مجله بانوانبارداری

نحوه صحیح خواب در بارداری

نکاتی در مورد نحوه صحیح خواب در بارداری

نحوه صحیح خواب در بارداری خیلی مهم است تا شما دوران بارداری خود را راحت تر سپری کنید و بتوانید راحت استراحت کرده و مراقب خود و جنینتان باشید. در دوران بارداری، ممکن است قبل از خوابیدن، متوجه وول خوردن خود تا پیدا کردن وضعیت راحت در رختخواب شده باشید ، متأسفانه حالت معمولی خواب شما ممکن است در طول دوران بارداری برایتان مناسب نباشد ؛ دلایل متعددی برای این ناراحتی جدید وجود دارد، اما برخی حالت های خواب وجود دارد، که می توانید آن را امتحان کنید، که ممکن است به شما کمک کند استراحت کافی و مورد نیاز خود را داشته باشید.
نحوه صحیح خواب در بارداری
نحوه صحیح خواب در بارداری
خواب در دوران بارداری

علت مشکل خواب در دوران بارداری

هنگامی که شما باردار هستید، بدن شما بواسطه ی علل مختلف تغییر می کند این تغییرات ،طوری عمل می کنند که خواب معمولی و آرام شما را ،مختل کنند ، علائم ناراحتی شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:
  • افزایش اندازه شکم
  • درد پشت
  • سوزش سر دل
  • تنگی نفس
  • بیخوابی

بهترین حالت خواب در طول بارداری چیست؟

بهترین حالت خواب در دوران بارداری، “SOS” (خوابیدن به پهلو) است ، حتی بهتر است که بر روی پهلوی چپ خود بخوابید.خواب بر روی پهلوی چپ ،میزان خون و مواد مغذی را که به جفت و کودک شما می رسد، افزایش می دهد ، پا و زانوهایتان را خم کنید و بالشی را بین پاهای خود قرار دهید و اگر متوجه شدید که دچار مشکلات کمر درد هستید، از موقعیت “SOS” استفاده کنید و سعی کنید بالشی را زیر شکم خود قرار دهید.
اگر در طول شب، در معرض دست و پنجه نرم کردن با سوزش سر دل هستید، ممکن است بخواهید با بالش ارتفاع گردن خود را بالا ببرید ؛ در اواخر بارداری ،ممکن است دچار تنگی نفس شوید پس سعی کنید به پهلو خوابیده و بالش را کنار خود، بعنوان پشتی قرار دهید. این پیشنهادات ،ممکن است برای شما کاملا راحت نباشند، به ویژه اگر به خوابیدن بر روی پشت یا سمت راست عادت داشته اید، اما آن را امتحان کنید امید است، در نظر داشته باشید که شما ممکن است در تمام شب نمیتوانید در یک حالت بخوابید و حالت چرخشی همین پوزیشن برای شما مناسب است.

از چه حالت خوابیدن باید در دوران بارداری اجتناب کرد؟

  • خوابیدن به پشت در بارداری: این حالت می تواند مشکلات متابولیسمی در بدن ایجاد کند، باعث اختلال در تنفس و سیستم گوارش، هموروئید، فشار خون پایین و باعث کاهش گردش خون به قلب و نوزاد شما شود این نتیجه حاصل از وضعیت شکم شما در هنگام خوابیدن به پشت است که روی روده و رگ های خونی اصلی (آئورت و وناکوا) قرار دارد.
  • خوابیدن بر روی معده در بارداری: هرچقدر که در دوران بارداری جلوتر می روید، شکم شما تغییرات فیزیکی جدید خواهد داشت و باعث می شود که شما از ناحیه معده در مواجه با مشکلاتی قرار بگیرید.
روش های نادرست خوابیدن در بارداری
روش های نادرست خوابیدن در بارداری

همچنین بخوانید: تغذیه در بارداری

مشکلات خواب در سه ماهه اول بارداری

در سه ماهه اول بارداری، افزایش سطح پروژسترون نه تنها موجب ایجاد خواب آلودگی در خانم ها می شود، بلکه ممکن است بعضا با تکرر ادرار مواجه شده باشید، که همین موضوع می تواند خواب را مختل و بیخوابی را تشدید کند. در طول سه ماهه اول، هورمون هایی که منجر به تنبلی مثانه شوند، که باعث تولید ادرار می شوند ؛ برای کاهش این دردسر شبانه، از زنان انتظار می رود که در طول روز به دفعات زیاد مایعات ننوشند، که عملا امکانپذیر نیست، زیرا آب و مایعات دیگر برای جلوگیری از یبوست و تورم بیش از حد، که دو اختلال متداول بارداری هستند مهم است اما ،ممکن است در شب ،مصرف مایعات را قطع کنند.
در طول این دفعات ادرار شبانه، زنان باید چراغ کم نور روشن کنند، به جای یک چراغ خیلی روشن، که می تواند برای به خواب رفتن دوباره سخت تر شود ؛ عامل دیگری که می تواند یک زن با چشمان بسته را که نیاز به استراحت دارد را به بیداری بکشاند، حالت تهوع است، که به عنوان اختلال صبحگاهی شناخته می شود، که البته می تواند در هر زمانی از روز یا شب رخ دهد ؛ برای حفظ آرامش، بعضی از زنان کراکر و یا غلات خشک را ،صبح قبل از خروج از رختخواب میل می کنند.

طرز صحیح خوابیدن در سه ماه اول بارداری

سینه ی خانم های باردار ،ممکن است در دوران بارداری احساس درد و حساسیت کند، و این باعث شود که روی معده خوابیدن نیز ناراحت کننده باشد. زنان همچنین ،ممکن است در هنگام بارداری به علت افزایش میزان متابولیسم، احساس گرگرفتگی یا گرما کنند. وجود یک پنکه اغلب برای خنک نگه داشتن یک خانم باردار خوب است، به علاوه این امر دارای مزیتی دیگر است برای جلوگیری از آلودگی صوتی در داخل و خارج از اتاق خواب، از جمله خر و پف احتمالی همسر خانمی که باردار است.
با این حال، کسی که در اتاق شما می خوابد تنها کسی نیست که ممکن است خروپف کند خروپف یک وضعیت رایج در دوران بارداری هم هست و می تواند در سه ماهه اول در زنان مبتلا به اضافه وزن و یا آلرژی نیز مشاهده شود. لی ،می گوید:به دلیل بسیاری از اختلالات احتمالی برای خوابیدن در دوران بارداری، چُرت زدن تا زمانی که یک زن بتواند در شب خوابش ببرد، ایده خوبی است ، اما از مصرف قرص های خواب آور و حتی مکمل های القا کننده خواب، مانند؛ ملاتونین در دوران بارداری اجتناب کنید. او افزود:”اکثر زنان بیش از حد می ترسند،که آن را مصرف کنند.”

مشکلات خواب سه ماهه دوم بارداری

سه ماهه دوم بارداری ،معمولا برای زنان مناسب است “همه چیز عادی شده و هرچیزی با سرعت قبل تغییر نمی کند.”لی ،توضیح داد که تغییرات هورمونی، که در طول سه ماهه اول سیر صعودی دارند، در سه ماهه دوم کاهش یافته و در سه ماهه سوم دوباره دچار شیب افزایشی می شوند. در طول سه ماهه دوم، ممکن است در یک شب تغییرات رخ دهد ، در برخی زنان باردار، به خصوص اگر آنمی و سطح آهن پایین داشته باشند، ممکن است سندرم پای بیقرار در ساعات بعد از ظهر در سه ماهه دوم و در سه ماهه سوم افزایش یابد. این وضعیت، که در آن پا احساسی مانند گزگز و خواب رفتگی دارد، می تواند ،در حالی که نشسته و یا دراز کشیده اید و ممکن است خیلی راحت نباشید، رخ دهد.

اغلب، تنها تسکین این مشکل پیاده روی است، اما پس از آن یک زن ممکن است قادر به خواب رفتن نباشد ، سوزش سر دل، یک مشکل دیگر است که می تواند زنان را در شب بیدار نگه دارد. همانطور که بارداری پیشرفت کند و رحم زن بزرگتر شود، ممکن است بر شکم فشار آورده و فرد احساس سوزش بیشتری را، تجربه کند. خوابیدن بر پهلوی سمت چپ، همراه با خم کردن زانو ممکن است حالتی مناسب برای زنان مبتلا به سوزش سر دل در دوران بارداری باشد.

نحوه صحیح خواب در سه ماهه دوم بارداری

بعضی از زنان نیز ممکن است رختخواب خود را بالا ببرند، و یا با گذاشتن سرشان بر روی بالش های بیشتر ،برای تسکین وعقب کشیدن سوزش سر دل اقدام کنند بسیاری از زنان می گویند که خوابی عجیب و غریبی را در رابطه با نوزاد خود در دوران بارداری دیده اند. اگر چه بسیاری از زنان رویای عجیب و غریب را گزارش می کنند، نتایج تحقیقات هیچ تفاوتی در خواب های دیده شده در سه ماهه دوم در مقایسه با خواب های پیش از بارداری زن ،نشان نمی دهد ، ممکن است، زنان بتوانند رویای خود را بهتر در دوران بارداری به خاطر بسپارند، زیرا اغلب در فواصل کم بیدار می شوند.

نحوه صحیح خواب در سه ماهه دوم بارداری
نحوه صحیح خواب در سه ماهه دوم بارداری

نکات خواب در سه ماهه سوم بارداری

یک مطالعه نشان می دهد، که در اواخر دوران بارداری، زنان گزارش می کنند که کیفیت کلی خواب آنها بسیار پایین بوده است، آنها با مشکل به خواب نرفتن دست و پنجه نرم می کنند، و تعداد بیداری های شبانه و صبحگاهی آن ها نسبت به اواسط بارداری افزایش می یابد. همانطور که شکم فرد باردار افزایش حجم می یابد، جنین بزرگتر و فعالتر می شود، لی، پیشنهاد می کند که زنان باردار در موقعیتی راحت که خود می توانند پیدا کنند، استراحت کنند اما او همچنین توصیه می کند که مادران، اگر می توانند تا حد امکان درست تکیه دهند، زیرا رحم سنگین شده و می تواند بر روی سلسله اعصاب تعبیه شده در ستون فقرات و در یک ورید بزرگ (وانازیرین) که خون بین پایین تنه و قلب را پمپاژ می کند، تحت فشار قرار گیرد.

نحوه صحیح خواب در سه ماهه سوم بارداری

بنیاد ملی خواب نیز ،توصیه می کند که زنان باردار برروی پهلوی چپ خود بخوابند، چرا که این امر می تواند جریان خون و مواد مغذی را به جنین در حال رشد و قلب، و رحم و کلیه های فرد باردار را بهبود بخشد. لی، توصیه می کند از تعدادی بالش استفاده کنید، تا راحت تر باشید، یکی را بین زانو، یکی زیر شکم و یکی پشت برای تکیه دادن به آن و از بین بردن درد قرار دهید.

نحوه صحیح خواب در سه ماهه سوم بارداری
نحوه صحیح خواب در سه ماهه سوم بارداری

‏بلند شدن از خواب در زمان بارداری

بعد از دراز کشیدن با بزرگ تر شدن شکم، بلند شدن از روی زمین یا تخت، سخت تر می شود. در حالت عادی ابتدا می نشینید و بعد بلند می شوید اما با بزرگ شدن شکم این حرکت باعث درد در ناحیه شکم و کمر می شود. روش بهتر ‏بلند شدن در زمان بارداری این است که به یک سمت بچرخید، پای زیرین خود را لبه تخت بگذارید، آنگاه بنشینید و بعد بلند شوید. برای ‏بلند شدن در زمان بارداری مراحل زیر را انجام دهید :
۱- به پهلو بچرخید، پهلوها و زانوهایتان را خم کنید. از بازوها برای بلند کردن بالاتنه استفاده کنید.
۲- به دست ها و زانوهایتان تکیه دهید. یک پا را جلوی خود روی زمین قرار دهید و زانوی دیگر را نیز روی زمین بگذارید.
۳- روی پاها بایستید. برای تعادل بیشتر، دست خود را روی زانوهایتان بگذارید یا به چیز محکمی تکیه دهید.

‏بلند شدن از خواب در زمان بارداری
‏بلند شدن از خواب در زمان بارداری
( رای: 0 امتیاز: 0 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.