مجله بانوانبارداری

رفع موهای زائد در بارداری

نکاتی در مورد رفع موهای زائد در بارداری

گاهی اوقات موها در قسمت هایی از بدن که ما انتطار نداریم و ناخوشایند است رشد می کنند به همین دلیل مادران باردار روی به رفع موهای زائد در بارداری می آوردند. در عین حال در دوران بارداری استفاده از برخی روش ها برای از بین بردن موهای زاید توصیه نمی شود. در حالی که از دیدن چهره بشاش و موهای با طراوت و درخشان خود در آینه لذت می برید با دیدن برخی چیزهای ناخوشایند مانند موهای ضخیم پشت لب متعجب خواهید شد. بله! همه می دانیم که ترشح هورمون های دوران بارداری به پوست و مو طراوت و زیبایی می بخشد، همچنین افزایش جریان خون در بدن مادر باردار روی پوست و مو او تاثیر گذاشته و جلوه و زیبایی خاصی به مادر می دهد. ولی متاسفانه با وجود همه جنبه های مثبت، در قسمت هایی  مانند زیر بغل، خط بیکینی، بالای لب و شکم موی بیشتر و ضخیم تری رشد می کند.

رفع موهای زائد در بارداری
رفع موهای زائد در بارداری

رشد مو در بارداری

هنگام بارداری ، هورمون ها باعث ایجاد تغییراتی در مو و ناخن شما می شوند. چرخه رشد فعال شما بیشتر طول می کشد. ممکن است موهای روی سر شما ضخیم تر رشد کنند. ممکن است کمتر متوجه موهای شل شده خود در قلم مو یا دوش شوید. در حالی که یک مو ضخیم تر به نظر می رسد خوب است ، متأسفانه سر شما تنها جایی نیست که موهای شما ضخیم تر شود. بسیاری از خانم ها رشد مو را در مکان های ناخواسته مانند زیر بغل ، پا و خط بیکینی یا در ناحیه pubic تجربه می کنند. همچنین احتمالاً موهایی را در مکانهایی مشاهده می کنید که ممکن است قبلاً مورد توجه واقع نشود ، مانند چانه ، لب فوقانی ، کمر ، خط از معده تا ناحیه شکم و اطراف نوک پستان. نگران نباشید ، این الگوی جدید رشد مو برای همیشه دوام نخواهد داشت. حدود شش ماه یا حدوداً پس از زایمان ، مو و ناخن های شما به حالت عادی برمی گردد. در ضمن در مورد موهای زائد اضافی ، اپیلاسیون یکی از راه های خلاص شدن از شر آن است.

حساسیت در دوران بارداری

بدن شما برای حمایت از کودک در حال رشد ، خون و مایعات اضافی تولید می کند. در نتیجه ممکن است پوست شما از حد معمول حساس تر باشد و باعث می شود که اپیلاسیون دردناک شود. اگر قبلاً موم نکرده اید ، شاید شروع خوبی در دوران بارداری باشد. به متخصص مراقبت از پوست بگویید که دوست دارید یک آزمایش روی یک تکه کوچک مو انجام دهید. این حس را به شما می دهد که روند کار چگونه احساس می شود و به شما اطلاع می دهد که پوست شما چگونه واکنش خواهد کرد. اگر بیش از حد دردناک باشد ، می توانید قبل از اینکه قسمت بزرگی از پوست شما آسیب دیده متوقف شود.

روش های رفع موهای زائد در بارداری

 • استفاده از موم
  به کندن موهای زائد (از ریشه) توسط موم ذوب شده و داغ اپیلاسیون با موم می گویند. اپیلاسیون با موم ناحیه شرمگاهی و یا هر نقطه دیگری از بدن، به کندن موهای زائد آن قسمت و اطراف آن با موم ذوب شده و داغ گفته می شود.اپیلاسیون با موم در بارداری آسیبی به سلامت بارداری نمی رساند. اما قبل از انجام این کار، باید چند نکته و مساله مهم را در نظر بگیرید. برای انجام اپیلاسیون با موم در بارداری ناحیه مورد نظر را به موم ذوب شده و داغ آغشته کرده سپس موم و موهای زائد قسمت شرمگاهی را با هم بکشید و از پوست جدا کنید. برخی از خانم ها برای رعایت بهداشت فردی و عده ایی از خانم ها که لباس های خاصی مانند مایو شنا می پوشند از روش اپیلاسیون برای از بین بردن موهای زائد ناحیه شرمگاهی استفاده می کنند. همچنین اپیلاسیون ناحیه شرمگاهی را بنا به دلایل فرهنگی یا جدید بودن آن انجام می دهند. به دلیل اینکه دیده شدن موهای زائد خوشایند نبوده و به طور کلی منجر به خجالت کشیدن فرد می شود، اپیلاسیون در چند دهه اخیر رایج و پر طرفدار شده است.

اپیلاسیون با موم در بارداری؛ چند نکته که باید به آن ها توجه کنید.

به دلیل اینکه پوست در دوران بارداری بیش از هر زمان دیگری حساس می شود برای جلوگیری از بروز هرگونه واکنش آلرژیک، آرایشگر باید قبل از انجام اپیلاسیون، آن را روی قسمتی از پوست آزمایش کند، با انجام این کار می‌توان میزان تحمل شما برای انجام عمل اپیلاسیون را نیز امتحان کرد. از آرایشگر خود بخواهید از نوارهای نو و لوسیون نرم کننده و ضدعفونی کننده برای بهبود و تسکین هرگونه زخم یا آسیب استفاده کند. در صورت بروز آسیب، زخم یا ورم بیش از حد از انجام اپیلاسیون ناحیه شرمگاهی صرف نظر کنید.

انجام اپیلاسیون ناحیه شرمگاهی در ماه های پایانی بارداری می تواند باعث ورم قسمت واژینالی شود بنابراین بهتر است، تمیز کردن و از بین بردن موهای زائد قسمت شرمگاهی را زودتر و در ماه های ابتدایی انجام دهید. در صورت از بین نرفتن علائم پس از چند ساعت، با پزشک متخصص زنان و زایمان خود تماس بگیرید. اگر قبلا اپیلاسیون ناحیه شرمگاهی را به طور منظم انجام می دادید اکنون اپیلاسیون انتخاب مناسبی برای از بین بردن موهای زائد این قسمت است. نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کنید انجام اپیلاسیون در آرایشگاه معتبر و بهاشتی است با این کار از ابتلا به هرگونه عفونت خودداری می کنید زیرا این کار با خصوصی ترین قسمت بدن شما در ارتباط است.

اپیلاسیون در بارداری و ملاسما

ملاسما که به آن ماسک حاملگی نیز گفته می شود ، یک بیماری پوستی شایع است و باعث می شود لکه های پوستی قهوه ای یا خاکستری پوست روی صورت زن باردار شکل بگیرد. به خانمهایی که ملاسما دارند ، معمولاً گفته می شود که از واکس زدن آن نواحی خودداری کنند. اپیلاسیون باعث تحریک پوست و بدتر شدن ملاسما می شود.

آیا اپیلاسیون در بارداری بی‌خطر است؟

اپیلاسیون در دوران بارداری معمولا بی‌خطر تلقی می‌شود، اما برخی از اقدامات احتیاطی وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید، خواه در خانه موم بزنید یا به مراکز اپیلاسیون بروید. حتما به یک متخصص زیبایی با تجربه و یک مرکز مطمئن مراجعه کنید. در مورد سابقه کار و آموزش آنها سئوال بپرسید. بررسی کنید که امکانات محل تمیز است و مسئول اپیلاسیون از موم یا نوارهای مشتری‌های  قبلی مجدد استفاده می‌کند یا نه. انجام این کار می‌تواند شما را در معرض خطر عفونت‌های باکتریایی قرار دهد. استفاده مجدد از اپلیکاتورها یا فرو بردن مجدد آنها در موم، خطر ابتلا به عفونت را نیز افزایش می‌دهد. بنابراین بهترین مرکز اپیلاسیون را انتخاب کنید.

پوستی که شرایط زیر را دارد، نباید اپیلاسیون شود:

 • برش‌های باز
 • رگهای واریسی
 • بثورات
 • بافت اسکار
 • خال
 • دارای جوش
 • دارای زگیل
 • مناطقی که داروهای جوش روی آنها استفاده می‌شود
اپیلاسیون می‌تواند باعث تحریک پوست و تورم شود و در نتیجه آکنه و فولیکولیت ایجاد کند.
پوست صدمه‌دیده، امکان دارد دچار عفونت‌های پوستی شود که معمولا با آنتی‌بیوتیک‌های موضعی قابل کنترل است.
کیت‌های اپیلاسیون خانگی از نظر بارداری ایمن نیستند، بنابراین باید مطمئن شوید که موم، خیلی گرم نیست.

 فواید اپیلاسیون با موم در بارداری

باید این واقعیت را بپذیرید که در ماه های پایانی دوران بارداری نمی توانید قسمت پایین تنه خود را ببینید، بنابراین به جای اینکه با تیغ یا کرم موبر بدون دیدن این قسمت موهای زائد آن را از بین ببرید، بهتر است این کار را به متخصص آن بسپارید که این یکی از مزایای اپیلاسیون است. به دلیل ترشح هورمون های بارداری رشد موها در این دوران افزایش می یابد و شما احساس ناخوشایندی از افزایش رویش موها دارید بنابراین ممکن است تمایل زیادی به از بین بردن موهای زاید از طریق اپیلاسیون داشته باشید. برای جلوگیری از تیغ زدن موهای زائد ناحیه شرمگاهی توسط کارکنان بیمارستان می توانید این قسمت را قبل از رفتن به بیمارستان با اپیلاسیون تمیز کنید که در حقیقت روشی مطمئن و بی خطر است. در دوران بارداری به دلیل گردش خون بیشتر، پوست فوق العاده حساس می شود. این افزایش گردش خون باعث حساسیت بسیار زیاد پوست نسبت به آسیب و کشش ناشی از اپیلاسیون می شود که ممکن است به پوست آسیب بیشتری برساند. همچنین به دلیل فعالیت و ترشح بیشتر هورمون ها سرعت رشد موها نیز افزایش می یابد به این معنا که شما باید برای از بین بردن موهای زائد دفعات بیشتری به آرایشگاه مراجعه کنید.

عوارض اپیلاسیون با موم در بارداری

همانطور که می دانید نباید موم داغ یا هر محصول دیگری را روی رگ های واریسی، زخم یا قسمتی از پوست که دچار آفتاب سوختگی شده یا پوستی که قبلا آسیب دیده بمالید. می توانید قبل از انجام اپیلاسیون با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت وجود و تشخیص مشکل خاصی از انجام اپیلاسیون در دوران بارداری خودداری کنید. براساس تحقیقات انجام شده ارتباط مشخصی بین موم داغ یا محصولات دیگر اپیلاسیون و به خطر افتادن سلامت بارداری وجود ندارد. اما مواد تشکیل دهنده این محصولات هنوز به طور کامل مورد بررسی و تحقیق قرار نگرفته است. گاهی اوقات هنگام انجام اپیلاسیون ترشحات طبیعی از قسمت واژینالی خود دارید که ممکن است باعث خجالت شما شود.

مراقبت از پوست پس از اپیلاسیون در بارداری

بلافاصله پس از اپیلاسیون، از تابش شدید آفتاب و برنزه کردن خودداری کنید. به مدت 24 ساعت از ورزش و استفاده از محصولات دارای مواد شیمیایی مانند عطر و رنگ، صرف‌نظر کنید.
روز بعد از اپیلاسیون می‌توانید از مرطوب‌کننده استفاده کنید.
استفاده از موم در بارداری
استفاده از موم در بارداری
 • کرم‌ها و موبرها
  زمانی که باردار هستید، یکی از بهترین مواردی که بعد از چندین ماه بارداری انتظارش را می‌کشید، پوستی صاف و درخشان می باشد ولی به زودی یکی از مواردی که توجه شما را بسیار جلب کرده و لزوماً باعث ناراحتی شما می شود، رشد قابل توجه موهای بدنتان است. در حالی که اکثر تغییرات بارداری می تواند خوشایند و هیجان انگیز باشند، افزایش رشد موهای زائد می تواند عذاب آور باشد. ممکن است در طول بارداری بارها از خودتان بپرسید که آیا مصرف کرم های موبر بی خطر است یا خیر؟ بنابراین بسیار مهم است که شما قبل از انجام هر کاری، اطلاعات کافی در آن زمینه داشته باشید.

چگونگی استفاده ایمن از کرم های موبر در طول بارداری

تغییرات هورمونی در طی بارداری باعث افزایش رشد موهای بدن می‌شود. معمولا بعد از گذشت شش ماه و با تولد نوزاد، رشد موهای بدن به حالت طبیعی و نرمال خود برمیگردد. در اینجا به بررسی مسائل مرتبط با استفاده از کرم موبر در بارداری می‌پردازیم:

 • بعد از استفاده از کرم های موبر، معمولا پوست تحریک می شود. چنانچه پوست شما بسیار حساس باشد، بثورات پوستی بیشتری خواهید داشت.
 • کرم های موبر حاوی ترکیبات فعال شیمیایی میباشند که باعث شکستن ساقه مو از روی پوست می شوند.
 • در صورت استفاده از ترکیبات شیمیایی در طول بارداری، نگرانی‌های موجود نیز افزایش می یابد ترکیبات شیمیایی پس از قرار گرفتن روی پوست از طریق منافذ آن وارد بدن شده و می توانند از طریق جریان خون به سمت جنین در حال رشد هدایت شوند.
 • گازها و بخارهای شیمیایی ناشی از این محصولات می تواند در صورت تنفس باعث بروز مشکلات خاصی شوند. پزشکان معتقدند در موارد معدودی این گازها ممکن است باعث ایجاد واکنش های آلرژیک و حساسیت زا شوند.
 • اگر می خواهید از انواع ترکیبات شیمیایی دور باشید، برای ایمنی بیشتر بهتر است که روش دیگری برای برداشتن موهای زائد استفاده کنید.

  ترکیبات شیمیایی موجود در کرم های موبر

از آنجا که باید همیشه هوشیار و آگاه باشید، بهتر است قبل از مصرف کرم‌های موبر، نگاهی به ترکیبات شیمیایی آن که به درون پوست نفوذ میکند، بیندازید.

 • حتی بهترین برندهای کرم موبر نیز دارای مقداری ترکیبات شیمیایی مضر و خورنده می‌باشند .
 • ترکیبات استاندارد قابل استفاده در اکثر کرم های موبر کلسیم تیوگلیکولات و پودر سولفات باریوم می‌باشد.
 • این ترکیبات شیمیایی با شکستن کراتین موجود در مو عمل می‌کنند و باعث جدا شدن مو از سطح پوست می‌شوند.
 • شما ممکن است برای از بین بردن کامل موهای زائد مجبور باشید که دو بار از کرم موبر استفاده کنید.

اقدامات پیشگیرانه در استفاده از کرم موبر در بارداری

از آنجایی که هنوز، بی خطر بودن استفاده از کرم های موبر در طول بارداری جای سوال و بحث دارد، اما بسیار مهم است که در صورت استفاده، اقدامات پیشگیرانه زیر را انجام دهید:

 • دستورالعمل و موارد هشدار را قبل از مصرف، مطالعه کنید. مطالعه مطالب روی بسته های کرم های موبر، می تواند به شما در دانستن موارد ایمنی در طول بارداری کمک کند.
 • قبل از مصرف، مقدار کمی از کرم موبر را برای اطمینان از بی خطر بودن آن بر روی پوست خود آزمایش کنید.
 • به مدت طولانی کرم موبر را بر روی پوست خود قرار ندهید.
 • بهتر است از محصولاتی استفاده کنید که باعث بروز آلرژی در شما نشوند.
 • از مصرف کرم‌های موبر بر روی زخم ها و نواحی تحریک شده پوست خودداری کنید.
 • محصولات موبر دارای بوی شدیدی هستند، پس بهتر است در مکانی که دارای تهویه مناسب هوا می باشد، استفاده شوند. رعایت این موارد می‌تواند حالت خفگی و تهوع را در زمان مصرف کاهش دهد.
 • با پزشک خود در مورد بی خطر بودن مصرف کرم موبر در طول بارداری مشورت کنید. به یاد داشته باشید ایمنی و سلامت شما از خجالت زده بودن به خاطر موهای زائد مهمتر است. در هر صورت شما اصلاً دوست ندارید که سلامتی خود و جنین را به خطر بیندازید.
  استفاده کرم‌ها و موبرها در بارداری
  استفاده کرم‌ها و موبرها در بارداری
 • شیو کردن
  اصلاح راحت ترین و ارزان ترین روش برای رفع موهای زائد در بارداری است. اصلاح به لیزر، جریان برق یا مواد شیمیایی قوی احتیاج ندارد اما باید در هنگام اصلاح مراقب باشید. بهترین روش شیو کردن در بارداری استفاده از ژیلت است که هیچ گونه خطری نداره و تنها در ماه های آخر بارداری که شکم بزرگ میشه سخت میشه که باید کمک بگیرید. اگر خودتان موهای واژن را اصلاح می کنید به نکات زیر توجه کنید:
 1. با استفاده از انگشتان محل دقیق شیو موهای زائد را احساس کنید.
 2. داخل حمام بروید و به پشت بخوابید. این موقعیت می تواند به شما کمک کند محل را ببینید و به خوبی شیو کنید.
 3. یک آینه روی دیوار یا کف قرار دهید تا بتوانید به خوبی محل ببینید و زاویه دید خوبی داشته باشید. این کار به شما کمک می کند شیو را انجام دهید.

اگر پرستار قبل از زایمان موهای ناحیه تناسلی را اصلاح کند، باید به نکات زیر توجه کنید

 1. در حین شیو کردن موهای ناحیه تناسلی به وسیله پرستار یا ماما خجالت نکشید.
 2.  اطمینان حاصل کنید که فرد از بسته جدید تیغه استفاده می کند. بسته تیغ باید در مقابل شما باز شود.
 3.  اگر در حین شیو اذیت می شوید به مامای خود اطلاع دهید. این مسئله مهم است زیرا هر گونه برش یا خراش می تواند منجر به عفونت شود.
 4. نگران نباشید زیرا این یک روال طبیعی در طول سزارین و زایمان است.

اگر مخالف شیو موهای ناحیه تناسلی هستید، به پزشک خود بگویید. به دکتر بگویید چرا نمی خواهید اصلاح کنید. شیو یا عدم شیو انتخاب شخصی است و به عادت های بهداشتی شما بستگی دارد.

شیو کردن در بارداری
شیو کردن در بارداری
 • اپی لیدی
  استفاده از دستگاه اپیلیدی برای از بین بردن موهای زائد بدن در دروان بارداری مجاز است و هنوز  شواهدی مبنی بر مضر بودن آن منتشر نشده است. اپیلیدی در دوران بارداری در صورتی که اصولی و با بهداشت کامل انجام شود؛ هیچ ضرری برای جنین و مادر ندارد. البته بیشتر متخصصان توصیه می‌کنند که در دوران بارداری، از دستگاه اپیلیدی برای از بین بردن موهای زائد روی شکم و زیر ناف استفاده نکنید؛ بهترین روش برای از بین بردن این موها استفاده از ژیلت و شیو کردن است. با وجود اینکه استفاده از ایپلیدی در دوران بارداری ضرر ندارد و شما می‌توانید قسمت‌های مختلف بدن به جز شکم و زیر ناف را با استفاده از دستگاه اپیلیدی موزدایی کنید؛ اما  این کار به آستانه تحمل درد مادر بستگی دارد.
  با تغییر هورمون‌ها در طول بارداری،  حساسیت و درد زنان در استفاده از دستگاه اپیلیدی زیادتر از قبل می‌شود و ممکن است استفاده از آن دردناک بوده و غیرقابل تحمل باشد. در بارداری، بدن شما در حال تولید خون و مایعات اضافی برای حمایت از کودک در حال رشد است. در نتیجه، پوست شما ممکن است حساس‌تر از معمول باشد و باعث می‌شود از بین بردن موهای زائد دردناک‌تر باشد. بنابراین اگر برای بار اول می‌خواهید از این روش استفاده کنید؛ دوران بارداری زمان مناسبی برای این تجربه اول نیست. اما اگر به انجام این روش اصرار دارید؛ بهتر است بر روی قسمت کوچکی از بدنتان آن را امتحان کنید تا با میزان درد آن آشنا شده و تحمل خود را بسنجید. از طرفی این هورمون‌ها باعث می‌شود که موهای زائد و ناخواسته بیشتری در بدن ظاهر شود؛ در نتیجه ممکن است به دفعات بیشتری برای موزدایی نیاز داشته باشید.

روش‌های کاهش درد اپیلیدی در دوران بارداری

 • درصورتی‌که از اپیلاتور های خشک استفاده می‌کنید؛ بهتر است این کار را بعد از حمام کردن و در حمام انجام دهید تا موها راحت‌تر از پوست خارج شده و درد کمتری داشته باشد.
 • استفاده از دستگاه‌های اپیلاتور مرطوب میزان درد کمتری را به وجود می‌آورد. شما می‌توانید در حمام آب گرم، از این دستگاه‌ها استفاده کنید؛ زیرا هوای گرم و مرطوب منافذ پوست را بازتر کرده و موها با درد کمتری خارج می‌شوند؛ البته کارایی آن کمتر است و ممکن است در مقایسه با اپیلاتور های خشک تنها نیمی از موها را از بین ببرد.
 • چند روز قبل از اینکه موهای بدنتان را اپیلیدی کنید؛ از لایه‌برداری پوست استفاده کنید تا سلول‌های مرده پوست از سطح پوست پاک شده و موها راحت‌تر خارج شوند. در این راستا می‌توانید از اسکراب های طبیعی با شکر، قهوه و جوش شیرین استفاده کرده و آن را با موادی مانند عسل مخلوط کنید.
 • شما می‌توانید ۲ تا ۳ روز قبل از استفاده از دستگاه اپیلیدی موهایتان را شیو کنید تا در هنگام اپیلاسیون درد کمتری داشته باشید.
 • استفاده از کرم‌های بی حسی موضعی در دوران بارداری برای کاهش درد ناشی از اپیلاسیون توصیه نمی‌شود.
 • سعی کنید دستگاه را در زاویه مناسبی در دستانتان بگیرید. بهترین زاویه دستگاه زاویه نود درجه با سطح پوست و در جهت مخالف با جهت رویش موهای زائد بدن است.
 • پوست اطراف مو را مقداری سفت بکشید. در این شرایط موها بالا قرار می‌دهد و وقتی سر موکن روی پوستتان می‌چرخد، موها راحت‌تر کنده می‌شوند. در نواحی که پوست‌های شل‌تری دارید؛ مانند زیر بغل و یا بین ران بهتر است با کشیدن پوست درد اپیلاسیون را کاهش دهید.
 • بعد از ایپلاسیون بهتر است به بدنتان آب نزنید و آن را با یک روغن و کرم طبیعی مرطوب نمایید.
 • دستگاه اپیلیدی را بعد از هربار استفاده به وسیله الکل تمیز کنید تا میکروبی وارد پوستتان نشود و ایجاد جوش و آکنه نکند.
 • درصورتی‌که برای اولین بار از این دستگاه استفاده می‌کنید؛ بهتر است هفته‌ای یک بار بدنتان را با آن موزدایی کنید تا به‌مرور حجم موها و شدت درد آن کمتر شود. در غیر این صورت استفاده از دستگاه هر سه هفته یک بار  توصیه می‌شود.
 • ۶ تا ۸ ساعت قبل از این کار به‌هیچ‌عنوان کافئین نوشابه مصرف کنید. کافئین یک محرک است که باعث می‌شود احساس درد شما بیشتر شود. برای خروج کافئین از بدن به ۶ تا  ساعت زمان نیاز دارید.
  اپی لیدی در بارداری
  اپی لیدی در بارداری
 • لیزر
  اغلب کلینیک های زیبایی استفاده از لیزر در دوران بارداری را ایمن و بی خطر می دانند. ولی با این حال استفاده از این روش دارای عوارض جانبی اندکی است که بهتر است در مورد آنها بیشتر بدانید. در طول دوران بارداری بدن شما چه از نظر ظاهری و چه از نظر درونی دستخوش تغییرات فراوانی می شود. دوران بارداری با افزایش و عدم تعادل هورمونی بدن همراه است. این مساله منجر به بروز تغییرات گسترده ای از جمله رشد غیر طبیعی موها در برخی از نواحی بدن می شود. به همین علت ممکن است در این دوران رشد موهای زائد را بر روی صورت، قفسه سینه، پستان ها، بازوها و شکم خود تجربه کنید. رنگ این موها معمولاً در مقایسه با موهای معمولی بدن تیره تر است.
  از آنجایی که بزرگ شدن روزافزون شکم در دوران بارداری امکان دسترسی راحت به برخی از نواحی بدن را دشوارتر می سازد ممکن است برای رهایی از موهای زائد و رفع دائم آنها به فکر استفاده از لیزر افتاده باشید. استفاده از لیزر برای رفع موهای زائد به سرعت در حال گسترش است. ولی توصیه پزشکان این است که از انجام این کار در دوران بارداری خودداری کنید. در حال حاضر در رابطه با مضرات احتمالی و عوارض جانبی استفاده از لیزر اطلاعات چندانی در دست نیست. ولی با این حال پزشکان بر این باورند که بهتر است احتیاط کرده و برای پیشگیری از عوارض احتمالی از انجام این کار در دوران بارداری خودداری کنید.

عوارض احتمالی لیزر در بارداری

 • در تکنولوژی لیزر مو از اشعه غیر یونیزه استفاده می شود. در این روش گرمای شدید تولید شده توسط لیزر موجب از میان رفتن ریشه موهای زائد می شود. این تشعشعات هیچ گونه جهش سلولی در افراد ایجاد نمی کنند. با وجودیکه عمق نفوذ اشعه لیزر در پوست چند میلی متر بیشتر نیست ولی ممکن است پرتوهای غیر یونیزه توسط بافت های اطراف ناحیه جذب شوند. هنوز از عوارض احتمالی لیزر بر جنین اطلاع چندانی در دست نیست.
 • استفاده از لیزر در پاره ای موارد ممکن است همراه با اندکی درد و ناراحتی باشد. به همین علت معمولاً متخصصان این مراکز استفاده از پمادهای بی حس کننده را به شما تجویز خواهند کرد. این پمادها پس از قرار گرفتن بر روی پوست، توسط بدن جذب می شوند. به همین علت به توصیه پزشکان باید از به کار بردن اینگونه پمادها در دوران بارداری اجتناب کرد.
 • پوست بدن در دوران بارداری بسیار حساس است. به همین جهت استفاده از لیزر برای حذف موهای زائد ممکن است منجر به بروز درد، قرمزی، خارش و در نهایت مشکلات پوستی بیشتر شود.
 • حذف کامل موهای زائد بدن با لیزر بسته به میزان رشد و ضخامت موها معمولاً بین 6 تا 8 ماه زمان می برد. به این معنا که کامل شدن جلسات درمان ممکن است تا ماه های پایانی بارداری ادامه یابد. و این در حالی است که پوست و بخش های مختلف بدن در مراحل پایانی بارداری حساس تر می شوند. به همین جهت ممکن است استفاده از لیزر برای شما بسیار مشکل و دردآور شود. ضمن آنکه در مراحل پایانی بارداری دراز کشیدن یا نشستن برای انجام لیزر برایتان دشوارتر خواهد بود.
 • رفع موهای زائد بدن با لیزر به الگوی رشد موهای شما بستگی دارد. در حالیکه این الگوی رشد ممکن است در دوران بارداری دستخوش تغییر شود. تغییرات گسترده هورمونی در دوران بارداری می تواند موجب تحریک رشد فولیکول های خفته مو و یا کوتاه شدن چرخه رشد موهای بدن شوند. در نتیجه به علت بروز این تغییرات ممکن است اثرات درمانی لیزر چندان موثر واقع نشود.

اگر چه با وجود تحقیقات مستمر دانشمندان در مورد عوارض احتمالی لیزر بر جنین هنوز نتایج قطعی و روشنی در این خصوص حاصل نشده ولی با این حال نمی توان این موضوع را دال بر ایمن و بی خطر بودن استفاده از لیزر دانست. بنابراین به منظور رعایت جوانب احتیاط و پیشگیری از وارد آمدن صدمات احتمالی به جنین بهتر است از انجام این کار در دوران بارداری صرف نظر کرد.

نگرانی های احتمالی در مورد لیزر موهای زائد در بارداری

 • تاثیر گرمای لیزر بر جنین
  در لیزر درمانی موهای زائد از امواج غیر یونیزه استفاده می شود. این روش گرمای زیادی تولید می کند تا بتواند موها را از ریشه از بین ببرد. این کار باعث جهش سلولی نمی شود. اشعه های لیزر تا چند میلی متر زیر پوست نفوذ می کنند. با این حال، ممکن است امواج غیر یونیزه توسط بافت های اطراف محل درمان جذب شوند. پزشکان از تاثیر این امواج بر روی نوزاد متولد نشده مطمئن نیستند.کرم های بی حسی
  در برخی از خانم های باردار، لیزر درمانی موهای زائد باعث ایجاد دردی خفیف می شود، بنابراین متخصص های لیزر درمانی از کرم های بی حسی برای این خانم ها استفاده می کنند. استفاده از این کرم ها در بارداری توصیه نمی شود زیرا بدن هر چیزی که روی پوست مالیده شود را جذب خواهد کرد.

چه مدت پس از زایمان میتوانم لیزر درمانی کنم؟

باید مدت زیادی را برای مراقبت های پس از زایمان در نظر بگیرید. در چند ماه اول پس از زایمان، باید مرتبا با پزشک خود در ارتباط باشید و در مورد تغییرات بدن خود با او صحبت کنید و اطلاعات کافی دریافت کنید. دکتر بهترین کسی است که می تواند مشخص کند چه زمانی هورمون هایتان به حد طبیعی خود برگشته و پوستتان آماده لیزر کردن است. بنابراین پیش از تصمیم گیری برای لیزر کردن پوست، توسط متخصص زنان باید ارزیابی شوید به خصوص اگر  زخم سزارین یا برش واژن (اپیزیوتومی) دارید.

لیزر موهای زائد در دوران شیردهی

همچنین اگر در دوران شیردهی هستید، انجام لیزر موهای زائد برای شما توصیه نمی‌شود. اگرچه هیچ شواهد علمی وجود ندارد که نشان‌دهنده‌ی رابطه‌ی بین این روش با مضراتی احتمالی برای کودکتان باشد، بهتر است در این دوران تحت هیچ روش لیزری و تشعشعی قرار نگیرد. همچنین بسیاری از پزشکان به شما اجازه نمی‌دهند که در دوران شیردهی از روش لیزر موهای زائد استفاده کنید زیرا بدن مادران شیرده مملو از هورمون‌ها می‌باشد و انجام این روش عوارضی را در پی خواهد داشت. همچنین انجام روش لیزر موهای زائد در زمان شیردهی می‌تواند سبب تغییراتی در تولید ملانین در بدن و نیز منجر به تجمع بیش‌ازحد یا کمترین مقدار تجمع رنگ‌دانه‌ها شود. کرم‌های بی‌حسی مانند پمادهای بی‌حسی موضعی که برای کاهش درد بعد از لیزر استفاده می‌شود می‌توانند از طریق خون وارد شیر شود؛ بنابراین بهتر است که لیزر موهای زائد را تا بعد از پایان دوره‌ی شیردهی به تعویق بی اندازید.

لیزر در بارداری
لیزر در بارداری
 • الکترولیز
  الکترولیز یک روش برای رفع موهای زائد است. و تنها روش موجود برای رفع دائمی موهای زائد درنظر گرفته می شود. این روش می‌تواند از طرق مختلف به رفع موهای زائد کمک کند و همین ایجاب می کند که بتوانید با پزشک خود و یا یک متخصص فن درباره روشی که برای شما مناسب است صحبت کنید.

 انواع روش های انجام الکترولیز موهای زائد

 • ترمولیز (روش حرارتی):
  این فرایند به نام گرما درمانی با موج کوتاه شناخته می‌شود و بوسیله عبور یک جریان متناوب و با فرکانس بالا از طریق یک سوزن کار می‌کند. وقتی که این جریان از طریق سوزن به پوست می‌رسد، حرارت تولید می‌کند و فولیکول مو را تخریب می‌کند. اعتقاد بر این است که این روش در دوران بارداری ایمن است، زیرا میزان کمی حرارت ایجاد می‌شود که فقط برای تخریب فولیکول مو است.
 • الکترولیز گالوانیک (روش شیمیایی):
  این روش بوسیله جریانی است که از طریق سوزن وارد فولیکول مو می‌شود و واکنش شیمیایی ایجاد می‌کند که باعث صدمه زدن به فولیکول مو می‌شود و در نتیجه رشد مو کند می‌شود.
 • روش ترکیبی:
  روش ترکیبی یعنی استفاده از هردو روش فوق با هم.

الکترولیز چه تفاوتی با لیزر دارد؟

در روش لیزر با استفاده از یک پروب ساتع کننده اشعه لیزر می توان موهای زائد را در یک سطح از بین برد اما در روش الکترولیز درمان برای هر یک از موهای زائد به صورت تک تک انجام می شود. بنابراین لیزر از نظر زمان و هزینه به صرفه تر است اما فقط می تواند موهای تیره را از بین ببرد. با استفاده از روش الکترولیز می توان موهای روشن را نیز نابود کرد، بعلاوه احتمال رشد مجدد مو در این روش بسیار کمتر است زیرا سلول های مولد ریشه مو طی روند درمان به طور کامل از بین می روند.

آیا امکان الکترولیز موهای زائد در بارداری وجود دارد؟

بر طبق نظریه دکتر “واین اینزر” متخصص زنان و مامایی و چندین پزشک دیگر، الکترولیز در دوران بارداری بدون خطر است. با اینحال برخی نظریات حاکی از این است که بانوان باردار باید از انجام الکترولیز موهای زائد در بارداری خودداری کنند. خصوصا در طول سه ماهه اول بارداری بهتر است از اینگونه کارها اجتناب کنند تا استرس آنان به حداقل کاهش یابد. انجام این درمان ها بعد از سه ماهه اول بارداری می‌تواند بی خطر باشد. ولی باید مراقب باشید که تنها استفاده از جریان های با فرکانس بالا انجام شود.

الکترولیز در بارداری
الکترولیز در بارداری

همچنین بخوانید: رنگ کردن مو در بارداری

 • دکلره موها در بارداری
  شما ممکن است در طول بارداری وسوسه شوید که موهای بدنتان را دکلره کنید. حتی اگر تا به حال این کار را انجام نداده باشید، از آنجا که هورمونهای شما در حال افزایش می باشد، ممکن است تغییرات جسمی فراوانی را مشاهده کنید که به نظر می‌رسد بعضی از این تغییرات نسبت به سایر آنها، چندان دلچسب و مورد پسند شما نباشد. بیشتر بانوان در طول بارداری خود متوجه افزایش رشد موهای بدن و تیره شدن آنها می شوند. ممکن است متوجه رشد بیشتر موها بر روی بازوها، صورت و یا حتی سینه خود شوید. زیرا بدن شما تلاش می‌کند خود را با شرایط جدید جهت رشد جنین تطبیق دهد. هنگامی که شما متوجه رشد موهای تیره بر روی پشت لب و یا بازوهای خود می‌شوید، آن گاه به نظر می‌رسد دکلره کردن موها تنها راهی هست که می توانید بدون خجالت از خانه خارج شده و با دیگران ارتباط داشته باشید.
  خوشبختانه مطالعات نشان می‌دهد دکلره کردن موها تقریبا هیچ خطری برای شما و جنین ندارد. از این جهت می گوییم تقریباً، زیرا در حقیقت مطالعات اندکی در مورد بررسی تاثیرات مواد سفیدکننده در طول بارداری وجود دارد. در حالی که مطالعات دیگر نشان می‌دهد میزان جذب مواد سفیدکننده از طریق پوست بسیار کم می‌باشد. به عبارت دیگر زمانی که برای سفید شدن موها از پودر دکلره بر روی پوست خود استفاده می کنید، این مواد بلافاصله از طریق پوست وارد بدن جنین نخواهد شد و به آن آسیبی وارد نمی‌کند. به جای آن مقدار بسیار کمی از مواد جذب بدن شما می شود. ولی این مقدار بسیار کم، برای وارد شدن به رحم و داخل بدن جنین به هیچ عنوان کافی نخواهد بود.

اقدامات احتیاطی  که از بی خطر بودن مواد دکلره برای سلامت جنین کاملا مطمئن شوید:

 • اولا مقدار کمی از مواد سفیدکننده را مصرف کنید.
 • استفاده از پودر دکلره در پشت لب از استفاده آن بر روی بازوها بهتر می باشد. پس تصمیم بگیرید که کدام قسمت های بدنتان، نیاز بیشتری به استفاده از محصولات سفید کننده مو دارند.
 • در زمان استفاده برای جلوگیری از تماس بیشتر بدنتان با مواد سفید کننده، حتماً از دستکش استفاده کنید. زیرا دلیلی ندارد که بدنتان بی جهت در معرض مواد سفید کننده بیشتری قرار بگیرد.
 • در نهایت سعی کنید قبل از استفاده از پودر دکلره، دوش آب سرد بگیرید و یا اینکه حداقل قبل از استفاده از محصولات دکلره به هیچ عنوان دوش آب داغ نگیرید. زمانی که پوست بدن سرد می‌باشد، منافذ آن خیلی باز نبوده و به همین دلیل امکان جذب مواد شیمیایی کمتر می شود. در حالی که وقتی دوش آب گرم می گیرید، منافذ پوست کاملاً باز شده و احتمال بیشتری جهت جذب مواد سفید کننده و وارد شدن آنها به سیستم گردش خون وجود دارد.

بی خطر بودن استفاده از محصولات سفید کننده مو و دکلره کردن مو در بارداری می‌تواند خبر خوبی برای بانوان بارداری باشد، که به تازگی متوجه رشد موهای زائد جدید و تیره روی بدن خود شده اند. با این حال همیشه قبل از استفاده هر گونه محصولات شیمیایی با پزشک خود مشورت کنید. زیرا بهتر است پزشکتان قبل از مصرف، نوع پودر سفید کننده ای که انتخاب کرده اید، را تایید کند. هرچند شاید درهنگام دکلره کردن مو در بارداری پودر سفید کننده به داخل پوستتان نفوذ نکند، ولی بعضی ترکیبات شیمیایی از بقیه خطرناک تر بوده و باید از مصرف آنها اجتناب شود.

دکلره موهای بدن در بارداری
دکلره موهای بدن در بارداری

آیا موهای زائد در بیمارستان تمیز می شود؟

اگر اولین تجربه مادر شدن خود را پشت سر می گذارید به این موضوع زیاد فکر می کنید، که هنگام زایمان چند نفر غریبه قسمت پر موی شرمگاهی شما را نگاه می کنند و باید خود را برای آن آماده کنید.  باور این مسئله برای شما سخت است اما بهتر است بدانید تا زمانی که در بیمارستان هستید و برای زایمان آماده می شوید همچنین حین زایمان، این که چند نفر به قسمت شرمگاهی شما نگاه می کنند موضوعی نخواهد بود که فکر شما را درگیر کند. مطمئن باشید هنگام زایمان تیم پزشکی مشغول کمک به شما برای پیشرفت و انجام زایمان است. ما فقط می توانیم بگوییم هنگام زایمان فکر کردن به این موضوع آخرین چیزی است که به ذهن شما خطور می کند. پس از زایمان و تولد نوزاد همه چشم ها همچنین چشمان شما (اگر باز باشند) به نوزاد تازه به دنیا آمده است و کسی به قسمت شرمگاه شما نگاه نمی کند. همچنین نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که تقریبا همه بیمارستان ها هنگامی که برای زایمان طبیعی یا سزارین آماده می شوید خدمات رایگان برای تمیز کردن قسمت شرمگاهی در اختیار شما قرار می دهند.

بنابراین اگر فقط نگران پرمو بودن قسمت شرمگاهی خود هنگام زایمان هستید و به همین دلیل قصد اپیلاسیون این قسمت را دارید باید توجه داشته باشید که اگر این کار را خودتان انجام دهید یا انجام ندهید، پرسنل بیمارستان کوتاه ترین موهای این قسمت را نیز از بین می برند. در مجموع می توانید اپیلاسیون با موم در بارداری را انجام دهید و این کار برای بارداری بی خطر است. انجام اپیلاسیون قسمت شرمگاهی یک انتخاب شخصی است. فقط در نظر داشته باشید که انجام اپیلاسیون ممکن است باعث پاره شدن برخی از عروق خونی قابل رویت شود اما آسیبی به  بارداری و سلامت آن نمی رساند. ممکن است اپیلاسیون پوست حساس باعث احساس ناراحتی بیشتر شود اما خطری سلامت شما و بارداری را تهدید نمی کند بنابراین می توانید بدون احساس نگرانی این کار را انجام دهید.

( رای: 0 امتیاز: 0 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.