بارداریمجله بانوان

گرگرفتگی در بارداری

نکاتی در مورد گرگرفتگی در بارداری و تعریق بیش از حد

گرگرفتگی در بارداری امری طبیعی است به این دلیل که هورمون ها دچار تغییراتی می شوند که باعث این امر خواهند شد. بارداری را می‌توان زیباترین، شیرین‌ترین و خاص‌ترین دوران در زندگی هر زنی دانست. اما با این وجود نمی‌شود از سختی‌ها و مشکلات دوران بارداری نیز چشم‌پوشی کرد. کنار تمامی این سختی‌ها و دردسرهای بزرگ و کوچک همواره می‌گویند« بهشت را به بها می‌دهند نه به بهانه. همین است که بهشت زیر پای مادران است.» البته باید گفت شناخت دقیق و کامل از شرایط بارداری، آشنایی با هریک از عوارض و مشکلاتی که مادر می‌تواند دچار آن‌ها شود و البته عوامل ایجاد این مشکلات می‌تواند در هرچه سهل‌تر گذراندن این دوران موثر باشد.

وقتی یک مادر آگاه باشد که چه رفتاری در دوران بارداری اشتباه بوده و چه عوارضی را به دنبال دارد، نسبت به آن آگاهانه عمل خواهد کرد. البته کمک گرفتن از پزشکی مجرب و مسلط نیز بی‌تاثیر نخواهد بود. مشاوره کمک گرفتن مداوم از چنین پزشکی، بخصوص اگر امکان دریافت راهنمایی آنلاین و غیرحضوری از او فراهم باشد، می‌تواند به مادر کمک کند تا لذت و شیرینی دوران بارداری را بیش از سختی‌ها و مشکلاتش تجربه کند. اکنون قصد داریم درمورد گرگرفتگی در دوران بارداری صحبت کنیم تا شما را با این عارضه، عوامل و راه‌های پیشگیری و درمانش آشنا نماییم. با ما همراه شوید.

گرگرفتگی در بارداری
گرگرفتگی در بارداری

گرگرفتگی بارداری چیست؟

گرگرفتگی در بارداری از عوارض اولیه این دوران است و احتمال دارد به‌مرور با افزایش سن بارداری کاهش یافته اما در سه‌ماهه سوم مجددا بروز کند. به‌طور کلی گرگرفتگی را به عنوان یکی از علائم اصلی دوران یائسگی می‌شناسیم و اینکه این عارضه در دوران بارداری طبیعی است یا نه ممکن است بسیاری را نگران کند. گرگرفتگی در دوران یائسگی به دلیل تغییرات شدید هورمونی اتفاق می‌افتد و در دوران بارداری نیز همین مساله علت اصلی چنین عارضه‌ای است. وقتی مادر باردار دچار گرگرفتگی می‌شود ممکن است ناگهان احساس گرمای شدیدی کرده و از لباس‌های خود کم کند.

با همین سرعت نیز لرز کرده و احساس سرما بر او مسلط شود. این حالت در ابتدا می‌تواند مادر باردار را نگران کند اما باید گفت که جای هیچ نگرانی‌ای نیست. جالب اینکه گرگرفتگی می‌تواند زمانی در بدن شما شدت پیدا کند که هنوز از باردار بودن خود اطلاع ندارید. این به آن معنی است که گرگرفتگی تا چه حد تحت تاثیر کوچکترین تغییرات هورمونی است. گرگرفتگی بارداری حتی در فصول سرد سال نیز اتفاق می‌افتد اما معمولا در کمتر از ۱۰ دقیقه برطرف می‌شود. گرگرفتگی معمولا در شب اتفاق می‌افتد. ممکن است روزی یک‌بار یا هفته‌ای یک بار پیش آید. هیچ کدام از این موارد البته همچنان علامتی بر خطرناک بودن گرگرفتگی نیست.

گرگرفتگی بارداری چگونه است و چه علائمی دارد؟

گرگرفتگی بارداری معمولا با احساس گرما و داغی شدید از قسمت سر و صورت آغاز می‌شود. گاهی نیز از پاها شروع می‌شود. این احساس داغی البته به معنای بالارفتن دمای بدن یا تب نیست. در این مواقع اگر از تب‌سنج کمک بگیرید دمای بدن شما نرمال خواهد بود. گرگرفتگی ممکن است از ۳۰ ثانیه تا ۱۰ دقیقه به‌طول انجامد. پس از پایان یافتن احساس گرما و داغی، معمولا روی بدن عرق سرد می‌نشیند که ممکن است با حس لرز و سرما همراه باشد. گرگرفتگی در بارداری علائم مشخصی هم به همراه دارد که آن را با گرگرفتگی‌های یائسگی و دوران بلوغ متفاوت می‌کند. علائم گرگرفتگی بارداری عبارتند از:

 •  گرما در تمام بدن و حتی صورت پخش شده و احساس می شود
 • این احساس ممکن است چندین بار در روز تکرار شود.
 • احساس گرما در گرگرفتگی بارداری در همه افراد و همواره یکسان نیست. این حس ممکن است ملایم یا بسیار شدید باشد.
 • گاهی کمی احساس گرما کرد و گاهی احساس داغی و حتی سوزش از حرارت زیاد.
 • گرگرفتگی بارداری معمولا ناگهانی و بدون هیچ علامتی رخ می دهد
 • ممکن است با افزایش ضربان قلب یا احساس تنگی نفس همراه شود.
 • رنگ صورت برافروخته و سرخ می‌شود.
 • روی صورت و بدن عرق می‌نشیند. تاحدی که لباس‌ها خیس می شود.

در گرگرفتگی بارداری ممکن است حالت تهوع هم تشدید شود یا حتی استفراغ اتفاق افتد. اما این علامت نادر است. همچنین گرگرفتی مادر باردار گاهی ممکن است ساعت‌ها طول کشیده و شدید و خفیف شود. این حالت بسیار نادر است اما همچنان جای نگرانی نیست و تنها واکنش شدید‌تر بدن نسبت به تغییرات هورمونی را نشان می‌دهد. در این مواقع بهتر است تنها از عدم ابتلای مادر به تب اطمینان پیدا کرد. چرا که تب برخلاف گرگرفتگی می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

علائم گرگرفتگی در بارداری
علائم گرگرفتگی در بارداری

چرا گرگرفتگی بارداری اتفاق می‌افتد؟

اصلی‌ترین دلیل برای گرگرفتگی در بارداری بالارفتن میزان پروژسترون و کاهش درصد استروژن خون است. همان اتفاقی که در یائسگی نیز این عارضه را ایجاد و تشدید می‌کند. با این وجود، دلایل دیگری نیز برای گرگرفتگی مطرح می‌شود که اطلاع از آن‌ها برای بهبود و کنترل این مشکل مفید است. به‌طور کلی گرگرفتگی را در بارداری به دو دسته تقسیم می‌کنند، که هرکدام دلایل و عوامل متفاوتی دارند. در ادامه به بررسی این دو نوع می‌پردازیم:

 1. گرگرفتگی اوایل باردارداری
  این نوع بیشتر تحت تاثیر تغییرات هورمونی اولیه دوران بارداری است. اما دیگر علائم سه‌ماهه اول نیز خود می‌توانند عاملی برای این عارضه باشند. برای مثال حالت تهوع و بالاآوردن‌های مکرر خود احساس گرما و گرگرفتگی را تشدید می‌کند.
 2. گرگرفتگی اواخر بارداری
  این حالت نیز مانند حالت اولیه بیش از هرچیز تحت تاثیر تغییرات هورمونی است. اما مواردی مانند تحرک جنین، بالاتر رفتن جریان خون به منظور تغذیه جنین و البته سخت‌تر شدن تحرک برای مادر از عوامل این نوع گرگرفتگی هستند. راه‌های مقابله با گرگرفتگی در سنین مختلف بارداری کمی متفاوت هستند. بنابراین برای پیشگیری از این عارضه بهتر است به سن بارداری خود توجه کنید.

عوامل تشدید گرگرفتگی در بارداری

همان‌طور که مطرح شد، مهمترین دلایل گرگرفتگی در بارداری تغییراتی است که در بدن مادر اتفاق می‌افتد. اما بدون شک برخی موارد ممکن است این مشکل را تشدید یا تعدیل کنند. به همین دلیل است که گرگرفتگی در بعضی مادران بسیار آزاردهنده است و برخی دیگر مشکل چندانی با آن احساس نمی‌کنند. عوامل تشدید گرگرفتگی در بارداری عبارتند از:

 •  افزایش وزن
 • افزایش متابولیسم
 • بی‌نظم شدن برنامه خواب و بیداری
 • استرس و اضطراب
 • تنش و عصبانیت
 • پرکاری تیروئید
 • کم‌آب شدن بدن
 • قرار گرفتن در معرض هوای گرم
 • خوردن غذاهای محرک مانند غذاهای تند و پرادویه یا مصرف کافئین
 • افت قند خون
 • بی‌نظمی در غذا خوردن (عدم رعایت نظم بین وعده‌های غذایی و بیش از حد غذا خوردن در یک وعده)
 • دوش آب گرم
 • استفاده از سونا یا استخر آب گرم

درمورد پرکاری تیروئید در زمان بارداری باید گفت، این عارضه  افزایش تعریق را در بدن مادر باردار به دنبال دارد که منجر به سندرم هایپرهیدروز خواهد شد. این سندرم تعرق در کشاله ران، کف پا و زیر بغل را افزایش می‌دهد. بنابراین اگر با گرگرفتگی چنین علائمی داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید.

عوامل تشدید گرگرفتگی در بارداری
عوامل تشدید گرگرفتگی در بارداری

همچنین بخوانید: تنگی نفس در بارداری

دلایل پزشکی گرگرفتگی در بارداری

یکی از مواردی که در دوران بارداری زیاد احساس می‌شود و مادران باردار و حتی اطرافیان‌شان از آن شکایت می‌کنند، افزایش استرس و نگرانی‌های نامعمول در آن‌ها است. این مشکل که معمولا به دلیل افزایش استروژن در بدن ایجاد می‌شود می‌تواند گرگرفتگی را تشدید کند. درواقع تغییرات هورمونی و افزایش استروژن به مغز پیغام می‌دهد تا اپی‌نفرین بیشتری ترشح کند.

افزایش ترشح اپی‌نفرین جریان خون را در سطح پوست بالابرده و باعث احساس گرما و التهاب می‌شود. نکته دیگر مربوط به افزایش دمای بدن در زمانم تخمک‌گذاری می‌شود. احتمالا شنیده باشید که زنان با اندازه‌گیری دمای بدن در طول دوران قاعدگی می‌توانند زمان تخمک‌گذاری را مشخص کرده و با داشتن رابطه جنسی کنترل نشده در چنین زمانی، احتمال بارداری خود را افزایش دهند. گروهی از پزشکان معتقدند تغییراتی که در پروسه تخمک‌گذاری در بدن اتفاق می‌افتد و بالا رفتن دمای بدن را به دنبال دارد، تا ماه پنجم بارداری ثابت می‌ماند. همین حالت گرگرفتگی مادر باردار را تشدید می‌کند.

عوارض گرگرفتگی در بارداری

گرگرفتگی به خودی خود خطرناک نیست. بخصوص اگر دمای بدن مادر بالاتر از ۳۷.۵ نباشد. البته درمورد این دما باید با پزشک مشورت کنید. چرا که برخی منابع علمی بالا رفتن دمای بدن مادر باردار را تا ۳۹.۵ درجه طبیعی می‌دانند. اما از آنجا که این بالارفتن دما ممکن است با تب اشتباه گرفته شود معمولا توصیه می‌گردد که در این خصوص با پزشک مشورت کرده و گزارش‌های لازم را در مواقع مهم به او بدهید. اما به‌طور کلی گرگرفتگی از آزاردهنده‌ترین عوارض بارداری است که مادران را بسیار اذیت می‌کند. برخی از عوارض طبیعی و عادی گرگرفتگی در بارداری عبارتند از:

 • ایجاد احساس ضعف، بیحالی و خستگی
 • احساس سرگیجه و گاهی سردرد
 • خشک شدن دهان
 • کاهش تمرکز
 • ایجاد حس کلافگی و عصبی شدن
 • تشدید حالت تهوع و استفراغ

لازم به ذکر است که هیچ‌یک از این عوارض نیز موارد خطرناکی نیستند و نمی‌توانند به عنوان یک هشدار برای مادر محسوب شوند.

عوارض گرگرفتگی در بارداری
عوارض گرگرفتگی در بارداری

درمان گرگرفتگی در بارداری

در ابتدای این بخش باید به این حقیقت اذعان داشت که گرگرفتگی در بارداری درمان قطعی ندارد و بعضا تا مدتی پس از زایمان نیز باقی می‌ماند. حتی برخی مادران ممکن است در دوران شیردهی نیز این احساس را به‌همراه داشته باشند. اما می‌توان برخی راه‌کارهای را برای تعدیل گرگرفتگی بارداری و تاحدودی پیشگیری از آن پیشنهاد داد. این موارد عبارتند از:

 • استفاده از لباس مناسب
  شرایط لباس مادر در تمام دوران بارداری اهمیت دارد. پزشکان توصیه می‌کنند که مادر برای راحتی خود و جنین از لباس‌های آزاد استفاده کنند و اجازه جریان هوا زیر لباس را فراهم نماید. پوشیدن لباس‌های تنگ در دوران بارداری می‌تواند مادر را کلافه و عصبی کند و احساس گرگرفتگی را تشدید نماید. پوشیدن لباس‌های سبک و نخی نیز در کاهش این احساس موثر است. اگر در فصل سرما هستید، از چند دست لباس سبک روی هم بهره بگیرید تا درصورت گرگرفتی از حجم لباس‌های خود کم کنید.
 • دوری از فضاهای گرم
  بهتر است از ماندن در مقابل آفتاب، بودن در محلی گرم و نزدیکی وسایل حرارتی خودداری کنید. در فصل تابستان کمتر در طول روز از خانه بیرون بروید و درصورت لزوم به خارج شدن از خانه در سایه حرکت کنید. در خودرو حتما از کولر کمک بگیرید. در فضاهای دیگر یک پنکه یا بادبزن کوچک همراه داشته باشید. در طول شب محل خواب خود را جایی خنک انتخاب کنید و از رواندازهای گرم استفاده نکنید.
 • اصلاح سبک تغذیه
  زیاد آب بنوشید. بیرون از خانه همواره یک بطری آب همراه‌تان باشد. پیش از احساس تشنگی آب بنوشید. غذاهای سبک، کم‌ادویه و کم‌نمک بنوشید. از غذاهای آب‌پز و سبزیجات خام بیشتر بهره ببرید. میوه‌هایی که به احساس سبکی و خنک شدن کمک می‌کنند را در برنامه غذایی روزانه خود قرار دهید. میوه‌هایی مانند هندوانه و سبزیجات برگ پهن مانند اسفناج غافل نشوید. مصرف روغن و چربی، الکل و کافئین را تا حد امکان کاهش دهید.
 • خواب کافی و دوری از استرس و تنش
  سعی کنید منظم و کافی بخوابید. استراحت خوب و کافی به کاهش همه عوارض بارداری کمک می‌کند. سعی کنید از عوامل استرس‌زا و هرگونه تنشی دور باشید. تنش و استرس در افراد عادی نیز باعث گرگرفتگی خواهد شد.
 • دوش آب ولرم و استخر
  بیشتر دوش بگیرید. می‌توانید این کار را هرروز تکرار کنید. دوش آب ولرم احساس سبکی روی پوست را بیشتر می‌کند و عوارض تعریق گرگرفتگی را نیز کاهش می‌دهد. استخر نیز با مشورت پزشک می‌تواند موثر باشد. البته از سونا و جکوزی دوری کنید.
 • کنترل وزن
  بالارفتن وزن و توده بدنی می‌تواند گرگرفتگی را تاحد زیادی تشدید کند. لذا به فعالیت‌های سبک در ساعات خنک روز یا ورزش در فضاهایی با تهویه و هوای مناسب، پیاده‌روی‌های شبانه با لباس سبک و داشتن برنامه غذایی مناسب فکر کنید. این موارد به کنترل گرگرفتگی ناشی از اضافه‌وزن کمک خواهند کرد.

توصیه‌های دیگر در این زمینه کمک گرفتن از نوشیندنی‌های خنک، دوری از جمعیت و ازدحام، عدم استفاده از لباس‌هایی با الیاف پولیستر، کمک گرفتن از پک‌های یخ خشک و استفاده از حوله نخی و نم‌دار هستند.

درمان گرگرفتگی در بارداری
درمان گرگرفتگی در بارداری

برخی نکات جانبی درخصوص گرگرفتگی بارداری

درمورد گرگرفتگی بارداری نکات و مسائل زیادی مطرح می‌شود که گاهی علمی و قابل استناد نیستند. بهتر است به برخی از این نکات اشاره شود. برای مثال گرگرفتگی ربطی به جنسیت فرزند ندارد. پیشتر گفته می‌شد وقتی جنین پسر باشد احتمال گرگرفتگی در مادر افزایش خواهد داشت، حال اینکه درصد گرگرفتگی تنها به میزان حساسیت بدن به تغییرات هورمونی مرتبط است. همچنین گرگرفتگی ربط چندانی به فصل بارداری ندارد. برای مثال در فصل زمستان نیز ممکن است مادر به کرات دچار گرگرفتگی شود. این عارضه اما با چاقی نسبت مستقیم دارد و مادرانی با BMI پایین‌ و نرمال کمتر دچار گرگرفتگی می‌شوند. برای درمان گرگرفتگی داروی خاصی وجود ندارد. اما استفاده از مکمل‌های ویتامین دی و تخم کتان که ممکن است تاحدودی موثر باشد توصیه می‌شود. همچنین کمک گرفتن از آرامبخش‌های گیاهی مانند عرقیات گیاهی و برخی دم‌نوش‌های مناسب نیز با مشورت پزشک بلامانع است. درصورت شدت بالای گرگرفتگی، بهره‌بردن از طب سوزنی نیز توصیه می‌شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

درنهایت باید گفت، گرگرفتگی تنها درصورت بالارفتن دمای بدن می‌تواند خطرناک باشد. هنگام مواجهه با این عارضه از یک تب‌سنج کمک بگیرید و اگر دمای بدن‌تان بیش از ۳۷.۵ را نشان داد، به پزشک مراجعه کنید. درغیر این صورت از مشاوره پزشک متخصص کمک گرفته و راهکارهای تکمیلی را درپیش بگیرید. فراموش نکنید استفاده از تمام انواع داروهای گیاهی در دوران بارداری بدون مشورت با پزشک متخصص توصیه نمی‌شود. برای پاسخ به سوالات خود در این خصوص می‌توانید از خدمات مشاوره آنلاین متخصصین زنان و زایمانکمک بگیرید. متخصصین مجرب این سایت به شما راه‌کارهایی علمی و بی‌ضرر را معرفی خواهند کرد.

علت عرق کردن زیاد در بارداری

بسیاری از مادران باردار خیلی زود دچار مشکل بوی عرق در اوایل بارداری شده و می پرسند که تعریق زیاد در بارداری نشانه چیست؟ و چگونه می توان از شر بوی بد عرق در دوران بارداری خلاص شد؟ شاید جالب باشد بدانید که عرق كردن زياد در بارداري اصلا غیر عادی نیست و بسیاری از مادران باردار آن را به وضوح در این دوران نه ماهه حس خواهند کرد خصوصا افرادی که بارداری آنها با روزهای گرم سال منطبق شده است.

عرق کردن زیاد در بارداری
عرق کردن زیاد در بارداری

تعریق چه زمانی شدیدتر می شود؟

در سه ماهه اول،سه ماهه سوم و بعد از زایمان که نوسانات شدید هورمونی را تجربه می کنید، میزان تعرق شما بسیار بیشتر از پیش خواهد بود. از زمانی که هورمون ها شروع به تنظیم خودشان می کنند، می توانید انتظار داشته باشید این پدیده به تدریج ناپدید شود. این اتفاق معمولا چند ماه بعد از زایمان و زمانی روی می دهد که دوباره شروع به تخمک گذاری می کنید.

آیا می توان از عرق کردن در دوران بارداری پیشگیری کرد؟

خب، فقط می توانید سعی کنید که خونسردی خودتان را حفظ کنید چون در خصوص هورمون ها و اضافه وزن بارداری، کار خاصی از دست تان بر نمی آید. با این حال، بهتر است که در خانه سیستم تهویه هوا، پنکه یا کولر مناسب و دستگاه یخ ساز داشته باشید.

 تعریق در بارداری کی تمام می شود؟

تا هنگام زایمان و کمی بعد از آن، دمای بدن تان بالا باقی می ماند. به تدریج که تعادل هورمون ها برقرار می گردد، تعرق نیز برطرف می شود؛ حدود چند ماه پس از زایمان، وقتی دوباره شروع به تخمک گذاری می کنید، این اتفاق روی می دهد.

به طور معمول بعد از زایمان، دمای بدن باید به حالت نرمال و طبیعی خود برگردد اما بسیاری از زنان می گویند که بعد از زایمان دمای بدن شان هیچگاه به حالت قبل از بارداری برنگشته است؛ خب، این مسئله برای آن هاای که همیشه از سردی هوا شکایت دارند، خبر خوبی است! در کل، مسئلۀ تعرق در بارداری کاملا طبیعی و بی خطر است.

تعریق زیاد در بارداری نشانه چیست؟

علت افزایش عرق كردن در بارداري در وهله اول مربوط به تغییرات هورمونی ناشی از بارداری است که منجر به افزایش متابولیسم و افزایش کارکرد غدد عرق بدنتان شده است. اما در برخی موارد نیز فقط حس بویایی شما حساس تر شده!! در ادامه بیشتر درمورد علت عرق كردن زياد در بارداري توضیح خواهیم داد:

 1. تغییر در بوی بدن
  پس از بارداری، سطح هورمون ها در بدن به شدت تغییر کرده و هورمون استرادیول که عامل اصلی تشدید عرق كردن در دوران بارداري و دلیل ایجاد بوی تند در بدن است، به مقدار زیاد تولید می شود. زیر بغل و اندام تناسلی بیش از سایر نواحی بدن تحت تاثیر این هورمون قرار می گیرند. علاوه بر این، مادران در دوران شیردهی نیز با بوی بدن مواجه هستند. مصرف بسیاری از داروها در دوران بارداری به بوی بد بدن منجر می شوند. زیاده روی در مصرف غذاهایی مانند پیاز، سبزیجات و غیره بوی نامطبوعی در بدن ایجاد می کنند. دمای بالای بدن و افزایش وزن منجر به تعریق زیاد شده و بوی ناخوشایند بدن را به همراه دارد. آخرین دلیل بوی بد شدید در بارداری عفونت قارچی یا باکتریایی است که البته اهمیت زیادی دارد. اگر عفونت را عامل اصلی بوی بدن در بارداری می دانید برای درمان به موقع بهتر است در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.
 1. حساسیت به بو
  بسیاری از مادران علی رغم این که در دوران بارداری زیاد عرق نمی کنند، اما دائم از بوی عرق خود شاکی بوده و می پرسند که عرق زیاد در بارداری نشانه چیست؟ به این نکته توجه داشته باشید که حس بویایی مادر در دوران بارداری به دلیل ترشح هورمون استرادیول افزایش می یابد. حتی ممکن است بویی که در این دوران شما را آزار می دهد، بوی بدن شما نباشد. افزایش هورمون استرادیول موجب می شود عطرها و بوهایی که قبلاً برایتان ناخوشایند نبوده اند، بسیار تیزتر و شدیدتر به نظر آیند و حتی برایتان تهوع آور باشند. ممکن است در بارداری نسبت به بوی طبیعی بدن خود حساس تر شده باشید. بنابراین اگر خودتان تنها کسی هستید که فکر می کنید بدنتان بوی غیرقابل تحملی دارد و پزشک یا همسرتان بوی خاصی حس نمی کنند، مشکل از شامه قوی شماست که دلیلی جز بارداری ندارد. بنابراین وقتی می پرسید تعریق زیاد در بارداری نشانه چیست، به شما خواهیم گفت شاید چیزی تغییر نکرده و فقط شما حساس تر شده اید.

چگونه از بوی بدن در بارداری خلاص شویم؟

حال که دانستید تعریق زیاد در بارداری نشانه چیست، لازم است بگوییم برای مقابله با بوی بد بدن لازم است تغییراتی در روال عادی زندگی ایجاد کنید. مثلاً خوشبو کننده یا صابونی که قبلاً استفاده می کردید، شاید در گذشته برایتان مناسب بوده اما حالا باید عوض شود. شیمی بدن شما در بارداری تغییر می کند. داروها، رژیم غذایی، دمای بدن و غیره باعث عدم تعادل و در نتیجه بوی بدن می شوند. با مراقبت و رعایت بهداشت شخصی، می توانید با به طور مؤثر با مشکل مقابله کنید.

 • اکنون می دانید که تعریق زیاد در بارداری نشانه چیست بنابراین بهترین و اولین راه حل دوش گرفتن است. حتما حداقل روزی یک تا دو بار دوش بگیرید. از صابون ضد باکتریایی استفاده کنید، این نوع صابونها باکتری های مولد بو را از بین می برند. بعد از حمام از یک حوله تمیز برای خشک کردن بدن استفاده کنید، برای حفظ طراوت و شادابی در طول روز، پودر تالک و خوشبو کننده توصیه می شود. در مورد دئودورانت ها و صابون هایی که خطری برای جنین ندارد از پزشک مشورت بگیرید.
 • حتما موهایتان را سه بار در هفته به طور منظم شامپو کنید. مقداری عطر روی برس یا شانه خود بپاشید تا هر وقت که موهایتان را شانه می کنید بوی خوبی داشته باشد. از شانه و برسهای تمیز استفاده کنید. دقت داشته باشید عرق و آلودگی های مو روی برس تجمع ننماید.
 • زیر بغل، خط بیکینی و موهای تناسلی را اصلاح کنید. مو در قسمت های خصوصی به محل تجمع باکتری ها تبدیل می شود. این باکتری ها روی پوست جمع شده و بوی بد ایجاد می کنند.
 • از یک دئودورانت در زیر بغل استفاده کنید و در زیر بغل و قسمت های خصوصی پودر تالک بپاشید. اگر خیلی عرق می کنید، ضد عرق های مبتنی بر آلومینیوم موثرتر هستند. حتما همیشه پودر یا دئودورانت خود را دم دست نگه دارید، به این ترتیب هر وقت احساس بوی آزار دهنده یا ناخوشایند کردید، می توانید از آنها استفاده کنید.
 • حتما لباسهایی از پارچه هایی قابل تنفس، ترجیحا کتان و پنبه به تن کنید. هیچ گاه یک  لباس را دو روز متوالی نپوشید. پس از هر بار پوشیدن، لباسها را بشوئید. یکی از راه های هوشمند مبارزه با بو اضافه کردن ¼ پیمانه سرکه سفید در لباسشویی به هنگام شستشوی لباس است. اگر جوراب و لباس زیر شما واقعا بوی بدی دارند، می توانید قبل از شستشو آنها را به مدت 15 دقیقه در محلول رقیق آب و سرکه سفید خیس کنید.
 • حتما به میزان کافی آب و مایعات بنوشید تا سیستم داخلی بدن پاکیزه بماند. از مصرف پیاز و سیر و گوشت به میزان زیاد خودداری کنید. بیشتر میوه و سبزیجاتی میل کنید که موجب بوی بدن نمی شوند اما برای جنین نیز مفید هستند.
چگونه از بوی بدن در بارداری خلاص شویم؟
چگونه از بوی بدن در بارداری خلاص شویم؟

مراقب باشید

حتی با رعایت کامل اصول بهداشت فردی، ممکن است در دوران بارداری با بوی شدید بدن مواجه باشید، در این صورت به پزشک مراجعه کنید. احتمالا این مشکل با استفاده از صابونهای طبی، تغییر یا کاهش برخی داروهایی که موجب بوی بدن می شوند، قابل حل است. با توجه به اینکه تمامی مطالب ذکر شده به نوعی رعایت بهداشت فردی محسوب می شوند، در رفع این مشکل مؤثرند. بعلاوه این روشها امن ترین راه رفع بوی بدن در دوران بارداری هستند که خطری برای مادر و جنین ندارند.

( رای: 0 امتیاز: 0 )

از طريق
مطالب مرتبط
منبع
گرگرفتگی در بارداری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.