بارداریمجله بانوان

حرکات جنین در بارداری

نکاتی در مورد حرکات جنین در بارداری

جنین در این دوران رشد و تکامل می یابد و همراه با بزرگ تر شدنش حرکات خود را در شکم مادر آغاز می کند حرکات جنین در بارداری را شما از ابتدا احساس نمی کنید. حرکت زیاد جنین در ماه آخر بارداری بیشتر می شود و علاوه بر شیرینی هایی که برای مادر به ارمغان می آورد ممکن است موجب نگرانی هایی شود.جنین در این دوران می خوابد، بیدار می شود ، غذا می خورد و حرکاتی انجام می دهد که مادر این حرکات را احساس می کند برخی مادران از حرکات زیاد جنین در ماه آخر بارداری نگران می شوند اما در بسیاری از موارد این حرکات زیاد جنین در ماه آخر بارداری جای نگرانی ندارد .برای حرکات زیاد جنین در ماه نهم بارداری دلایل زیادی وجود دارد در این مقاله در مورد دلایل حرکت زیاد جنین در ماه نهم بارداری و حرکات زیاد جنین در هفته های آخر صحبت خواهیم کرد. جنین پیش از آنکه حرکاتش توسط مادر حس شود حرکت خود را شروع می کند. حرکات زیبا و باورنکردنی او حین انجام سونوگرافی در صورتی که بیدار باشد دیده می شود. حرکات جنین در هفته به هفته بارداری به ترتیب زیر می باشد:

 • در هفته 7تا 8 بارداری، جنین شروع به تکان خوردن می کند.
 • حدود هفته نهم بارداری، با شروع سکسکه، تکان می خورد و همچنین بازوها و پاهای خود را به صورت نامحسوس حرکت می دهد.
 • در هفته دهم بارداری، جنین می تواند سر خود را تکان دهدو با دست صورت خود را لمس کند همچنین در این هفته  قادر است فک خود را باز و بسته کند.
 • بعد از هفته 12 بارداری ، او می تواند علاوه بر حرکات کششی، خمیازه نیز بکشد.
 • در هفته 14 بارداری او می تواند چشم خود را به اطراف بچرخاند.
 • در هفته 15 بارداریاو می تواند انگشت شست خود را بمکد. که با مشاهده این صحنه در طول اسکن می توان به راست دست یا چپ دست بودن او پی برد.

به تدریج، با رشد جنین حرکات ملایم و لرزشی او قوی تر می شود و مادر نیز آنها را واضح تر از قبل احساس خواهد کرد.

در زمانی که جنین حرکت نمی کند به احتمال زیاد خواب است، حتی ممکن است در زمان سونوگرافی نیز در حال چرت زدن باشد و حرکتی نکند. با کمی فشار و ضربه به شکم جنین بیدار می شود و حرکت می کند. با پیشرفت بارداری، زمان استراحت جنین نیز طولانی می گردد و این زمان معمولا 20 دقیقه و یا حتی ممکن است به 50 تا 75 دقیقه نیز برسد.

حرکات جنین در بارداری
حرکات جنین در بارداری

همچنین بخوانید: بارداری و مراحل آن

چه زمانی مادر، اولین حرکت جنین خود را احساس می کند ؟

تعداد دفعات بارداری مادر و وضعیت بدن او در درک حرکات جنین موثر است. به طور کلی مادری که تجربه یک بارداری موفق داشته است انتظار می رود در هفته های 16 تا 18 حاملگی اولین حرکت جنین خود را احساس کند و مادری که اولین بارداری خود را سپری می کند ممکن است حدود دو هفته (بین هفته های 18 تا 20) دیرتر متوجه حرکات و ضربات آرام جنین خود شود.

در صورتی که مادر در زمان های ذکر شده متوجه حرکات جنین خود نشود باید به پزشک مراجعه کند تا در صورت نیاز ضربان قلب جنین توسط سونوگرافی مورد بررسی قرار گیرد و اقدامات لازم توسط وی صورت گیرد.

حرکات جنین در طول روز

حرکت و تعداد جنین از اهمیت ویژه ای برخوردار است و یکی از شاخص های سلامت جنین به شمار می رود. در طول بارداری مادر متوجه الگوی خواب و بیداری جنین خود و همچنین ریتم حرکات او می شود و نیازی به شمارش و ثبت حرکات جنین در طول روز نمی باشد. هر جنین دارای الگوی حرکت، بیداری و خواب مختص به خود است. در صورتی که مادر متوجه کاهش یا عدم حرکت جنین خود شد باحفظ آرامش و خوردن یک میان وعده شیرین به پهلوی چپ دراز بکشد و حرکات جنین خود را بشمارد و در صورت ثبت ده حرکت در یک ساعت جای نگرانی نیست و طبیعی می باشد اما اگر در طول دوساعت تعداد حرکات به ده نرسید حتما باید به پزشک خود اطلاع دهد. روش هایی که باعث حرکت جنین می شوند عبارتند از:

 • یک میان وعده شیرین بخورید و با آرامش به پهلوی چپ دراز بکشید، پاهای خود را به سمت شکم جمع کنید: جنین هنگام حرکت مادر به دلیل حرکات لرزانی ممکن است به خواب رود و در صورت توقف و خوردن یک میان وعده شیرین از خواب بیدار شود.
 • مصرف نوشیدنی خیلی سرد: مصرف نوشیدنی خیلی سرد سبب می شود جنین تغییر دمارا احساس کند و موجب حرکت او شود. مصرف نوشیدنی شیرین سرد نیز با افزایش قند خون، جنین را برای حرکت تشویق می کند.
 • ایجاد سر و صدا : به عنوان مثال می توانید موسیقی با صدای بلند بگذارید و یا یکی از درب های خانه را محکم باز و بسته کنید.

حرکات جنین از روی شکم

بعد از شنیدن صدای قلب جنین ،حرکاتی که در شکم انجام می دهد و موجب تکان خوردن و ضربه به شکم مادر می شود شیرین ترین لحاظات دوران حاملگی می باشد.این حرکات در شکم مادر نشان می دهد که نوزاد در حال رشد و بزرگ شدن است در واقع فعال بودن جنین نشان از سلامت جنین دارد و در صورتی که حرکات جنین کاهش یاید و یا متوفق شود می تواند نشان از مشکلی باشد.مادران در طی سه ماه آخر بارداری روندی منظم از حرکات جنین را تجربه می کنند و می توانند کم شدن و یا زیاد شدن حرکات را به راحتی احساس کنند.در صورت مشاهده هرگونه موضوع نگران کننده در رابطه با حرکات نوزاد حتما به پزشک مراجعه کنید.

حرکات جنین از روی شکم
حرکات جنین از روی شکم

همچنین بخوانید: تشخیص جنسیت جنین

سه ماهه سوم دوران بارداری

در سه ماه آخر بارداری انقباضات رحمی بیشتر می شود و این انقباضات معمولا بدون درد می باشند.این انقباضات باعث می شود رحم گشاد شود تا جنین فضای بیشتری برای حرکت داشته باشد. در سه ماه آخر بارداری وزن مادر نباید از یک مقدار معمول بیشتر شود.که این میزان مجاز افزایش وزن در ماه های اول هفته ای 300 گرم و بعد از ان هفته ای 500 گرم می باشد.میزان اضافه وزن مادر در دوران بارداری نباید بیشتر از 11 کیلو شود. کم کم در 10 تا 14 روز آخر از ماه آخر بارداری سر جنین به داخل لگن تمایل پیدا می کند و این تغییر وضع سبب راحت تر شدن مادر می شود زیرا دیگر به رحم فشاری وارد نمی شود. در 3ماه سوم بارداری گهگاهی دردهایی شبیه به زایمان سراغ مادر می اید اما ممتد نیستند و معمولا چند ثانیه بیشتر طول نمی کشند.
در این دوران به مادران توصیه می شود ویتامین C ، ویتامین K و تیامین بیشتر مصرف کنند.بیشترین میزان وزن گیری نوزاد در این ماه می باشد و مادر باید تا می تواند مواد غذایی مفید را به نوزداش برساند اما اشتباه نکنید خوردن مواد مفید با پرخوری فرق دارد.

مادر باید تا می تواند در مصرف مواد غذایی کنترل کند تا دچار اضافه وزن بالاتر از حد استاندارد نشود.همچنین باید میزان مصرف کلسیم ، ویتامین ها و امگا 3 را افزایش دهد .مصرف ماهی های سالم و تازه می تواند به وزن گیری نوزاد کمک شایانی کند. در سه ماه آخر بارداری ممکن است مادر احساس سوزش در سینه داشته باشد و یا مدام دچار گرفتگی عضلات شود.خواب همه ی مادران در سه ماه آخر به علت سنگین تر شدن و بزردگ تر شدن شکم مختل می شود. در سه ماه آخر دوران بارداری، جنین از مادر خود، از راه جریان خون جفت، ماده ای به نام پادتن دریافت می کند. مواد مزبور، نوزاد را برای مدتی در مقابل بعضی از بیماری ها مانند سرخک، سرخجه، اوریون ، مخملک، آنفلونزا و برخی از انواع ویروس های سرماخوردگی محفوظ و نگه می دارد. اگر مادری در ماه های آخر دوران بارداری در مقابل بعضی از بیماری ها واکسینه شود، مصونیت نسبی در نوزاد به وجود خواهد آمد. پادتن از راه آغوز و حتی از طریق شیر مادر نیز به کودک می رسد و این مصونیت نسبی در کودک وجود دارد تا این که به کودک واکسن زده شود و خود کودک مستقلا در مقابل بیماری های مزبور مصون شود.

علت حرکات زیاد جنین در ماه آخر بارداری

حرکات جنین نشان از سلامت جنین می باشد و هرنوزادی معمولا یک شیوه حرکتی خاصی دارد که در طول دوران بارداری مادر این حرکات را می شناسد و به آن ها عادت می کند. اما در صورتی که حرکات جنین بیشتر از ریتم خاص خودش باشد بهتر است با پزشک مشورت شود تا سونوگرافی و نوار قلب انجام شود . حرکت زیاد جنین در ماه آخر بارداری به علت چرخش ، ضربه و تکان خوردن های نوزاد می باشد اما برخی جنین ها فعال تر هستند و حرکات بیشتری دارند .هیچ جنینی با جنین دیگر قابل مقایسه نیست و هر جنینی الگوی حرکتی خاص خود را دارد که همانطور که گفتیم مادر این الگوها را به مرور می شناسد و می تواند کم شدن و زیاد شدن حرکات را تشخیص دهد. فعالیت منظم جنین نشان خوبی از سلامت جنین است. در صورتی که نوزاد در شکم بمیرد هیچ حرکت و هیچ ضربه ای به شکم زده نمی شود و شکم مادر حالتی سفت و سنگ مانند پیدا می کند.

علت حرکات زیاد جنین در ماه آخر بارداری
علت حرکات زیاد جنین در ماه آخر بارداری

حرکات جنین چه حساسی در مادر ایجاد می کند؟

نوع حرکتی که هرکودک در شکم میک ند با هم متفاوت می باشد و هرچقدر جنین بزردگ تر می شود و به ماه های آخر بارداری نزدیک می شوید این ضربات بیشتر و واضح تر می شوند .تجربه شخصی بسیاری از مادران از ضربه زدن های کودکاشان اینگونه بوده که یک حس دلپیچه و ضربه در شکم ایجاد می شود و با پیشرفت بارداری این حرکات و ضربه ها واضح تر می شود. با بزرگ شدن جنین پوست شکم کشیده می شود و ضربه ها واضح تر و شدیدتر می شوند به گونه ای که ممکن است در بعضی مواقع به دنده ها آسیب وارد کند.

چه زمانی حرکات نوزاد بیشتر احساس می شوند؟

زمان حرکات جنین در افراد مختلف متفاوت است.همانطور که گفتیم هر مادری حرکات و ریتم آن ها را می شناسد و به آن ها عادت می کند .همچنین زمان حرکت نوزاد خود را هم میشناسد.بعصی نوزادان هنگامی که مادر بیدار است می خوابند و زمانی که خوابند حرکتی نمی کنند و برخی هنگام خواب تازه فعالتشان شروع می شود و مدام ضربه می زنند. برخی حرکات و ضربه ها انقدر خفیف هستند که ممکن است اصلا ان ها را حس نکنید و فقط با لمس شکمتان بتوانید حرکت را تشخیص دهید.و برخی حرکات و ضربه ها انقدر شدید هستند که به راحتی از روی شکم قابل رویت و حتی شکم را از سمتی به سمت دیگر فشار می دهد. هرچقدر جنین بزرگ تر می شود حرکات هم بیشتر می شود و در طول روز ممکن است 16تا 45 ضربه و حرکت در ساعت احساس کنید.

همچنین بخوانید: تاثیر غذاها روی زیبایی جنین

روش های شمارش حرکات جنین

یکی از روش های شمارش حرکات جنین این است که در طول روز یک زمان مشخصی را انتخاب کنید.معمولا جنین بعد از خوردن غذا فعالیتش بیشتر می شود.بعد از ناهار یا شام بهترین زمان ممکن برای شمارش حرکات جنین می باشد. این شمارش را چند روز پشت سر هم انجام دهید تا الگوی حرکات جنین را متوجه شوید.

 • ابتدا به پهلوی چپ بخوابید.
 • زمان شروع حرکات را بنویسید.
 • هرحرکتی مانند ضربه و چرخش را بنویسید.
 • تا حرکت شما ده را بشمارید.

به طور ایده آل در طول دو ساعت باید حداقل ده حرکت را بشمارید. معمولا ده حرکت را در زمان کوتاه تری حس می کنید. زمان پایان را بنویسید. زمان کل زمانی است که ده حرکت را شمارش کرده اید.

روش های شمارش حرکات جنین
روش های شمارش حرکات جنین

با مشاهده هر یک از علائم زیر باید به پزشک اطلاع داده شود:

 • عدم احساس ده حرکت جنین یا بیشتر در طول دو ساعتی که دراز کشیده اید.
 • عدم حرکت جنین در پاسخ به سر و صدا و یا سایر محرک ها
 • کاهش چشمگیری در حرکات جنین و یا کاهش تدریجی حرکت جنین در طی چند روز

اگر جنین نسبت به قبل کمتر حرکت می کند، این می تواند نشانه آن باشد که مواد مغذی و اکسیژن به اندازه کافی از طریق جفت به او نمی رسد و در معرض خطر می باشد به همین دلیل باید به حرکات جنین توجه کرد.

( رای: 0 امتیاز: 0 )

از طريق
مطالب مرتبط
منبع
تکان خوردن جنین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.