مجله بانوانبارداری

رنگ کردن مو در بارداری

نکاتی که در مورد رنگ کردن مو در بارداری باید بدانید

اگر جزو آن گروه از خانم هایی هستید که زود به زود رنگ موهایتان را تغییر می دهید، لازم است در بارداری در این باره تجدید نظر کنید زیرا هنوز مطالعات دقیقی در مورد رنگ کردن مو در بارداری به دست نیامده است. پوست سر به آسانی مواد مختلف را جذب و از خود عبور می‌دهد. در موقع رنگ کردن مقدار کمی از مواد شیمیایی که روی سر مالیده می شود، از این طریق جذب شده و وارد گردش خون می شود. آزمایشات انجام شده بر روی حیوانات نشان داده ، مواد شیمیایی موجود در رنگ مو باعث نقص جنینی می‌شود. البته این مسئله وقتی پیش می آید که دفعات استفاده از رنگ زیاد باشد و پوست سر زیاد در معرض رنگ شیمیایی قرار بگیرد. از سوی دیگر مطالعاتی که بر روی انسان ها انجام شده نشان داده، رنگ کردن مو هنگام بارداری مطمئن و بدون خطر است و هیچگونه آسیبی به جنین وارد نمی‌کند.
آنچه در محافل علمی دنیا مورد تایید است این‌ است که هنوز تحقیقات پایان نیافته و بنابراین جواب صد در صد روشنی برای این سوال وجود ندارد. توصیه اغلب پزشکان این‌است که خانم‌های باردار در سه ماهه اول بارداری که زمان شکل گیری جنین و پیشرفت سلول‌های اولیه جنین است و جنین بسیار حساس بوده و بیشترین خطر آسیب وجود دارد از رنگ کردن مو خودداری کنید و اینکار را به سه ماهه دوم یا سه ماه سوم موکول کنید. با اینکه استفاده از رنگ مو در بارداری خطر دارد، اما در صورت رنگ کردن موها بهتر است نکات احتیاطی را رعایت کنید مثلا رنگ مو را مستقیما روی سر خود نمالید، از مارک های مطمئن استفاده کنید، یا این که موقع رنگ کردن موهایتان اگر خودتان این کار را انجام می دهید، حتما دستکش بپوشید.
اگر اصرار بر تغییر رنگ موی خود دارید می توانید به جای رنگ کردن کل موها از <های لایت> کردن استفاده کنید، زیرا های لایت نیاز زیادی به رنگ و مواد شیمیایی ندارد و کمتر هم با پوست سر تماس دارد در نتیجه پوست کف سر رنگی نمی‌شود. این روش تا حدودی قابل اعتمادتر از رنگ کردن تمام موها باشد. البته توجه داشته باشید، از آنجا که در دوران حاملگی مصرف دارو محدودیت دارد، در صورتی‌که دچار حساسیت ناشی از رنگ مو شوید، نمی‌توانید به آسانی بهبود یابید.پس بهتر است بیشتر ملاحظه کنید.
رنگ کردن مو در بارداری
رنگ کردن مو در بارداری

نظر پزشکان متخصص زنان و زایمان در مورد انواع رنگ مو در دوران بارداری

نظر اکثر کارشناسان در مورد مصرف انواع رنگ مو در دوران بارداری زنان نشان می دهد که استفاده از رنگ-های نیمه دائم برای زنان باردار نسبتا امن می باشد. این در حالی است که استفاده از رنگ های دائمی در دوران بارداری زنان بسیار خطرناک است. بنابراین، به خاطر داشته باشید که محدود کردن مصرف رنگ مو در دوران بارداری زنان یکی از راه های موثر برای کاهش خطرات استفاده از این محصول آرایشی بر روند رشد و سلامت جنین می باشد.
اما، اگر شما هم به عنوان یک زن حامله می خواهید موهای خود را رنگ کنید، بدانید که دقت کردن در فرمول ذکر شده بر روی بسته بندی این محصولات بسیار مهم است، زیرا مشاهده می شود که تولیدکنندگان این محصول برای رقابت با یکدیگر، تغییرات مکرری را در داخل مواد تشکیل دهنده آن ایجاد می کنند تا بتوانند بدون رقیب، در بازار باقی بمانند.

در حالی که گفته می شود مواد جدید اضافه شده به رنگ ها ممکن است وضعیت بهداشتی و طبی این محصولات را بهبود بخشد، اما این نکته مهم را فراموش نکنید که رنگ کردن مو برای زنان باردار بسیار خطرناک خواهد بود. تحقیقات پژوهشگران نشان داده است که ارتباط روشنی بین قطرات زغال سنگ و رنگ مو وجود دارد. در واقع، می توان ادعا کرد که اساس کار تهیه اکثر رنگ موهای زنانه قطرات زغال سنگ است، که اثرات زیان باری در بدن زنان باردار و جنین داخل رحم این افراد دارد. در نهایت، به خاطر بسپارید که استفاده از انواع رنگ مو نه تنها سرطان زا بوده، بلکه رشد نوزادان متولد نشده را هم تحت تاثیر قرار می دهد. به همین دلیل، امروزه بیشتر تولیدکنندگان رنگ مو، استفاده از ذغال سنگ را در تهیه این محصول زیبایی محدود کرده و جایگزین-های ایمن تری را برای آن انتخاب کرده اند.

آیا بخارات حاصل از رنگ مو خطرناک است؟

باردار یا غیر باردار، بخارات حاصل از رنگ مو برای تنفس ناخوشایند است و برای بعضی از خانم‌ها باعث ناخوشی می‌شود. این مشکل به علت استفاده از آمونیوم در رنگ مو است. اگر چنین تصمیمی دارید سالن آرایشی با تهویه خوب هوا انتخاب کنید یا در سالن صندلی را انتخاب کنید که در بهترین ناحیه از نظر تهویه هوا  قرار دارد. همچنین می‌توانید درباره رنگ های عاری از آمونیوم نیز جستجو کنید و آنرا تهیه کنید.

همچنین بخوانید: تاثیر غذاها روی زیبایی جنین

روش های جایگزین برای رنگ کردن مو در دوران بارداری

اگر در مورد رنگ کردن موهای خود اصرار دارید، می توانید برخی روش های امن و مناسب جایگزین را برای این منظور در نظر بگیرید. در واقع، می توان ادعا کرد که برخی روش ها نه تنها برای رنگ کردن موهای زنان در دوران بارداری امن بوده، بلکه از بروز هر گونه عوارض جانبی در بدن مادر و جنین داخل رحم او جلوگیری خواهد کرد. البته، فراموش نکنید که زنان حامله می توانند رنگ کردن موهای خود به زمان مناسب بعد از پایان یافتن دوران بارداری خود موکول کنند. با این حال، برخی از روش های امن برای رنگ کردن موی زنان حامله عبارتند از:

 • زنان حامله می توانند تا پایان سه ماهه دوم دوران بارداری خود صبر کنند
  اگر نمی توانید بدون رنگ کردن موهای خود، دوران بارداری را سپری کنید، لازم است به خاطر داشته باشید که زمان ایده آل برای انجام این کار پایان سه ماهه دوم از دوران بارداری است. در واقع، می توان ادعا کرد که سه ماهه اول از دوران بارداری برای همه مادران حامله بسیار مهم می باشد، زیرا در این دوره نوزاد به سرعت در حال رشد بوده و ارگان های مهم بدن او مانند عضلات و فولیکول های مو در حال رشد هستند. اگر چه هیچ شواهد علمی معتبری وجود ندارد که نشان دهد مواد شیمیایی موجود در رنگ موهای زنانه به بدن مادر باردار نفوذ می کند، اما عوارض جانبی که توسط این محصولات در بدن زنان باردار ایجاد می شود، اثرات جبران-ناپذیری را بر روند رشد جنین داخل رحم خواهد گذاشت. بنابراین، بهتر است زنان حامله برای جلوگیری از بروز هر گونه عوارض از رنگ کردن موها بر روند رشد و سلامت فرزند خود، از رنگ کردن موهای خود را در طول سه ماهه اول از دوران بارداری اجتناب کنند.
 • استفاده از رنگ موهای گیاهی در دوران بارداری
  استفاده از رنگ موهای گیاهی در دوران بارداری بی خطر بوده و همان شکوه و ابهت را به موهای این مادران می دهد. در واقع، می توان ادعا کرد که این نوع رنگ موها علاوه بر این که حاوی مواد شیمیایی خشن نیستند، که خراب کردن موهای مادران باردار را به دنبال داشته باشند، بلکه عوارض جانبی خطرناکی هم ایجاد نمی-کنند. همچنین، به دلیل این که رنگ موی گیاهی بر خلاف رنگ های شیمیایی بخار تولید نمی کند، پس نمی تواند باعث بیمار شدن مادر باردار و ایجاد اختلال در روند رشد نوزاد متولد نشده او گردد.
  حتما در دوران بارداری با دندان درد دست و پنجه نرم کرده اید و مانده اید که چه کار کنید، مسکن های بی ضرر برای دندان درد در دوران بارداری در این زمان می تواند به شما کمک کند.
 • استفاده از جایگزین های طبیعی به جای رنگ مو در دوران بارداری
  اگر شما علاقه مند به رنگ کردن موهای خود هستید، بدانید که استفاده از حنا یک گزینه عالی و امن برای این منظور خواهد بود، زیرا حنا یک رنگ موی طبیعی به شمار می رود و مصرف آن همراه با رنگ های گیاهی دیگر، امن ترین گزینه برای رنگ کردن موهای زنان در دوران بارداری محسوب می شود. همچنین، یادتان باشد که ماده رنگی حنا کاملا طبیعی بوده و به هیچ وجه، هیچ گونه مواد شیمیایی سرطان زا و یا سمی ندارد. به همین دلیل، مصرف آن در دوران بارداری هیچ آسیبی به جنین داخل رحم نمی رساند. اما اگر تردیدی در مورد مصرف پودر حنا در طی سه ماهه اول از دوران بارداری خود دارید و فکر می کنید که ممکن است این رنگ موی طبیعی هم حاوی برخی مواد شیمیایی باشد، بهتر است از خود برگ حنا استفاده کنید، زیرا برگ-های طبیعی حنا غیرسمی و کاملا امن است.
روش های جایگزین برای رنگ کردن مو در دوران بارداری
روش های جایگزین برای رنگ کردن مو در دوران بارداری

استفاده از گیاه حنا برای رنگ کردن مو در دوران بارداری

زنان حامله باید برای آماده کردن گیاه حنا، برگ های آن را در ظرف آهنی ریخته و بگذارند تا کاملا خیس شود. سپس، خمیر به دست آمده را بر روی موها قرار داده و به مدت یک شب آن را بر روی سر خود نگه دارند. بعد از این مدت، حنای موها را بشویند. البته، برای این که مخلوط به طور مساوی بر روی همه قسمت-های موی سر قرار گیرد، بهتر است زنان باردار بعد از قرار دادن حنا بر روی سر خود، موهایشان را برس بزنید. جالب است بدانید که برخی افراد برای بهتر شدن نتیجه کار، به مواد تشکیل دهنده حنا، مواد دیگری مانند برگ چای یا عصاره تخم مرغ هم اضافه می کنند.

نکات مهم در استفاده از حنا در بارداری

شاید جزو آن دسته از خانم‌ها باشید که به جای رنگ مو، از حنا در بارداری استفاده می‌کنند. اگر باردار هستید و قصد دارید از حنا برای رنگ کردن موهای خود استفاده کنید، به نکات زیر توجه کنید:
 1. حنا را خودتان تهیه کنید. بهتر است از برگهای تازه حنا استفاده کنید. می توانید پودر حنا را از یک مارک مشهور خریداری کنید. اطلاعات بسته را با دقت بخوانید. برای تقویت رنگ مو بهتر است از حنایی که حاوی نمک های فلزی یا مواد شیمیایی هستند استفاده نکنید.
 2. ابتدا حنا را به قسمت کوچکی از سر خود بمالید تا از عدم واکنش آلرژیک مطمئن شوید. در صورت تحریک پوست یا خارش بلافاصله سر را بشویید و با پزشک خود صحبت کنید.
 3. برخی بر این باورند گرما باعث می شود رنگ مو تیره شود. بنابراین در حین رنگ کردن مو با حنا، اتاق را گرم نگه می دارند. مراقب باشید دمای اتاق باعث ناراحتی و کم آبی بدن شما نشود.
حنا برای رنگ کردن مو در دوران بارداری
حنا برای رنگ کردن مو در دوران بارداری

استفاده زنان از رنگ های موی ضعیف در دوران بارداری

اگر شما هم به عنوان یک زن حامله برای رنگ کردن موهای خود از رنگ های گیاهی بدون آمونیاک استفاده می کنید، بدانید که بهترین ایده را انتخاب کرده اید، زیرا آمونیاک موجود در رنگ ها می تواند اثرات زیان باری را بر روی چشم شما داشته باشد. بنابراین، می توان ادعا کرد که استفاده از رنگ های بدون آمونیاک یک نکته اساسی برای جلوگیری از بروز عوارض در بدن زنان باردار محسوب می شود. به همین دلیل، استفاده از رنگ های نیمه دائم یکی از شرایط سالم ماندن زنان در دوران بارداری است، چون این گونه رنگ ها عاری از هر گونه مواد شیمیایی سمی بوده و به طور بالقوه از بروز بیماری سرطان در بدن فرد مصرف کننده جلوگیری می کنند. در نهایت، به یاد داشته باشید که استفاده از گزینه های ذکر شده در بالا، به زنان حامله کمک خواهند کرد تا معضلات استفاده از رنگ موهای شیمیای را از بین برده و از گزینه هایی استفاده کنند که عاری از هر گونه مواد شیمیایی بوده و کوچک ترین خطری در ارتباط با استنشاق بخار حاصله وجود نداشته باشند.

آیا استفاده از اسپری رنگ مو در دوران بارداری بی خطر است؟

برای رنگ کردن موها در بارداری استفاده از اسپری های رنگ موی موقت در دوران بارداری توصیه نمی شود زیرا علاوه بر احتمال جذب مواد مضر از طریق پوست سر، استنشاق بخارات ناشی از آن نیز می تواند برای سلامتی جنین بسیار مضر باشد. به همین دلیل توصیه می شود که در این دوران حساس تا حد امکان و خصوصاً در سه ماهه اول از این مواد دوری کنید. درصورت اصرار برای استفاده از آنها، حتما این کار را در یک مکان با جریان هوای مناسب انجام دهید.

اسپری رنگ مو در دوران بارداری
اسپری رنگ مو در دوران بارداری

آیا امکان رنگ کردن ابرو در بارداری وجود دارد؟

با توجه به این که مطالعات زیادی در این زمینه انجام نشده است نمی توان نظر قطعی راجع به مضر بودن و یا نبودن آن داشت. در هنگام انجام رنگ ابرو معمولا سطح کمتری از پوست در تماس با مواد رنگی قرار می گیرند، بعلاوه  طول مدت تماس با مواد شمیایی نسبت به رنگ مو کمتر است بنابراین گرچه به نظر می رسد آثار مضر آن بر سلامتی جنین کمتر از رنگ کردن کل مو باشد اما با توجه به لزوم رعایت تمامی موارد احتیاطی در این دوران حساس، پیشنهاد می کنیم که در دوران بارداری خصوصا در سه ماهه اول از انجام این کار پرهیز کنید و درصورت ضرورت انجام، آن را به سه ماهه دوم و سوم موکول نمایید.

همچنین بخوانید: راهکارهایی برای افزایش هوش جنین

اقدامات احتیاطی در هنگام رنگ کردن مو در دوران بارداری

در ادامه این مقاله، اقدامات احتیاطی مختلفی برای رنگ کردن موی زنان در دوران بارداری بیان شده است، که عبارتند از:
 • از آن جایی که تحقیقات انجام شده عدم وجود عناصر سمی در مارک های معروف رنگ موهای دائمی و نیمه دائمی را تایید نمی کند، بنابراین زنان حامله باید استفاده از این محصولات را در طی کل دوران بارداری خود به حداقل برسانند.
 • نکته مهم دیگر در مورد این محصولات زیبایی خواندن مطالب درج شده بر روی بسته بندی آن، به منظور آموزش قبل از استفاده می باشد.
 • یادتان باشد که استفاده از رنگ موهای باکیفیت در دوران بارداری زنان نکته بسیار مهمی است. بنابراین، به عنوان یک خام باردار از خرید مارک های ناشناخته و ارزان رنگ مو در طی این دوره حساس از زندگی خود خودداری کنید.
 • به عنوان یک زن حامله فراموش نکنید که پوشیدن دستکش در طول کار با رنگ مو ضروری است.
 • هیچ وقت رنگ مو را به طور مستقیم بر روی پوست سر خود نمالید. رنگ باید فقط بر روی رشته های مو قرار گیرد، زیرا در این روش، رنگ نمی تواند وارد سیستم گردش خون شما شده و به اعضای داخلی بدن شما و جنین داخل رحمتان ضرر برساند. همچنین، نکته مهم دیگر که زنان حامله باید در هنگام رنگ کردن موهای خود به یاد داشته باشند، این است که قبل از استفاده کامل از رنگ مو مقداری از رنگ را فقط بر روی یک دسته از موهای خود امتحان کنند.
 • هرگز از رنگ مو برای رنگ کردن مژه ها یا ابروهای خود استفاده نکنید، زیرا ممکن است باعث بروز عفونت و یا تورم در این نواحی از بدن شما شود.
 • اگر به عنوان یک خانم باردار از رنگ های شیمیایی برای مدت طولانی استفاده می کنید، سعی کنید که عمل رنگ کردن موهای خود را در یک فضای باز که جریان هوای مناسبی در آن وجود دارد، انجام دهید.
 • بعد از رنگ کردن، شستشوی کامل پوست سر برای جلوگیری از جذب مواد شیمیایی موجود در آن به بدن خود زنان باردار و جنین داخل رحم این افراد الزامی است.
 • در هنگام رنگ کردن موهای خود، از نوشیدن مایعات و یا خوردن مواد غذایی به شدت اجتناب کنید، چون مواد سمی آن از طریق دهان هم وارد بدنتان می شود.
 • معمولا، زمان رنگ کردن موهای زنان به کیفیت رنگ مو و نوع موی فرد بستگی دارد، زیرا زنانی که دارای موهای مجعد هستند، جذب رنگ در آن ها کمتر خواهد بود. از این رو، ممکن است این افراد مجبور شوند که برنامه رنگ کردن موهای خود را برای به دست آوردن نتیجه لازم باز هم تکرار کنند. به همین دلیل، به عنوان یک زن حامله قبل از رنگ کردن موهای خود به دنبال توصیه های پزشک متخصص زنان و زایمان باشید.
 • در نهایت، یادتان باشد که رنگ کردن مکرر مو در دوران بارداری برای همه زنان مضر است، اما اگر در صورت استفاده متناوب از این مواد شیمیایی اقدامات احتیاطی مناسب رعایت شود، می تواند بی خطربوده و عوارضی ایجاد نکند. به همین دلیل، مشاوره کردن با پزشک متخصص زنان و زایمان قبل از رنگ کردن موها می تواند یک حرکت مناسب باشد. در چنین شرایطی، زنان باردار باید در صورت امکان رنگ های ایمن را انتخاب کنند.
اقدامات احتیاطی در هنگام رنگ کردن مو در دوران بارداری
اقدامات احتیاطی در هنگام رنگ کردن مو در دوران بارداری

 نکاتی برای رنگ کردن مو در بارداری

 • اگر می‌توانید پیش از رنگ کردن موهایتان تا سه ماهه دوم صبر کنید. تا آن زمان، همگی مراحل رشدی مهم و اولیه رشد جنین کامل شده است. پس بهتر است صبر کنید.
 • اگر می‌خواهید در سالن آرایش موهایتان را رنگ کنید، سالنی با تهویه خوب هوا را برگزینید یا در خواست کنید که در بهترین نقطه از نظر تهویه هوا در سالن به موهایتان رسیدگی شود.
 • برای رنگ کردن موها در بارداری رنگ مویی را انتخاب کنید که عاری از آمونیوم است. احتمال دارد به کمی تحقیق نیاز داشته باشید یا از آرایشگر خود سوال کنید.
 • محصولات رنگ موی حنای خالص را برگزینید.
 • برای رنگ کردن مو در منزل، حتماً مطابق دستورالعمل‌ها رفتار کنید، یعنی شستشوی رنگ در زمانی خاص و نه پس از آن.
 • برای بررسی هرگونه واکنشی، اول یک قسمت کوچک را رنگ کنید.
 • در انتها مطمئن گردید که رنگ و پوست‌ سرتان را کاملا آبکشی کرده باشید.
 • در صورت امکان، فواصل رنگ کردن موهایتان را طولانی کنید.

رنگ مو بدون آمونیاک در دوران بارداری

در صورت رنگ کردن موهای خود از رنگ هایی استفاده کنید که فاقد آمونیاک است. آمونیاک تاثیر منفی روی چشمان شما می گذارد و در نهایت باعث بروز مشکلات دیگر می شود. بنابراین از رنگ موهایی که در آنها آمونیاک بکار رفته، استفاده نکنید. برای رنگ کردن موها در بارداری می توانید از رنگ موهای موقت که خطر کمتری دارند استفاده کنید. زیرا این رنگ ها در مقایسه با رنگ های دیگر اثرات مضر کمتری دارند.

( رای: 0 امتیاز: 0 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.