بارداریمجله بانوان

روزه گرفتن در دوران بارداری

موارد منع روزه گرفتن در دوران بارداری

بسیاری از خانم های باردار با آغاز ماه رمضان بدون هیچ مشکلی روزه می گیرند . روزه گرفتن زنان باردار در ماه رمضان بر طبق نظرات مراجع تقلید واجب نیست و اگر خانم بارداراحساس کند با روزه داری به جنین و خودش آسیب می رسد ، نبایدروزه بگیرد .

اما خانم های بارداری که سه ماهه اول بارداری را گذرانده اند ، مادر و جنین در رحم هر دو قوی هستند و بارداری سالم و بی خطری را بدون ابتلا به بیماری های زمینه ای می گذرانند ، در صورت تمایل و مشورت با پزشک خود می توانند روزه بگیرند اما باید نکاتی را رعایت کنند.

روزه داری در 3 ماهه اول بارداری؛ ممنوع!

مغز جنین در سه ماهه اول به گلوکز مستقیم مادر احتیاج دارد و در حال رشد است بنابراین خانم های باردار نباید در سه ماهه اول بارداری روزه بگیرند . همچنین در سه ماهه اول بارداری میزان کتون موجود در خون جنینی افزایش می یابد و این افزایش سبب رشد نکردن جنین می شود و بر قدرت یادگیری کودک تاثیرگذار است.

شرایط روزه داری در 3 ماهه دوم و سوم

خانم های بارداری که در سه ماهه دوم و سوم بارداری قرار دارند و مبتلا به هیچ بیماری زمینه ای نیستند و از نظر جسمی سالم هستند ، می تواند با رعایت مواردی روزه بگیرند.

  1.  این خانم ها باید حد فاصل بین افطار تا سحر مایعات فراوان بنوشند
  2. غذاهای دارای فیبر مثل میوه و غلات مصرف کنند.
  3. به علت احتمال ابتلا به دیابت شیرینی و قند زیاد مصرف نکنند و از مصرف قندهای کنستانتره مثل زولبیا و بامیه خودداری کنند و خرما و کشمش نیز کمتر مصرف نمایند.
  4. این خانم های روزه دار بهتر است هر روز کتون ادرار خود را در ساعت های 12، 14، 16، 18 و 20 آزمایش کنند. اگر کتون ادرار آنها در ساعت 12 یا 14 افزایش یابد نباید روزه بگیرند اما در ساعت 18 و 20 بالا بودن کتون ادرار عادی است و مانعی ندارد.
    چگونگی اندازه گیری کتون ادرار : برای اندازه گیری کتون ادرار نوارهایی وجود دارد که می توان آنها را از داروخانه تهیه کرد و طریقه استفاده از این نوارها را از پزشک خودپرسید.
  5. از 36 هفتگی به بعد روزه گرفتن برای زنان باردارتوصیه نمی شود زیرا آنها باید در این روزها به مصرف مایعات و مواد غذایی کافی بپردازند و خود را برای زایمان آماده کنند.
  6. یکی از عوامل مهم در زمینه روزه گرفتن زنان باردار مدت زمان روزه داری است. اگر ماه رمضان در فصل تابستان باشد و ساعات طولانی و گرمی را به روزه داری بپردازید در این شرایط خانم های باردار در معرض خطر کم آبی قرار می گیرند و روزه داری برای آنها ضرر دارد.
( رای: 0 امتیاز: 0 )

از طريق
مطالب مرتبط
منبع
روزه گرفتن در بارداری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.