مجله بانوانبارداری

علائم هفته اول بارداری

شروع علائم هفته اول بارداری

تشخیص این که علائمی که دارید مربوط به علائم هفته اول بارداری است کمی سخت است. بیشتر متخصصان زنان و زایمان، شروع بارداری را از اولین روز آخرین پریود شما حساب می‌کنند، زیرا تعیین زمان دقیق تخمک‌گذاری و زمان لقاح واقعاً دشوار است، اما دیدن علائم فیزیکی قاعدگی بسیار ساده‌تر است. بنابراین یک‌ هفته باردار، به این معنی است که شما در دورهٔ قاعدگی یا پریود خود هستید و هنوز باردار نیستید! در واقع، تا دو یا سه هفته بعد و بسته به طول چرخهٔ قاعدگی‌تان باردار نخواهید بود. اگر تازه متوجه شده‌اید که باردارید، ممکن است فکر کنید این اولین هفته از بارداری شماست، اما حالا احتمالاً حدود چهار هفته است که باردارید. وقتی برای اولین ویزیت بارداری خود مراجعه کنید، ماما یا متخصص زنان و زایمان برآورد دقیق‌تری به شما خواهد داد.

این روزها بدنتان تنها در حال دفع کردن تخمک ماه گذشته نیست، بلکه شروع به ایجاد یک پوشش رحمی جدید می‌کند که تخمک ماه بعد را نگه می‌دارد، یعنی همان تخمکی که امیدوارید بارور شود، رشد کند و به یک جنین تبدیل شود. تخمک‌های انسانی بزرگ‌ترین سلول‌های بدن هستند. تخمک به اندازهٔ یک کرک هلو یعنی حدود یک دهم میلی‌متر است. بدنتان یک تخمک یا در موارد نادر، دو تخمک را در فاصلهٔ بین روزهای ۱۰ و ۱۹ چرخهٔ پریودتان و یا حدود ۱۴ روز قبل از موعد شروع قاعدگی بعدی‌تان آزاد می‌کند. تخمک می‌تواند تا حدود ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از آن بارور شود. البته، داشتن رابطهٔ جنسی قبل از آن نیز مفید است، زیرا اسپرم می‌تواند بین سه تا پنج یا شش روز در بدن یک زن زنده بماند.

مهم ترین علائم اولیه بارداری
مهم ترین علائم اولیه بارداری

علائم لانه‌گزینی جنین

اصطلاح لانه‌گزینی برای توصیف وضعیتی به کار می‌رود که سلول تخم به دیواره رحم متصل شده و در مرحله بعد بارداری اتفاق می‌افتد. زمان تقریبی این فرآیند در افراد بین 6 تا 10 روز بعد از تخمک‌گذاری و بارور شدن سلول تخم تخمین زده می‌شود. علائم لانه گزینی جنین در افراد مختلف، متفاوت است. همچنین، این علائم ممکن است از یک بارداری با بارداری دیگر متفاوت باشد. خون‌ریزی یکی از علائم رایج لانه گزینی است که در زمان اتصال جنین به دیواره رحم اتفاق می افتد. بدیهی است در صورت ادامه‌دار بودن خون‌ریزی باید با پزشک خود تماس بگیرید.

احساس اولین علائم بارداری

در بهترین پژوهشی که تا امروز روی این سؤال صورت گرفته است، ۱۳۶ زن که در تلاش برای بارداری بودند، علائم روزانهٔ خودشان را از زمان قطع مصرف قرص ضدبارداری تا هشت هفته پس از بارداری ثبت کردند، یعنی هشت هفته پس از اولین روز از آخرین دورهٔ پریودشان و نتایج به این شکل بود:

 • ۵۰ درصد از این زنان از هفتهٔ پنجم بارداری برخی علائم بارداری را داشتند.
 • ۷۰ درصد زنان از هفتهٔ ششم بارداری علائمی را داشتند.
 • ۹۰ درصد این زنان از هفتهٔ هشتم بارداری علائمی را داشتند.

اولین علامت بارداری معمولاً فقدان یک دوره پریود است و پس از آن رایج‌ترین علائم شامل حالت تهوع یا استفراغ، احساس خستگی، تکرر ادرار و ورم سینه‌ها و حساسیت آنها به لمس است که تمام این علائم می‌تواند خفیف یا شدید باشد.

احساس اولین علائم بارداری
احساس اولین علائم بارداری

علائم اولیه بارداری

به یاد داشته باشید علائمی که در این مرحله تجربه می‌کنید همان علائمی است که در قاعدگی هم دارید، زیرا در حقیقت شما باردار نیستید. این علائم ممکن است سه تا هفت روز طول بکشد به همین دلیل، هفته های اول که ممکن است فرد علائمی نداشته باشد نیز جزو ۴۰ هفته ای بارداری حساب می شود. حال می توانید با جزییات با علائم اولیه بارداری آشنا شوید:

۱- گرفتگی عضلانی و لکه

از هفته اول تا چهارم، همه چیز هنوز در سطح سلولی اتفاق می افتد. تخمک لقاح یافته بلاستوسیست (یک گروه پر از مایعات از سلول) را که به ارگان ها و اعضای بدن تکوین می یابد، ایجاد می کند. حدود ۱۰ تا ۱۴ روز (هفته چهارم) پس از لقاح، بلاستوسیست در آندومتر (لایه ی پوشاننده ی رحم) لانه گزینی می کند. این فرایند می تواند موجب خونریزی لانه گزینی شود که ممکن است با یک دوره قاعدگی خفیف اشتباه گرفته شود. در اینجا برخی از علائم خونریزی لانه گزینی آورده شده است:

 • رنگ: رنگ هر دوره ممکن است صورتی، قرمز یا قهوه ای باشد.
 • خونریزی: میزان خونریزی معمولاً با دوره قاعدگی منظم فرد مقایسه می شود. لکه بینی تنها بر اساس وجود خون در هنگام پاک کردن تعریف می شود.
 • درد: درد ممکن است خفیف، متوسط یا شدید باشد. براساس مطالعه معتبری که بر روی ۴۵۳۹ زن انجام شد، ۲۸ درصد از خانم ها لکه بینی و خونریزی سبک همراه با درد داشتند.
 • دوره ها: خونریزی ناشی از لانه گزینی احتمالاً کمتر از سه روز ادامه خواهد داشت و نیازی به درمان ندارد.

از کشیدن سیگار، نوشیدن الکل یا مصرف داروهای غیرمجاز که با خونریزی شدید همراه هستند، خودداری کنید.

لکه بینی در بارداری
لکه بینی در بارداری

۲- تاخیر در قاعدگی

پس از اتمام لانه گزینی، بدن تولید گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) را آغاز می کند. این هورمون به بدن در حفظ بارداری کمک می کند. همچنین به تخمدان ها دستور می دهد رهاسازی ماهیانه ی تخمک های بالغ را متوقف کنند. احتمالاً فرد چهار هفته پس از بارداری با تأخیر در قاعدگی روبرو خواهد شد. در صورت نامنظم بودن دوره ها لازم است به منظور تأیید، آزمایش بارداری صورت گیرد. اکثر تست های خانگی قادرند hCG را به محض ایجاد تأخیر هشت روزه در دوره ماهانه تشخیص دهند. آزمایش بارداری قادر به تشخیص سطح hCG در ادرار است و باردار بودن فرد را نشان می دهد.

نکات

 • برای آگاهی از باردار بودن تست بارداری انجام دهید.
 • در صورت مثبت بودن تست، برای تعیین اولین مراجعه بارداری با پزشک یا ماما تماس بگیرید.
 • در صورت مصرف هرنوع دارو، در مورد هرگونه تأثیر احتمالی آن بر جنین در حال رشد از پزشک خود سؤال کنید.
تاخیر در قاعدگی در بارداری
تاخیر در قاعدگی در بارداری

۳- افزایش درجه حرارت بدن

افزایش دمای پایه بدن نیز ممکن است علامتی از بارداری باشد. درجه حرارت مرکزی بدن ممکن است حین ورزش یا در هوای گرم سریع تر افزایش پیدا کند. در این مدت، باید مطمئن شوید که آب بیشتری می نوشید و با احتیاط ورزش می کنید.

افزایش درجه حرارت بدن در بارداری
افزایش درجه حرارت بدن در بارداری

۴- خستگی

خستگی می تواند در هر زمانی در طول دوران بارداری روی دهد. این علامت در اوایل بارداری بسیار شایع است. سطح پروژسترون بالا می رود که می تواند باعث خواب آلودگی در فرد شود.

نکات

 • هفته های اول بارداری می تواند با احساس خستگی همراه باشد. سعی کنید به میزان کافی استراحت کنید.
 • خنک نگه داشتن اتاق خواب نیز می تواند کمک کننده باشد. دمای بدن ممکن است در مراحل ابتدایی بارداری بالاتر باشد.
خستگی در بارداری
خستگی در بارداری

۵- افزایش ضربان قلب

در حدود هفته های هشتم تا دهم ممکن است ضربان قلب فرد سریعتر و پر قدرت تر باشد. تپش قلب و آریتمی در دوران بارداری شایع هستند. این مسئله به دلیل هورمون ها طبیعی است. افزایش جریان خون ناشی از جنین بعدها در دوران بارداری روی می دهد. در حالت ایده آل، کنترل و مراقبت پیش از بارداری آغاز می شود، اما در صورت وجود مشکلات زمینه ای قلبی، پزشک می تواند با تجویز دوز کم داروها به کنترل آن کمک کند.

افزایش ضربان قلب در بارداری
افزایش ضربان قلب در بارداری

۶- تغییرات ابتدایی سینه ها

تغییرات پستان ممکن است بین هفته های ۴ و ۶ رخ دهد. به دلیل تغییرات هورمونی، احتمالاً سینه‌های فرد برجسته و متورم می شود. این تغییر ممکن است پس از چند هفته که بدن با هورمون‌ها سازگار شد، برطرف شود. تغییرات نیپل و پستان نیز ممکن است در حدود هفته یازدهم رخ دهد. هورمون ها همچنان منجر به رشد سینه ها می شوند. آئرول (ناحیه اطراف نوک پستان) ممکن است به رنگ تیره تری تغییر کرده و بزرگتر شود.

در صورت داشتن سابقه ی آکنه پیش از بارداری، احتمال عود مجدد آن وجود داد.

نکات

 • با خرید لباس زیر بارداری راحت، حساسیت سینه ها را تسکین ببخشید. لباس زیر پنبه ای بدون بند معمولاً راحت تر است.
 • لباس زیری را که دارای بندهای متغیر است و فضای بیشتری برای “رشد” در ماه های آینده فراهم می کند، را انتخاب کنید.
 • برای کاهش سایش نیپل ها و درد آن ها، پدهای سینه ای خریداری کرده و در لباس زیر خود قرار دهید.
تغییرات ابتدایی سینه ها در بارداری
تغییرات ابتدایی سینه ها در بارداری

۷- تغییرات خلق و خو

میزان استروژن و پروژسترون در دوران بارداری زیاد است. این افزایش می تواند خلق و خوی فرد را تحت تأثیر قرار داده و وی را نسبت به قبل احساساتی تر یا واکنش پذیرتر کند. نوسانات خلقی در دوران بارداری شایع است و ممکن است موجب احساس افسردگی، تحریک پذیری، اضطراب و سرخوشی شود.

تغییرات خلق و خو در بارداری
تغییرات خلق و خو در بارداری

۸- تکرر ادرار و بی اختیاری

در دوران بارداری، بدن میزان خونی که پمپاژ می شود را افزایش می دهد. این امر موجب می شود کلیه بیش تر از حد معمول به پردازش مایعات بپردازد که به مایعات بیشتر در مثانه منتهی می شود. هورمون ها  نقش مهمی در سلامت مثانه دارند. ممکن است غالباً خود را درحال دویدن بسوی سرویس بهداشتی یا نشتی غیرارادی دریابید!

نکات

 • هر روز حدود ۳۰۰ میلی لیتر (کمی بیشتر از یک فنجان) مایعات بیشتری بنوشید.
 • برای اجتناب از بی اختیاری، مراجعه به سرویس بهداشتی را قبل از موعد برنامه ریزی کنید.
تکرر ادرار و بی اختیاری در بارداری
تکرر ادرار و بی اختیاری در بارداری

۹- نفخ و یبوست

مشابه علائم دوره قاعدگی، نفخ ممکن است در اوایل بارداری نیز روی دهد. این مسئله ممکن است ناشی از تغییرات هورمونی باشد که می تواند منجر به کاهش سرعت دستگاه گوارش شود. در نتیجه ی این امر ممکن است فرد احساس یبوست و انسداد داشته باشد. یبوست نیز می تواند در افزایش نفخ شکم مؤثر باشد.

نفخ و یبوست در بارداری
نفخ و یبوست در بارداری

۱۰- ناخوشی صبحگاهی

حالت تهوع و ناخوشی صبحگاهی معمولاً در حدود هفته چهار تا شش روی می دهد. اگر چه این حالت ناخوشی صبحگاهی نامیده می شود، اما می‌تواند در هر زمانی در طول روز یا شب رخ دهد. دقیقاً مشخص نیست چه عواملی در ایجاد این حالات نقش دارند، اما ممکن است هورمون ها در این وضعیت مؤثر باشند. در سه ماهه اول بارداری، بسیاری از خانم ها تهوع صبحگاهی خفیف تا شدیدی را تجربه می کنند. این وضعیت ممکن است در انتهای سه ماهه اول شدیدتر شود، اما با ورود به سه ماهه دوم از شدت آن کاسته می شود.

نکات

 • یک بسته کراکر نمکی در کنار تخت خود بگذارید و اندکی پس از بیدار شدن، مقداری از آن را برای رفع تهوع صبحگاهی میل کنید.
 • با نوشیدن آب زیاد، خود را هیدراته نگه دارید.
 • اگر نمی توانید مایعات یا مواد غذایی را کم کنید، با پزشک خود تماس بگیرید.
ناخوشی صبحگاهی در بارداری
ناخوشی صبحگاهی در بارداری

۱۱- فشار خون بالا و سرگیجه

در بیشتر موارد، فشار خون بالا یا طبیعی در مراحل اولیه بارداری با کاهش روبرو می شود. این امر به دلیل اتساع عروق خونی در فرد ممکن است با احساس سرگیجه همراه باشد. تشخیص فشار خون بالا ناشی از بارداری دشوارتر است. تقریباً همه موارد پر فشاری که در ۲۰ هفته اول بروز می یابد بیانگر مشکلات زمینه ای هستند. این حالت ممکن است در اوایل بارداری خود را نشان دهد، اما ممکن است از قبل نیز وجود داشته باشد. پزشک در اولین مراجعه برای کمک به تشخیص حد آستانه ی  فشار خون طبیعی فشار خون فرد را اندازه گیری خواهد کرد.

نکات

 • اگر هنوز این کار را نکرده اید، ورزش های مناسب برای بارداری را در نظر داشته باشید.
 • یاد بگیرید چگونه فشار خون خود را به طور مرتب اندازه گیری کنید.
 • از پزشک خود در مورد دستورالعمل های مربوط به رژیم غذایی فردی که به کاهش فشار خون کمک کند، سؤال کنید.
 • برای جلوگیری از سرگیجه به طور مرتب آب و میان وعده میل کنید. آرام بلند شدن از صندلی نیز ممکن است کمک کننده باشد.
فشار خون بالا و سرگیجه در بارداری
فشار خون بالا و سرگیجه در بارداری

۱۲- حساسیت به بو و مواد غذایی

حساسیت بویایی از جمله علائم دوران ابتدایی بارداری است که اغلب اوقات خود را نشان می دهد. شواهد علمی کمی در مورد حساسیت به بو در سه ماهه اول وجود دارد. اما ممکن است حائز اهمیت باشد، چراکه حساسیت به بو منجر به تهوع و استفراغ می شود. همچنین ممکن است باعث ایجاد تنفر از برخی غذاها شود. یک مقاله معتبر به بررسی گزارش های سال ۱۹۲۲ تا ۲۰۱۴ در مورد ارتباط بو و بارداری پرداخته است.  محقق این مقاله دریافت که زنان باردار تمایل داشتند از بوهای شدید مربوط به سه ماهه اول خود دوری کنند.

حساسیت به بو و مواد غذایی در بارداری
حساسیت به بو و مواد غذایی در بارداری

۱۳- افزایش وزن

افزایش وزن در پایان سه ماهه اول شایع تر است. ممکن است در چند ماه اول حدود نیم تا دو کیلو افزایش وزن روی دهد. میزان کالری مورد نیاز در اوایل بارداری نسبت به رژیم معمول تغییری نخواهد داشت، اما با پیشرفت بارداری افزایش می یابد. در مراحل بعدی، وزن بارداری عموماً در موارد زیر پخش می شود:

 • سینه ها (حدود نیم تا یک و نیم کیلو)
 • رحم (حدود یک کیلو)
 • جفت (نیم کیلو یا کمی کمتر)
 • مایع آمنیوتیک (حدودیک کیلو)
 • افزایش حجم خون و مایعات (حدود دو و نیم تا سه کیلو)
 • چربی (دو نیم تا سه و نیم کیلو)
افزایش وزن در بارداری
افزایش وزن در بارداری

۱۴- سوزش سر دل

هورمون ها می توانند موجب شل شدن دریچه بین معده و مری شوند. این امر باعث نشت اسید معده و در نتیجه سوزش سر دل می شود.

نکات

 • با مصرف چند وعده غذایی کوچک در روز به جای وعده های بزرگتر، از سوزش های مرتبط با بارداری جلوگیری کنید.
 • سعی کنید حداقل یک ساعت بطور قائم بنشینید تا زمان بیشتری برای هضم غذا فراهم شود.
 • در صورت نیاز به ضد اسید، در مورد آنچه ممکن است برای شما و کودکتان بی خطر باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
سوزش سر دل در بارداری
سوزش سر دل در بارداری

۱۵- درخشان شدن و آکنه

بسیاری از مردم ممکن است “گلگون شدن” تان را به شما گوشزد کنند. ترکیبی از افزایش حجم خون و افزایش سطح هورمون موجب می شود خون بیشتری در رگ ها جریان یابد. این امر باعث می شود که غدد چربی بدن بیش از حد کار کنند. این افزایش فعالیت غدد چربی بدن، ظاهری شاداب و براق به پوست می بخشد. اما از سوی دیگر ممکن است با بروز آکنه نیز همراه باشد. بنابراین، اولین نشانه‌های بارداری فوراً ظاهر نخواهد شد. در واقع، بسیاری از زنان تا هفتهٔ چهارم که بینند پریود نمی‌شوند، حتی احساس متفاوتی هم ندارند. اما برخی از نشانه‌های اولیهٔ بارداری در هفته‌های اول پس از لقاح شامل درد سینه یا حساسیت آن به لمس، تهوع، خستگی و نیاز مکرر به دفع ادرار است.

درخشان شدن و آکنه در بارداری
درخشان شدن و آکنه در بارداری

آیا تنگ شدن واژن جز علائم بارداری به حساب می آید

واژن در دوران بارداری دچار تغییراتی خواهد شد تا برای خروج جنین، آمادگی لازم را داشته باشد، از جمله این تغییرات می توان به تغییر رنگ واژن و یا تغییر در ترشحات واژینال اشاره کرد. اما تنگ شدن واژن از علائم اختصاصی بارداری نمی باشد.

آیا همه خانم‌ها علائم اولیه بارداری را تجربه می‎کنند

هر فردی با فرد دیگر متقاوت است. بنابراین تجربه علائم بارداری هم در افراد مختلف با هم فرق دارد. ممکن است حتی نشانه‌هایی که یک فرد تجربه می کند در بارداری اول و دوم او با هم فرق داشته باشد. همچنین نشانه های اولیه بارداری گاهی شبیه به علائم پریود هستند؛ به همین دلیل ممکن است اصلاً به احتمال بارداری شک نکنید.

مراقبت‌ پزشکی هفتۀ اول بارداری

در این هفته نیازی به سونوگرافی برای بارداری نخواهید داشت. اما اگر مدتی است که برای باردار شدن تلاش می‌کنید و به متخصص باروری مراجعه کرده‌ايد، ممکن است برای بررسی وجود برخی مشکلات در باروری مثل وجود فیبروم رحمی، اندازه‌گیری تعداد فوليکول‌های موجود در تخمدان‌ها که به تخمک تبدیل می‌شوند يا اندازه‌گیری ضخامت پوشش رحمتان لازم باشد سونوگرافی انجام شود. اگر مشکلی وجود داشته باشد، پزشکتان می‌تواند نوعی درمان برای باروری را که منجر به حاملگی شما شود تجویز کند. اما اگر مشکلی در زمینهٔ باروری ندارید و سنتان هم زیر ۳۵ سال است، در حال حاضر بهتر است برای باردار شدن بیشتر روی رابطهٔ جنسی‌تان‌ تمرکز کنید.

مراقبت‌ پزشکی هفته اول بارداری
مراقبت‌ پزشکی هفته اول بارداری

خودمراقبتی هفتۀ اول بارداری

در هفته یک بارداری، یعنی وقتی امیدوارید به زودی باردار شوید، احتمالاً به این فکر هستید که چگونه می‌توانید بدن خود را برای حمل جنین آماده کنید. فکر خوبی است که بارداری را با وزن سالم و به دور از عادت‌های ناسالم مثل سیگار کشیدن و نوشیدن مایعات نامناسب مثل الکل شروع کنید. مصرف کافئین خود را در روز کاهش دهید. همچنین هر روز یک مکمل بارداری که حاوی ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک باشد مصرف کنید و چرخهٔ پریودتان خودتان را دنبال کنید تا روز تخمک‌گذاری و روزهایی را که در اوج باروری خود هستید راحت‌تر مشخص کنید.

روش های تشخیص بارداری

برای تشخیص بارداری هم می‌توان از تست خانگی و هم از تست بارداری که توسط آزمایشگاهذ انجام می‌شود استفاده کرد. اگر بخواهیم بپرسیم مطمئن‌ترین روش تشخیص بارداری کدام است؛ قطعا باید بگوئیم آزمایش خون به طور دقیق ۹۵-۹۹ درصد بارداری را از ۲۸ تا ۳۲ روز تشخیص می‌دهد.

استفاده از تست بارداری خانگی

برای استفاده از تست بارداری خانگی باید حداقل دو هفته از رابطه گذشته باشد. یعنی تقریباً در زمانی است که شما انتظار قاعدگی دارید. پس از بارداری، هورمون (hCG) در خون شما ایجاد می‌شود. سطح hCG در پس از گذشت دو هفته به صورت چشمگیری افزایش پیددا می‌کند و از طریق ادرار دفع می‌شود. وجود این هورمون در ادرار شما در تست‌های خانگی نشان‌دهنده بارداری است. تست‌های بارداری خانگی انواع متنوعی دارد و البته اگر در زمان درست استفاده شود بسیار دقیق تر از گذشته عمل می‌کند. برای استفاده از تست خانگی باید چند قطره ادرار خود را بر روی صفحه مخصوص تست بریزید و یک تا دو دقیقه منتظر نتیجه بمانید.

در اکثر تست‌ها دو خط با حروف C و T وجود دارد که درصورتیکه بدن از گذشت یک تا دو دقیقه هیچ خطی ظاهر نشود نشان از این موضوع است که تست اشتباه است و باید تکرار شود. اگر دو خط بین T و C ظاهر شود تست مثبت و اگر یک خط در محدوده C ظاهر شود تست منفی است. بهتر است سه تا پنج روز بعد مجدداً تست خود را تکرار کنید، چرا که ممکن است منفی بودن نتیجه به این معنی باشد که شما هنوز به اندازه کافی hCG در بدن‌تان نداشته‌اید که در آزمایش‌ها نشان داده شود. از طرفی؛ اگر قاعدگی نامنظمی دارید احتمال نتیجه کاذب به مراتب بیشتر است.

تست بارداری خانگی
تست بارداری خانگی

تست بارداری آزمایشگاهی

تست بارداری آزمایشگاهی راه‌حل مطمئن‌تری است. آزمایش بتا یا همان آزمایش خون برای تشخیص بارداری برای زمانی است که چند روز از عادت ماهانه شما گذشته است. این آزمایش با سنجش میزان hCG در خون بارداری را تشخیص می‌دهد. این آزمایش ابتدا باید توسط دکتر تجویز شود.

تست بارداری آزمایشگاهی
تست بارداری آزمایشگاهی

علائم مهم بارداری چند روز بعد از رابطه جنسی مشخص میشود

همیشه این سوال وجود دارد که؛ چند روز بعد از رابطه جنسی علائم بارداری را می‌توان مشاهده کرد؟ اگر می‌خواهید برای آزمایش خون اقدام کنید باید حتما حداقل ده روز صبر کنید. اما اگر می‌خواهید تست ادرار انجام دهید حتما باید تا موعد قاعدگی صبر کنید چرا که تا قبل از زمان پاسخ تست‌تان کاذب خواهد بود. اما علائم بارداری از چه زمانی مشخص می‌شود؟ به صورت کلی از اولین روز بعد از آخرین نزدیکی هورمون‌های وارد شده به بدن مادر در جاهای مختلف مثل سینه‌ها، دستگاه گوارش و … تاثیر می‌گذارد و تغییراتی را در آن‌ها ایجاد می‌کند که به مرور زمان آن‌ها را حس خواهید کرد.

عوارض قرص اورژانسی مشابه علائم بارداری

استفاده از قرص‌های اورژانسی که ممکن است طرات و عوارض جانی بسیار جدی و زیادی داشته باشد توصیه نمی‌شود اما به صورت کلی از عوارض رایج آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حالت تهوع: حالت تهوع از متداول‌ترین و طبیعی‌ترین عوارض مصرف این قرص است. از این رو توصیه می‌شود در صورت استفاده از این قرص آن را به آخر شب موکول کنید و اگر این حالت تا بیشتر از دو ماه و نیم از بین نرفت حتما به پزشک مراجعه کنید.
 • لکه بینی میان دو دوره پریودی: تمامی عوارض قرص‌های اورژانسی معمولا در سه ماهه اول استفاده، تمام می‌شود. لکه‌بینی هم یکی از عوارض این قرص‌ها است که به لکه بینی شناخته می‌شود و با خون‌ریزی دوران پریودی متفاوت است. این لکه‌بینی نباید بیشتر از سه روز طول بکشد.
 • سردرد: این قرص‌ها به صورت مستقیم باعث ایجاد سردردهای کوتاه‌مدت می‌شود. اگر به صورت پیش‌فرض میگرن دارید خوردن این قرص‌ها به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.
 • افزایش وزن: از دیگر عوارض این قرص‌ها که شبیه به علائم دوران بادرای است می‌توان به افزایش وزن اشاره کرد.
 • حساس شدن سینه به ویژه در ناحیه پستان: این عارضه پس از چندروز از بین می‌رود اما فراموش نکنید ایجاد توده و عوض شدن رنگ پستان از عوارض قرص‌های اورژانسی نیست.
 • ترشحات واژن: تغییرات در رنگ و بوی ترشحات واژن ناشی از خوردن قرس‌های اورژانسی است. اگر این عارضه تا چند وز از بین نرفت حتما به پزشک مراجعه کنید.
عوارض قرص اورژانسی
عوارض قرص اورژانسی

تفاوت علائم پریود و بارداری

علائم بارداری با قاعدگی شباهت‌هایی دارد که برخی مواقع پیش میاید که فرد باردار است اما به دلایل مشابه تصور میکند قاعدگی برای او اتفاق افتاده و برعکس!

 • خون‌ریزی در بارداری و قاعدگی: زمانی که بادار می‌‌شوید ممکن است لکه‌بینی خیلی کمی داشته باشید که نشان‌دهنده لانه‌گزینی و باداری شما است. این خون‌ریزی نباید با پریودی اشتباه گرفته شود.
 • احساس خستگی در بارداری و قاعدگی: احساس خستگی هم در دوران قاعدگی و هم بارداری وجود دارد که معمولا با شروع دوران قاعدگی از بین میروداما در بارداری باقی می‌ماند.
 • احساس حالت تهوع در بارداری و دوران قاعدگی: احساس تهوع از طبیعی‌ترین علائم بارداری است که در دوران قاعدگی بسیار کم اتفاق می‌افتد.
تفاوت علائم پریود و بارداری
تفاوت علائم پریود و بارداری

علائم بارداری در هفته دوم

آخرین پریود شما حدود دو هفته پیش شروع شد. بر اساس روش پزشکان و ماماها برای شمارش هفته‌های بارداری، در هفته به اصطلاح دوم، شما تنها در حال تخمک‌گذاری و احتمالاً در شرف لقاح هستید. آنچه اکنون احساس می‌کنید احتمالاً مرتبط با چرخهٔ معمول قاعدگی‌تان است.

علائم بارداری در هفته سوم

بیشتر زنان در هفته سوم بارداری هم هنوز تغییری احساس نمی‌کنند، اما برخی از آنها ممکن است اندکی لکه‌بینی لانه‌گزینی را ببینند یا علائم اولیهٔ بارداری مثل خستگی، سینه‌های حساس به لمس، تهوع یا استفراغ، حس بویایی قوی‌تر، بیزاری از برخی غذاها و دفعات ادرار بیشتر را تجربه کنند.

هچنین بخوانید: هفته چهارم بارداری

علائم اولیه بارداری در سه ماهه دوم کاهش می یابد

بسیاری از تغییرات بدن و علائم اولیه بارداری که فرد در سه ماهه اول تجربه می کند، با رسیدن به سه ماهه دوم، از بین می روند. در مورد هرگونه علامتی که در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد می کند با پزشک خود صحبت کنید تا به اتفاق راهکاری برای برای تسکین و راحتی بارداری خود بیابید.

( رای: 0 امتیاز: 0 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.