بارداریمجله بانوان

لکه بینی در بارداری

آیا لکه بینی در بارداری طبیعی است؟

لکه بینی در بارداری یک نگرانی شایع در میان خانم‌های باردار است. تقریبا 20 درصد از خانم‌ها در 12 هفته اول بارداری دچار لکه بینی می‌شوند. خونریزی که در اوایل بارداری رخ می‌دهد معمولا سبک‌تر از خونریزی دوران قاعدگی است. رنگ لکه بینی معمولا از صورتی به قهوه‌ای متفاوت است. اما جای نگرانی نیست، اغلب خانم‌هایی که دچار لکه بینی می‌شوند، دوران بارداری بی‌خطری را سپری می‌کنند.

لکه بینی در بارداری
لکه بینی در بارداری

تفاوت لکه بینی بارداری با پریود

خونریزی لانه‌گزینی و قاعدگی چند تفاوت مهم و اساسی دارند که به شما کمک می کند تشخیص دهید آیا لکه‌بینی قاعدگی دارید یا لکه‌بینی بارداری:

 • تفاوت رنگ لکه ها
  در خونریزی لانه‌گزینی ، لکه ها معمولا صورتی روشن و یا تیره هستند ولی اگر پریود باشید رنگ لکه ها روشن و به رنگ قرمز است.
 • تفاوت مدت زمان لکه‌بینی
  زمانی که خونریزی لانه‌گزینی اتفاق می افتد ممکن است چند ساعت یا حداکثر یکی دو روز لکه‌بینی داشته باشید. احتمالا در طول این مدت لکه‌بینی قطع و وصل می شود و رنگ لکه ها همچنان روشن باقی می ماند. اگر میزان لکه های خونی بیشتر و رنگشان کم کم تیره شود و 4 تا 7 روز خونریزی طول بکشد، این دوره ی پریودی است.
 • تفاوت زمان بندی در چرخه قاعدگی
  خونریزیی لانه‌گزینی حدود 10 روز بعد از تخمک گذاری است ولی قاعدگی معمولا ً 14 روز بعد از تخمک گذاری اتفاق می افتد.
 • تفاوت در گرفتگی
  قاعدگی و لانه‌گزینی هر دو باعث گرفتگی عضلات شکم می شوند اما این گرفتگی در لانه‌گزینی خیلی کم است و با گذشت زمان شدیدتر نمی شود. اگر گرفتگی مربوط به دوران پریودی باشد، گرفتگی عضلات بیشتر است و با گذشت زمان شدیدتر می شود.
 • تفاوت در لخته بینی
  اغلب در طول قاعدگی لخته خونی دیده می شود اما در خونریزی لانه‌گزینی لخته خونی وجود ندارد.
 • تفاوت در نوع خونریزی
  خونریزی قاعدگی در یک دوره زمانی مشخص و بدون توقف شروع می شود اما خونریزی لانه‌گزینی لکه های نامنظم ایجاد می کند.
تفاوت لکه بینی بارداری با پریود
تفاوت لکه بینی بارداری با پریود

علت لکه بینی در بارداری

 • معاینه لگن
 • سونوگرافی واژینال
 • رابطه جنسی
 • خونریزی لانه گزینی
 • التهاب سرویکس(سرویسیت)
 • جفت سرراهی
 • سقط
 • حاملگی خارج رحمی

لکه بینی بعد از نزدیکی در بارداری

رابطه جنسی در زمان بارداری فواید بسیاری دارد و باعث افزایش صمیمیت و نزدیکی بین زوجین می‌شود. اما گاهی اوقات ممکن است بعد از نزدیکی دچار لکه بینی شوید و این نگرانی برای شما ایجاد شود که شاید به جنین آسیبی رسیده باشد یا دچار سقط شده‌ام. اما قبل از این که نگران شوید و به بیمارستان مراجعه کنید، توجه کنید که لکه بینی بعد از نزدیکی در بارداری امری طبیعی است. شایع‌ترین علت خونریزی مربوط به تغییرات هورمونی در بارداری است. سطح هورمون پرژوسترون در بارداری بالا می‌رود و باعث بزرگ شدن عروق خونی و شکنندگی( زودتر دچار آسیب می شوند) آنها می‌شود. نزدیکی ممکن است باعث آسیب به عروق خونی دهانه رحم و خونریزی شود.

تماس آلت تناسلی همسرتان با ناحیه سرویکس(دهانه رحم) ممکن است باعث خونریزی شود. اغلب رابطه جنسی بارداری شما را تهدید نمی کند و با تغییر پوزیشن و انتخاب حالت مناسب این مشکل برطرف می شود. پوزیشن‌های قاشقی، ورود آلت تناسلی از پشت به واژن یا موقعیت هایی که فرد باردار بر روی همسر قرار بگیرد، معمولا مشکل را برطرف می کند. سایر علل غیر نگران کننده خونریزی بعد از نزدیکی در بارداری شامل؛ خشکی واژن و پولیپ رحم است. اما گاهی لکه بینی بعد از مقاربت به ویژه اگر در سه ماهه دوم یا سوم بارداری باشد، می‌تواند نشانه یک مشکل جدی باشد.

جفت سرراهی( جفت تمام یا بخشی از دهانه رحم را می‌پوشاند) و جدا شدن جفت( جفت از رحم جدا می‌شود) باعث خونریزی بعد از رابطه جنسی می‌شوند. دلایل دیگر خونریزی بعد از نزدیکی، شامل سقط، حاملگی خارج رحمی یا زایمان زودرس است. توجه کنید که رابطه جنسی در زمان بارداری باعث سقط، جفت سرراهی یا شرایط خطرناک نمی‌شود، با این وجود برای اینکه از سلامت خود و جنین مطمئن شوید بهتر است هر گونه خونریزی و لکه بینی در دوران بارداری را به پزشک خود اطلاع دهید و تا روشن شدن علت خونریزی از داشتن رابطه جنسی حین بارداری خوداری کنید و در صورت خونریزی شدید، درد، سرگیجه و تب فورا به مرکز درمانی مراجعه کنید.

علت لکه بینی در بارداری
علت لکه بینی در بارداری

لکه بینی بارداری چند روز است؟

لکه بینی اصطلاحی است که برای خونریزی سبک واژن که معمولا در حد چند قطره است به کار می‌رود. خونریزی که خارج از سیکل قاعدگی اتفاق می‌افتد، نگران کننده است اما بیشتر اوقات جایی برای نگرانی نیست. تقریبا 10 تا 14 روز بعد از لقاح تخمک بارورشده خود را به رحم رسانده و به دیواره داخلی رحم می‌چسبد که معمولا باعث لکه بینی، لانه‌گزینی می‌شود و خونریزی لانه گزینی یک علامت طبیعی در بارداری است. در بیشتر موارد لکه بینی لانه گزینی بین چند ساعت تا چند روز طول می‌کشد اما برخی خانم‌ها مدت طولانی‌تری آنرا تجربه می‌کنند. لکه بینی می‌تواند در هر مرحله‌ای از بارداری رخ دهد اما معمولا در سه ماهه اول( هفته 1 تا 12 بارداری) رخ می‌دهد.

علائم لکه‌بینی چیست؟

 • خونریزی سبک
 • درد شکمی
 • درد یا سوزش حین ادرار
 • درد یا سوزش حین نزدیکی
 • ترشحات واژینال، خارش یا قرمزی

همچنین بخوانید: تغذیه در بارداری

چگونه لکه‌بینی را تشخیص می‌دهند؟

برای پی بردن به علت لکه بینی یا خونریزی واژینال نیاز به گرفتن شرح حال کامل از فرد است. این شرح حال شامل زمان و علائم لکه بینی، روش‌های پیشگیری، سابقه پزشکی یا ابتلا به عفونت است. معاینه لگن معمولا اولین قدم برای تشخیص لکه بینی است. آزمایش بارداری برای خانم‌ها در سنین باروری انجام می‌شود. تست پاپ اسمیر روش دیگری برای پی بردن به علت لکه بینی است. سونوگرافی شکمی یا واژینال نیز در تشخیص لکه بینی به کار می‌رود.

درمان لکه بینی

اگه خونریزی ناشی از لانه گزینی باشد، نیازی به درمان ندارد و یک روند طبیعی است. بیشترین میزان سقط معمولا در سه ماهه اول اتفاق می‌افتد. اگر حاملگی خارج رحمی علت لکه بینی در دوران بارداری است، درمان دارویی یا جراحی بسته به شرایط بیمار توصیه می‌شود. یکی از داروهایی که برای درمان لکه بینی مورد استفاده قرار می‌گیرد، متوتروکسات است، در خانم‌هایی که به این دارو پاسخ ندهند، از جراحی استفاده می‌شود. جراحی شامل لاپاراسکوپی است که در آن یک برش کوچک بر روی شکم ایجاد شده و از این طریق سعی در برداشتن بقایای حاملگی از لوله‌های رحمی می‌شود. جراح تمام تلاش خود را می‌کند تا کمترین آسیب به لوله‌های رحمی برسد. جفت سر راهی یکی دیگر از دلایل لکه بینی است که اغلب باعث سزارین می‌شود.

درمان لکه بینی بارداری
درمان لکه بینی بارداری

لکه بینی در سه ماهه اول

 • لکه بینی همیشه نشانه سقط جنین نیست.
 • زنان باردار بیشتر در 12 هفته اول بارداری دچار لکه بینی می شوند.
 • لکه بینی بیشتر در هفته های ششم و هفتم بارداری رخ می دهد.

لکه بینی در سه ماهه اول می تواند به علت برخی عوامل زیر بروز کند:

 • خون ریزی استقرار تخمک یا کاشت
  خون ریزی کاشت 6 تا 12 روز پس از استقرار تخمک در رحم زن رخ می دهد. خون ریزی کاشت نشان دهنده این است که جنین در دیواره رحم مادر مستقر شده است. همه زن ها خون ریزی کاشت را تجربه نمی کنند، اما در زنانی که آن را تجربه می کنند، معمولاً یکی از اولین علائم بارداری است. خون در خون ریزی کاشت معمولاً به رنگ صورتی روشن تا قهوه ای تیره است. خون ریزی کاشت از چند ساعت، حداکثر 3 روز ادامه دارد و به خودی خود متوقف می شود.
خون ریزی استقرار تخمک یا کاشت
خون ریزی استقرار تخمک یا کاشت
 • حاملگی خارج رحمی
  در حاملگی خارج رحمی باید سریعا به پزشک مراجعه شود. حاملگی خارج رحمی هنگامی رخ می دهد که تخم بارور شده به خارج از رحم وصل شود. لکه بینی های طولانی مدت و افزایش درد شکم می تواند علائم بارداری خارج رحمی باشد. خون ریزی یا لکه بینی در دوران حاملگی خارج رحمی معمولاً با علائم زیر همراه است:
 • درد شدید شکم یا لگن
 • ضعف، سرگیجه یا غش
 • فشار هنگام دفع مدفوع

یک حاملگی خارج رحمی:

 • در حدود 1 از 60 بارداری رخ می دهد.
 • بعضی اوقات این حاملگی می تواند لوله فالوپ را پاره کند و منجر به خون ریزی شدید شود.
 • در برخی موارد، تزریق خون و جراحی برای درمان خون ریزی لازم است.
حاملگی خارج رحمی
حاملگی خارج رحمی

همچنین بخوانید: حاملگی خارج از رحم

 • زایمان زودرس یا سقط جنین
  خون ریزی، درد شکم و کمر علائم شایع سقط جنین می باشند. بیشترین سقط جنین در 13 هفته اول بارداری رخ می دهد. زنان باردار در صورتی که خون ریزی قرمز قهوه ای یا روشن با گرفتگی یا بدون گرفتگی دارند، باید به پزشک خود مراجعه کنند. خون ریزی ناشی از سقط جنین می تواند منجر به بروز علائم زیر شوند:
 • کاهش وزن
 • گرفتگی یا انقباضات
 • درد خفیف تا شدید
 • کاهش ناگهانی علائم بارداری
 • ترشحات واژن سفید – صورتی

پزشک احتمالاً دو یا چند آزمایش خون را برای بررسی میزان هورمون حاملگی بیمار انجام خواهد داد. به این هورمون گنادوتروپین کوریونی انسان (hCG) گفته می شود. آزمون ها 24 تا 48 ساعت با فاصله از هم انجام می گیرند. کاهش سطح hCG نشان دهنده، از دست رفتن حاملگی می باشد. سقط جنین شایع است و در حدود 20 درصد افرادی که باردار هستند، اتفاق میفتد.

زایمان زودرس یا سقط جنین
زایمان زودرس یا سقط جنین
 • خون ریزی زیر کوریونی
  در خون ریزی زیر کوریونی، خون بین کیسه حاملگی و دیواره رحم جمع می شود. در این صورت ممکن است در بعضی مواقع، لخته های داخل رحمی در سونوگرافی مشاهده شوند. بدن غالباً این لخته های خون را مجدداً جذب می کند. اما گاهی اوقات خون تیره یا حتی لخته های کوچک از مهبل خارج می شوند.
 • بارداری مولی
  بارداری مولی، که به عنوان خال هیداتی فرم نیز شناخته می شود، یک ناهنجاری در هنگام لقاح است که منجر به رشد بافت غیر طبیعی در داخل رحم می شود. بارداری مولی یک بارداری طبیعی نیست، اما رشد بافت غیر طبیعی در داخل رحم منجر به علائم بارداری طبیعی می شود.

علت های نامشخص خون ریزی در سه ماهه اول

امکان دارد لکه بینی در سه ماهه اول بارداری بدون دلیل قابل مشخصی رخ دهد. در اوایل دوران بارداری، بدن زن دچار تغییرات بسیار زیادی می شود. تغییرات هورمونی می تواند عامل لکه بینی خفیف در برخی از زنان باشد.

 • تغییر در دهانه رحم
  تغییرات و عدم تعادل هورمون ها در دوران بارداری می تواند باعث ایجاد تغییر در دهانه رحم شود و آن را نرم تر و مستعد خون ریزی کند.
 • عفونت
  یک عفونت واژینال می تواند باعث خون ریزی واژن در دوران بارداری شود. خون ریزی احتمال دارد با ترشحات غیر طبیعی واژن همراه باشد. به همین دلیل زنان باردار باید در مورد لکه بینی دوران بارداری خود حتما با پزشک مشورت کنند. پزشک می تواند علت های جدی تر لکه بینی در بارداری را رد و یا تایید کنند.
خون ریزی در سه ماهه اول
خون ریزی در سه ماهه اول

همچنین بخوانید: دست درد در بارداری

لکه بینی در سه ماهه دوم

وجود برخی از درد ها و مقدار کمی لکه بینی در سه ماهه دوم بارداری طبیعی است. اما زنانی که خون ریزی خفیف، لکه بینی یا ترشحات غیر طبیعی را تجربه می کنند باید با پزشک مشورت کنند. خون ریزی در سه ماهه دوم می تواند باعث التهاب خفیف و تحریک دهانه رحم شود. تحریک دهانه رحم معمولاً بعد از رابطه جنسی یا معاینه گردن رحم رخ می دهد. اما این خون ریزی کاملا طبیعی بوده و معمولاً باعث نگرانی نمی شود. پولیپ دهانه رحم یکی دیگر از دلایل احتمالی خون ریزی در سه ماهه دوم است. پولیپ یک رشد خوش خیم در دهانه رحم می باشد.

به دلیل افزایش تعداد رگ های خونی در بافت اطراف دهانه رحم، احتمال دارد زنان در دوران بارداری لکه بینی را تجربه کنند. در دوران بارداری، پولیپ های دهانه رحم ممکن است متورم یا تحریک شده و باعث خون ریزی شود. زنان باردار اگر در سه ماهه دوم، خون ریزی واژینال شبیه دوره قاعدگی شدید دارند، باید سریعاً به پزشک اطلاع دهند. خون ریزی شدید در سه ماهه دوم ممکن است نشانه علائم شرایط جدی تر باشد، مانند مشکلات جفت. جفت اندامی است که کودک در حال رشد را تغذیه و محافظت می کند. مشکلات ناشی از جفت عامل اصلی خون ریزی در هنگام زایمان است. شرایط و بیماری های که از جفت ناشی می شوند نیاز به مراجعه فوری پزشک دارند، زیرا مشکلات جفت می تواند به جنین آسیب برساند و باعث خون ریزی شدید در دوران بارداری شود. برخی از موارد جفت که ممکن است باعث خون ریزی در سه ماهه دوم شود عبارتند از :

 • جفت سرراهی یا پلاسنتا پرویا
  جفت سر راهی زمانی رخ می دهد که جفت در رحم بسیار کم باشد. در این صورت احتمال دارد جفت، دهانه رحم را به طور کامل یا جزئی بپوشاند و باعث خون ریزی در طول بارداری شود. در موارد شدید، پزشکان ممکن است مراقبت های پزشکی و یا سزارین را توصیه کنند.
 • چسبندگی جفت
  چسبندگی جفت باعث می شود جفت بسیار عمیق تر از حد معمول در رحم نفوذ کند. چسبندگی جفت بیشتر در سه ماهه سوم بارداری موجب خون ریزی می شود.
 • کندگی جفت
  گاهی اوقات جفت خیلی زود از رحم جدا می شود. کندگی جفت می تواند باعث خون ریزی، کمردرد و گرفتگی شدید شکم شود. تشخیص زودرس آن می تواند از بروز عوارض شدید برای مادر و نوزاد جلوگیری کند.
لکه بینی در سه ماهه دوم
لکه بینی در سه ماهه دوم

لکه بینی در سه ماهه سوم

در سه ماهه سوم بارداری احتمال دارد بعد از رابطه جنسی یا معاینه گردن رحم خون ریزی کم یا لکه بینی رخ دهد. این خون ریزی های معمولی و طبیعی هستند. زنان در صورتی که در اواخر بارداری خون ریزی شدید واژن دارند، باید فورا به دنبال درمان باشند. خون ریزی در اواخر دوره بارداری می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • زایمان زودرس
  خون ریزی در اواخر دوران بارداری می تواند نشانه اولیه زایمان زود رس باشد. بعضی از خانم ها ممکن است متوجه ترشحات و لخته های غیر طبیعی مخاطی شوند. یک لخته مخاطی ترکیبی از ترشحات واژن، مخاط و خون است. در صورتی که زایمان قبل از 37 هفته رخ دهد، احتمال دارد کودک نیاز به مراقبت های ویژه داشته باشد و مشکلات دیگری را تجربه کند. زایمان زودرس در طول سه ماهه دوم بارداری، زندگی کودک را به خطر می اندازد. خون ریزی می تواند یک عامل خطر برای زایمان زودرس باشد. زنانی که سابقه خون ریزی در سه ماهه دوم دارند می توانند در مورد اینکه آیا در معرض خطر زایمان زودرس هستند یا نه، و برای به حداقل رساندن این خطر، با پزشک خود صحبت کنند.
 • وازا پرویا
  وازا پرویا مشکلی در عروق خونی کودک است. وازا پرویا باعث می شود که برخی از رگ های خونی کودک به موازات دهانه رحم، حرکت کنند. این رگ های خونی ممکن است باعث خون ریزی غیر طبیعی به خصوص در اواخر بارداری یا در دوران زایمان زودرس شود. خانم هایی که وازپرویا دارند معمولاً سزارین می شوند.
 • پارگی رحم
  پارگی رحم می تواند با خون ریزی شدید همراه باشد. پارگی رحم برای مادر و کودک خطرناک است. همچنین می تواند باعث زایمان زود رس شود. زنی که خون ریزی، درد، تب را تجربه می کند، یا اخیراً دچار آسیب دیدگی شکم یا رحم شده، ممکن است دچار پارگی رحم شود و باید به اورژانس مراجعه کند.
 • بیماری تروفوبلاستیک حاملگی
  بیماری تروفوبلاستیک حاملگی (GTD) گروهی از بیماری های نادر هستند که باعث رشد سلول های غیر طبیعی در رحم در طول و بعد از بارداری می شود. این سلول ها می توانند تومورها و توده ها را تشکیل دهند. بعضی اوقات این توده ها سرطانی می شوند، اما بیشتر اشکال تروفوبلاستیک خوش خیم است. زنان مبتلا به GTD ممکن است دچار خون ریزی و ناهنجاری های رحمی شوند. درمان این بیماری به نوع GTD، میزان رشد آن و سایر عوامل بستگی دارد. احتمال دارد بیماران نیاز به برداشتن توده حین بارداری یا بعد از آن داشته باشند. با این وجود، محتاط بودن بسیار مهم است. درمان و مراقبت های فوری در مواقع اضطراری می تواند زندگی مادر و نوزاد را نجات دهد.
لکه بینی در سه ماهه سوم
لکه بینی در سه ماهه سوم

همچنین بخوانید: سردرد دوران بارداری

برخی از علائمی که نیاز به درمان فوری دارند

 • خون ریزی شدید ناگهانی
 • خون ریزی همراه با درد یا انقباضات
 • سرگیجه یا ضعف همراه با خون ریزی
 • خون ریزی که به تدریج بیشتر می شود.
 • خون ریزی که شامل لخته های خونی است.
 • خون ریزی بعد از آسیب، مانند تصادف رانندگی یا سقوط
 • خون ریزی در فرد مبتلا به اختلالات جفت یا سابقه زایمان زودرس

درمان خانگی لکه بینی در بارداری

خونریزی در هر سه ماهه بارداری طبیعی نیست. نیاز به مراقبت و توجه فوری دارد. در موارد خونریزی شدید، توصیه می شود که بلافاصله با پزشک متخصص خود مشورت کنید. علاوه بر این، خونریزی سبک و روشن را می توان با برخی از درمان های خانگی ساده که در زیر ذکر شده کنترل کرد.

 • استراحت روی تخت
  این یکی از آسانترین و بهترین راههای درمان خونریزی در دوران بارداری است. پزشکان همچنین پیشنهاد می کنند که در زمانی که خونریزی می بینید یا لکه بینی دارید، کامل روی تخت خود استراحت کنید. استراحت کردن تضمین می کند که جفت در محل مناسب باقی می ماند و ایمن نگه داشته شود. این کار باعث کاهش احتمال سقط جنین می شود.
 • اسید فولیک
  اسید فولیک در طول بارداری برای مادر و جنین در حال رشد فواید بسیار زیادی دارد. است. اسید فولیک عملکرد جفت را بهبود می بخشد تا بتواند به طور موثری از جنین و رحم مراقبت کند. ماهی، تخم مرغ و سبزیجات برگ سبز منابع عالی اسید فولیک هستند. اسید فولیک به بدن کمک می کند که با آنمی مبارزه کند و میزان هموگلوبین را در مغز استخوان افزایش دهد. افزایش میزان مصرف اسید فولیک همچنین از سقط جنین در زنان باردار جلوگیری می کند.
 • مصرف مکمل پروژسترون
  اغلب خونریزی ها می توانند به علت تغییرات ناگهانی هورمون پروژسترون ایجاد شوند. توصیه می شود که آزمایش پروژسترون را انجام دهید. اگر سطح پروژسترون شما کم باشد، پس از مشاوره با پزشک خود، توصیه می شود که از مکمل های پروژسترون استفاده کنید. از آنجائیکه پروژسترون برای حفظ و پایداری حاملگی مهم است، نباید سطح آن در بدن پایین قرار گیرد.
 • از مقاربت جنسی اجتناب کنید
  معمولا توصیه می شود که هیچ رابطه جنسی در بارداری نداشته باشید. اگر در دوران بارداری خونریزی دارید، توصیه ها را باید دقیق تر دنبال کنید. مگر اینکه علت خونریزی مشخص باشد، شما و همسرتان باید به شدت از مقاربت جنسی اجتناب کنید. این کار به عملکرد طبیعی بدن در دوران بارداری کمک می کند.
 • ترکیب برگ های گواوا و برگ های سیب ستاره ای
  یکی از بهترین درمان های طب طبیعی برای متوقف کردن خونریزی در دوران بارداری، ترکیبی از مخلوط برگ گواوا و برگ های سیب ستاره ای در آب است. این مخلوط یک درمان فوری برای متوقف کردن خونریزی و لکه بینی در طول دوران بارداری است. این نوشیدنی خونریزی را از داخل مسدود می کنو و قطع می کند و از خونریزی بیشتر جلوگیری می کند. این مخلوط یک اثر فوری است و خونریزی را در عرض چند ساعت متوقف می کند.
 • اجتناب از فعالیت های شدید
  فعالیت های فیزیکی و شدید بیش از حد می تواند فشار زیادی بر روی دیواره رحم ایجاد کند. این کار می تواند پلاسمید مخاطی را تشدید کند و باعث خونریزی یا لکه بینی شود. در دوران بارداری توصیه می شود که از فعالیت های شدید که می تواند پیامدهای جدی را در دوران بارداری شما داشته باشد را کنار بگذارید. احتیاط های اضافی همیشه در طولانی مدت کمک می کنند.
 • انجام STI
  تصور کردنش سخت است، اما خونریزی نیز می تواند ناشی از عفونت های منتقله جنسی باشد. توصیه می شود از خودتان را برای هر گونه عفونت آزمایش بگیرید و بلافاصله با دکتر خود مشورت کنید. مصرف آنتی بیوتیک در زمان مناسب می تواند STIS را درمان کند و خونریزی را کاهش دهد.

هنگامی که خونریزی دارید، ممکن است یک ترکیب از احساست مختلفی را در خود به طور همزمان حس کنید. کمی نگرانی و کمی حس گناه. اما خودتان را سرزنش نکنید زیرا هیچ کار بدی انجام نداده اید. خونریزی می تواند برای تقریبا هر زنی در دوران بارداری رخ دهد. مهم است که با دقت بدن خود را بررسی کنید و بلافاصله به پزشک اطلاع دهید. علاوه بر این، بدن شما برای داشتن یک دوره سالم بارداری، نیاز به استراحت زیاد و آرامش روانی دارد.

درمان خانگی لکه بینی در بارداری
درمان خانگی لکه بینی در بارداری

همچنین بخوانید: کمردرد در دوران بارداری

نتیجه گیری

لکه بینی در دوران بارداری همیشه نگران کننده نیست، بسیاری از خانم‌ها در زمان لانه گزینی دچار لکه بینی می‌شوند و این امری طبیعی است. حتی گاهی بعد از نزدیکی در دوران بارداری فرد دچار لکه بینی می‌شود که معمولا به خاطر خشکی واژن یا پولیپ رحم است. اگر لکه بینی به خودی خود قطع نشود یا شدت آن زیاد باشد، حتما با پزشک خود در میان بگذارید. همچنین اگر لکه بینی به همراه علائمی مانند کمردرد، تب، سرگیجه باشد، فورا به مرکز درمانی مراجعه کنید.

( رای: 0 امتیاز: 0 )

از طريق
مطالب مرتبط
منبع
لکه بینی در بارداری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.