یا گرفتگی شدید عضلات همراه باشد نیز باید به پزشک زنان مراجعه کنید.

( رای: 0 امتیاز: 0 )

از طريق
مطالب مرتبط
منبع
دردهایبارداری نشانه چیست؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.