مجله بانوانبارداری

لاغری بعد از زایمان

آنچه باید در مورد لاغری بعد از زایمان بدانید

ما نیز با شما هم عقیده هستیم که تناسب اندام و لاغری بعد از زایمان مشکل است.مراقبت از نوزاد تازه متولد شده و عادت کردن به شرایط جدید برای بسیاری از افراد چالش برانگیز است. رسیدن به اندام ایده آل بعد از زایمان اهمیت زیادی دارد. بخصوص برای افرادی که می خواهند برای بار دوم باردار شوند اهمیت تناسب اندام و رسیدن به وزن سلامت دوچندان می شود. بنابراین اگر از راه های کاهش وزن بعد از بارداری آگاهی داشته باشید می توانید در کمترین زمان ممکن به اندام متناسب دست یابید و دچار اضافه وزن نشوید. ما در این مقاله آسانترین روش لاغری بعد از زایمان را ارائه می دهیم و این اطمینان را به شما می دهیم که با دنبال کردن این روش ها می توانید به هدف خود برسید و بهترین حس دنیا را تجربه کنید.

لاغری بعد از زایمان
لاغری بعد از زایمان

اضافه وزن بارداری

اضافه وزن نرمال در دوران بارداری حدو ۱۱ تا ۱۶ کیلوگرم است . این اضافه وزن به دلیل وجود جفت , وجود جنین , بافت سینه , بزرگ شدن رحم , افزایش خون و مایع آمنیوتیک می باشد. مقداری هم انباشت چربی که برای زایمان و شیردهی صرف می شود.

انباشت چربی اضافه در دوران بارداری عوارض زیادی برای مادر و جنین دارد از جمله خطر ابتلا به بیماری دیابت و بیماری قلبی را افزایش می دهد. برای بارداری دوم مشکلات زیادی به وجود می آورد و در آخر باعث اضافه وزن بیش از حد می شود.

۸ توصیه موثر برای لاغری بعد از زایمان

اکنون که باردار نیستید , می خواهید دوباره به اندام خود برگردید ؟ برای موفقیت طولانی مدت و داشتن احساس خوب در طول راه این نکات را در خاطر داشته باشید.

۱- رژیم لاغری بعد از زایمان را خیلی زود شروع نکنید.

بدن بعد از زایمان برای بهبودی نیاز به زمان دارد. بنابراین قبل از تلاش برای لاغر شدن و بررسی کالری های دریافتی به مدت شش هفته به خودتان زمان بدهید. اگر شما در دوران شیردهی هستید طبق نظر کارشناسان باید حداقل دو ماه برای کاهش وزن صبر کنید. اگر شما بلافاصله بعد از زایمان سراغ رژیم های لاغری بروید امکان به تاخیر افتادن روند بهبودی شما وجود دارد. بنابراین بیشتر احساس خستگی می کنید و نمی توانید به خوبی به نوزاد خود رسیدگی کنید. علاوه بر این داشتن رژیم لاغری در دوران شیردهی ممکن است میزان رکورد شیر را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین بهتر است صبور باشید و به بدن فرصت دهید کار خود را انجام دهد که در نهایت از کاهش وزن طبیعی خود تعجب خواهید کرد خصوصا زمانی که در دوران شیردهی هستید.

رژیم لاغری بعد از زایمان
رژیم لاغری بعد از زایمان

۲- در رابطه با لاغری بعد از زایمان واقع بین باشید.

به خاطر داشته باشید که شاید نتوانید دقیقا به اندام و شکل قبل از زایمان بازگردید. در بسیاری از خانم ها بارداری تغییرات ماندگاری در بدنشان ایجاد می کند مانند شکمی شل و افتاده , باسن و دور کمر پهن تر . بنابراین بهتر است واقع بین باشید و کمی تصورات خود را از لاغری بعد زایمان و اندامی ایده آل تغییر دهید.

۳- برای لاغری بعد از زایمان ورزش کنید.

هیچ قرص جادویی برای لاغری بعد از زایمان وجود ندارد به جز یک رژیم لاغری مناسب به همراه تمرینات ورزشی منظم که به کاهش وزن کمک زیادی می کند. لازم بذکر است که برای کاهش وزن بعد از زایمان باید تمریناتی را انجام دهید که باعث چربی سوزی شود. بعد از آمادگی کامل برای کاهش وزن حجم غذای خود را کمتر کنید و در کنار آن فعالیت خود را افزایش دهید. حتی شما می توانید به همراه کودک خود به پیاده وری بروید هر چند بسیار کم باشد.

ورزش بعد از زایمان
ورزش بعد از زایمان

 

ورزش شکم بعد از زایمان

بعد از زایمان و آمادگی برای ورزش کردن طبق نظر پزشک برای زیبا و خوش فرم شدن شکم می توانید ورزش های زیر را انجام دهید:

 • ورزش لگن: به پشت بخوابید و زانوهای خود را خم کنید و کف پاهای خود را روی زمین بگذارید. برای انجام این حرکت بدون اینکه نفس خود را حبس کنید کمر را ۵ ثانیه به زمین بچسبانید و رها کنید. این حرکت به تقویت عضلات عرضی شکم کمک می کند و از بروز کمر درد در فرد پیشگیری می کند.
 • حرکت کرانچ برای عضلات شکم: در این حالت به پشت بخوابید و زانوها را خم کنید و با انقباض عضلات شکم شانه ها را از زمین بلند کنید. سپس با کمی مکث دوباره به حالت قبل بازگردید.
 • حرکت پل: در این حرکت به پشت بخوابید و سر , شانه ها , بازو و کف پا را به زمین تکیه دهید سپس قسمت باسن و لگن را تا حد ممکن از زمین بلند کنید و بعد از کمی مکث دوباره به حالت قبل بازگردید.
 • حرکت پل لگنی: این حرکت برای زمانی مناسب است که پزشک اجازه انجام حرکت کرانچ یا درازنشست را به فرد نداده باشد. بنابراین برای انجام حرکت پل لگنی باید عضلات شکم خود را منقبض کنید و به کمک آن لگن را به سمت جلو حرکت دهید. این حرکت را می توانید در حالت نشسته یا ایستاده انجام دهید.
 • حرکت پلانک: اگر توانایی انجام حرکت استاندارد پلانک را ندارید زانوهای خود را روی زمین قرار دهید و جلوی بدن را بالا نگه دارید. بعد از تمرین می توانید حرکت استاندارد پلانک را انجام دهید. این حرکت تمام عضلات شکم را درگیر می کند و در تقویت آنها بسیار موثر است.
ورزش شکم بعد از زایمان
ورزش شکم بعد از زایمان

۴- بعد از زایمان به آرامی وزن کم کنید.

بعد از زایمان برای لاغری رژیم های سخت نگیرید. خانم ها برای سالم ماندن روزانه حداقل به ۱۲۰۰ کالری نیاز دارند. بسیاری از خانم ها برای داشتن انرژی و پیشگیری از نوسانات خلقی به ۱۵۰۰ تا ۲۲۰۰ کالری در روز نیاز دارند. در دوران شیردهی به ۱۸۰۰ کالری در روز نیاز دارد. البته برخی از افراد به بیش از ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ کالری در دوران شیردهی نیاز دارند. در دوران شیردهی اگر سریعا وزن کم کنید ممکن است میزان شیر شما کاهش یابد.

علاوه براین کاهش وزن سریع می تواند توکسین های ذخیره شده در چربی های بدن را وارد جریان خون کند و برشیر شما تاثیر بگذارد. توکسین یا زهراب می تواند شامل آلاینده های زیست محیطی مانند سرب , جیوه , فلزات سنگین , … باشد. کاهش وزن نیم کیلو در هفته مشکلی برای مادر و میزان شیر آن ایجاد نمی کند. برای رسیدن به این هدف می توانید روزانه با کاهش موادغذایی مصرفی یا افزایش فعالیت های روزانه ۵۰۰ کالری از رژیم غذایی فعلی خود کم کنید.

۵- برای غذا خوردن وقت بگذارید.

با وجود بچه داری و شرایط جدید داشتن زمان لازم برای غذا خوردن کار سختی است. اما اگر از خوردن وعده های غذایی صرف نظر کنید سطح انرژی بدن شما کاهش می یابد و تاثیری در کاهش وزن ندارد. بنابراین بهتر است تعداد وعده های غذایی را به پنج یا شش وعده افزایش دهید ولی در عوض حجم غذا را در هر وعده کمتر کنید. در کنار آن می توانید از میان وعده های سالم استفاده کنید. یک وعده غذایی سبک می تواند شامل نصف ساندویچ , مقداری هویج و میوه و شامل یک لیوان شیر باشد. نخوردن وعده های غذایی تاثیری در کاهش وزن نخواهد داشت بلکه ممکن است شما در سایر وعده ها غذای بیشتری مصرف کنید. در نتیجه ممکن است شما بیشتر احساس خستگی و بدخلقی داشته باشید.

حتی اگر شما زیاد اهل صبحانه خوردن نیستید. بدانید که خوردن صبحانه به شما کمک می کند که احساس خستگی و گرسنگی نکنید و انرژی مورد نیاز شما در کل روز تامین می شود. مطالعات بسیاری نشان می دهد که نخوردن صبحانه تلاش افراد را برای لاغری کاهش می دهد. طبق ثبت ملی کنترل وزن( National Weight Control Registry ) در بسیاری از رژیم های غذایی موفقیت آمیز, وعده صبحانه حذف نشده است . همچنین با استفاده از آن ها افراد توانسته اند به طور متوسط ۶۶ پوند وزن خود را کم کنند و به مدت ۵.۵ سال آن را ثابت نگه دارند. پس این باور غلط است که با حذف صبحانه می توانید وزن خود را کاهش دهید. زمانی که شما برای غذا خوردن وقت صرف کنید و آهسته تر غذا بخورید بهتر زمان سیر شدن خود را متوجه می شوید بنابراین لازم نیست که بیش از اندازه بخورید و اضافه وزن داشته باشید.

۶- انتخاب غذاها و نوشیدنی ها برای لاغری بعد از زایمان

تحقیقات نشان می دهد که مصرف شیر و لبنیات کم چرب و انتخاب محصولاتی با غلات کامل مثل نان و غلات سبوس دار می تواند در کاهش وزن موثر باشد.

 • غذاهای کم چرب و پر فیبر مانند میوه (مانند سیب ، پرتقال و توت) استفاده کنید.
 • سبزیجات خام (مانند هویج ) برای میان وعده های سالم بهترین گزینه است.
 • اسموتی میوه و سبزیجات آماده کنید.
 • از سس سبزیجات ( سس های تهیه شده از پوره سبزیجات ) بر روی ماهی و مرغ استفاده کنید.
 • هویج های خرد شده را به ساندویچ ها اضافه کنید.
 • سبزیجات کبابی را امتحان کنید.
 • سوپ های گیاهی را امتحان کنید. پوره کردن سوپ باعث می شود که خامه ای شود بدون اینکه به آن خامه یا هر چربی اشباع شده اضافه شود.

چربی نسبت به کربوهیدرات و پروتئین دو برابر کالری دارد. حذف چربی اضافه از رژیم غذایی می تواند ساده ترین راه برای کاهش کالری باشد. بنابراین برای کاهش چربی می توانید از راه های زیر استفاده کنید:

 • به دنبال لبنیات کم چرب یا بدون چربی باشید (برای تهیه شیر مادر با کیفیت ، نیازی به نوشیدن شیر پرچرب ندارید!)
 • به جای غذاهای سرخ شده ، کبابی یا پخته شده را انتخاب کنید.
 • مصرف شیرینی را محدود کنید , شیرینی ها به دلیل داشتن قند و چربی کالری بالایی دارند.

البته به خاطر داشته باشید که چربی ماده مغذی مهمی است و نباید به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف شود. به دلیل اینکه مصرف مقداری چربی در هر وعده غذایی از پرخوری و مصرف بیش از حد کربوهیدرات جلوگیری می کند. لازم به ذکر است که مصرف بیش از حد کالری از هر منبع چربی , کربوهیدرات و یا پروتئین باعث اضافه وزن می شود و از روند کاهش وزن شما جلوگیری می کند. ترفند انتخاب چربی های “خوب” به جای چربی های “بد”. بهترین چربی ها چربی های اشباع نشده و یا غیر اشباع هستند ، مانند روغن های کانولا ، روغن زیتون ، آووکادو ، زیتون ، آجیل و ماهی های چرب مانند ماهی قزل آلا.

روغن های اشباع نشده و دارای ترانس پایین می تواند به بیماری های قلبی و احتمالاً دیابت کمک کنند ، و می توانند به شیر مادر نیز منتقل شوند. چربی های اشباع شده در گوشت و لبنیات وجود دارد ، و چربی های ترانس به طور معمول در بسیاری از غذاهای سرخ شده و غذاهای میان وعده یافت می شوند. (برچسب های مواد غذایی نوع چربی موجود در آن را مشخص می کند ) . سرانجام ، اگرچه شما باید هر روز حدود ۸ یا ۹ فنجان مایعات بنوشید ، ولی چیزی که می نوشید اهمیت بیشتری دارد . مقدار قابل توجهی کالری در آب میوه ، نوشابه و نوشیدنی های قهوه وجود دارد.

نوشیدنی ها و غذاها برای لاغری بعد از زایمان
نوشیدنی ها و غذاها برای لاغری بعد از زایمان

۷- برای لاغری بعد از زایمان خودتان به نوزاد شیردهید.

بعد از زایمان بهتر است خود مادر به نوزاد شیر بدهد به دلیل اینکه یکی از عواملی که می تواند به روند لاغری بعد از زایمان کمک کند شیردهی به نوزاد است. شیردهی انرژی زیادی نیاز دارد بنابراین رعایت رژیم غذایی مناسب در دوران شیردهی برای جلوگیری از کاهش رکورد شیر امری حیاتی است. البته به خاطر داشته باشید که میزان لاغری در دوران شیردهی بسته به میزان شیردهی مادر , فعالیت جسمانی و اضافه وزن مادر در بدن متفاوت می باشد. بطوریکه ممکن است برخی از افراد در اوایل شیردهی دچار کاهش وزن شوند و برخی دیگر در پایان شیردهی چربی های اضافه را از دست دهند. البته هنوز ارتباط معناداری بین کاهش یا افزایش وزن و شیردهی وجود ندارد.

۸- داشتن برنامه غذایی روزانه برای لاغری بعد از زایمان

برنامه غذایی ارائه شده برای مادران شیرده روزانه حدود ۲۲۰۰ کالری و برای مادران غیر شیرده ۱۸۰۰ کالری فراهم می کند. میزان کالری مورد نیاز بدن به وزن , سطح فعالیت , متابولیسم و میزان شیردهی فرد بستگی دارد.

همچنین بخوانید: زمان مناسب برای زایمان طبیعی و سزارین

ورزش های مناسب بعد از زایمان طبیعی

تمرین کگل که به تمرین کف لگن هم شناخته می‌شود، اولین تمرینی است که یک مادر می‌بایست پس از زایمان شروع کند. این تمرین نامش را از دکتر آرنولد کِگل، متخصص زنان که آن را به عنوان درمان بدون جراحی برای آرام کردن لگن ابداع کرد، گرفته است. مشکلات کف لگن مانند بی‌اختیاری ادرار و مدفوع را که حدود ۷۰ درصد از بانوان حین بارداری و پس از آن دچارش می‌شوند برطرف می‌کند. اگر ورزش هایی برای تسهیل زایمان طبیعی خود در دوران بارداری انجام داده باشید، احتمالا با تمرینات کگل آشنایی دارید.

درحقیقت همان ورزش هایی برای راحتی زایمان طبیعی که در طی دوران بارداری انجام می داده اید، می توانند بعد از زایمان نیز در تقویت عضلات کف لگن شما موثر باشد. علت تنگ شدن واژن بعد از زایمان طبیعی؟ کف لگن گروهی از عضلات است که از رحم، روده و مثانه پشتیبانی می‌کند. حین بارداری کف لگن بانوان ضعیف می‌شود و برای ماه‌ها و حتی پس از زایمان موجب از دست دادن اختیار ادرار می‌شود. ورزش های بعد از زایمان طبیعی و یا همان تمرین کگل به تقویت ماهیچه‌های کف لگن که به نوبه خود از مثانه، رحم، راست‌روده و روده کوچک پشتیابی می‌کند می‌انجامد.

ورزش های مناسب بعد از زایمان طبیعی
ورزش های مناسب بعد از زایمان طبیعی

فواید ورزش های بعد از زایمان طبیعی

 • تمرین کگل پس از زایمان به بهبود گردش خون در ناحیه واژن و راست‌روده کمک می‌کند و از این رو بواسیر را نیز دور نگه می‌دارد.
 • بانوان بارداری که تمرین کگل را به صورت منظم انجام می‌دهند راحت‌تر زایمان می‌کنند. این تمرین ماهیچه‌های دیواره واژن را تقویت می‌کند و به هل دادن جنین در هنگام زایمان کمک خواهد کرد.
 • ورزش زایمان طبیعی روند بهبود را پس از پارگی یا برش میان‌دوراه حین زایمان سرعت می‌بخشد.
 • ورزش بعد زایمان طبیعی نه تنها به کنترل مثانه کمک می‌کند بلکه قدرت ماهیچه‌های واژن را نیز تقویت می‌کند و مقاربت را لذت‌بخش‌تر می‌سازد.

دستورالعمل‌هایی برای تمرین کگل برای بانوان پس از زایمان

 • ماهیچه‌های مورد نظر را پیدا کنید
  پیش از شروع تمرین کگل، باید ماهیچه‌های کف لگن خود را شناسایی کنید. ماهیچه‌های لگن، کف لگن شما را شکل می‌دهد. تصور کنید که می‌خواهید در آن واحد جریان ادرار و عبور گاز را قطع کنید. اگر می‌توانید هر دو را با هم انجام دهید ماهیچه‌های درست را پیدا کرده‌اید. اگر هنوز مطمئن نیستید، این کار را پیش از انجام تمرین با فرو کردن انگشت تمیز در واژن خود امتحان کنید. اگر می‌توانید فشار را به انگشتان خود حس کنید، ماهیچه‌های مورد نظر را یافته‌اید.
 • تکنیک
  وقتی ماهیچه‌های کف لگن را پیدا کردید، آن را منقبض کنید، انقباض را چند ثانیه نگه دارید و بعد رها کنید. پیش از انجام تمرین کگل مثانه‌های خود را خالی کنید. با قوی‌تر شدن ماهیچه‌ها، سعی کنید حالت انقباض را ده ثانیه حفظ کنید. سعی کنید تمرین کگل را دو یا سه دور و چند مرتبه در روز انجام بدهید. اگر دچار بی‌اختیاری ادرار شده‌اید، سعی کنید تمرین کگل را هنگام عطسه و سرفه انجام بدهید. این کار از نشت کردن ادرار جلوگیری می‌کند.
 • تمرکز
  تمرکز هنگام انجام تمرین کگل بسیار مهم است. تنها بر انقباض ماهیچه‌های کف لگن تمرکز کنید. سعی کنید حین انجام این تمرین پاهایتان، ماهیچه‌های شکم و کفل خود را منقبض نکنید و تکان ندهید. می‌توانید هنگام این تمرین به راحتی تنفس کنید.
تمرین کگل برای بانوان پس از زایمان
تمرین کگل برای بانوان پس از زایمان

چه زمانی پس از بارداری باید تمرین کگل را شروع کرد؟

پس از زایمان تمرین کگل را تبدیل به عادت روزانه خود کنید. این تمرین‌ بسیار سبک است و می‌توانید هر لحظه‌ای که خواستید آن را انجام بدهید. چه در حالت نشسته پشت میز، تماشای تلویزیون یا دراز کشیدن در اتاق. اگر این تمرین را بصورت منظم انجام دهید، می‌توانید در مدت سه تا شش ماه انتظار دریافت نتیجه را داشته باشید. برای بیشترین فایده تمرین کگل را به عادت دائمی روزانه خود تبدیل کنید.

چه زمانی پس از زایمان می‌توانید تمرین کگل را متوقف کنید؟

تمرین کگل را قطع نکنید. باید ورزش های بعد از زایمان طبیعی را بصورت منظم انجام دهید تا در سنین بالاتر دچار بی‌اختیاری ادرار نشوید. تمرین کگل همچنین از افتادگی ارگان‌های لگنی جلوگیری می‌کند. عارضه‌ای که باعث می‌شود رحم، مثانه و بافت راست‌روده شل شود و به واژن فشار بیاورد. یادتان باشد که انجام تمرین کگل حین خالی کردن مثانه می‌تواند ماهیچه‌ها را تضعیف کند و عدم تخلیه کامل مثانه می‌تواند خطر عفونت مجرای ادرار را افزایش بدهد. بنابراین کگل را با قطع و وصل کردن جریان ادرار خود تمرین نکنید. اگر هنگام انجام ورزش های بعد از زایمان طبیعی (تمرین کگل) پس از زایمان با مشکلی مواجه می‌شوید با پزشک خود مشورت کنید.

روش‌هایی برای داشتن تناسب اندام پس از سزارین

اگرچه رسیدن به تناسب اندام پس از سزارین و بازگشت به اندام قبل از بارداری، ممکن است دشوار به نظر برسد اما با انجام راهکارها و ورزش‌های مخصوصی می‌توان به این هدف رسید که در ادامه به این راهکارها پرداخته شده است.

 • ماساژ بگیرید
  دو هفته پس از زایمان، می‌توانید با خیال راحت ماساژ پس از بارداری دریافت کنید. این ماساژها چربی شکم را می‌شکند و به از دست دادن مایعات غدد لنفاوی کمک می‌کند و در نتیجه در کاهش چربی‌های شکم موثر است. با این حال، در روزهای ابتدایی، از ماساژ ناحیه شکم اجتناب کنید و فقط بر کمر، دست‌ها و پاها تمرکز کنید. چهار هفته پس از زایمان، هنگامی که بافت اسکار شروع به شکل گرفتن می‌کند، می‌توان ناحیه شکم را بدون درد ماساژ داد.
 • فعالیت بدنی داشته باشید
  از آنجایی که در زایمان سزارین، بخشی از عضلات شکمتان بریده می‌شود، کیسه‌های چربی بر روی شکم شما ایجاد می‌شوند. این مسئله باعث فشار بر روی ماهیچه‌های شکم و عضلات کف لگن می‌شود؛ بنابراین، قبل از شروع تمرینات سنگین، مهم است که 6 تا 8 هفته صبر کنید. پیاده‌روی یک ورزش سبک است که می‌تواند به راحتی کالری‌های شما را بسوزاند. به این منظور، هفته‌ای حداقل سه بار پیاده‌روی کنید. انجام ورزش‌های مفید برای بانوان بعد از سزارین را فراموش نکنید.
 • غذای سالم بخورید
  همه زنانی که به تازگی مادر شده‌اند برای شیردهی به انرژی زیادی نیاز دارند. اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی شما غنی از کربوهیدرات، غذاهای کم‌چرب و مملو از ویتامین‌ها و مواد معدنی کافی باشد. از مصرف شیرینی‌ها و چیزهایی که دارای چربی‌های اشباع‌شده مانند روغن، غذاهای سرخ‌شده و کره هستند خودداری کنید. میوه و سبزیجات و همچنین پروتئین‌های بدون چربی را بیشتر بخورید. آنچه در طول روز می‌خورید و همچنین کالری آن را بنویسید تا بتوانید به برنامه غذایی خود پایبند بمانید.
 • شکم خود را ببندید
  بعد از اینکه زخم‌های ناشی از برش سزارین، خوب شد می‌توانید از شکم‌بند استفاده کنید. در این حالت، شکم با یک پارچه ماسلین بسته می‌شود که شبیه باند است. اعتقاد بر این است که زدن شکم‌بند بعد از سزارین باعث فشار شکم به داخل می‌شود.
 • از شیر خود به فرزندتان بدهید
  این یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام پس از سزارین است. بعد از انجام سزارین، برای کاهش وزن سریع در شیردهی، حداقل به مدت 6 ماه به فرزندتان شیر بدهید. شیردهی نه تنها حدود 500 کالری اضافی در روز می‌سوزاند، بلکه هورمون اکسی توسین را که باعث تحریک انقباضات رحمی می‌شود، آزاد کرده و به رحم شما کمک می‌کند تا به اندازه قبل از بارداری برسد.
 • مقدار زیادی آب و مایعات بنوشید
  سوال بسیاری از مادران این است که چگونه بعد از زایمان سزارین لاغر شویم؟ یکی از راه‌ها این است که پس از زایمان مقدار زیادی آب بنوشید. این کار نه تنها به حفظ تعادل مایعات در بدن کمک می‌کند بلکه باعث سوزاندن چربی‌های اضافی دور کمر نیز می‌شود. آب لیمو یک درمان خانگی خوب برای سم‌زدایی است و وزن شما را کاهش می‌دهد. می‌توانید آب لیمو و عسل را در آب ولرم مخلوط کرده و یک بار در روز، ترجیحاً صبح میل کنید.
 • به اندازه کافی بخوابید
  یکی از راه‌های رسیدن به تناسب اندام پس از سزارین این است که حداقل 5 ساعت در روز بخوابید. اگرچه این کار دشوار است اما یک ترفند در این زمینه وجود دارد. هر زمان فرزندتان خوابید شما نیز بخوابید. در این صورت می‌توانید از سلامت عاطفی خود نیز مراقبت کنید.
تناسب اندام پس از سزارین
تناسب اندام پس از سزارین

برای شروع ورزش پس از سزارین، چه مدت باید منتظر باشید؟

پزشکان توصیه می‌کنند که قبل از شروع هر ورزشی برای برگشت وزن بعد از زایمان و تناسب اندام پس از سزارین، 6 تا 8 هفته صبر کنید. عدم انتظار برای بهبودی پس از سزارین می‌تواند پیامدهای فاجعه باری به دنبال داشته باشد که برخی از این پیامدها عبارت‌اند از:

 • خونریزی شدید پس از زایمان
 • آسیب‌های عضلانی و مفصلی
 • باز شدن برش‌های جراحی

بنابراین، قبل از ثبت نام در باشگاه یا انجام هرگونه ورزشی پس از زایمان، لازم است در ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

یوگا برای کاهش وزن پس از سزارین

برای کاهش چربی شکم می‌توانید بعد از سزارین، یوگا تمرین کنید. یوگا به تقویت عضلات شکم کمک می‌کند. همچنین به مادران کمک می‌کند که با استرس ناشی از تغییرات جدید در زندگی، کنار بیایند. با این حال، برای انجام یوگا باید 6 تا 8 هفته بعد از سزارین صبر کنید و حتما در این مورد نیز با پزشک مشورت کنید.

اگر مبتدی هستید می‌توانید مربی یوگا داشته باشید و همچنین از تمرینات تنفسی ساده شروع کنید. برخی از تمرینات یوگا که می‌توانید آن‌ها را برای کاهش چربی شکم بعد از سزارین امتحان کنید عبارت‌اند از:

 • بوجانگ آسانا: این حرکت ورزشی حرکت مار نیز نام دارد که به تقویت عضلات شکم کمک می‌کند.
 • پرانایاما: این تمرین، شکم شما را به سمت داخل می‌برد.
 • سلام بر خورشید: هنگامی که آساناهای معمولی را یاد گرفتید می‌توانید حرکت سلام بر خورشید را امتحان کنید.

همچنین بخوانید: ورزش یوگا در بارداری

( رای: 0 امتیاز: 0 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.